Debit variabil la apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fane spaclu
    Incepator
    • 31.iul.2009
    • 25

    Debit variabil la apa

    Am doua hidrofoare, unul care trage apa din put si alimenteaza un vas tampon si altul care ia din vasul tampon si duce apa in casa.
    De cateva zile, unul dintre cele doua (cred ca al doilea) are perioade in care pare sa-si incarce vasul de expansiune, sacadat. Face acel sunet pe care-l fac hidrofoarele, apoi se aude inchiderea brusca a supapei, apoi face din nou si tot asa, timp de 1-2 minute. Apoi nu se mai aude nimic.
    Totodata, (nu stiu daca din cauza asta sau din alta cauza) apa curge cu un debit variabil, cu aspect pulsatil, la 2 dintre bateriile din casa.
    Ce se intampla? Este posibil sa se fi infundat hidroforul sau ceva de genul asta?

    Multumesc anticipat pt raspunsuri!
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #2
    Nu mai aveti aer in butelie, de aceea apar variatiile acelea. Scoate-ti hidroforul din priza, dati drumul la un robinet pana scade presiunea la 0 si bagati 1.5bar presiune de aer pe la ventilul buteliei.

    Succes!
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • fane spaclu
      Incepator
      • 31.iul.2009
      • 25

      #3
      Postat în original de DYC
      Nu mai aveti aer in butelie, de aceea apar variatiile acelea. Scoate-ti hidroforul din priza, dati drumul la un robinet pana scade presiunea la 0 si bagati 1.5bar presiune de aer pe la ventilul buteliei.

      Succes!
      Multumesc. Sa inteleg ca butelia este un element al hidroforului? In cazul acesta va trebui sa chem un profesionist.

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        Postat în original de fane spaclu

        Multumesc. Sa inteleg ca butelia este un element al hidroforului? In cazul acesta va trebui sa chem un profesionist.


        indubitabil

        Comentariu

        Procesare...