Achizitionare pompa submersibila noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laurr
    Incepator
    • 08.ian.2008
    • 3

    Achizitionare pompa submersibila noua

    Buna ziua.Zic "noua" pt ca acum un an si jumatate am luat o pompa Sumoto 150, care s-a facut praf. Am reusit sa-i desfac capul si am ramas uimit de ceea ce am gasit acolo.Sunt 2 turbine( nush cum sa le zic, nu ma pricep la denumirile lor) suprapuse una peste alta, dar fiecare in "scaunelul " lor... dar nu tu un rulment ceva, nu tu o bucsa,nimic-nimic! S-a si blocat si blocata a ramas deoarece turbinele astea din bronz( si bronzul se stie ca aluneca ca naiba pe fonta) efectiv au santuri formate cat au frecat pe "scaunelele" alea din fonta.Dezastru, ce mai...nu mai cumpar in viata mea porcarii d'astea italiene, si scumpe si facute cu ....Acum, va intreb pe dvs, ce pompa care sa impinga pe la 100 de metri max imi recomandati? Dar ceva care sa nu se gripeze in halul asta dupa un an de folosinta? Sau sa o dau pe ieftinaturi gen Bazar...ca daca tot se face praf intr-un an, macar sa fie ieftina?Multumesc.
  • asyan
    Incepator
    • 27.ian.2010
    • 21

    #2
    Grundfos sau dab

    Comentariu

    • DYC
      Membru marcant
      • 28.iul.2008
      • 386

      #3
      Santurile de care vb dvs. s-au format din cauza pietrelor/nisipului din apa. Tubinele se centreaza singure in apa, de aceea nu au bucsi. Sistemul este foarte bun si este folosit de toate pompele de mare adancime. Pompe de acest gen pot functiona si 5-10 ani de zile fara probleme daca apa este fara impuritati(si nu spun vorbe, ci din experienta pe service la acest gen de pompe). Solutia este schimbarea pozitiei in fantana(sa nu mai fie in zona cu apa tulbure sau acoperirea orificiilor de absortie cu o sita mai fina, care sa nu mai permita impuritatlor sa intre). Ce adancime are fantana dvs?
      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

      Comentariu

      • julianom
        Incepator
        • 28.mai.2010
        • 1

        #4
        De acord cu "DYC".... pompele de ape pluviale vi s-ar potrivi in acest caz... care sunt facute sa traga si apa cu impuritati desigur in anumite limite ... dar care v-ar rezolva problema dumneavoastra.


        Mesaj modificat de PowerMC

        Comentariu

        Procesare...