Cateva intrebari legate de canalizarea exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 589

    Cateva intrebari legate de canalizarea exterioara

    Buna ziua!
    Casa pe care o renovam avea 2 coloane de canalizare care dadeau in 2 camine aflate in curte, legate in serie, ca in poza atasata.

    Am pastrat cele 2 coloane care au fost inlocuite cu teava de 125.

    Intrebari:
    1. In caminul A coloana ce venea din casa nu avea legatura directa cu teava de beton de 160 care duce la celalalt camin si apoi in strada. M-am uitat si e un fel de sant facut din beton si pietre de rau care directioneaza apa. Nu mi se pare OK si ma gandesc sa mai mufez un cot de teava de 125 pe care sa il bag in teava de beton. Ar trebui cumva sa pun si o reductie excentrica 125-160, sa intre fest in teava de beton sau merge si fara?

    2. In caminul B am si teava care vine din strada, din fonta cred, care insa are cotul spart. La fel, ma gandesc sa pun un Teu de 125 la care sa leg coloana din casa, teava de 160 de la caminul A si teava catre strada. Acum ce vine din casa se varsa direct in pamantul din camin. Nu stiu cum voi mufa insa teava de beton cu astea din PP insa daca nu e cazul sa fie mufate fest e ok.

    3. In caminul A, undeva la suprafata, aproape de capac, am 2 tevi de metal de 50 cred, despre care nu stiu ce sunt. Voi incerca sa mai sap in curte sa vad de unde vin. Ceva idei?


    Stiu ca am povestit total atehnic, insa sper ca s-a inteles ceva. Multumesc de eventualele raspunsuri.
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Este de preferat ca apa sa se scurga pe un sant sclivisit facut pe fundul caminului decit sa puneti coturi si tevi .
    O eventuala curatare pe unde o faceti sau ce cistigati daca mufati tevile ???
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      #3
      Tocmai de aceea intrebam. Problema e ca fosta echipa care a facut lucrarile de structura a lasat la pamant in camine de nu se mai termina. Am curatat ce-am putut si am dat de aspectele mentionate. Si nu stiam daca sa las asa sau va mirosi si e nevoie de tevi mufate.

      Multumesc de raspuns

      Comentariu

      Procesare...