Deviz de constructie casa P+M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paolo34
    Incepator
    • 07.mai.2009
    • 66

    Deviz de constructie casa P+M

    Doresc sa-mi construiesc o casa prin intermediul unei firme de constructii si am solicitat un deviz de constructie. Constructorul mi-a dat un deviz in care nu se specifica in detaliu toate lucrarile care urmeaza a fi efectuate, de exemplu : la caramida in loc sa apara pe deviz caramida porotherm mi-a pus caramida gvp, nu apare centrala termica, nu apare gardul imprejmuitor, nu se specifica tigla pe care doresc sa o folosesc (Bramac), si multe alte neclaritati. Constructorul motiveaza ca nu poate modifica in programul de devize cu care lucreaza, lucru de care sincer ma indoiesc. Adica cum nu poti adauga un anume material cu care doresti sa construiesti, este posibil? Va rog sa-mi spuneti parerea dvs legat de acest fapt deoarece eu doresc sa accesez un credit prin Prima casa si ma gandesc ca devizul de lucrari este foarte important. As putea avea probleme la banca sau chiar cu constructorul daca as fi de acord cu un deviz unde nu este specificat absolut tot ce urmeaza a fi efectuat. Va multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    NU stiu cum decurg lucrurile cu Prima Casa insa ce este scris pe hartie aia ramane. Nu vei putea utiliza devizele pentru a demonstra ceva in cazul in care scrie aiurea prin ele.
    Devizele se refac daca este nevoie.
    Cumintomesti devizele si cum scrie in contract este sfant, acolo sunt cantitati de lucrari, materiale etc.
    Orice nu scrie acolo, la o adica, poate fi platit suplimentar si nu cred ca iti convine intodeauna ...
    Poate o solutie este sa se scrie in contract casa la cheie, sa stabilesti doar materialele principale (gen tip zidarie) iar maruntisurile sa nu fie nominalizate dar sa nu existe posibilitatea de a suplimenta sau cere ban in plus.
    Verifica si la banca sa vezi ce conditii de decontare au, confirmari pe etape etc.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Constructorul are dreptate. Nu poate modifica devizul cu denumirile marcilor materialelor de constructii.
      Si inca ceva: GVP reprezinta caramida cu goluri verticale portanta.

      Comentariu

      • paolo34
        Incepator
        • 07.mai.2009
        • 66

        #4
        Postat în original de Consultant constructii
        Constructorul are dreptate. Nu poate modifica devizul cu denumirile marcilor materialelor de constructii.
        Si inca ceva: GVP reprezinta caramida cu goluri verticale portanta.
        Multumesc pt raspuns! Stiu ce inseamna gvp si mai stiu ca se poate modifica in program in sensul ca se pot adauga la norme proprii materialele care nu se regasesc in normele programului. Vreau sa va dau un exemplu din deviz pe care sa-l vedeti si sa spuneti daca este corect :
        "placaj faianta cu placi albe cal. 1 fixate cu mortar de ciment cu aracet, la incaperi cu supraf > 10 mp....metrii patrati = 40; pret total=10552.22 ron." Deci daca pun faianta de 100 milioane lei ar trebui sa imbrac toata casa atat interior cat si exterior numai in faianta??? Sau de exemplu cada de baie are o valoare de 167 ron in timp ce chiuveta montata pe suport are o valoare de 288 ron!!! Vi se pare corect??? Va rog sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa procedez pt a nu fi inselat la materiale, adica sa-mi spuna ca imi pune gresie de care vreau eu si de fapt sa puna de care vrea el (cea mai ieftina). eu nu contest anumite norme din deviz dar cred ca poate fi specificat undeva ce fel de materiale se folosesc. Oare se poate specifica in contractul incheiat cu firma de constructii? Ma intereseaza acest lucru deoarece la un moment dat sa pot da in judecata firma de constructii si sa am o baza, adica o hartie scrisa...Daca accept acest deviz nu prea pot sa trag pe nimeni la raspundere daca nu se pun materialele despre care am discutat. Deci de unde pot avea garantia ca se folosesc materialele pe care le doresc eu (unde se poate stipula acest lucru). Va multumesc

        Comentariu

        • paolo34
          Incepator
          • 07.mai.2009
          • 66

          #5
          Chiar nu e nimeni care sa ma sfatuiasca cum sa procedez? Vreo parere, ceva? Va rog!!!

          Comentariu

          • paolo34
            Incepator
            • 07.mai.2009
            • 66

            #6
            Chiar nu e nimeni care sa ma sfatuiasca cum sa procedez? Vreo parere, ceva? Va rog!!!

            Comentariu

            • Consultant constructii
              Membru
              • 17.iun.2008
              • 224

              #7
              In devize de obicei nu se trage teapa la materiale, ca si pret pe unitate pentru ca e foarte usor verificabil.
              Tepe se trag in general la suprafete, mai ales unde sunt foarte greu verificabile. De ex: daca ai o baie patrata 4x4 nu o sa poti fi pacalit la suprafata pentru ca aproape oricine stie sa faca o inmultire iar pierderi de materiale nu prea sunt. Dar daca ai avea un hol lung de 10 m si cu o latime de 1.5 m si mai folosesti pentru placare si marmura care are un pret mai ridicat acolo aproape sigur ti se va trage teapa, explicatia fiind simpla: au fost multe taieturi, deci pierderi multe.
              De asemenea, se mai poate trage teapa la lucrari ascunse: de ex balastul de sub placa de beton.

