Canalizare baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alin_mg
    Membru
    • 17.iul.2006
    • 272

    Canalizare baie

    Va rog sa-mi dati o idee cum sa realizez canalizarea la baia din atasament. Nu am spatiu pentru sifon de pardoseala. Cu rosu e conducta de 110 care vine de la parter.

    Multumesc !
    Fișiere Atașate
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    Re: Canalizare baie

    In multe parti in afara Ro nu se foloseste sifon de pardoseala si din experienta mea o spun ca nu-i nici o problema.

    Trebuie sa montezi un sifon sub vana, pe tubul de evacuare a acesteia inainte de racordarea la canalizarea de 110.

    Cum ai iesirea de la vasul wc: in spate sau in pardoseala?

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Chiar asa, eu l-am eliminat de buna voie.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • alin_mg
        Membru
        • 17.iul.2006
        • 272

        #4
        Deocamdata am doar tubul de 110 (cel rosu ) in incaperea alaturata. Trebuie sa ajung acolo cu toate iesirile de la cada, lavoar, WC.

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          Postat în original de alin_mg
          Deocamdata am doar tubul de 110 (cel rosu ) in incaperea alaturata. Trebuie sa ajung acolo cu toate iesirile de la cada, lavoar, WC.
          Parerea mea este sa alegi calea mai simpla si mai directa, adica iesirea din chiuveta cu sifon si prin perete cu tub de 40 mm catre 110 mm, iesire vana, sifon, 40 mm, poate sa fie pe pardoseala, ca nu se vede, spre 110 mm.

          La racordarea la 110 mm vei alege in functie de cum se prezinta situatia in teren: ori intri direct in 110 cu 110/40, 45º, ori intri in iesirea wc cu 90/40, 90º, intrarea 40 orientata in sus, oblic, ori le unesti inainte de 110.

          Totul depinde de cum vei alege vasul wc.

          Elementele de canalizare sunt variate si permit diferite configuratii, conform cu situatia in teren.

          Important, dupa parerea mea, este cat mai simplu, direct, cat mai putine coturi de 90º.

          Comentariu

          • alin_mg
            Membru
            • 17.iul.2006
            • 272

            #6
            Multumesc !
            Vasul WC e cu iesire orizontala .

            Comentariu

            • robi76
              Incepator
              • 18.feb.2008
              • 43

              #7
              Am si eu o nelamurire. As vrea sa fac canalizarea in baie ca in poza. Am ales asa aranjamentul deoarece cosul de fum este langa boiler si vreau sa pun sifonul acela de pardoseala in care sa intre apa de la cada. Ce ma ingrijoreaza este cotul acela de 110 (de 270 Grade, nu stiu exact, dar am vazut asa ceva prin magazine). Este vreo problema la scurgerea mizeriei de la WC? Astept orice sugestie.
              Va multumesc

              Comentariu

              • robi76
                Incepator
                • 18.feb.2008
                • 43

                #8
                poza.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • robi76
                  Incepator
                  • 18.feb.2008
                  • 43

                  #9
                  Imi cer scuze Cred ca 135 de grade

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Nu cred ca aranajamentul este cel mai fericit.
                    Observatii:
                    -coloana de canalizare nu trebuie plimbata prin baie
                    -pozitionezi WC-ul cat mai aproape de coloana de scurgere
                    -boilerul pe lemne necesita un mic spatiu pentru lemne si acces, asa cum este pozitionat nu este foarte accesibil

                    Unde este usa?
                    Ar trebui sa regandesti amplasarea obiectelor, daca undeva in spate alaturi de WC si restul spre usa daca este in partea de langa pozitia WC-ului actual.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      #11
                      nu poti face rocada mare, adica masina de spalat vine in locul wc-ului,asa schimbi tubul de 110 cu unul de 50, cu o singura legatura 50/110

                      in desen nu se vede nimic despre aerisire, in configuratia actuala nu exista posibilitatea sa pierzi garda de apa din sifoane?

                      Comentariu

                      • robi76
                        Incepator
                        • 18.feb.2008
                        • 43

                        #12
                        Intradevar am uitat de usa. Am facut alta schita. Este baie la o casa.Masina de spalat vroiam sa vina pe aceasi teava cu cada. La boiler nu sunt probleme, am spatiu sa pun lemnele pe foc. As fi vrut sa fie WC si lavoarul acolo unde din motivul ca astea sunt folosite cel mai mult si sa fie cat mai aproape de usa (poate este un pitic de-al nostru). Daca , (cu ajutorul vostru) fac sedinta cu familia si facem rocada. Daca nu castig, cred ca ar fi mai bine sa pun teava de 110 ca aceea rosie? Asa m-ar dezavantaja la sifon. In forma veche cotul acela influenteaza mult? Si inca ceva. Cu ce se izoleaza tevile alea de sub pardoseala.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • apanoiu
                          Membru Marcant
                          • 10.mai.2010
                          • 643

                          #13
                          Renovez complet baia si doresc sa schimb sifonul original al blocului.
                          Cel original cred ca avea si un efect de aerisire scurgere WC, deoarece are o teava verticala lunga fara capac.
                          Exista asa ceva de cumparat de nou?
                          Merci
                          DIY

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            [quote="apanoiu"]Renovez complet baia si doresc sa schimb sifonul original al blocului.
                            Cel original cred ca avea si un efect de aerisire scurgere WC, deoarece are o teava verticala lunga fara capac.
                            Exista asa ceva de cumparat de nou?

                            Daca ati fi mai explicit am intelege corect situatia. Nu reusesc sa inteleg cum arata sifonul dvs.
                            Ce aveti racordat la el, unde este amplasat?

                            Comentariu

                            Procesare...