Energie solara, eoliana si hidro = curent electric gratuit !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • arecibo38
    Incepator
    • 08.dec.2005
    • 30

    Energie solara, eoliana si hidro = curent electric gratuit !

    Turbinele Eoliene sunt una din cele mai vechi forme de energie alternativa utilizata in lume.Evoluand din morile de vant folosite pentru pomparea apei si irigatii , la generatoarele electrice de astazi, turbinele eoliene au ajutat omenirea timp de secole.
    Generatoare eoliene

    Tehnologiile solare folosesc energia soarelui pentru a produce caldura, lumina, apa calda si chiar aer conditionat pentru locuinte si zona industriala. Panourile solare sunt una cele mai populare surse de energie alternativa folosita pentru sistemele electrice private si industriale. Oricine poate folosi aceasta energie gratuita.

    Panouri solare fotovoltaice si nu numai...

    Nu oricine e suficient de norocos pentru a avea un rau in apropierea casei sale, insa pentru cei care fac parte din aceasta categorie, micro-hydro turbinele sunt cea mai ieftina sursa de energie alternativa. Orice mica turbina poate produce energie non-stop atat timp cat exista apa indiferent de conditile meteo.

    Micro hidro turbine


    Produse energie alternativa

    15
    Da si si intentionez sa folosesc si eu
    100,00%
    15
    Da ...dar nu ma prea intereseaza
    0,00%
    0
    Nu. Dar vreau sa aflu mai multe informatii
    0,00%
    0
    Nu. Nu cred in aceste forme de energie
    0,00%
    0
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Investitiile initiale sunt mari insa in functie de zona se pot amortiza relativ usor. Marturisesc ca am fost pasionat de mic de aceasta forma de energie-cea solara. Eram fascinat cum poate functiona un calculator de buzunar fara baterie. Ulterior mi-am construit niste luminite cu LED-uri care se incarcau ziua de la niste mini celule fotovoltace si le puteam folosi noaptea.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • arecibo38
      Incepator
      • 08.dec.2005
      • 30

      #3

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Ma tot gandeam zilele trecute cand am auzit o stire ca se vor cumpara pentru Romania niste centrale eoliene SH care au fost folosite de nemti si ma intrebam oare este o idee buna? Din cate stiu eu centralele de la ei sunt modele vechi cu generatoare sincrone si multiplicatoare de turatie foarte zgomotoase si daca tinem cont de vechime probabil nici foarte fiabile... Ultima tehnologie in domeniu din cate stiu o reprezinta niste centrale mult mai mici ca dimensiuni, cu generatoare de curent continuu si invertoare.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • arecibo38
          Incepator
          • 08.dec.2005
          • 30

          #5

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru Marcant
            • 25.ian.2006
            • 404

            #6
            Postat în original de Consultant electrice
            Ma tot gandeam zilele trecute cand am auzit o stire ca se vor cumpara pentru Romania niste centrale eoliene SH care au fost folosite de nemti si ma intrebam oare este o idee buna? Din cate stiu eu centralele de la ei sunt modele vechi cu generatoare sincrone si multiplicatoare de turatie foarte zgomotoase si daca tinem cont de vechime probabil nici foarte fiabile... Ultima tehnologie in domeniu din cate stiu o reprezinta niste centrale mult mai mici ca dimensiuni, cu generatoare de curent continuu si invertoare.

            DAR CE?ai uitat unde ne aflam? suntem in europa de est asa ca tot ce-i vechi la ei e bun la noi.
            apropo de energia eoliana. cand eram mic am facut dintr-un alternator de tractor si o baterie auto un sistem ce asigura lumina intr-o magazie doar ca iluminatul era pe 12v iar bateria era cam uzata,dar pt.mine la 14 ani era o realizare.
            KATA

            Comentariu

            • arecibo38
              Incepator
              • 08.dec.2005
              • 30

              #7
              Sietem electric de rezerva . Pentru a evita caderile la reteaua de 220V, solutia va fi instalarea unui sistem backup



              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Eu nu pot sa uit cat m-a impresionat un reportaj la televizor cand eram tot asa mai mic, cum facuse un om de prin Snagov o instalatie care ii permitea sa aprinda un neon datorita undelor radio captate din zona invecinata unor antene de unde se emitea foarte puternic. Nu stiu cat de sanatos era sa locuiesti acolo, insa la aceea vreme ma gandeam ce noroc pe oamenii aia sa poti face asa ceva!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • arecibo38
                  Incepator
                  • 08.dec.2005
                  • 30

                  #9
                  Asa e !

                  Comentariu

                  • break_noon
                    Membru
                    • 19.dec.2005
                    • 138

                    #10
                    Noroc? Sau ghinion?

                    Cred ca mai degraba a doua chestie

                    Cind ai in apropiere o antena de emisie pe unde lungi sau medii, de sute de watti, nu te vad prea bine.
                    La fel cum nu ii vad prea bine nici pe cei care au antene GSM pe blocurile lor, care chiar daca asociatia primeste ceva bani, ca si chirie, acei bani sunt destul de putini fata de problemele de sanatate pe care le poate crea o astfel de sursa de radiatii electromagnetice.

