Sfaturi gratuite - Istoria casei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • George30
    Incepator
    • 28.mar.2010
    • 9

    Sfaturi gratuite - Istoria casei

    Nu fac reclama tot ajutorul este oferit gratis.
    Vrei sa construiesti o casa te pot ajuta.
    Vrei sa sti cat te costa o casa la rosu sau la gata te pot ajuta.
    Vrei sa sti ce fel de materiale iti trebuie sa ridici o casa te pot ajuta.
    Vrei sa sti de unde poti cumpara materiale pentru casa te pot ajuta.
    Vrei echipa sa-ti ridice casa te pot ajuta.
    Vrei sa sti ce acte-ti trebuie pentru a obtine autorizatia de constructie te pot ajuta.
    Vrei un arhitect bun te pot ajuta.
    Si eu am avut nevoie de sfaturi si am fost ajutat.
    Acum este randul meu sa ajut.
    Tel 0765.438.110 sau adresa de email george_buruiana@yahoo.com
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1145

    #2
    Re: SFATURI GRATUITE

    Postat în original de George30
    Vrei sa sti de unde poti cumpara materiale pentru casa te pot ajuta.
    Foarte frumos din partea dumneavoastra, dar totusi o mica nedumerire am, ASTA
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • George30
      Incepator
      • 28.mar.2010
      • 9

      #3
      SFATURI GRATUITE

      Pai ce nu intelegi ???
      Am scris eu undeva ca dau sfaturi la acoperis ???
      Dau sfaturi la ce ma pricep adica la ce am scris in anunt.
      M-am lovit de toate problemele respevtive si daca cineva vrea sa stie eu il ajut.
      Daca mai ai vreo nelamurire iti stau la dispozitie.
      Toate cele bune.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2551

        #4
        Daca chiar vrei sa ajuti pe cineva ramai pe forum si functie de ajutorul cerut de un utilizator sau altul ofera-ti cunostintele fara lauda de sine care miroase a reclama ieftina.
        Cu respect.

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1191

          #5
          sfaturi gratuite

          buna ziua ,de curind am ridicat o casa si sint la stadiul de rosu.si as avea chiar nevoie de ajutor, cit ma costa finisajele exterioare la o casa de 168 de metri patrati suprafata desfasurata si ce materiale imi trebuie ,bineinteles niste materiale mai bune ,ma refer la vopsele ,mentionez ,casa este deja izolata cu polistiren este o casa pasiva ,multumesc anticipat

          Comentariu

          • George30
            Incepator
            • 28.mar.2010
            • 9

            #6
            SFATURI GRATUITE

            Salut la toti.
            Hai sa terminam cu insinuarile ca-mi fac reclama sau altele.
            Nu am firma nu sunt constructor deci nu am nici un avantaj toate sfaturile pe care la stiu le dau si eu mai departe.
            Eu construiesc acum o casa ( Casa mea ) si de ceva ani ma tot informez in stanga si in dreapta si am capatat ceva experienta in domeniu.
            Eu am primit sfaturi si la randul meu le dau mai departe.
            Sper ca sunte-ti lamuriti acum.
            Sunati-ma cu in credere va stau la dispozitie.
            Eu sunt la serviciu si la teren deaceia nu prea am timp sa raspund pe forum.
            Cu cei care am discutat pana acum a ramas sa posteze ei ceia ce au discutat cu mine.
            Raspund pe forum cand am timp.
            La tel raspund Non Stop )
            Toate cele bune si apucati-va de construit se merita si sadisfactia este pe masura.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              #7
              Buna intentie dar desul de greu sa stai sa raspunzi la telefon.
              Acume alegerea ta insa ti-as propune sa faci un topic cu istoria constructiei casei tale.
              Acolo vei posta tot ce consideri ca merita stiut.
              Asta in limita timpului disponibil si daca vrei.

