Put la a doua panza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Put la a doua panza

    am o nelamurire.
    un dezvoltator imobiliar mi-a spus ca putul din zona X se face la a doua panza freatica, adica la 25m, ca cica prima panza nu ar fi buna ( eu nu il contrazic)
    Acum, ce nu inteleg eu este cum fac astia putul la a doua panza, astfel incat prima panza sa nu curga in a doua panza.
    Din cate am inteles eu, putarii sapa pana la a doua panza trecand prin prima panza si apoi baga tevile pana la a doua panza. Tevile sunt etanse dar gaura nu. Ce impiedica apa din prima panza sa nu se scurga pe langa teava ( pe exterior) in a doua panza de unde o trage pompa si mi-o da mie sa o beau ?
  • asyan
    Incepator
    • 27.ian.2010
    • 21

    #2
    Pentru alimentarea cu apa a locuintelor se utilizeaza in general puturile de mica(10-25m) sau medie adancime (30-70m) mai rar mare adancime (70-400m) pentru ca sant foarte scumpe. La prima panza si panza 2 se executa puturi pe tuburi de beton care nu fac izolatie intre straturi .La panzele 2si 3 se pot construi puturi blindandu-se(izoland)stratele acvifere neproductive. Acum ce sa spun puturi se fac de toate tipurile chiar cu p.v.c de instalatii sanitare insa ideal ar fi ca acestea sa fie tubate cu tuburi filetate valplast sau valrom. Fiecare executant incearca sa convinga beneficiarul ca ceea ce poate face el este ceea ce acesta are nevoie.

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #3
      am inteles idea, dar chiar daca folosesc tuburi valrom, cum se face izolarea staturilor si MAI ALES cum ma asigur eu, beneficiarul, ca putarul ( firma, sau persoana fizica) imi face izolarea staturilor acvifere ?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Uite ce am gasit pe un site:
        "Izolarea stratelor productive de stratele poluate
        Izolarea se face cel mai uzual folosind un dop de argila cu lungimi de 2-5 m in functie de lungimea forajului si cu dop de lapte de ciment de 3-10m.
        Laptele de ciment se face folosind aproximativ 20 l apa la 50 kg ciment rezultand o greutate specifica de 1,9 kg/dm3. Se poate adauga maxim 8% bentonita si 2% clorura de calciu. Izolarea trebuie sa fie executata astfel incat sa asigure o izolare completa a spatiului inelar dintre coloana si gaura de sonda."
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Sau mai complet:
          "Este absolut necesara introducerea pietrisului margaritar ? Da ! Latimea fantelor filtrelor PVC este uzula 0,7 mm. Orice particula sub aceasta dimensiune va patrunde in foraj daca nu exista margaritar pentru filtrare. Mai mult aceste fante se vor astupa in timp scurt. Pietrisul margaritar pe langa rolul filtrant, permite si circulatia apei prin exteriorul burlanelor, acest lucru face ca exploatarea stratelor acvifere sa fie lenta , se vor putea monta filtre si deasupra si dedesuptul stratelor acvifere. De multe ori, datorita suprafetei active mici a filtrelor, montarea lor doar in dreptul stratelor duce la obtinerea unor debite nesatisfacatoare. De asemenea "viata" forajelor fara margaritar e f scurta.
          Este nevoie de cimentare deasupra pietrisului margaritar ? Da , obligatoriu. Asta pentru izolarea stratelor de adancime exploatate in foraj de stratele de suprafata (infestate). Necimentarea completa si corecta va duce in scurt timp la infestarea stratelor de adancime de catre stratele de suprafata. Mai mult acest fenomen va influenta si forajele executate in apropiere. Cimentarea trebuie executata dupa terminarea pomparii cu pompa mamuth ( cu injectie de are concentrica sau laterala) deoarece pe parcursul pomparii pietrisul margaritar se va " aranja" in jurul filtrelor si burlanelor. Cimentarea inaintea pomparii va duce la formarea unor caverne sub inelul de ciment , si foarte probabil va duce la comunicare stratelor de suprafata cu cele de adancime prin exteriorul inelului de ciment."
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • asyan
            Incepator
            • 27.ian.2010
            • 21

            #6
            VYS scrii multe lucruri corecte probabil le-ai luat de undeva eu cu asa ceva ma ocup insa vreau sa fac cateva precizari si anume : a nu se confunda forajul de mare adancime (industrial)cu un foraj de alimentare a unei locuinte , grosimea fantei la filtru este uzual 0,5 mm ,la un foraj pentru uz casnic este nevoie de 4000-6000 l/h iar apa este luata in mod normal printr-un singur filtru pozitionat la talpa putului dupa ce in prealabil s-a lasat un spatiu de decantare de 1-3m ,ai vrea sa iti execut un foraj la 50-60metri si sa iti dau un filtru jos si altul la25m ? La forajele de adancime se extrag cantitati mari de apa si se introduc mai multe filtre pentru aceasta . Sortul de pietris se alege in functie de granulatia materialului care alcatuieste panza respectiva adica un chisai are 20%apa,nisipurile pana la 25 % pe cand un balastru duce la 40%

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Am precizat ca aceste lucruri le-am gasit pe un site, asadar nu imi apartin si nu le pot sustine.

              Mai erau si informatii dar nu era cazul sa copiez prea mult, era vorba doar de partea de izolare a stratelor. Daca ai vreun comentariu referitor la nelamurirea lui gogoson sau izolarea stratelor mentionata de citatele postate de mine, te-as ruga sa il postezi.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • asyan
                Incepator
                • 27.ian.2010
                • 21

                #8
                Felicitari te-ai documentat bine in legatura cu izolarea stratelor acvifere productive de cele poluante singura problema era cu deosebirea intre un foraj pt alimentarea unei locuinte si un foraj de mare adancime . Si pentru mine e greu sa sintetizez in cateva cuvinte ceea ce am invatat in cativa ani de meserie . Pana la urma amandoi intr-un fel sau altul am incercat sa-l ajutam pe gogoson

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  multumesc pentru staturi, dar inca nu sunt lamurit cum ma asigur ca cel care imi face putul chiar il face cum trebuie ???
                  Acum este adevarat ca daca la mine se face bine si la vecinul nu, atunci si eu o sa am apa ametecata !

                  Deci cum verific eu ca putarul si-a facut treaba, cum imi dau seamna ca apa pe care o scoate pompa este de la panza care trebuie ??

                  Comentariu

                  • asyan
                    Incepator
                    • 27.ian.2010
                    • 21

                    #10
                    Da ai dreptate se foreaza ieftin si prost piata asta cere se compara diferite oferte se alege cel mai mic pret ,de multe ori am patit-o pe propria-mi piele beneficiarul imi spune ,,stiti aveti recomandare dar pretul dv este mai mare " E greu sa lucrezi la pret mic ,sa respecti toate regulile unui foraj de calitate . Ce sa spun ? la noi in tara inca nu am ajuns la un nivel la care sa avem incredere deplina in meserias , un meserias mai in varsta mi-a spus o vorba cam asa ,,sa stii de la mine ca meseriasul este mai hot ca clientul de cele mai multe ori" cam la asta se rezuma mentalitatea originala romaneasca. Da e adevarata chestia cu apa amestecata intr-o oarecare masura. Sa verifici putarul?, mai degraba sa ai incredere in el asta tine de comunicare ,colaborare,respect reciproc,seriozitate,sant si oameni care chiar isi fac meseria

                    Comentariu

                    Procesare...