Sfat realizare canalizare exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Peders
    Membru
    • 27.ian.2009
    • 101

    Sfat realizare canalizare exterioara

    Buna ziua!

    Sunt in faza de realizare a canalizarii exterioare.

    Am urmatoarea situatie:
    - de la baie am deja scoasa in afara casei o teava de 110 ( cea reprezentata cu rosu plin)

    - de la bucatarie nu am scos nimic, mai rau este ca nu am nici orificiile in soclu (cele vechi nu mai corespund, am realizat modificari la realizarea fundatieri si "meseriasii" au uitat sa lase noi goluri)...

    -diferenta de nivel intre suprafata de langa bucatarie si cea de langa fosa este de cca 1 m

    As dori sa-mi dati o idee despre traseele posibile ( deja am incercat sa configurez eu 2 variante , cu rosu intrerupt) si despre coturile/caminele/aerisitoarele necesare
    - de la bucatarie sa plec cu diam de 50?


    Va multumesc anticipat
    Fișiere Atașate
  • Peders
    Membru
    • 27.ian.2009
    • 101

    #2
    NU are nimeni nicio idee??

    NU are nimeni nicio idee??

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      Daca tot este de sapat eu as opta pentru varianta 1 astfel voi fi renuntat la un cot fie el si la 45 grade.
      Cu respect.

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #4
        Re: Sfat realizare canalizare exterioara

        Postat în original de Peders
        -diferenta de nivel intre suprafata de langa bucatarie si cea de langa fosa este de cca 1 m

        As dori sa-mi dati o idee despre traseele posibile ( deja am incercat sa configurez eu 2 variante , cu rosu intrerupt) si despre coturile/caminele/aerisitoarele necesare
        - de la bucatarie sa plec cu diam de 50?
        de la bucatarie parerea mea este sa pui tub cu diametrul mai mare de 75/90 mm, fiind in pamant, deci nu ai acces facil, cu depunerile de rigoare, la un diametrul mai mare ai minus probleme de obturare in timp

        respecta panta de scurgere pentru diametrul de tub

        pentru ca este o distanta mare intre bucatarie si fosa la coltul casei poti sa faci un camin de acces in eventualitatea ca trebuie vreodata sa desfunzi tevile si eventual sa ajustezi panta de scurgere

        varianta 1

        Comentariu

        • Peders
          Membru
          • 27.ian.2009
          • 101

          #5
          Multumesc pentru idee.
          Care ar putea sa fie variantele pentru acest camin - daca pun un "T" ? sau e musai sa fie mai maricel?
          AM tot citit si nu prea mi-am facut o idee clara...

          Despre aerisitoarele de pe traseu ce parere aveti? Unde ar trebui sa pun? Mi-a spus cineva sa pun pe conducte la cca 10 m??

          Comentariu

          • Peders
            Membru
            • 27.ian.2009
            • 101

            #6
            Postat în original de Peders
            Multumesc pentru idee.
            Care ar putea sa fie variantele pentru acest camin - daca pun un "T" ? sau e musai sa fie mai maricel?
            AM tot citit si nu prea mi-am facut o idee clara...

            Despre aerisitoarele de pe traseu ce parere aveti? Unde ar trebui sa pun? Mi-a spus cineva sa pun pe conducte la cca 10 m??
            Am revenit cu forte noi , asteptand in continuare sugestiile dvs la intrebarile mele...

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #7
              [quote="Peders"]Multumesc pentru idee.
              Care ar putea sa fie variantele pentru acest camin - daca pun un "T" ? sau e musai sa fie mai maricel?
              quote]Treaba cu virgula caminul o vad in felul urmator: avand o diferenta de nivel destul de mare vei depasi panta maxima de scurgere si cum aprox. la jumatatea distantei ai acel cot la coltul casei, poti face in acea zona un camin din beton care va servi pentru acces in caz de colmatare tuburi si pentru reglarea pantei de scurgere, adica vi cu 1,5 - 2% scurgere si in camin vei avea o cadere abrupta si pleci cu 1,5 - 2% scurgere spre jonctiunea cu 110 sau cum o fi mai departe.

              Poate ma insel eu la distante privind desenul, daca este asa si te incadrezi intr-o panta de scurgere acceptabila, poti folosi si varianta cu T-uri.