              Bafta.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • George30
                Incepator
                • 28.mar.2010
                • 9

                #8
                Salut voi face tot posibilu sa postez toate etapele casei.
                Sper cat mai curand.
                De raspuns la tel nu este problema raspund cu placere cand am timp

                Comentariu

                • George30
                  Incepator
                  • 28.mar.2010
                  • 9

                  #9
                  Sfaturi gratuite - Istoria casei

                  CASA DORITA

                  1. Primul pas vizualizarea terenului deobicei o zona mai linistita.
                  2. Cumpararea terenului aveti mare grija la acte uitati-va atent ca terenul sa nu aibe 2 laturi la drum. Adica san u aveti drum in spatele casei si unul in fata pentru ca sunte-ti obligati sa lasati cota parte la ambele drumuri si pierdeti din teren.
                  3. Verifica-ti daca terenul este scos din circuitul agricol
                  4. Daca nu este scos nu puteti construi nimic pe acel teren.
                  5. Interesati-va la oficiul de cadastru daca terenul nu se afla in litigiu san u aveti surpriza ca terenul sa mai fi fost odata vandut.Pentru Ilfov trebuie sa va duce-ti undeva pe la casa Scantei la pasaj.
                  6. Daca cumparati terenul de la 2 propietari diferiti trebuie sa faceti act de alipire a terenului pe numele Dvs.Actul de alipire se face la ori ce Notar.
                  7. Daca terenul este scos din circuitul acricol propietarul trebuie sa prezinte Certificatul de Urbanism unde se specifica ca terenul este intravilan curti-constructii.
                  8. Foarte IMPORTANT si multe personae nu dau atentie neaparat propietarul trebuie sa aibe PLANUL DE AMPLASAMENT SI DELIMITARE A TERENULUI acest act se obtine de la primarie.Fara el nu puteti depune actele la primarie pentru autorizatia de constructie si nici nu puteti obtine niciun aviz peste tot este cerut aces act.
                  Autorizatia de constructie

                  Pentru a obtine autorizatia de constructie trebuie sa luati urmatoarele avize.
                  1. Alimentarea cu apa
                  2. alimentarea cu energie
                  3. gaze naturale
                  4. salubritate
                  5. canalizare
                  6. protectia mediului
                  acordul notarial al vecinului in caz ca doriti sa va lipiti de gardul lui sau de casa lui.
                  Toate aceste avize le puteti obtine singuri este simplu nu apelati la firme sau alte personae. In 2-3 zile puteti depune toate actele respective.
                  IMPORTANT face-ti copi dupa toate actele cel putin 5 copi dupa fiecare foaie pe care o aveti. Dosarele se vor depune in 2 exemplare peste tot unde va duce-ti.
                  Important : sa aveti intodeauna cate un dosar in plus cu acte la Dvs cand va duce-ti sa depuneti vreun aviz.

                  Pentru azi cam atat.
                  Revin cu urmatoarele etape.
                  Contractarea unei echipe de constructori aici depinde de fiecare cu firma sau in regie propie.
                  Prima etapa a casei negocierea pretului pe mp sau per lucrare.
                  Saparea fundatiei.
                  Cumpararea fierului si a materialelor necesare pentru inceput un mic necesar.
                  Facutu-l fierului daca nu este fasonat.
                  Cofrare fundatie.
                  Turnarea Betonului prêt… cantitate si ce fel de beton trebuie pentru fiecare etapa.
                  Canalizarea
                  Turnarea placi si termo izolatia.

                  Comentariu

                  • George30
                    Incepator
                    • 28.mar.2010
                    • 9

                    #10
                    SFATURI GRATUITE

                    CASA DORITA

                    1. Primul pas vizualizarea terenului deobicei o zona mai linistita.
                    2. Cumpararea terenului aveti mare grija la acte uitati-va atent ca terenul sa nu aibe 2 laturi la drum. Adica san u aveti drum in spatele casei si unul in fata pentru ca sunte-ti obligati sa lasati cota parte la ambele drumuri si pierdeti din teren.
                    3. Verifica-ti daca terenul este scos din circuitul agricol
                    4. Daca nu este scos nu puteti construi nimic pe acel teren.
                    5. Interesati-va la oficiul de cadastru daca terenul nu se afla in litigiu san u aveti surpriza ca terenul sa mai fi fost odata vandut.Pentru Ilfov trebuie sa va duce-ti undeva pe la casa Scantei la pasaj.
                    6. Daca cumparati terenul de la 2 propietari diferiti trebuie sa faceti act de alipire a terenului pe numele Dvs.Actul de alipire se face la ori ce Notar.
                    7. Daca terenul este scos din circuitul acricol propietarul trebuie sa prezinte Certificatul de Urbanism unde se specifica ca terenul este intravilan curti-constructii.
                    8. Foarte IMPORTANT si multe personae nu dau atentie neaparat propietarul trebuie sa aibe PLANUL DE AMPLASAMENT SI DELIMITARE A TERENULUI acest act se obtine de la primarie.Fara el nu puteti depune actele la primarie pentru autorizatia de constructie si nici nu puteti obtine niciun aviz peste tot este cerut aces act.
                    Autorizatia de constructie

