Cazan viadrus u22 pe combustibil solid

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai tudor
    Incepator
    • 10.mar.2010
    • 20

    Cazan viadrus u22 pe combustibil solid

    Buna ziua

    am un cazan viadrus U22 care afunctionat corect cca 3 ani,pana ieri 09.09.2010. De ieri a luat-o razna:
    - la 10 grade agentul termic am o presiune de 1,2 bari
    - la 30 de grade am o presiune de 2 bari
    - la 50 de grade am o presiune de 2,6 bari

    In data de 09.09.2010 am avut temperatura de 80 grade si presiunea a crescut peste 4 bari pana a spart vasul de expansiune
    nu stiu ce sa putut intampla
    astept un raspuns de la cineva care se pricepe la asda ceva

    va multumesc
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Ar fi buna o schita cu instalatia, simplificata ca si consumatori (Sint mai multe moduri de echipare si mai multe scheme)...

    Comentariu

    • mihai tudor
      Incepator
      • 10.mar.2010
      • 20

      #3
      nu va suparati nu inteleg legatura cu schita dar v-o explic in cateva cuvinte:
      -vasul de expansiune pe retur
      -supapa de siguranta pe tur
      -4calorifere
      -25 metri lungimea totala a circuitului
      aceasi instalatie a functionat normal 3 ani

      Comentariu

      • ggelu
        Membru marcant
        • 28.apr.2009
        • 394

        #4
        Pare a fi membrana vasului de expansiune. Verificati la supapa acestuia daca iese aer sau apa.

        Comentariu

        • mihai tudor
          Incepator
          • 10.mar.2010
          • 20

          #5
          Va salut

          nu cred ca m-ati inteles.....ce sa mai verific membrana la vas ca este spart in doua(la jumatate unde era sudat)
          pe mine ma interesa de ce sa intamplat acest lucru
          poate am gresit schema cu vasul pe retur si supapa de siguranta pe tur

          Comentariu

          • ggelu
            Membru marcant
            • 28.apr.2009
            • 394

            #6
            Presiunea nu avea cum sa creasca asa decat daca vasul de expansiune avea membrana sparta sau ati avut o supratemperatura locala ( lipsa de circulatie) si a fiert apa . Ultima varianta e mai greu de presupus : insemna pompa defecta sau fara circulatie si ati fi observat fenomenul asta.
            Asta am incerca sa va explic dar nu am observat ca nu mai aveti ce verifica. Ca s-a spart si vasul ulterior este o consecinta a membranei defecte si a dilatarii aerului din vasul de expansiune.

            Comentariu

            • mihai tudor
              Incepator
              • 10.mar.2010
              • 20

              #7
              Ok. dar nu se poate preintampina situatia aceasta?
              am obiceiu ca inainte de culcare sa o umplu cu lemne
              ce se intampla daca nu o vad?
              mentionez ca supapa de siguranta este facuta sa lucreze la 6 bari .....nu este cam mult atata timp cat vasul rezista la 4 bari

              va multumesc

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1105

                #8
                O sa mai pun o intrebare, chiar daca par timpit: la o functionare normala, cum evolua presiunea functie de temperatura?
                Sa-mi dau si eu cu parerea, pina atunci: - vasul de expansiune a fost defect (nu trebuia sa crape la doar 4 bari). O fi obosit sudura dupa atitea dilatari si contractari;
                - supapa de siguranta ce pazeste? (trebuia sa protejeze alte dispozitive ale instalatiei);
                - posibil sa se fi obturat partial, pe undeva, circuitul si in acest fel, a aparut o crestere rapida de temperatura si implicit presiune.
                Spalati instalatia la repunerea in functiune, dupa inlocuirea vasului de expansiune. Nu uitati sa verificati si supapa de siguranta!
                Vedeti la ce presiune trebuia sa reziste vasul de expansiune (date de catalog) si cautati alt producator.

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #9
                  Supapa ar fi trebuit sa fie de 3 bar ( la 4 bar rezista cazanul) si nu de 6. In cazul tau cazanul a protejat foarte bine supapa. Verifica si capacitatea noului vas de expansiune - sa fie cca. 4% din volumul apei din instalatie si vorba colegului de mai sus - ia un vas mai de calitate si fa si o spalare a instalatiei.

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1105

                    #10
                    Postat în original de mihai tudor
                    ... ce sa mai verific membrana la vas ca este spart in doua(la jumatate unde era sudat)
                    pe mine ma interesa de ce sa intamplat acest lucru ...
                    Ruperea cordonului de sudura se datoreaza faptului ca, dupa realizarea sudurii, nu s-a realizat si tratamentul termic de revenire sau detensionare sau materialul de adaus al sudurii nu a avut proprietatile cerute.
                    Sa fie un vas de expansiune contrafacut? Sa crape la 4 bar? Mai bine il cositoreau sau il faceau la satra!

