Put secat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreutzu
    Incepator
    • 10.nov.2009
    • 92

    Put secat

    Detinem o casa de vacanta de vre o 15 ani undeva la munte. In tot acest timp casa se alimenta cu apa dintr-o fantana de vre-o 10 m cu hidrofor. Cantitatea de apa era in jur de 350-400 l pe zi, dar suficienta pt. ca nu e locuita decat vara in weekenduri. Acum 2 saptamani vecinii de peste gard s-au apucat de construit si primul lucru pe care l-au facut a fost sa foreze dupa apa. Au forat 2 puturi , unul de 36m si unul de 16m, si au in jur de 5m cubi de apa. Problema e ca de cand s-au apucat ei de forat noi nu mai avem apa in fantana aproape deloc, abia daca apa are putin peste un metru in put la un diametru de 60 cm. Am discutat si cu tipul care facea forarea acolo si el se jura ca nu exista nicio legatura dar tot mi se pare prea mare coincidenta. Intre fantana noastra si locul unde au forat ei este o distanta de vre-o 40 m si e cam in linie. Inainte de a face ceva vreau sa stiu daca exista cea mai mica posibilitate ca forajul lor sa ne fi afectat izvorul nostru care si asa era firav.
  • valentin geageac
    Incepator
    • 26.mar.2008
    • 33

    #2
    Salut, este posibil sa fi forat pe acelasi izvor (vana) cu tine, dar nu ai ce face, nu poti dovedi si chiar daca omul a forat la el in curte si nici o lege nu spune sa iti intrebi vecinii unde sa forezi o fintina pe terenul tau. Cred ca trebuie sa iti faci alt foraj.

    Bafta

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 624

      #3
      legatura e evidenta
      cred ca trebuie sa adancesti putul
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #4
        Putul cu adincime mai mica a "intrat" in conurile de desecare ale celorlalte doua puturi sau a unuia dintre ele.

        Comentariu

        • triumph
          Membru
          • 08.iul.2007
          • 162

          #5
          eu acum imi fac un put cu teava pvc de vreo 25-30 m adancime si am la o distanta de aproximativ 40-50 m 3 fantani care is la 12-13 m adancime,e posibil sa aiba probleme din cauza mea?

          Comentariu

          • asyan
            Incepator
            • 27.ian.2010
            • 21

            #6
            Puturile pe tubulatura p.v.c .preiau apa direct dintr-o panza freatica (alcatuita din chisaiuri,nisipuri,balastru)care contin de la 15 % la 40 % apa . Diametrul tubului p.v.c nu are importanta prea mare debitul este cam acelasi (poate doar la alegerea pompei sumersibile). Se pot obtine cu usurinta debite de 3-4000 l/h .La fantanile clasice pe tuburi de beton care se fac de regula la panza 1 apa se acumuleaza in interiorul acestora intr-un anumit interval de timp si uneori necesita perioade mari de asteptare pt refacerea volumului de apa initial asta difera in functie de zona respectiva . Eu spun sa stai linistit mai ales daca executia se face aproape de siret cred ca e o zona cu mult nisip si balastru . Atentie la tuburile p.v.c. daca sant de instalatii sanitare si sant subtiri se pot strangula datorita presiunii mari exercitate de nisip si balastru .

            Comentariu

            • triumph
              Membru
              • 08.iul.2007
              • 162

              #7
              unde e bine sa se opreasca cu foratul in nisip sau in clisa?

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #8
                Postat în original de valentin geageac
                Salut, este posibil sa fi forat pe acelasi izvor (vana) cu tine, dar nu ai ce face, nu poti dovedi ...
                Se folosesc substante trasoare pentru a demonstra ca cele trei puturi sint in acelasi strat freatic.
                Fintinile din zonele de lunca colecteaza apa, de obicei, din strate freatice, asa cum se intimpla si cu puturile de mare adincime. Atunci cind se foreaza in argila se poate intimlpa sa se dea peste o vena de apa. Fintinarii priceputi cautau aceste vene de apa. In timp, venele de apa isi pot schimba taseul si putul seaca. Puturile care se alimenteaza din strate freatice seaca mai greu, acest fenomen intimplindu-se de obicei cind un alt consumator provoaca scaderea nivelului de apa in strat.
                Putul trebuie forat pina unde se obtine inaltimea de apa dorita in put, debitul dorit sau pina se obtine o alta proprietate, cind se urmareste acest lucru.
                Puturile de mare adincime pot prelua apa din mai multe strate pe care le strapung, un put poate provoca contaminarea pinzelor freatice cind putul trece printr-un strat contaminat. In acest caz, putul se inchide umplindu-se cu substante prin care apa nu trece.

                Comentariu

                Procesare...