                    Pentru a obtine autorizatia de constructie trebuie sa luati urmatoarele avize.
                    1. Alimentarea cu apa
                    2. alimentarea cu energie
                    3. gaze naturale
                    4. salubritate
                    5. canalizare
                    6. protectia mediului
                    acordul notarial al vecinului in caz ca doriti sa va lipiti de gardul lui sau de casa lui.
                    Toate aceste avize le puteti obtine singuri este simplu nu apelati la firme sau alte personae. In 2-3 zile puteti depune toate actele respective.
                    IMPORTANT face-ti copi dupa toate actele cel putin 5 copi dupa fiecare foaie pe care o aveti. Dosarele se vor depune in 2 exemplare peste tot unde va duce-ti.
                    Important : sa aveti intodeauna cate un dosar in plus cu acte la Dvs cand va duce-ti sa depuneti vreun aviz.

                    Pentru azi cam atat.
                    Revin cu urmatoarele etape.
                    Contractarea unei echipe de constructori aici depinde de fiecare cu firma sau in regie propie.
                    Prima etapa a casei negocierea pretului pe mp sau per lucrare.
                    Saparea fundatiei.
                    Cumpararea fierului si a materialelor necesare pentru inceput un mic necesar.
                    Facutu-l fierului daca nu este fasonat.
                    Cofrare fundatie.
                    Turnarea Betonului prêt… cantitate si ce fel de beton trebuie pentru fiecare etapa.
                    Canalizarea
                    Turnarea placi si termo izolatia.

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #11
                      Buna initiativa; am sa contribui si eu cu rezolvarea unor probleme pe care le-am intampinat.

                      Comentariu

                      • George30
                        Incepator
                        • 28.mar.2010
                        • 9

                        #12
                        SFATURI GRATUITE

                        Contractarea echipei pentru casa ta.
                        Eu am ales sa lucrez pe cont propiu am angajat o echipa recomandata de alte persoane ce ridica case la rosu.
                        Am fost si am vizionat o casa ridicata de ei si am intrebat propietarul acelei case daca a fost multumit.
                        Pentru o casa de 170 mp la rosu costul manoperei este de 200 milioane lei cu pretul asta ma-m inteles cu echipa.Pe langa bani astia mai pregatiti cam 15 milioane intodeauna muncitorul mai are nevoie de cate ceva o roaba cateva galeti etc .
                        Cand va intalniti cu seful echipei este bines a stabiliti de la inceput etapele lucrari si cum va fi platit.
                        La inceput vor arvona cam 30-40 milioane dupa aceia vor bani la cota 0 adica cand toarna placa parter dupa aceia vor vrea bani cand toarna placa la etaj si urmatoarea transa de bani cand termina acoperisul.
                        Important niciodata sa nu dati mai multi bani de cat face lucrarea la momentul respectiv.
                        Muncitorul iti va cere bani saptamanal dar nu este bine sa le dai intodeauna gasiti o scuza si dati-le bani doar la stadiul inteles.
                        Cel mai bine este sa va intelege-ti cu echipa sa vas ape fundatia la mana cu lopata este mult mai ok de cat cu escavatorul acum depinde de marimea casei.
                        Este bine ca la fiecare etapa sa fie supravegheati. Sunt multe de spus la turnarea fundatiei dar imi trebuie 1 zi sa scriu tot .
                        Incercati sa negociati cu echipa sa fasoneze ei fierul sis a faca etrieri vei iesi mai eftin si nu este greu de facut de obicei intra in pretul casei la rosu fasonarea fierului.
                        Ai grija sa cofreze bine inaite de a turna betonul san u ai surpriza sa se rupa lemnul si sa iasa betonul pe langa.
                        La o casa cu amprenta de 80 mp intra cam 30 mc la cota 0.

                        Momentan atat revin cu mai multe informatii si poze cu fiecare etapa.