                    Comentariu

                    • Ing. Teodor BALAN
                      Membru
                      • 25.feb.2006
                      • 268

                      #11
                      Postat în original de break_noon
                      Noroc? Sau ghinion?

                      Cred ca mai degraba a doua chestie

                      Cind ai in apropiere o antena de emisie pe unde lungi sau medii, de sute de watti, nu te vad prea bine.
                      La fel cum nu ii vad prea bine nici pe cei care au antene GSM pe blocurile lor, care chiar daca asociatia primeste ceva bani, ca si chirie, acei bani sunt destul de putini fata de problemele de sanatate pe care le poate crea o astfel de sursa de radiatii electromagnetice.



                      Intr-adevar, mare ghinion!
                      Oamenii care muncesc in astfel de medii bogate in radiatii electromagnetice beneficiaza de importante sporuri salariale si de vechime suplimentara in munca (la un an, un an si jumatate!). Si stiti bine, ca niciodata statul nu plateste nimic de geaba, ba dimpotriva: incearca sa acopere cat mai putin obligatiile pe care le are fata de cetateni.
                      Am avut niste vecini care au lucrat in armata, la radiolocatie si care au beneficiat de astfel de sporuri, dar care din pacate nu i-au ajutat sa "plece" mai curand!...

                      Iar in ceea ce priveste antenele GSM de pe blocuri, ... sunt deasemenea surse mortale de radiatii, dar din pacate, din motive obiective datorate lipsurilor materiale, unii oameni sunt nevoiti sa accepte si aceste compromisuri!...

                      Este bine de observat, de exemplu, faptul ca nici un operator national de telefonie mobila nu are amplasate in apropierea sediilor sale de lucru astfel de antene! De ce oare?!? ...

                      Cu stima, ...
                      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Au amplasate si langa sediile lor insa pe stalpi inalti la distanta mare fata de sol. Legislatia prin alte parti nu permite amplasarea pe cladiri a acestor antene insa la noi inca nu exista nici o restrictie. In documentatiile tehnice ale acestor antene sunt precizate clar distantele sub care nu trebuie sa te apropii in timpul functionarii, distante care in multe locuri nu sunt respectate la montarea in zona locuintelor.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • arecibo38
                          Incepator
                          • 08.dec.2005
                          • 30

                          #13
                          Postat în original de Ing. Teodor BALAN
                          [size=9][color=darkred][i][b][Este bine de observat, de exemplu, faptul ca nici un operator national de telefonie mobila nu are amplasate in apropierea sediilor sale de lucru astfel de antene! De ce oare?!? ...

                          Cu stima, ...
                          Gresit ! Ei au amplase cate una pe fiecare etaj a cladirii ...pentru ca capacitatea unui singure antene nu face fata traficului de voce si date generat de sediul firmei. Aceste antene de cladire sau etaj sunt aplasate si in metrou , parcari subterane sau caldiri normale. La guvern e al fel ,,, iar cladirea parlamentului are vreo 100 din cate stiu eu.

                          Comentariu

                          • arecibo38
                            Incepator
                            • 08.dec.2005
                            • 30

                            #14
                            Postat în original de Consultant electrice
                            Au amplasate si langa sediile lor insa pe stalpi inalti la distanta mare fata de sol. Legislatia prin alte parti nu permite amplasarea pe cladiri a acestor antene insa la noi inca nu exista nici o restrictie. In documentatiile tehnice ale acestor antene sunt precizate clar distantele sub care nu trebuie sa te apropii in timpul functionarii, distante care in multe locuri nu sunt respectate la montarea in zona locuintelor.

                            .... dar dar baietii prin Olanda si Germania fac alceva, Amplaseaza antene mobile in poduri sa nu se vada. Stiu din sursa sigura ca cei din Olanda au ajuns la concluzia ca e rentabil sa platesti amenda daca te prinde decat sa pierzi traficul vocal. De exemplu .... nu ati vazut cum apar pe stadioane sau concerte ... masini cu antenele de GSM !!

                            Comentariu

                            • break_noon
                              Membru
                              • 19.dec.2005
                              • 138

                              #15
                              se pot amplasa si antene false, ca sa zica lumea ca uite, aia au antene la ei pe firma, in firma, pe cladire, deci nu e periculos

                              un telefon GSM are radiatie maxima permisa 2W, in general emite cam 1 W
                              o antena GSM trebuie sa duca zeci sau sute de apeluri, simultane, deci puterea ei poate varia de la aproape 0, cind nimeni nu o foloseste la zeci sau sute de watti, cind sunt multe apeluri simultane.

                              si cind te gindesti ca alea sunt microunde, cam ce are fiecare in cuptorul cu microunde, care incalzeste mincarea......

                              la cladiri, respectivele antene ii afecteaza in mod direct si puternic doar pe cei de la ultimul etaj, poate si la penultimul, mai jos semnalul este suficient de atenuat incit sa nu mai conteze asa de mult ca este sau nu este acea antena acolo

                              Comentariu

                              Procesare...