Casa din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian73
    Incepator
    • 05.ian.2010
    • 40

    Casa din lemn

    Buna ziua, azi am fost la Romexpo si am vazut 2 case construite din lemn: una din lemn masiv( busteni), firma din Suceava si una pe osb, firma din Bucuresti.
    Intrebare catre toti care se pricep si mai ales pt cei care au casa din lemn:
    Se merita aceste case?
    Firma din Suceava mi-a dat si un pret la o casa formata din parter si mansarda , cam 70-75 m patrati in jur de 15000 euro, la cheie( invelitore, izolatie, utilata cu cabina dus, aragaz, ceva mobila de bucatarie, paturi,etc).

    Firma din Bucuresti mi-a dat un pret de 200euro/metru patrat, dar casa este la gri( acoperis, pereti, usi si geamuri , dar fara instalatii, la interior fara finisaje)>
    Ce ziceti de aceste preturi?
    Inclin putin inspre cea din lemn - busteni, pret mai mic, dar mi se pare un pret mic??? De ce???
    Se pot vedea la expozitia de la Romexpo pana sambata 15 mai 2010. Astept detalii.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    nu ai facut o poza?

    Comentariu

    • adrian73
      Incepator
      • 05.ian.2010
      • 40

      #3
      din pacate nu, dar poate mai merg vineri

      Comentariu

      • roxyunicul
        Incepator
        • 04.ian.2010
        • 71

        #4
        daca o sa cauti pe google "case lemn", o sa vezi ca sunt o gramada de producatori iar pretul de 15.000 de euro este unul folosit de multi dintre ei
        eram convins si io sa imi fac o casa de lemn (nu neaparat din busteni) dar o cunostinta care au lucrat in suedia la construire de case de lemn mi-a taiat elanul (a mai venit si criza si mi-a zburat de tot elanul)
        tipul asta spunea ca in suedia aveai garantia ca lemnul e de calitate, tratat cum trebuie, uscat cum trebuie, nu iti faceai probleme din cauza lui
        in romania, nu mai ai o astfel de garantie
        o alta problema la casele de lemn e ca la 2 sau la 5 ani (in functie de tehnica folosita, in functie de producator, in functie de siteul pe care te uiti), trebuie sa tratezi lemnul impotriva focului si impotriva insectelor
        sincer as vrea ca si in romania sa fie seriozitate la constructia caselor de lemn si sper sa iti mearga bine cu casa, daca te gandesti sa o construiesti

        dezavantaj: casele de lemn sunt garantate "doar" 50 de ani, insa nu cred ca fiilor si fiicelor tale o sa le mai placa o casa construita cu 50 de ani in urma
        dezavantaj: e garantata ca rezista la foc doar o ora, maxim o ora si jumatate. asa e garantata. daca e adevarat, sper sa nu ai nevoie sa afli. daca intr-o ora jumate nu apar pompierii, atunci e grav, dar nici casele de caramida sau bca cuprinse de foc nu rezista mai mult
        dezavantaj: la 2 ani sau la 5 ani, trebuie sa tratezi lemnul
        avantaj: pret mai mic fata de celelalte case
        avantaj: calduroasa iarna, racoroasa vara
        avantaj: rezistenta la cutremure (daca te afli intr-o zona predispusa la cutremure)
        si, cum spuneam la inceput, 15.000 de euro e un pret normal
        poate gasesti case de lemn nu din busteni, la un astfel de pret. poate nu
        astea sunt parerile mele
        dar io am o vorba: pe banii mei, fac ce vreau io
        ciao

        Comentariu

        • adrian73
          Incepator
          • 05.ian.2010
          • 40

          #5
          Multumesc de raspuns. Astept si alte pareri. Poate de la cei care au fost la Romexpo si au vazut casele.

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Casa parintilor mei are peste 100 de ani si este din lemn, in urma cu vreo 40 de ani a fost tencuita si exterior, anul trecut am montat geamuri si usi termopan, la o usa meseriasul a luat masura ceva mai mare si a trebuit sa taie din lemn ,s-a cam chinuit putin. Daca se face un foc bun in camere imediat se face cald.
            Cu respect.

