Amplasarea optima a fosei septice fata de baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • veco
    Membru
    • 18.iun.2008
    • 119

    Amplasarea optima a fosei septice fata de baie

    Care ar fi distanta optima de amplasare a unei fose septice fata de baie, luand in considerare ca aceasta trebuie montata sub limita de inghet?! Ar exista probleme in cazul in care fosa septica ar fi instalata la o distanta de cca. 2-3 m fata de baie?!
    Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!
  • Focus
    Incepator
    • 11.sep.2006
    • 40

    #2
    Eu am fosa (IMHOFF) montata la 1 m fata de zidul casei cum spunea si prospectul, asta insemnand cca. 3m de traseu intre baie si fosa. Partea superioara este undeva la -40 -30 cm. Din cate am inteles nu prea se pune problema de inghet la ele atata timp cat sunt folosite.

    Comentariu

    • veco
      Membru
      • 18.iun.2008
      • 119

      #3
      fosa

      Atasez o schema cu amplasamentul fosei septice si a degresorului pe care doresc sa le montez langa baie.Mentionez ca este vorba de o casa de vacanta, deci nu se locuieste permanent. Ce panta pot da la conducta care vine de la WC direct la fosa septica daca o amplasez la o distanta de maxim 3 m fata de baie.
      Fișiere Atașate
      Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

      Comentariu

      • Focus
        Incepator
        • 11.sep.2006
        • 40

        #4
        Din cate stiu degresorul poate sa nu fie montat la locuinte unifamiliale, cu atat mai putin la o casa de vacanta. Pentru determinarea pantei trebuie sa se cunoasca nivelul de iesire dinspre baie si nivelul la care va fi amplasata fosa. Panta minima la teava de 110 este parca 2%. Recomandabil pe tronson este sa se lase o piesa de vizitare.

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          panta minima pentru teava de 110 este de 5%o
          ca pozitie poate fi relativ aproape de casa, dar depinde unde se monteaza drenurile, sau campul de drenaj, acesta nu poate fi prea aproape de casa si de aceea trebuie bine gandit sistemul
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Postat în original de marius_lmd
            ...panta minima pentru teava de 110 este de 5%
            Nu crezi ca-i cam mare
            Cu respect.

            Comentariu

            • veco
              Membru
              • 18.iun.2008
              • 119

              #7
              fosa

              in unele state se practica separarea apei "gri" (scurgerile de la dusuri, chiuvete, masini de spalat) - de apa "neagra" (de la WC) care sunt procesate separat. In multe legislatii apa gri poate fi deversata dupa procesari minime in campul de drenaj, a.i. apa neagra, redusa cantitativ, poate fi supusa unui tratament indelungat.
              Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

              Comentariu

              • marius_lmd
                Membru Marcant
                • 19.mar.2009
                • 440

                #8
                scuze, am vrut sa scriu 5%o, dar cred ca a fost o eroare
                o parere in plus nu strica niciodata,

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru Marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 440

                  #9
                  mai bine 0,5 % cred ca acum esate mai bine
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  • tigancusa
                    Incepator
                    • 17.mai.2010
                    • 5

                    #10
                    Apa din fosa septica cribernet nu inghiata, deoarece in interiorul fosei septice are loc un proces de fermentatie anaeroba a namolului sedimentat precum si procesul de degradare anaeroba a substantei organice cu ajutorul bacteriilor prezente in apa uzata. In urma acestor procese se degaja caldura, ceea ce face ca temperatura apei sa fie penste 0 grade.

                    O panta de 1% este suficienta, iar conducta pentru evacuarea apelor uzate Ø110mm. In conductele cu diametre mari, apele uzate nu ating viteza de autocuratire , materialele solide raman pe conducta, in timp se intaresc si duc la infundarea tevii .
                    Distante la amplasamentul foselor septice criber - din experienta si in conformitate si cu legislatia actuala ORDIN Nr.536 din 23 iunie 1997:
                    1. Distanta fosei fata de cladiri invecinate : 10 m
                    2. Distanta fosei fata de propria cladire : 5 m
                    3. Distanta drenului (campului de infiltrare in sol ) fata de surse de apa potabila: 30m
                    4. Distanta liniei (tevii ) de drenaj fata de nivelulpanzei freatice : 2m

                    Comentariu

                    • Lucifer
                      Incepator
                      • 02.iun.2010
                      • 3

                      #11
                      Conducta de la casa la statie trebuie sa aiba panta de 2%, iar la dren de 1%.
                      Aici nu e de mine, eu sunt un delicat...

                      Comentariu

                      • Lucifer
                        Incepator
                        • 02.iun.2010
                        • 3

                        #12
                        Orice statie sau fosa poate fi amplasata langa casa, cu respectarea unor conditii minime: canalizarea interioara sa fie realizata corect (cu aerisiri si sifoane), statia sa fie prevazuta cu ventilatii cu tiraj natural, iar capacele sa fie etanse. In functionare se degaja gaze de biodegradare, de fermentatie.
                        Daca luciul apei este static (nu se barboteaza, nu sunt circuite de apa in miscare continua), nivelul apei trebuie sa fie sub cota de inghet (minim 80 cm, depinde de zona).
                        In orice statie sau fosa (indiferent de producator) au loc procese de descompunere din care se degaja caldura.
                        Dar la -25 de grade... nu prea. Bacteriile devin inactive pe la 12-15 grade (temperatura apei).
                        Aici nu e de mine, eu sunt un delicat...

                        Comentariu

                        • tigancusa
                          Incepator
                          • 17.mai.2010
                          • 5

                          #13
                          Postat în original de marius_lmd
                          panta minima pentru teava de 110 este de 5%o
                          ca pozitie poate fi relativ aproape de casa, dar depinde unde se monteaza drenurile, sau campul de drenaj, acesta nu poate fi prea aproape de casa si de aceea trebuie bine gandit sistemul

                          Comentariu

                          • anne
                            Incepator
                            • 01.iul.2009
                            • 53

                            #14
                            Postat în original de Focus
                            Din cate stiu degresorul poate sa nu fie montat la locuinte unifamiliale, cu atat mai putin la o casa de vacanta. Pentru determinarea pantei trebuie sa se cunoasca nivelul de iesire dinspre baie si nivelul la care va fi amplasata fosa. Panta minima la teava de 110 este parca 2%. Recomandabil pe tronson este sa se lase o piesa de vizitare.
                            Din experienta va recomand si degresor;
                            Noi nu avem si acesta este singurul aspect care ne deranjeaza la acest tip de fose;

                            Comentariu

                            Procesare...