Problema presiune apa calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • animax20000
    Incepator
    • 22.ian.2010
    • 48

    Problema presiune apa calda

    Salutare stimati colegi de forum.Am si eu o mare problema.Am facut instalatia de alimentare cu apa la casa mea de la tara,am luat hidrofor,boiler de 80 litri,teava cupru de 12 mm,am facut legaturile,totul functioneaza foarte bine cu o mica diferenta.La apa rece am presiune foarte buna,dar la apa calda care vine din boiler curge foarte incet.Cine ma poate ajuta cu un sfat,i-as fi foarte recunoscator.Multumesc mult
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #2
    Undeva pe circuitul care include si boilerul conducta este obturata partial. Verificati prin "ruperea" circuitului. Circuitul fiind din Cu verificati p la intrarea si iesirea din boiler.

    Comentariu

    • cristians
      Incepator
      • 31.aug.2010
      • 6

      #3
      aceeasi situatie...

      ... cu diferenta urmatoare:

      Boilerul are o supapa de presiune de 3 bari iar in momentul in care creste temperatura incepe sa picure pe la supapa(presiunea in interiorul cazanului depaseste 3 bari).

      Am vb. cu cineva si zicea ca ar fi mai bine sa reglez presostatul la o presiune mai mica ca si asa nu e bine sa am 3 bari pe instalatia de apa ca in timp afecteaza racordurile, lipiturile. O alta solutie ar fi sa montez un regulator de presiune la intrarea in cazan.

      Dvs. ce ma sfatuiti?

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #4
        Eu am la bloc 4 bari in instalatie.
        Nu crapa nimic, majoritatea tevilor de pe piata sunt pt 16+ bari PN
        Cu greu gasesti o teava PN6
        DIY

        Comentariu

        Procesare...