Vas WC automat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    Vas WC automat

    Adica sa nu fie necesar sa tragi/apesi ceva ! La plecare sa se actioneze automat un ventil care sa dea drumul apei. Baza fiind proximitatea unui corp cald. Nu inteleg de ce n-am gasit asa ceva rascolind internetul ore, in conditiile in care exista automatizarea asta la pisoare !
    Poate ma ajutati !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !
  • Trandafira
    Membru
    • 28.iul.2009
    • 187

    #2
    Asa ceva exista. L-am folosit, dar nu in Ro.As vrea si eu daca sunt la noi.
    Chaque chose a sa place

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Care ar fi utilitatea unui astfel de sistem în mediul rezidenţial?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 850

        #4
        Re: Vas WC automat

        Postat în original de Negulescu Corneliu
        Adica sa nu fie necesar sa tragi/apesi ceva !
        Veni, (eventual vidi !), roiu ! Adica sa nu mai fie necesar sa tragi apa ! Sa se traga singura cand ai plecat de la locul faptei ! Uneori suntem in mare graba !
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5

          Comentariu

          • Negulescu Corneliu
            Membru Marcant
            • 27.iun.2004
            • 850

            #6
            Corrrrect! Dar...firma asta e din USA ! Ceva autohton ?
            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #7
              Re: Vas WC automat

              Postat în original de Negulescu Corneliu
              Veni, (eventual vidi !), roiu ! Adica sa nu mai fie necesar sa tragi apa ! Sa se traga singura cand ai plecat de la locul faptei ! Uneori suntem in mare graba !
              MAREA GRABA e cand vii, nu cand pleci

              Comentariu

              • Negulescu Corneliu
                Membru Marcant
                • 27.iun.2004
                • 850

                #8
                Corrrect ! Cam ca si criza !
                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  #9
                  Ma bate gandul nu sa-mi vand casa si pamantul, ci sa folosesc senzorul de la pisoar, care se gaseste separat. Am facut niste studii savante, constand in apropierea de pisoar in pozitia necesara dar fara a executa nimic. Am constatat ca NU se trage apa ! Cocluzia care se impune axiomatic e ca sistemul are un detector de lichid in vas, sau ceva de genul asta, ca sa nu plece apa la trecerea cuiva prin fata. Sau o fi cu temporizare, la modul ca se trage apa doar daca sta cineva pe pozitie peste un anumit timp ? Ma poate lamuri cineva ? Multumesc !
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • hidroplasto
                    Membru
                    • 27.iun.2008
                    • 227

                    #10
                    Mai eliminati una....turnand apa in pisoar.

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1134

                      #11
                      Postat în original de Negulescu Corneliu
                      Sau o fi cu temporizare, la modul ca se trage apa doar daca sta cineva pe pozitie peste un anumit timp ?
                      Noi am montat odata cateva care functionau aproximativ pe acest principiu. Cand statea cineva in fata senzorului mai mult de 5 secunde, sistemul de evacuare a apei "cupla" si statea in pozitia "asteptare", si declansa la 2 secunde dupa ce pleca persoana aflata in fata senzorului. Nu sant sigur, pentru ca de asta nu m-am ocupat eu, dar cred ca acesti timpi se puteau si regla, plus- minus.
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 850

                        #12
                        Postat în original de hidroplasto
                        Mai eliminati una....turnand apa in pisoar.
                        He, he, multumesc de idee ! Mi-a venit si mie, ideea, dar m-am temut sa nu ma ia badiguarzii cu forta de acolo : cam ciudat ca cineva sa vina cu pipi in sticla !
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • Negulescu Corneliu
                          Membru Marcant
                          • 27.iun.2004
                          • 850

                          #13
                          Postat în original de Dan_Daniel
                          Postat în original de Negulescu Corneliu
                          Sau o fi cu temporizare, la modul ca se trage apa doar daca sta cineva pe pozitie peste un anumit timp ?
                          Noi am montat odata cateva care functionau aproximativ pe acest principiu. Cand statea cineva in fata senzorului mai mult de 5 secunde, sistemul de evacuare a apei "cupla" si statea in pozitia "asteptare", si declansa la 2 secunde dupa ce pleca persoana aflata in fata senzorului. Nu sant sigur, pentru ca de asta nu m-am ocupat eu, dar cred ca acesti timpi se puteau si regla, plus- minus.
                          Da, asa e, cu temporizare, nu cu senzor ! Studii savante !
                          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                          Comentariu

                          • ggelu
                            Membru marcant
                            • 28.apr.2009
                            • 394

                            #14
                            Au Geberit si Mepa un sistem de genul asta. Senzorul de prezenta e cu ultrasunete si comanda o vana ( elelctromagnet ?) care ridica clopotul vasului . Nu am stat sa vad modul de functionare; din cate retin nu sunt deloc ieftine - undeva pe la 400-500 euro .
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Negulescu Corneliu
                              Membru Marcant
                              • 27.iun.2004
                              • 850

                              #15
                              Sunteti un Google mai rafinat ! Am gasit la Geberit, la Mepa nu !
                              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                              Comentariu

                              Procesare...