Asigurare locuinta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreea67
    Incepator
    • 23.feb.2010
    • 3

    Asigurare locuinta

    Am si eu o intrebare: am tot auzit in ultima vreme despre asigurarea locuintei impotriva incendiilor, cutremurelor si altele asemenea. Eu as vrea sa fiu despagubita in caz ca, Doamne fereste, se intampla ceva, dar tare mi-e ca sunt doar vorbe goale si ca dau banii degeaba pe asigurare.
    Voi ce parere aveti?
    E cineva care si-a asigurat locuinta?
    Merita banii?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Cu asigurarile astea e cam relativ.. ca in povestea cu drobul de sare.
    Eu unul am asigurare si iaca constat ca de vreo 7 ani o platesc degeaba.
    Sti cum este ... esti in zona expusa ori iti creste pretul asigurarii ori nu te asigura.
    Daca esti in zona mai sigura constati ca o platesti degeaba.

    In afara de cutremur unde nu vad ca ar mai fi cineva dispus sa ne despagubeasca, nu cred ca sunt riscuri prea mari si fiecare ar putea sa si le estimeze singur.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1134

      #3
      Postat în original de VYS
      Cu asigurarile astea e cam relativ..
      Aveti mare dreptate, doar ca asta este valabil doar pentru Romania, si tarile subdezvoltate de prin Africa sau mai stiu eu unde. La mine de exemplu, unde locuiesc marea parte a timpului, am doar un vecin deasupra, la care i sa fisurat putin o inbinare, si cum eram in vacanta si eu si el, cand am revenit dupa vreo luna am gasit o inundatie la mine, de toata frumusetea. Cum casa era asigurata, nu am platit niciunul nici o centima, asigurarea a platit toate lucrarile, si la mine si la el, pana si un covor de 3/4m mi-au cumparat nou, caci cel vechi era varza.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Traiasca Franta
        Cu respect.

        Comentariu

        • andreea67
          Incepator
          • 23.feb.2010
          • 3

          #5
          Multumesc mult de mesaje.
          Cel al lui dan dan daniel m-a convins... cred ca imi asigur si eu locuinta...
          plus ca am gasit un site cu informatii foarte interesante, care mi-a intarait convingerea...

          cred ca merita sa aruncati o privire pe acolo, chiar lamureste multe probleme, si pe intelesul tuturor

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Postat în original de andreea67
            ...Cel al lui dan dan daniel m-a convins...
            Vezi ca treaba aceea se intampla prin tari straine nu in Romania
            Cu respect.

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1134

              #7
              Postat în original de andreea67
              Cel al lui dan dan daniel m-a convins..
              La inceput am raspuns asa din "inertie" si am cand am spus "unde locuiesc cea mai mare parte a timpului" am omis sa mentionez ca este vorba de Franta, unde locuiesc 11 luni pe an. Cand am realizat apoi, am vrut sa revin cu precizarea, dar revenise deja domnul Tanasie, si am crezut ca este clar. I-mi pare rau de confuzia creata; o zi de martisor cat mai fericita va doresc.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              Procesare...