Ce se poate construi cu 20.000 de euro?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Ce se poate construi cu 20.000 de euro?

    Salut,

    Nu am stiut unde sa deschid topicul, am ales aria cu cei mai multi vizitatori. Daca este vreo sectiune mai nimerita pentru intrebarea mea, rog un moderator sa mute discutia acolo.


    Ce se poate construi cu 20.000 de euro, cand terenul nu trebuie cumparat, e mostenit?


    Zona este intravilan, din aia unde toti "jmecherii" si-au facut vile, dar nu au canalizare, asfalt si apa curenta. LOL! La naiba, eram bogati (noi, familia) si nu stiam!
    Terenul a fost al bunicii, acum pe el e vita de vie.
    Am o disputa cu sora mea, care spune ca isi poate face o casa cu 2-3 camere, cu 20.000 de euro (model de casa batraneasca, fara etaj).

    Daca maine sor-mea ar avea banii astia, ar putea construi casa visata?
    Repet: in zona exista doar curent electric, nu exista canalizare, apa curenta, asfalt. E ca un sat. Asta, cred, pana cand vreun mahar din zona face un smen sa aduca civilizatia in zona...

    Trebuie sa spun ca sotul ei se pricepe la constructii, instalatii, etc. (a lucrat inginer pe un santier).
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Se poate ce vrea sora chiar daca nu include toate finisajele si mobilarea iar finisajele ar fi modeste, lucrarea facuta mai putin cu firme.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ciureanuc
      Membru
      • 15.iun.2009
      • 178

      #3
      Postat în original de VYS
      Se poate ce vrea sora chiar daca nu include toate finisajele si mobilarea iar finisajele ar fi modeste, lucrarea facuta mai putin cu firme.
      E fain blogul tau, de ce nu scrii mai mult pe el?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Lipsa de timp.
        Poti participa daca doresti si ai materiale.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • ivan_turbinca
          Membru Marcant
          • 25.feb.2009
          • 494

          #5
          cu 20.000 euro poti sa faci 2-3 camera maxim si finisate asa doar de decenta

          Comentariu

          • georgeflorin
            Membru Marcant
            • 15.sep.2009
            • 304

            #6
            Hai fi serios 2=3 camere , cu 20 de mii iti faci P+M gata pret pentru materiale, uitate pe site la soceram vezi ca materialele pentru o casa de 3 camere din BCA nu depasesc 200 mil. Am dat situl de la soceram sa nu zici ca am scos pastila cum sa mai spus de alta data si iti da si proiectul gratis.

            Comentariu

            • ivan_turbinca
              Membru Marcant
              • 25.feb.2009
              • 494

              #7
              pai kiar ca ai scos pastila cum au mai scos-o si altii.......nici daca nu va da factura si nu platesc taxe la stat nu au cum sa va dea materiale asa ieftine cum abereaza lumea.va spun scurt si sec daca nu iti convine pretul nu iei! sunt altii la rand.si eu am facut o casa de 145 M2 si nu am pus nici instalatia electrica si am ajuns la 20.000 de euro,fara sa mai vorbim de teren,utilitati,finisaje etc etc...asa ca mai ganditiva.daca e din chirpici sau din materiale furate si facuta in regie proprie.Regia proprie e un fel de caca maca,fiindca nu cred ca lumea are cunostintele necesare ridicarii unei case de la 0 pana la final la standarde europene care sa fie bine facuta,rezistenta si frumoasa......dar fiecare cu parerea lui.

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru Marcant
                • 15.sep.2009
                • 304

                #8
                Pai ii soceramu , si astia mint? de zicea gheorghe era altceva, cun dracu sa nu iti ajunga 20000 sa faci o casa p+m.

                Comentariu

                • narcis75
                  Membru
                  • 05.ian.2010
                  • 112

                  #9
                  Scuzati-ma ;ce inseamna ;(SOCEREAMU);

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2550

                    #10
                    Postat în original de narcis75
                    Scuzati-ma ;ce inseamna ;(SOCEREAMU);
                    Vezi aici: soceram.ro/
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    Procesare...