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 457

              #7
              Postat în original de adrian73
              au fost la Romexpo si au vazut casele.
              Maine trag speranta ca voi ajunge si eu pe acolo ...
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • adrian73
                Incepator
                • 05.ian.2010
                • 40

                #8
                multumesc de pareri, inclin discutia pentru casa din lemn masiv , adica din busteni, care din ce stiu eu , nu se zideste pe exterior si uneori nici pe interior , ramanand asa cum este busteanul
                A mai fost cineva la Romexpo? Maine se termina expozitia!

                Comentariu

                • Dan_Daniel
                  Living Legend
                  • 20.nov.2009
                  • 1130

                  #9
                  Re: Casa din lemn

                  Postat în original de adrian73
                  un pret la o casa formata din parter si mansarda , cam 70-75 m patrati in jur de 15000 euro, la cheie( invelitore, izolatie, utilata cu cabina dus, aragaz, ceva mobila de bucatarie, paturi,etc).
                  Pentru cei care au fost la Romexpo, si au vazut despre ce este vorba, este mai usor sa raspunda, pentru ceilalti care nu au ajuns pe acolo cred ca ar fi necesare mai multe detalii. Spuneti ca in pretul acestei case sant incluse :
                  - invelitoare, bine, dar ce fel de invelitoare ?
                  - izolatie, bine, dar de care izolatie, de 5 cm, vata minerala, marca "no name", sau .......?
                  - cabina de dus, foarte frumos, dar de care, de 60/60 cm, de nu te poti misca inauntru, din plastic, sau ......?
                  - aragaz, este nevoie, dar ce fel de aragaz?
                  - mobila de bucatarie, este nevoie si de asta, dar ce fel de mobila, din ce este formata aceasta mobila, ce fel de blat are etc?
                  - paturi, obligatorii in orice casa, dar ce fel de paturi, un cadru de lemn, cu patru picioare si niste leaturi intermediare, pe care un tamplar il face intr-o jumatate de ora, fumand si vreo doua tigari si servind si o cafea intre timp? Au saltele paturile acestea sau trebuiesc cumparate, etc?
                  Daca toate acestea mentionate aici sant facute in asa fel incat sa arate a ce se vrea sa arate si apoi trebuiesc inlocuite toate pe rand, ce folos ca sant incluse in pret. Sa dai astfel 15 000 de euro doar pe niste busteni claditi ca un lego, si apoi sa trebuiasca sa le iei din nou la rand pe toate, sa le refaci sau sa le inlocuiesti, in acest caz este sigur ca nu merita. De aceea erau bune niste poze, niste detalii etc, asa putea sa-si formeze toata lumea o parere despre ce este vorba, doar din vorbe nu se poate.
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                  Comentariu

                  • roxyunicul
                    Incepator
                    • 04.ian.2010
                    • 71

                    #10
                    bine zice domnul Dan_Daniel
                    am uitat data trecuta sa spun ca nu stiu daca merita sa iei mobila de la constructor. poate nu iti chiar place cum arata mobila de bucatarie, respectiv paturile, dar constructorul te "incaltza" cu ele. la fel, poate vrei un aragaz mai performant, dar constructorul iti pune in bucatarie ce a gasit el la "magazinul chinezesc" (asta e un fel de en-gros la noi la zalau, unde gasesti toate shtifturile. sunt sigur ca si in alte orase se gasesc astfel de magazine)
                    poate reusesti sa negociezi cu constructorul un pret mai mic, dar fara mobila. poate nu
                    inca ceva. zilele trecute vorbeam cu un constructor de la a la z (care ii face la cumantu mansarda) despre acoperisuri: lindab, onduline, tigla (nu mai stiu care din primele 2 e tigla metalica si care e "bitum presat ondulat" si nu am acuma vreme sa ma uit pe net. recunosc, pe langa ca-s nestiutor, sunt si lenes)
                    spunea meseriasu ca un vecin si-a pus tigla metalica in urma cu 4 ani si acum iese rugina prin ea. mai spunea meseriasu ca voia sa isi puna onduline (sper ca asta e "bitumul presat") dar inainte de a-l cumpara, a facut un test: a pus o bucata pe foc si nu i-a placut rezultatul
                    pana la urma, a ales tigla clasica
                    dupa cum spunea cineva pe aici, corectati-ma daca gresesc
                    si dupa cum spuneam io: pe banii mei, fac ce vreau io
                    asa ca alegerea iti apartine

