Rezervor de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Rezervor de apa

    caut sa-mi fac un rezervor de apa pentru a capta apa de ploaie.
    m-am gandit putin si daca astia de la apa nova ma pun sa platesc pentru apa de poaie, macar sa o folosesc

    Problema se pune ca nu stiu cam cat de mare sa fie rezervorul. Eu am pus un butoi de 200l si s-a umplut la prima ploaie relativ repede, deci trebuie ceva mai mare, dar cam cat de mare ?

    Rezervorul o sa fi folosit doar vara deoarece sta la suprafata !
    A doua chestie, e ca nu stiu din ce sa-l iau , plastic sau fibra ?



    Ceva idei ?
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Pentru dimensionarea rezervorului, stabiliti citeva criterii (la ce folositi apa - cita apa folositi, spatiu ocupat de bazin, cost,...).
    Pentru a doua problema, puteti si aici sa stabiliti criterii (pret materie prima, prelucrabilitate, durata de viata, intretinere,...).
    Cu 200l apa se pot uda florile si cam atit. Puteti capta apa de pe acoperisuri.
    Felicitari pentru panouri!

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #3
      In primul rand vreau sa captez apa de pe acoperisi pt ca tot o platesc la canalizare.
      Acum, ce fac cu apa odata colectata ? pai ce pot.
      Adica udat gradina care are in general flori si 4-5 copaci, spalat masina, spalat prin curte, etc

      Rezervorul de apa va sta la 1,2 m de sol si vreau sa folosesc apa prin cadere pentru a uda, nu stiu daca este suficient dar mai sus nu ma pot duce.
      Investitia cea mai mare va fi rezervorul, ma gasesc la unul de 500-750 l, propabil din plastic.
      Dar nu am gasit ceva care sa se potriveasca.
      Ceva site-uri, linkuri ?

      Comentariu

      • draku
        Membru marcant
        • 12.mar.2007
        • 343

        #4
        depinde cat se vrea investit in acest rezervor
        se poate folosi asa ceva http://www.okazii.ro/catalog/3779794...000-litri.html
        avantajul este ca are capacitate mare, este rezistent, are un suport la care mai trebuie adaugate doar niste picioare/suporti (am inteles ca se va folosesi apa prin cadere)
        se gasesc si la preturi mai mici, intre 200 si 300 ron
        sau prin cunostinte, dezafectate de pe la diverse santiere

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #5
          intrebarea se pune unde ii gasesc pe aia care il vand la 2-300 ron, ca eu i-am gasit pe aia care il vand la 7-800 ron !!!!

          Comentariu

          • draku
            Membru marcant
            • 12.mar.2007
            • 343

            #6
            cred ca in niciun caz pe net...
            caz particular: eu acum 2 ani un cunoscut care avea o hala inchiriata a trebuit sa o elibereze rapid si asa m-am ales cu 5 rezervoare de genul ala
            unul l-am dat soferului cu camionul, unul mi l-au spart vecinii binevoitori asa ca mai am 3 bune (la tara)

            Comentariu

            Procesare...