                        Comentariu

                        • George30
                          Incepator
                          • 28.mar.2010
                          • 9

                          #13
                          SFATURI GRATUITE

                          mc de beton costa 230 lei si urca cu 10 – 20 ron in functie de tipul de beton B150,B200,B250.
                          Pret fier cu o luna in urma 1.9 lei pe kg acum a ajuns pe la 2.0-2.1 lei pe kg,Cimentul 18 lei sacul de 40 kg acum este 20 lei sacul,multibatul 19 lei sac 40 kg acum 20 lei sacul,caramida Euroterm eu am dat 200 ron pe mc si acum este cam 220 mc,nisip o bascula de 8 mc am dat 450 lei la fel si balastru aceias cantitate acelasi pret.
                          Sunt multe de spus dar nu prea am timp sa scriu pentru mai multe detalii nu ezitati sunati-ma nu ma deranjati.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • lili 500
                            Incepator
                            • 17.mar.2009
                            • 34

                            #14
                            Re: Sfaturi gratuite - Istoria casei

                            Postat în original de George30
                            CASA DORITA

                            1. Primul pas vizualizarea terenului deobicei o zona mai linistita.
                            2. Cumpararea terenului aveti mare grija la acte uitati-va atent ca terenul sa nu aibe 2 laturi la drum. Adica san u aveti drum in spatele casei si unul in fata pentru ca sunte-ti obligati sa lasati cota parte la ambele drumuri si pierdeti din teren.
                            3. Verifica-ti daca terenul este scos din circuitul agricol
                            4. Daca nu este scos nu puteti construi nimic pe acel teren.
                            5. Interesati-va la oficiul de cadastru daca terenul nu se afla in litigiu san u aveti surpriza ca terenul sa mai fi fost odata vandut.Pentru Ilfov trebuie sa va duce-ti undeva pe la casa Scantei la pasaj.
                            6. Daca cumparati terenul de la 2 propietari diferiti trebuie sa faceti act de alipire a terenului pe numele Dvs.Actul de alipire se face la ori ce Notar.
                            7. Daca terenul este scos din circuitul acricol propietarul trebuie sa prezinte Certificatul de Urbanism unde se specifica ca terenul este intravilan curti-constructii.
                            8. Foarte IMPORTANT si multe personae nu dau atentie neaparat propietarul trebuie sa aibe PLANUL DE AMPLASAMENT SI DELIMITARE A TERENULUI acest act se obtine de la primarie.Fara el nu puteti depune actele la primarie pentru autorizatia de constructie si nici nu puteti obtine niciun aviz peste tot este cerut aces act.
                            Autorizatia de constructie

                            Pentru a obtine autorizatia de constructie trebuie sa luati urmatoarele avize.
                            1. Alimentarea cu apa
                            2. alimentarea cu energie
                            3. gaze naturale
                            4. salubritate
                            5. canalizare
                            6. protectia mediului
                            acordul notarial al vecinului in caz ca doriti sa va lipiti de gardul lui sau de casa lui.
                            Toate aceste avize le puteti obtine singuri este simplu nu apelati la firme sau alte personae. In 2-3 zile puteti depune toate actele respective.
                            IMPORTANT face-ti copi dupa toate actele cel putin 5 copi dupa fiecare foaie pe care o aveti. Dosarele se vor depune in 2 exemplare peste tot unde va duce-ti.
                            Important : sa aveti intodeauna cate un dosar in plus cu acte la Dvs cand va duce-ti sa depuneti vreun aviz.

                            Pentru azi cam atat.
                            Revin cu urmatoarele etape.
                            Contractarea unei echipe de constructori aici depinde de fiecare cu firma sau in regie propie.
                            Prima etapa a casei negocierea pretului pe mp sau per lucrare.
                            Saparea fundatiei.
                            Cumpararea fierului si a materialelor necesare pentru inceput un mic necesar.
                            Facutu-l fierului daca nu este fasonat.
                            Cofrare fundatie.
                            Turnarea Betonului prêt… cantitate si ce fel de beton trebuie pentru fiecare etapa.
                            Canalizarea
                            Turnarea placi si termo izolatia.
                            Buna ,stiti cumva daca pt o casa este obligatoriu sa aiba doua intrari?

                            Comentariu

                            • roxyunicul
                              Incepator
                              • 04.ian.2010
                              • 73

                              #15
                              "stiti cumva daca pt o casa este obligatoriu sa aiba doua intrari?"
                              o casa sa aiba 2 intrari? de ce nu 3 intrari? de ce nu o singura intrare?
                              depinde doar de proiectul tau cate intrari are casa

                              Comentariu

                              Procesare...