Vreau sa imi construiesc o casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • trink
    Incepator
    • 19.ian.2010
    • 51

    Vreau sa imi construiesc o casa

    sal sunt nou pe forum si cam departe de a sti ceva despre domeniul constructiilor. am tot citit peste tot ce si cum se face dar vorba aia pana nu iei tu parte la tot tot nu ai habar.vreau sa va prezint un proiect facut de mine , o schita de fapt si sa imi spuneti va rog cam cat ati estima dvs ca m-ar costa aceasta casa la rosu . este p+m as vrea sa o fac din caramida porotherm de 30 .un pret daca ati putea si avea rabdare cu un incepator pe etape.ce fier ar trebui sa folosesc cam cati stalpi.etc.pretul pe etape.dau o bere :P
  • trink
    Incepator
    • 19.ian.2010
    • 51

    #2
    poza

    plan
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2551

      #3
      Citeste pe AICI sa vezi cam ce ai de facut.
      Cu respect.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Re: Vreau sa imi construiesc o casa

        Postat în original de trink
        sal sunt nou pe forum si cam departe de a sti ceva despre domeniul constructiilor. am tot citit peste tot ce si cum se face dar vorba aia pana nu iei tu parte la tot tot nu ai habar.vreau sa va prezint un proiect facut de mine , o schita de fapt si sa imi spuneti va rog cam cat ati estima dvs ca m-ar costa aceasta casa la rosu . este p+m as vrea sa o fac din caramida porotherm de 30 .un pret daca ati putea si avea rabdare cu un incepator pe etape.ce fier ar trebui sa folosesc cam cati stalpi.etc.pretul pe etape.dau o bere :P
        Mda... bine ca e doar o schita, acu mai puteti modifica amplasarea zidurilor pentru a folosi mai util spatiul disponiobil.
        Cu stima.

        Comentariu

        • trink
          Incepator
          • 19.ian.2010
          • 51

          #5
          Re: Vreau sa imi construiesc o casa

          Postat în original de Maestrul Max
          Postat în original de trink
          sal sunt nou pe forum si cam departe de a sti ceva despre domeniul constructiilor. am tot citit peste tot ce si cum se face dar vorba aia pana nu iei tu parte la tot tot nu ai habar.vreau sa va prezint un proiect facut de mine , o schita de fapt si sa imi spuneti va rog cam cat ati estima dvs ca m-ar costa aceasta casa la rosu . este p+m as vrea sa o fac din caramida porotherm de 30 .un pret daca ati putea si avea rabdare cu un incepator pe etape.ce fier ar trebui sa folosesc cam cati stalpi.etc.pretul pe etape.dau o bere :P
          Mda... bine ca e doar o schita, acu mai puteti modifica amplasarea zidurilor pentru a folosi mai util spatiul disponiobil.
          am vazut ca sunteti priceput si cam prin toate topicurile, imi puteti spune cum as mai putea optimiza spatiul?multumesc

          Comentariu

          • trink
            Incepator
            • 19.ian.2010
            • 51

            #6
            Re: Vreau sa imi construiesc o casa

            m-ar mai interesa cam de cati stalpi ar fi nevoie si daca ar fi ok ca peretii din interior sa-i fac din bca de 30 grosime.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #7
              Re: Vreau sa imi construiesc o casa

              Postat în original de trink
              m-ar mai interesa cam de cati stalpi ar fi nevoie si daca ar fi ok ca peretii din interior sa-i fac din bca de 30 grosime.
              Ajunge perete interior de 20 cm. Inca nu ati stabilit dispunerea peretilor si deja intrebati de numarul de stalpi ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • trink
                Incepator
                • 19.ian.2010
                • 51

                #8
                Re: Vreau sa imi construiesc o casa

                Postat în original de Maestrul Max
                Postat în original de trink
                m-ar mai interesa cam de cati stalpi ar fi nevoie si daca ar fi ok ca peretii din interior sa-i fac din bca de 30 grosime.
                Ajunge perete interior de 20 cm. Inca nu ati stabilit dispunerea peretilor si deja intrebati de numarul de stalpi ?
                pai asta v-am intrebat , care a fi cea mai buna solutie in asezarea peretilor sau spuneti-mi unde am gresit in schita. multumesc

                Comentariu

                • Consultant constructii
                  Membru
                  • 17.iun.2008
                  • 224

                  #9
                  Peretii interiori de rezistenta se fac de minim 240mm. Ce e sub aceasta dimensiune este perete de umplutura sau de compartimentare.

                  Comentariu

                  • trink
                    Incepator
                    • 19.ian.2010
                    • 51

                    #10
                    casa

                    chiar nu isi da nimeni cu parerea?e ok schita sau trebuie adaugat ceva?

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 846

                      #11
                      Postat în original de Consultant constructii
                      Peretii interiori de rezistenta se fac de minim 240mm. Ce e sub aceasta dimensiune este perete de umplutura sau de compartimentare.
                      Ce normativ impuna asta ? Stau intr-un bloc facut in '62, proiectat de dl. Tataru Emilian, o somitate in materie de comportare a cladirilor la seisme, si are peretii portanti, placi mari, grosi de cam 15-18 cm, bloc de 7 etaje.
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #12
                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        Postat în original de Consultant constructii
                        Peretii interiori de rezistenta se fac de minim 240mm. Ce e sub aceasta dimensiune este perete de umplutura sau de compartimentare.
                        Ce normativ impuna asta ? Stau intr-un bloc facut in '62, proiectat de dl. Tataru Emilian, o somitate in materie de comportare a cladirilor la seisme, si are peretii portanti, placi mari, grosi de cam 15-18 cm, bloc de 7 etaje.
                        In cazul dv peretii portanti sunt din beton armat? Daca da, cred ca este diferita rezistenta unui perete de beton armat fata de un perete din caramida, afirmatia Consultant constructii fiind facuta in cazul construirii unei case din caramida cum este scris in primul post.

                        Comentariu

                        • Negulescu Corneliu
                          Membru Marcant
                          • 27.iun.2004
                          • 846

                          #13
                          Am ramas eu in cap cu ideea ca e vorba de beton armat, asa cum e la mine ! Da, am gresit, se vorbea de alte materiale. Dar esenta intrebarii ramane : ce normativ e la mijloc ?
                          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                          Comentariu

                          • ics
                            Membru Marcant
                            • 16.sep.2009
                            • 635

                            #14
                            Re: Vreau sa imi construiesc o casa

                            Postat în original de trink
                            sal sunt nou pe forum si cam departe de a sti ceva despre domeniul constructiilor. am tot citit peste tot ce si cum se face dar vorba aia pana nu iei tu parte la tot tot nu ai habar.vreau sa va prezint un proiect facut de mine , o schita de fapt si sa imi spuneti va rog cam cat ati estima dvs ca m-ar costa aceasta casa la rosu . este p+m as vrea sa o fac din caramida porotherm de 30 .un pret daca ati putea si avea rabdare cu un incepator pe etape.ce fier ar trebui sa folosesc cam cati stalpi.etc.pretul pe etape.dau o bere :P
                            pt o casa la rosu (inclusiv invelitoare): 90p +90m din caramida (+beci) m-a costat 21.500 euro
                            necesarul de mat ti-l face arhitectul/structuristul
                            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                            Comentariu

                            • trink
                              Incepator
                              • 19.ian.2010
                              • 51

                              #15
                              sal

                              ai facut-o in regim propriu , sau cu firma?

                              Comentariu

                              Procesare...