              Comentariu

              • ics
                Membru Marcant
                • 16.sep.2009
                • 624

                #8
                In contract poti sa pui orice clauza vrei
                de exemplu ca finisajele sa fie executate cu materialele/faianta aleasa de client, aceasta neintrand in costul devizului
                poti sa faci receptia pe etape. adica sa faci deviz si receptie la fiecare etapa mare
                ideea e ca daca stabilesti un pret fix de la inceput- constructorul (daca nu e serios)o sa incerce sa-si micsoreze costurile: materialele pe care le foloseste, manopera cat mai putina, etc si de aici o calitate slaba
                sau poate si mai bine ar fi sa ai un diriginte de santier care sa verifice firma respectiva ca sa nu faca "greseli" prea multe
                ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                Comentariu

                • goo_
                  Incepator
                  • 19.iun.2010
                  • 81

                  #9
                  Postat în original de paolo34
                  Postat în original de Consultant constructii
                  Constructorul are dreptate. Nu poate modifica devizul cu denumirile marcilor materialelor de constructii.
                  Si inca ceva: GVP reprezinta caramida cu goluri verticale portanta.
                  Multumesc pt raspuns! Stiu ce inseamna gvp si mai stiu ca se poate modifica in program in sensul ca se pot adauga la norme proprii materialele care nu se regasesc in normele programului. Vreau sa va dau un exemplu din deviz pe care sa-l vedeti si sa spuneti daca este corect :
                  "placaj faianta cu placi albe cal. 1 fixate cu mortar de ciment cu aracet, la incaperi cu supraf > 10 mp....metrii patrati = 40; pret total=10552.22 ron." Deci daca pun faianta de 100 milioane lei ar trebui sa imbrac toata casa atat interior cat si exterior numai in faianta??? Sau de exemplu cada de baie are o valoare de 167 ron in timp ce chiuveta montata pe suport are o valoare de 288 ron!!! Vi se pare corect??? Va rog sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa procedez pt a nu fi inselat la materiale, adica sa-mi spuna ca imi pune gresie de care vreau eu si de fapt sa puna de care vrea el (cea mai ieftina). eu nu contest anumite norme din deviz dar cred ca poate fi specificat undeva ce fel de materiale se folosesc. Oare se poate specifica in contractul incheiat cu firma de constructii? Ma intereseaza acest lucru deoarece la un moment dat sa pot da in judecata firma de constructii si sa am o baza, adica o hartie scrisa...Daca accept acest deviz nu prea pot sa trag pe nimeni la raspundere daca nu se pun materialele despre care am discutat. Deci de unde pot avea garantia ca se folosesc materialele pe care le doresc eu (unde se poate stipula acest lucru). Va multumesc

                  Dpdv al descrierii materialelor sau a lucrarilor din programele de deviz, acestea se pot compune dupa cum vrea utilizatorul.
                  Dar nu stiu citi ar face asa ceva daca se poate asimila o norma existenta in program.
                  Sfatul meu este sa negociezi constructia, pina la faza rosu, cu tot cu materiale si la partea de finisaje sa ceri o oferta doar pentru manopera, materialele urmind sa le achizitionezi tu.

                  Comentariu

                  • bradut
                    Incepator
                    • 18.apr.2010
                    • 5

                    #10
                    Reeviz de constructie casa P+M

                    Buna ziua,

                    Nu va lasati pacalit de constructor: orice program de devize modern permite adaptarea denumirilor articolelor de deviz, adaugarea de norme de deviz si de resurse [materiale, meserii, utilaje], astfel incat sa reflecte realitatea din santier.

                    Afirm aceste aspecte in deplina cunostinta de cauza, fiind autorul programului de devize X-DEV [www.x-dev.ro]

                    Cu stima,
                    Bradut Dima

                    Comentariu

                    • Admin.MC
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2005
                      • 974

                      #11
                      Postat în original de goo_
                      ...
                      Acum am editat eu mesajul, dar pe viitor va rog sa postati cu codul BB activat.

                      Aveti aici un tutorial despre activarea codului BB.

                      Daca aveti intrebari, va rog sa le postati in cadrul acelui topic, iar daca doriti sa verificati daca s-a activat codul BB tot in cadrul acelui topic puteti sa postati un mesaj citandu-ma pe mine.

                      Comentariu

                      • bradut
                        Incepator
                        • 18.apr.2010
                        • 5

                        #12
                        Postat în original de Admin.MC
                        Postat în original de goo_
                        ...
                        Acum am editat eu mesajul, dar pe viitor va rog sa postati cu codul BB activat.

                        Aveti aici un tutorial despre activarea codului BB.

                        Daca aveti intrebari, va rog sa le postati in cadrul acelui topic, iar daca doriti sa verificati daca s-a activat codul BB tot in cadrul acelui topic puteti sa postati un mesaj citandu-ma pe mine.
                        Va multumesc pentru ajutor: Observ ca acum in profilul meu apare ca BB-ul este activat.

                        Comentariu

                        • Admin.MC
                          Membru Marcant
                          • 05.dec.2005
                          • 974

                          #13
                          Rugamintea ii era adresata lui goo_, dar e bine ca dumneavoastra il aveti activat.

                          Comentariu

                          Procesare...