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 457

                      #11
                      Postat în original de adrian73
                      inclin discutia pentru casa din lemn masiv , adica din busteni
                      Dintotdeauna mi-au placut acete case , consider ca-ti transmit o caldura pe care alte tipuri nu reusesc sa o faca
                      Dar suntem in criza si cred vor deveni foarte populare aceste case
                      Fișiere Atașate
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1130

                        #12
                        Postat în original de s.m.ovidiu
                        Dar suntem in criza si cred vor deveni foarte populare aceste case
                        Si acestea se pot vedea tot la Romexpo? Nu are rost sa intreb cum se numeste firma care le produce pentru ca cred ca lista de asteptare este foarte lunga. Oricum sant interesante, nu neaparat cele din poza ci conceptul.
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • s.m.ovidiu
                          Membru Marcant
                          • 12.feb.2007
                          • 457

                          #13
                          Postat în original de Dan_Daniel
                          Si acestea se pot vedea tot la Romexpo?
                          Fiind constructii tipice perioadei in care traim nu au timp de ,, aburiciuri '' gen Romexpo ptr ca sunt foarte ocupati sa oblojeasca ranile celor ce se calca-n picioare la usa lor
                          Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                          Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                          Comentariu

                          • adrian73
                            Incepator
                            • 05.ian.2010
                            • 40

                            #14
                            da, se pot vedea la Romexpo, dar cred ca acum , vineri, s-a terminat.
                            In principiu, materialele si elementele casei sunt cele mai simple, ex: cabina de dus e din plastic, mica, mobila de bucatarie e formata din 2 corpuri si acestea sunt simple.
                            Eu nu am stat de vorba , la negocieri cu seful firmei , dar cred ca mai lasa din pret daca nu vrei aceste lucruri( aragaz, cabina dus, etc).
                            Invelitoarea este din tabla ondulata sau cam asa ceva , deci ceva simplu.
                            Ideea era daca se merita o astfel de casa din busteni, de aceea vorbeam, nu de cea din osb si se numea cabana si nu casa de vacanta, pentru ca era rustica si pe exterior si pe interior ramanea sa se vada lemnul, nu ca la cea din osb la care se adauga izolatia de vata si rigipsul.
                            Va multumesc pentru detalii, dar poate cineva, totusi, a fost la Romexpo. Sunt foarte multe oferte, mai ales pe criza asta si preturile au mai scazut.

                            Comentariu

                            • nagaru
                              Incepator
                              • 09.mai.2010
                              • 8

                              #15
                              casa lemn

                              Salut

                              eu unul sunt posesorul unei case de lemn in Bucuresti, executata in sistemul frame.
                              Tin sa precizez ca am construit aceasta casa folosind o imbinare a pricipiului german cu cel american.
                              Nu se poate construi la cheie o casa solida si trainica fara un cost actual de 350 - 400 Euro/mp, asat incluzand fundatia, fosa, utilitait si altele.
                              Pot sa va spun cu sinceritate ca am platit in medie 510 ron/luna gaze in iarna care tocmai s-a incheiat la o suprafata de 200 mp si aproximativ 560 mc aer.
                              Cei care pretind ca lemnul nu se poate usca corect in Romania le transmit ca se insala.
                              In ceea ce priveste rezistenta la foc exita tratamente, dar cum cele mai multe incendii se produc din cauza instalatiilor electrice facute pe genunchi le recomand sa mearga la un priectant autorizat si sa se asigura ca ceea ce exista in proiect se transpune si pe teren.
                              Pe langa alte avantaje se construieste rapid.
                              Pretul poate fi mai mare sau mai mic in functie de pretentiile Dvs. in ceea ce priveste finisajele.
                              pentru doritori va recomand sa vizitati site-ul www.elk.at, casa mea eset similara cu seria Magic 160 cu ceva modificari.
                              Cine vrea sa o vada sa se inscrie.
                              din pasiune pentru lemn

                              Comentariu

                              Procesare...