                    Comentariu

                    • mihai tudor
                      Incepator
                      • 10.mar.2010
                      • 20

                      #11
                      Postat în original de Adamescu Ion
                      O sa mai pun o intrebare, chiar daca par timpit: la o functionare normala, cum evolua presiunea functie de temperatura?
                      Sa-mi dau si eu cu parerea, pina atunci: - vasul de expansiune a fost defect (nu trebuia sa crape la doar 4 bari). O fi obosit sudura dupa atitea dilatari si contractari;
                      - supapa de siguranta ce pazeste? (trebuia sa protejeze alte dispozitive ale instalatiei);
                      - posibil sa se fi obturat partial, pe undeva, circuitul si in acest fel, a aparut o crestere rapida de temperatura si implicit presiune.
                      Spalati instalatia la repunerea in functiune, dupa inlocuirea vasului de expansiune. Nu uitati sa verificati si supapa de siguranta!
                      Vedeti la ce presiune trebuia sa reziste vasul de expansiune (date de catalog) si cautati alt producator.

                      nu pareti deloc tampit este o intrebare normala pt.cine cunoaste fenomenul . osa va dau un exemplu in functionare normala:
                      -centrala oprita - temp.10grade- presiunea 1,2 bari
                      -temperatura 30grade - presiunea1,3 bari
                      -temperatura 70 grade - presiunea 1,6/1,7 bari

                      in cartea tehnica a vasului scrie ca rezista la 4 bari si o temperatura de 110 grade
                      supapa cred ca este prea mare la 6 bari
                      in legatura cu apa - instalatia o am plina numai cu apa distilata,doar presiunea am realizat-o cu apa din fantana
                      vasul este de la firma "zilmet"

                      Comentariu

                      • mihai tudor
                        Incepator
                        • 10.mar.2010
                        • 20

                        #12
                        Postat în original de ggelu
                        Supapa ar fi trebuit sa fie de 3 bar ( la 4 bar rezista cazanul) si nu de 6. In cazul tau cazanul a protejat foarte bine supapa. Verifica si capacitatea noului vas de expansiune - sa fie cca. 4% din volumul apei din instalatie si vorba colegului de mai sus - ia un vas mai de calitate si fa si o spalare a instalatiei.


                        vasul este de 25 litri rezista la o presiune de 4 bari si o temperatura de 110 grade
                        firma de provenienta este"zilmer"
                        apa din instalatie este apa distilata,doar presiunea am realizato cu apa din fantana

                        Comentariu

                        • mihai tudor
                          Incepator
                          • 10.mar.2010
                          • 20

                          #13
                          Postat în original de Adamescu Ion
                          Postat în original de mihai tudor
                          ... ce sa mai verific membrana la vas ca este spart in doua(la jumatate unde era sudat)
                          pe mine ma interesa de ce sa intamplat acest lucru ...
                          Ruperea cordonului de sudura se datoreaza faptului ca, dupa realizarea sudurii, nu s-a realizat si tratamentul termic de revenire sau detensionare sau materialul de adaus al sudurii nu a avut proprietatile cerute.
                          Sa fie un vas de expansiune contrafacut? Sa crape la 4 bar? Mai bine il cositoreau sau il faceau la satra!
                          vasul este de la firma "zilmer" si in carte scrie ca rezista la 4 bari
                          dati-mi o sugestie de la ce firma sa cumpar alt vas

                          multumesc

                          Comentariu

                          • Adamescu Ion
                            Living Legend
                            • 21.sep.2008
                            • 1105

                            #14
                            Supapa ar fi trebuit sa fie de 3 bar ( la 4 bar rezista cazanul) si nu de 6. In cazul tau cazanul a protejat foarte bine supapa. Verifica si capacitatea noului vas de expansiune - sa fie cca. 4% din volumul apei din instalatie si vorba colegului de mai sus - ia un vas mai de calitate si fa si o spalare a instalatiei.
                            Domnule ggelu aveti dreptate. Se pare ca ne-am completat reciproc.
                            Domnule mihai tudor, cine v-a montat acea supapa de siguranta si vasul de expansiune este bun de plata dar, nu cred ca o va face.
                            N-am sa va recomand un vas de expansiune, va las pe dumneavoastra sa o faceti. Am cautat "vas expansiune centrale termice", faceti-o si dumneavoastra si alegeti ce considerati ca se incadreaza pe la 8-10bar si o capacitate mai mare fata de ce ati avut. Alegeti apoi o (doua) supapa de siguranta care sa deschida la 3 bar, faceti revizia tehnica la instalatie (toate partile componente, nu uitati pompa recircuitare), asigurati-va ca instalatia este izolata fata de surse de apa sub presiune care pot fi deschise accidental, spalati intregul circuit.
                            Atentie sa montati supapa ( ele ) cit mai aproape de cazan si vedeti unde este orientat jetul in caz ca deschid. Supapa de siguranta este singurul sistem de protectie?
                            O centrala termica si tot ce tine de ea tebuie revizuita periodic, chiar daca si mai ales, este proprietatea de acasa.
                            Am lasat la final ce este important: cauza anomaliei nu a fost inca identificata, s-au identificat doar greselile facute si care au contribuit la avarie. Daca nu ar fi cedat vasul de expansiune este posibil sa fi cedat cazanul.
                            Exploatarea necorespunzatoare...!

                            Comentariu

                            • mihai tudor
                              Incepator
                              • 10.mar.2010
                              • 20

                              #15
                              Va multumesc pentru sfaturi
                              mai am 2 intrebari:
                              - spuneati de 2 supape ...unde sa le montez?....una pe tur - una pe retur sau cum?
                              - vasul a fost montat corect pe retur?

                              Va multumesc inca o data
                              cu respect...............o seara buna

                              Comentariu

                              Procesare...