              Comentariu

              • Peders
                Membru
                • 27.ian.2009
                • 101

                #8
                [quote="da_n"]
                Postat în original de Peders
                Multumesc pentru idee.
                Care ar putea sa fie variantele pentru acest camin - daca pun un "T" ? sau e musai sa fie mai maricel?
                quote]Treaba cu virgula caminul o vad in felul urmator: avand o diferenta de nivel destul de mare vei depasi panta maxima de scurgere si cum aprox. la jumatatea distantei ai acel cot la coltul casei, poti face in acea zona un camin din beton care va servi pentru acces in caz de colmatare tuburi si pentru reglarea pantei de scurgere, adica vi cu 1,5 - 2% scurgere si in camin vei avea o cadere abrupta si pleci cu 1,5 - 2% scurgere spre jonctiunea cu 110 sau cum o fi mai departe.

                Poate ma insel eu la distante privind desenul, daca este asa si te incadrezi intr-o panta de scurgere acceptabila, poti folosi si varianta cu T-uri.
                Cred ca este foarte buna ideea cu caminul de la coltul casei...
                In plus cred ca mai am nevoie de un camin la iesirea din bucatarie, pentru ca nu am gol in fundatie - sau sa pun 2 coturi de 90 pentru a cobora suficient sub nivelul solului?

                Daca va mai intreb si despre dimensiunile pe care ar trebui sa le aiba acel camin de l acoltul casei par deplasat???

                In ceea ce priveste fosa, am primit o oferta din partea unei echipe care mi-a sugerat o fosa de beton cu 3 incaperi, din ultima putand sa evacuez apa cu o pompa. Din pacate nu am spatiu prea mare pentru a putea pune o fosa septica cu conductele de drenare necesare

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #9
                  Postat în original de Peders
                  Daca va mai intreb si despre dimensiunile pe care ar trebui sa le aiba acel camin de l acoltul casei par deplasat???
                  Nu,nu am niste dimensiuni standard, important este sa poti regla panta de scurgere a celor doua segmente de canalizare, presupunand ca va fi amplasat in zona amintita si sa ai acces in caz de colmatare.

                  Comentariu

                  • Peders
                    Membru
                    • 27.ian.2009
                    • 101

                    #10
                    In urma unor studii de teren a reiesit ca pot monta si o fosa septica, asa incat m-am reorientat de la cea din beton...

                    Tinand cont ca suntem 3(deocamdata ) , maxim 4 persoane, permanent, ce fosa ati recomanda.

                    Sa iau un ade pana la 4-5 persoane, sau una de 5-6 persoane?
                    Diferenta este mica la pret. ma gandesc sa nu fie subdimensoianata cea de 4-5?

                    Am gasit cateva oferte , imi puteti da o idee?

                    http://calor.ro/itemdesc.asp?CartId={02DAE9AEVEREST8-1382-4119-9ED6-270B1AECA75C}&ic=LANIM1200S&eq=&Tp=


                    http://calor.ro/itemdesc.asp?CartId={02DAE9AEVEREST8-1382-4119-9ED6-270B1AECA75C}&ic=LANIM1200U&eq=&Tp=


                    http://calor.ro/itemdesc.asp?CartId={02DAE9AEVEREST8-1382-4119-9ED6-270B1AECA75C}&ic=LANIM1000B&eq=&Tp=

                    Si as incerca sa o montez eu,cu drenaj cu tot, sper sa si reusesc ( ajutat , bine-nteles)

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2501

                      #11
                      Postat în original de Peders
                      Sa iau una de pana la 4-5 persoane, sau una de 5-6 persoane?
                      Depinde de vremurile care vin
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • Peders
                        Membru
                        • 27.ian.2009
                        • 101

                        #12
                        Postat în original de tanasie
                        Postat în original de Peders
                        Sa iau una de pana la 4-5 persoane, sau una de 5-6 persoane?
                        Depinde de vremurile care vin
                        Eu ma gandeam ca o sa fim 4...acum doar Dumnezeu stie numarul exact

                        Daca ei recomanda o fosa pentru 3-4 persoane, ca nu cumva sa fie subdimensionata tb sa aleg una mai mare pentru 3-4 persone?
                        e ca si cu consumul de carburant? una declara ei, altul este consumul real.....

                        Comentariu

                        • s.m.ovidiu
                          Membru Marcant
                          • 12.feb.2007
                          • 457

                          #13
                          Postat în original de tanasie
                          Depinde de vremurile care vin
                          Dl Peders nuu intelegeti este o remarca filozofica ( vremurile vor fi grele nicidecum c.......e ) dar neadevarata ptr ca la o reducere a salariilor de 25% vremurile nu sunt nici pe departe propice unei umpleri rapide a fosei
                          Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                          Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                          Comentariu

                          Procesare...