Pozitie put

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Pozitie put

    Am un teren pe care vreau sa-mi construiec o casa
    Apa o sa vina din put. Putul o sa aiba adancimea de 60m asa se recomanda in zona.
    Acestea fiind "ce se da", se cer urmatoarele:
    unde sa-mi pun putul ? in casa la subsol sau afara ?

    I. In casa
    avantaje:
    -nu am probleme cu inghetul tevilor, robineti ,etc
    -nu mai trebuie sa fac camin, poate nu am loc in gradina, poate nu imi place unde o sa vine caminul, etc
    -daca am ceva defecte iarna, nu trebuie sa stau afara la minus zeci de grade sa repar pompa
    dezavantaje:
    -putul avand 60 m inseamna ca am 60 m de teava, 60 m de cablu electric. In caza de avarie toate astea trebuie sa stea undeva la subsol

    -la o avarie apa care se varsa ( din diferite motive) se varsa in subsol. Adica numai 60m de teava are ceva apa in ea. Trebuie sa fac o jomp si sa pun o alta pompa etc


    II Put afara. Aceleasi avantaje si dezvantaje numai ca sunt pe invers. fata de varinta I.

    Voi ce imi recomandati? Care sunt experientele voastre ?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Faci putul afara, utilizezi o submersibila si nu ai la ce sa intervi pe parcurs.
    Nu iti trebuie un camin prea mare si nu are ce sa inghete ca nu ai decat o teava de polietilena.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • asyan
      Incepator
      • 27.ian.2010
      • 21

      #3
      Daca putul are 60 metri adancime asta nu inseamna ca pompa se va introduce cu 60 m furtun si 60 m cablu ,la un put bun pompa se introduce maxim 10 m in apa nivelul hidrodinamic este cu 4-5m sub cel hidrostatic asta in conditiile unui debit de 4-5000l/h necesar pt alimentarea unei locuinte. De regula putul daca se executa in exteriorul casei se pozitioneaza aproape de camera tehnica ,iar in interiorul casei chiar in camera tehnica. Trebuie avut in vedere eventualele interventii care vor avea loc asupra putului denisipari ,decolmatari care se fac in sistemul aer-lift prin introducerea pompei mamut la un anumit interval de timp in functie de cat de bine este realizat putul.

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        ceva nu am inteles, adica daca putul are 60 m nivelul paei nu va fi in jur de 60 m ?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Nu.
          Adancimea de forare este de 60 m.
          Filterele se pozitioneaza in partea finala a putului si vor asigura captarea stratelor acvifere. In functie de capacitatea stratelor acvifere vom avea un nivel de apa in put. Nivelul hidrostatic va fi la o cota X, de exemplu 10m si este nivelul la care coloana de apa isi mentine nivelul far aca pompa sa functioneze.
          Nivelul hidrodinamic este nivelul ce se pastreaza constant la functionarea pompei si este inferior celui hidrostatic, de exemplu 13m.
          Asadar putul tau are o coloana de apa cu inaltime H. Pompa se poate amplasa oriunde in intervalul 20-40m. Va avea o capacitate aleasa in functie de consumatori si debitul maxim ce il poate furniza putul.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • asyan
            Incepator
            • 27.ian.2010
            • 21

            #6
            Multi din cei care fac puturi nu ar fi stiut sa explice asa bine ,o singura precizare as face pompa sau sorbul hidroforului se introduc 5-10 metri in apa la un put reusit care ar asigura un debit de 4-5000 l/h necesar pentru alimentarea unei locuinte. Elementele de extractie se pot introduce si mai jos dar exista riscul de a da nisip in apa extrasa si de a-se innisipa putul. Multi instalatori nu cunosc aceste lucruri si de aceea eu dau garantie lucrarilor efectuate numai in conditiile respectarii recomandarilor privind modul de punere in productie si expluatare .

            Comentariu

            Procesare...