Etapele construirii unei case din caramida

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paula84
    Incepator
    • 15.sep.2008
    • 41

    Etapele construirii unei case din caramida

    Buna ziua!
    As avea nevoie si eu de cateva sfaturi in legatura cu constructia unei case de caramida, de la alegerea tipului de caramida pana la amenajarea interiorului.As dori sa o luam pe etape, de ex ce caramida sa alegem, ce grosime pentru peretii exterior si ce grosime pentru cei de interior, cat de adanca sa fie fundatia, cat fier beton ,ce trebuie facut dupa fiecare etapa in mod obligatoriu (dupa parerea voastra) s.a.m.d .........sper ca ati inteles ideea.Niste valori minime si maxime.
    Astept raspunsurile voastre!
    Multumesc
  • georgeflorin
    Membru marcant
    • 15.sep.2009
    • 306

    #2
    Alege caramida de la Porotherm , preturile sunt cam la fel la toate marcile dar parca asta este cea mai sexy caramida din cate am vazut. La interior fooseste POROTHERM 11,5 N+F are dimensiunea 500x115x238 iar rezistenta la compresiune este de σ - N/mm2 = 5 ,Conductivitatea termica echivalenta λech - W/mK-0,33 iar pe exterior foloseste POROTHERM 25 cu dimensiunile de 375x250x238 eu cred ca grosimea este foarte buna iar despre cat de adanc sa o bagi depinde de studiu geo, abia atunci se va putea afla adincimea fundatiei, de beton si fier se ocupa ing iti spune el totul.

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Postat în original de georgeflorin
      Alege caramida de la Porotherm , preturile sunt cam la fel la toate marcile dar parca asta este cea mai sexy caramida din cate am vazut. La interior fooseste POROTHERM 11,5 N+F are dimensiunea 500x115x238 iar rezistenta la compresiune este de σ - N/mm2 = 5 ,Conductivitatea termica echivalenta λech - W/mK-0,33 iar pe exterior foloseste POROTHERM 25 cu dimensiunile de 375x250x238 eu cred ca grosimea este foarte buna iar despre cat de adanc sa o bagi depinde de studiu geo, abia atunci se va putea afla adincimea fundatiei, de beton si fier se ocupa ing iti spune el totul.
      Nu e chiar asa.
      Grosimea minima a peretilor portanti (de rezistenta) este de 240 mm indiferent daca sunt interiori sau exteriori. Grosimea peretilor de compartimentare (de ex peretele la o debara poate sa fie de 12.5 cm deci poate fi folosita o caramida de genul PTH 11.5).
      Pentru a alege caramida trebuie sa ne uitam dupa tipul de structura.
      Daca vorbim de caramida pentru ziduri de umplutura la constructii in cadre trebuie sa cautam o caramida cu cel putin 5 N/mmp rezistenta la compresiune.
      Daca dorim sa realizam o constructie pe zidarie portanta atunci vom cauta o caramida cu o rezistenta la compresiune de minim 7.5 N/mmp. Oricum cu cat e mai mare aceasta rezistenta cu atat mai bine.
      Urmatorul pas ar fi sa ne uitam dupa tipul peretelui, de rezistenta (portant) sau nu. Atunci v-am explicat ce grosime ar trebui sa aiba peretele.
      In final ar trebui ca in functie daca peretele este exterior sau nu , sa cautam eventual o caramida si cu o termoizolatie buna. Eventual aici am putea merge pe grosimi de ziduri mai mari de 25 cm (poate chiar 37.5 cm).

      Legat de rezistenta la compresiune a blocurilor Porotherm va pot spune ca gasiti caramizi cu o rezistenta mai mare. Pe partea de conductivitate termica este cam acceasi discutie.

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru marcant
        • 15.sep.2009
        • 306

        #4
        ...si la o grosime de 37.5 cm ghinturelele din cate in cate randuri se pun ?

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Postat în original de georgeflorin
          ...si la o grosime de 37.5 cm ghinturelele din cate in cate randuri se pun ?
          ??

          Comentariu

          • s.m.ovidiu
            Membru Marcant
            • 12.feb.2007
            • 457

            #6
            Postat în original de Consultant constructii
            Postat în original de georgeflorin
            ...si la o grosime de 37.5 cm ghinturelele din cate in cate randuri se pun ?
            ??
            Probabil mustatile
            Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
            Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

            Comentariu

            • paula84
              Incepator
              • 15.sep.2008
              • 41

              #7
              Care credeti ca este cea mai buna solutie de a avea o casa izolata cat mai eficient? Caramida porotherm de 30 cu polistiren de 10 cm sau caramida porotherm de 38 fara polistiren? am auzit ca ar fii cam acelasi lucru din punct de vedere al eficientei izolarii.
              Sau daca aveti alte variante.....

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 974

                #8
                Postat în original de paula84
                Care credeti ca este cea mai buna solutie de a avea o casa izolata cat mai eficient? Caramida porotherm de 30 cu polistiren de 10 cm sau caramida porotherm de 38 fara polistiren? am auzit ca ar fii cam acelasi lucru din punct de vedere al eficientei izolarii.
                Sau daca aveti alte variante.....
                Va rog sa postati in cadrul acestui topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=7304

                Comentariu

                Procesare...