Sifonul de pardoseala nu retine apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fane boloboc
    Incepator
    • 06.aug.2009
    • 88

    Sifonul de pardoseala nu retine apa

    Am un sifon de pardoseala micut, in baie. pun apa in el, dar daca dau drumul la chiuveta la un debit mai mare, astfel incat sa se stranga apa in chiuveta, in timp ce se goleste chiuveta, apa din sifonul de pardoseala este "supta". nu stiu ce se intampla, cred ca se face un fel de vacuum pe scurgere. la chiuveta am un sifon normal, extensibil.

    ce as putea face?

    multumesc frumos!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Conducta de canalizare comunica liber cu exteriorul, in partea superioara?
    Daca nu, asa se explica aspiratia apei, lipsa ventilatiei canalizarii.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • fane boloboc
      Incepator
      • 06.aug.2009
      • 88

      #3
      Postat în original de VYS
      Conducta de canalizare comunica liber cu exteriorul, in partea superioara?
      Daca nu, asa se explica aspiratia apei, lipsa ventilatiei canalizarii.
      Imi pare rau, dar nu inteleg intrebarea.

      Toate sanitarele au o scurgere printr-un cot de 110 pe care il vad ca iesind din peretele casei si mergand in pamant. In final ajung intr-o fosa septica, a carei gura nu este inca acoperita.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Conducta de canalizare are nevoie de aerisire, capatul superior deschis deasupra casei.
        Se cheama ventilatie coloana canalizare.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Puteti vedea http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=2800
          Si pentru mai mult einformatii cautati pe net dupa "back pressure"
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #6
            Pardon, dupa "indirect siphonage"
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • fane spaclu
              Incepator
              • 31.iul.2009
              • 25

              #7
              Postat în original de klaus
              Pardon, dupa "indirect siphonage"
              da, se pare ca intr-adevar e vorba de "siphonage", acelasi lucru despre care scria si vys, adica lipsa ventilatiei in teava de scurgere.

              habar n-am daca am o astfel de teava de aerisire montata pe casa, ar trebui sa aflu.

              pana atunci ce ar ajuta, sa tin cada fara dop pus?

              Comentariu

              • fane boloboc
                Incepator
                • 06.aug.2009
                • 88

                #8
                In sfarsit am gasit o solutie. As vrea sa infund sifoanele de pardoseala, dar as vrea totusi sa isi pastreze functia (secundara) de protectie la inundatii.

                Solutia este de a infunda teava de scurgere a sifonului cu un material extrem de solubil in apa. M-am tot gandit la ce solutie ar merge si remediul este: O PASTILA EFERVESCENTA!

                Deci:

                1) se scoate capacul care face legatura intre teava si apa (dupa scoaterea grilajului), si se renunta total la el.

                2) Se astupa gaura cu o pastila efervescenta cu diametrul un pic mai mare decat teava si se etanseaza pe langa cu ceva, orice.

                Garantat nu va mai intra miros urat in casa si, in caz ca intra apa in sifon pana la nivelul respectiv (deci la inundatie, ca altfel nu prea are de ce sa curga apa in sifon, mai ales pana la nivelul gurii tevii, care e mai sus decat baza sifonului) pastila se dizolva imediat.

                Solutia se aplica mini-sifoanelor, cum am eu, cu teava cu diametrul mic. Daca e mai mare s-ar putea sa fie nevoie sa faceti o pasta (ca un glet de ipsos) din medicamente pisate - e un fel de nurofen care se dizolva in 2 minute, fara a fi efervescent. Si cu aceasta pasta se poate etansa gura tevii.

                Comentariu

                Procesare...