Filtrul din nylon se infunda des

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciprishor
    Incepator
    • 06.iul.2010
    • 1

    Filtrul din nylon se infunda des

    Buna ziua, locuiesc intr-o casa care are alimentare apa pe baza de hidrofor. Pe circuitul de apa rece (pe teava care vine de la hidrofor direct) am montat un Teu si am distrubuit apa spre casa si la un robinet aflat in curte. Pe circuitul din casa am montat un filtru cu cartus de nylon. Problema e ca acest filtru se infunda foarte des (cam la 1 luna) cu ceea ce pare a fi un fel de alga (este verde la culoare si are un aspect gelatinos). Este vreo solutie pentru a scapa de aceasta problema?
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Vietatea trebuie identificata. Este posibil sa fie contaminat doar filtrul. Inlocuiti filtrul, vedeti daca problema persista si daca apare din nou urmariti cam la ce interval de timp apare, dupa inlocuirea filtrului (nu doar piesa filtranta). Inlocuirea se face cu grija pentru a nu contamina si noul filtru! In mod normal si pe unele piese ale hidroforului ar trebui sa aveti cresa vietatii.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      De unde trage apa hidroforul ? Teava este izolata termic ?
      Pina raspundeti la aceste intrebari , puneti in filtru un ban de argint . Ar trebui sa functioneze ..
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      Procesare...