Bec baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Fleur
    Incepator
    • 02.ian.2006
    • 2

    Bec baie

    Am o problema la baie. Vrand sa schimb becul, am stins "lumina" din intrerupator dar am avut si inspratia sa verific firele cu un creion electric (era o dulie veche si obosita si voiam sa vad daca se impune schimbarea). Supriza: in pozitia stins a intrerupatorului era tensiune pe ambele fire. In pozitia aprins, doar pe unul din fire este tensiune, pe celalat nu si se aprinde becul.
    Ce intelegeti din asta? Nu sunt electrician si experienta mea se rezuma la a schimba prize/intrerupatoare si a inlocui sigurante arse.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Instalatia dvs. ar putea fi realizata ca in schema atasata de mine sau ar mai putea fi alimentat un consumator (un ventilator sau un alt bec) din acelasi circuit care in momentul cand intrerupeti circuitul din comutator sa treaca o faza prin el si sa ajunga pe borna unde efectuati dvs. masuratoarea si astfel sa va induca in eroare. Intrebarea mea este: mai aveti si alte lumini in baie sau vreun consumator care sa aiba legatura cu lumina? Pe ambele fire este vorba de aceeasi faza in orice caz deoarece daca ar fi faze diferite tensiunea ar fi mai mare si becul s-ar arde. Masuratoarea ar trebui efectuata cu un aparat de masura care sa indice tensiunea.

    Sfatul meu este sa opriti intotdeauna curentul in tot circuitul inainte de a incepe o lucrare, tocmai din cauza acestor tipuri de instalatii. Deasemenea nu este obligatoriu sa gasiti comutatoarele montate pe faza.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • break_noon
      Membru
      • 19.dec.2005
      • 138

      #3
      Circuitul din figura poate explica anomalia, dar sincer, nu ii vad logica. De ce ar face cineva un asemenea circuit?
      Ca sa folosesti in primul rind un comutator in loc de intrerupator? Ca sa existe riscul de conectare gresita in doza comutatorului a firelor, si la comutare sa faci legatura intre faza si nul, pe direct, si sa testezi sigurantele?

      O astfel de anomalie se poate explica si prin defectarea izolatiei in perete, si avind in vedere ca e baie, si umezeala, sa apara un fel de scurt prin perete, slab, dar masurabil cu creionul de faza.

      Am vazut la cineva asa ceva, ca s-a stricat un fir la o priza, in camera care avea comun peretele cu baia, iar port prosopul, care era din metal, scutura slab. Priza mergea ok, poate ca contorul se invirtea mai mult decit era cazul, si poate ca in timp ar fi existat si riscul electrocutarii grave daca nu se repara imediat.

      Comentariu

      • bogd
        Membru Marcant
        • 16.aug.2009
        • 546

        #4
        bec baie

        domnule vezi ca ai antrerupatorul legat pe nul.CAND ANTRERUPI CIRCUITUL FAZA RAMANE,TRECE PRIN BEC SI DE ASTA AI TENSIUNE SI CAND ANTRERUPI TENSIUNEA.
        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

        Comentariu

        • dumitrescu
          Membru marcant
          • 14.sep.2008
          • 330

          #5
          Re: bec baie ?!

          Postat în original de Fleur
          Am o problema la baie. Vrand sa schimb becul, am stins "lumina" din intrerupator dar am avut si inspratia sa verific firele cu un creion electric (era o dulie veche si obosita si voiam sa vad daca se impune schimbarea). Supriza: in pozitia stins a intrerupatorului era tensiune pe ambele fire. In pozitia aprins, doar pe unul din fire este tensiune, pe celalat nu si se aprinde becul.
          Ce intelegeti din asta? Nu sunt electrician si experienta mea se rezuma la a schimba prize/intrerupatoare si a inlocui sigurante arse.
          Daca ai intrerupator cu led atunci cind il pui in pozitia stins ramine circuitul inchis prin led.

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 290

            #6
            Eu totusi tind sa cred ca aveti intrerupatorul pe nul, cu faza permanenta la dulie.
            Conductotul pe care este/nu este faza este firul care pleaca la intrerupator respectiv la nul. Cu intrerupatorul deschis cu creionul de tensiune, vizualizati prezenta tensiunii si pe acest fir datorita inducerii de la firul pe care este este faza.(este un semnal fals) Daca veti urmari mai atent veti observa prin comparatie caci intensitatile difera de la un fir la celalalt. Cel cu intensitate mai mare este tensiunea reala, cel cu intensitate redusa este tensiune indusa
            Pe scurt e OK , schema instalatiei dvs fiind realizata cu intrupatorul pe nul (pentru mine personal nu e OK), si pentru a putea interveni la dulie (fasung) trebuie sa deconectati tensiunea prin sigurante.
            Spor....

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 691

              #7
              Postat în original de DM7
              Eu totusi tind sa cred ca aveti intrerupatorul pe nul, cu faza permanenta la dulie.
              Spor....
              Precis aceasta este problema!
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              Procesare...