Hidroizolatie parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Angela-Florentina
    Incepator
    • 16.dec.2005
    • 2

    Hidroizolatie parter

    La casa de la tara la parter am probleme cu infiltratia de apa. Constructia este de felul: soclu fundatie cu umplututa de pamnat si deasupra este turnata placa de beton de 15cm minim. Am pus podea si in cativa ani a putrezit. Cum ar trebui sa realizez hidroizolatia (as dori sa fie si termica in acelasi timp). Din pacate exista o restrictie la grosimea acestei izolatii intrucat inaltimea camerei este de numai 220cm. Multumesc.
  • predadan
    Incepator
    • 12.dec.2005
    • 7

    #2
    nu va apucati de termoizolarea planseului pina nu faceti hidroizolarea PLANSEULUI;
    aceasta este functie de ACA S-A FACUT RUPEREA CAPILARITATII?
    -inainte de turnare placa beton?
    -inainte de ridicarea peretilor?
    Predadan

    Comentariu

    • Angela-Florentina
      Incepator
      • 16.dec.2005
      • 2

      #3
      Daca va referiti la stratul de pietris pe care acum aflu ca ar fi trebuit sa-l asez innainte de a turna placa, ei bine el nu exista. Lucrarea s-a facut acum 12 anu cu mesteri locali si este departe de parametrii normali. Acum carpim. Deci nu se pune problema sa sparg planseul. Cred ca s-a facut o izolatie la pereti cand pe centura s-a fizat o izulatie innaintea ridicarii peretilor. Chiar lanaga casa, la distanta de max. 3 m, in curtea vecinilor, exista un mic iaz care initial a fost cat jumatate din lungimea casei si pe care ei l-au marit acum cativa ani. Cam de atunci a aparut problema caci umezeala s-a infiltrat in camera de zi si nu in partea din fata cu holul si bucataria. Casa este duplex, dar coproprietarii au turnat smoala pe planseu innainte sa puna podeaua asa ca apa a iesit in prima locatie neizolata pe care a gasit-o, in partea mea de casa. Planul este : lac, 3m spatiu, primul apartament din duplex si apoi eu cu al doilea.
      Este un dren facut mai demult dar nu-mi amintesc daca este pe toata lungimea casei sou doar pe jumatate, cat esra la momntul respectiv considerat suficient.

      Comentariu

      • evulet78
        Incepator
        • 25.sep.2005
        • 3

        #4
        Re: Hidriozolatie parter

        daca ai aflat ceva de hihroizolatie te rog scrie-mi

        Comentariu

        • evulet78
          Incepator
          • 25.sep.2005
          • 3

          #5
          Re: Hidriozolatie parter

          daca ai aflat ceva de hihroizolatie te rog scrie-mi

          Comentariu

          Procesare...