Echipamente foraj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olyoly
    Membru
    • 18.mar.2010
    • 236

    Echipamente foraj

    Daca ma poate ajuta cineva sa achizitionez un echipament de foraj la mica adancime(10-15m) pentru tub PVC fi.40 , trimiteti pe privat sa nu fie ca-i reclama! Multumesc!
    daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!
  • dumitrescu
    Membru marcant
    • 14.sep.2008
    • 330

    #2
    Si pe mine m-ar interesa chiar si modele neprofesionale.

    Comentariu

    • olyoly
      Membru
      • 18.mar.2010
      • 236

      #3
      Oare e atat de secreta operatiunea incat nu se divulga echipamentul pana nu intram in vreo "fratie"?
      daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

      Comentariu

      • asyan
        Incepator
        • 27.ian.2010
        • 21

        #4
        Re: Echipamente foraj

        Postat în original de olyoly
        Daca ma poate ajuta cineva sa achizitionez un echipament de foraj la mica adancime(10-15m) pentru tub PVC fi.40 , trimiteti pe privat sa nu fie ca-i reclama! Multumesc!
        Pentru 10-15 metri iti poti face singur o instalatie de forat ai nevoie doar de un troliu , un trepied se poate face foarte usor iti mai trebuie tuburi metalice filetate de diferite diametre in functie de diametrul de p.v.c pe care vrei sa-l folosesti dar trebuie sa ai oameni care se pricep la foraj.javascript:emoticon('') asta pt o instalatie de foraj uscat ,de altfel cea mai buna pt adancimi medii.

        Comentariu

        • florin_etz
          Incepator
          • 21.mai.2008
          • 9

          #5
          salutare

          Legat de echipamentele pentru foraj, eu mi-am făcut o astfel de instalaţie cu un motor electric trifazic la care am pus nişte condensatori şi un reductor cu curea trapezoidală, pe viitor doresc să imi achiziţionez un motor electric monofazat de 1,5 kw si reductor cu roţi dinţate, pentru a avea o putere mai mare in instalaţie.
          Dacă te interesează confecţionarea in regie proprie a unui astfel de utilaj poţi găsii surse de inspiraţie pe internet, aşa am procedat eu cu menţiunea că ai nevoie şi de o motopompa pentru antrenarea detrişului care rezulta in urma efectuarii forajului.
          Incearcă să te inspiri de la:







          Comentariu

          • GARABET
            Incepator
            • 29.oct.2013
            • 1

            #6
            Răspuns la: Echipamente foraj

            Stie cineva unde pot gasi acel reductor

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Răspuns la: Echipamente foraj

              Majoritatea echipamentelor sunt realizate individual si nu comercializate pe piata. Forajul la prima panza freatica nu este necesita echipamente foarte pretentioase pentru solurule standard si de aceea nu este oactivitate desvoltata pe aceasta zona, ma refer la echipamente profesionale sau producatori. Sunt foraje ieftine si fara o piata semnificativa, fata de forajele de adancime.
              Sigur gasiti anunturi pe net cu diverse utilaje realizate de mesteri.

              Comentariu

              Procesare...