O casuta cocheta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • julia1andrew
    Incepator
    • 21.iun.2007
    • 77

    O casuta cocheta

    Imi place tare mult casuta asta ( prima varianta in doc. 619 kb) si, pentru ca in toamna incepem sa ne facem ( alta ) casa, m-am gandit ca ar fi exact ce ne trebe noua, o familie de 4 persoane - eu si sotul + 2 copii aferenti; nu mai vreau casa mare, cu una micuta, cocheta si functionala.
    in proiectul de pe net casa e de 6.50/ 7, insa aici se mai poate umbla daca o fi.

    singurul lucru ce l-as vrea in plus fata de ceea ce deja este ar fi ca balconul din fata sa nu fie in afara, ci cumva total acoperit de acoperis, chiar daca asta ar insemna sa iau din perimetrul celor doua camere care dau in acest balcon.

    rugamintea mea pentru cei care ma pot ajuta:

    1. este posibil acest lucru?
    2. cum ar arata? ma puteti ajuta cu un desen care sa-mi faca o idee despre cum ar arata?


    O alta varianta de casa, mai practica, zic eu, este cea cu balcon la etaj, iar dedesubt cu terasa ( eu vreau neaparat terasa la parter ), asa cum se vede in cealalata poza ( 183,5 kb). Aici terasa poate fi mai ferita, iar balconul de sus e total protejat din lateral.

    Care dintre cele doua credeti ca ar fi mai practica si mai functionala
    ( ca exterior) ?

    Multumesc mult.
    Fișiere Atașate
  • roxyunicul
    Incepator
    • 04.ian.2010
    • 73

    #2
    sigur se poate realiza
    iar realizarea poate sa fie:
    1.ca in poza cu "varianta mai practica", 183,5 kb
    2.prin adaugarea unui nou acoperis doar deasupra balconului. acest al doilea acoperis va fi la o inaltime mai mica decat acoperisul mare, dar va fi tot in 2 ape, ca acoperisul mare si va avea avea acelasi unghi intre cele 2 ape
    nu cred ca ar fi bine sa luati din suprafata camerelor, mai bine mai lungiti acoperisul
    care ar fi varianta mai practica si mai functionala? varianta mai practica si mai functionala ar fi casa cu "varianta mai practica", cum o numiti dvs, pt ca in cele 2 colturi ale balconului ati mai putea aseza ceva (nu mare lucru, pt ca vine acoperisul, dar va fi ceva - eventual ceva flori etc). totusi, varianta mai "frumoasa si sexoasa" ar fi casa cu balconul acoperit cu acoperis separat
    din pacate, nu am timp sa va desenez cum ar arata. in cele cateva minute cat am cautat pe net, nu am gasit o poza cu un balcon asemanator cu ce am prezentat mai sus
    un proiectant sigur are modele cu ce am spus si cu el eventual puteti gasi si alte solutii
    ceea ce am scris eu aici sunt doar niste pareri

    Comentariu

    • julia1andrew
      Incepator
      • 21.iun.2007
      • 77

      #3
      multumesc pentru pareri, sunt pretioase; astept un sfat demult, se pare insa ca oamenilor nu prea le mai arde de construit.... si nici de dat sfaturi.

      Am gasit eu ceva pe net. Cred ca ar arata ceva de genul balcoanelor de sus?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      Procesare...