Mucegai la parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MY-RON
    Incepator
    • 20.iul.2010
    • 9

    Mucegai la parter

    Buna ziua.

    Am si eu urmatoarea problema :locuiesc de 8 luni intr-un apartament la parter construit in 1978, cand m-am mutat am varuit toata casa.

    De ceva timp in dormitor mirosea a mucegai si aparuse pe doi pereti jos langa parchet mucegai, am dat de mai multe ori cu diferite solutii antimucegai,dar a reaparut.

    Am scos cateva bucati de parchet si sub acesta erau puse de fostul proprietar scanduri ca o dusumea, care erau batute pe niste sipci prinse in beton, peste ele era folie care se pune la parcet,apoi parchetul.
    Aceste scanduri erau ude si cu mucegai pe ele, si sub ele pe beton era umezeala.

    Ce as putea face sa scap de aceasta umezeala si de mucegai?
    In subsolul blocului este mizerie si apa, poate fi de acolo, si daca da cum pot izola?
    SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Prima problema pe care trebuie sa o rezolvati este subsolul.
    Acest lucru se face prin contributia tuturor proprietarilor de pe scara, prin intermediul sau nu al asociatiei.
    Se elimina scurgerile din conducte, se curata subsolul si se dezinfecteaza.
    Dat fiind ca deja este afectata structura pardoselii oarbe pe care este montat parchetul, se impune eliminarea straturilor de pe pardoseala, curatarea si uscarea zonelor, refacerea pardoselii intr-un din solutiile cunoscute functie de inaltimea disponibila la nivelul pardoselii, modul de termoizolare, finisajul dorit etc.

    Comentariu

    • MY-RON
      Incepator
      • 20.iul.2010
      • 9

      #3
      Va multumesc pentru raspunsul dat.
      Am scos totul in camera pana la beton si am observat ca este ud doar pe langa peretele comun cu baia,cam un metru inspre camera
      Ce pot pune pe sub parchet cand il voi monta ,dupa se usuca in camera,pentru a izola cat mai bine si termic si sa nu mai patrunda umezeala?distanta de la beton pana la pragul usii este de 5 cm,deci ce pot pune in acesti 5 cm?Ma gandeam ca inainte de a pune ceva sa aplic o vopsea bituminoasa sau altceva pentru a nu se mai infiltra umezeala in viitor in caz ca se mai sparg tevi la subsol Ce ma sfatuiti sa pun?
      SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Bun dar umiditatea de unde ar proveni in acea zona?

        Doar de la subsol?
        Trebui e vazut daca nu sunt probleme cu scurgerile din instalatiile sanitare.
        Ce finisaj va fi aplicat? Tip, grosime?
        Subsolul s-a rezolvat?

        Comentariu

        • MY-RON
          Incepator
          • 20.iul.2010
          • 9

          #5
          La subsol am schimbat toate tevile de canalizare mai putin pe cea care trece prin plafonul subsolului care este din fonta.Acum astept sa se mai evapore din apa de la subsol pentru a putea curata toata mizeria.Si la subsol este ud pe plafon cat e si in dormitor,sunt brobonele ca la condens, deci apa s-a infiltrat prin planseu,dar nu stiu de unde pt ca daca a curs in subsol de unde apare pe plafonul subsolului,am verificat in masca de la baie sa nu cumva sa se scurga de sus ,dar este uscat.Chiar nu imi dau seama de ce e ud acolo.
          In dormitor ce as putea pune in 5 cm sa izolez cat mai bine?
          SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Picaturile de apa pe tavan sunt normale daca subsolul era plin de apa. Umiditatea extrem de ridicata din aer a dus la condensarea vaporilor pe suprafata rece a tavanului.
            V-as recomanda izolarea tavanului cu extrudat de 2cm.
            Este posibil ca odata cu curatarea subsolului se va usca pardoseala si nu vor mai fi probleme daca nu este alta cauza.
            In 5 cm se poate adauga doar un strat de polistiren extrudat de 2cm, placa de OSB si parchet laminat.

            Comentariu

            • MY-RON
              Incepator
              • 20.iul.2010
              • 9

              #7
              Pe pardoseala ma sfatuiti sa pun polistiren extrudat de 2 cm si peste el OSB de cat?Osb-ul il prind direct pe beton cu dibluri care vor trece prin polistiren,sau il lipesc de polistiren,care va fi si el lipit de beton cu un adeziv?
              La subsol ma gandisem sa pun polistiren expandat de 5,la fel cum se izoleaza peretii exteriori(POLISTIREN LIPIT CU ADEZIV+DIBLURI DE PLASTIC+PLASA+TENCUIALA DIN ADEZIV)Este mai bun polistirenul extrudat de 2 decat expandatul de 5?
              Daca izolez cu expandat peste tencuiala finala cu ce as mai putea da ca sa nu se mai infiltreze umezeala in viitor?
              Va multumesc si scuzati-ma pentru multitudinea de intrebari,dar OMUL CAT TRAIESTE INVATA......
              SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                La polistirenul de p etavan nu este neaparat nevoie de dibluri.
                Din pdv. termic 5cm de EPS este mai bun decat 2 de XPS insa aplicatiile sunt diferite si nu este relevanta comparatia doar dina cest puncte de vedere.
                Se poate lipi OSB-ul pe extrudat.
                Nu am inteles ce este cu acea tencuiala fina, pe ce suprafata este si care este legatura cu inflitratiile viitoare?

                Comentariu

                • MY-RON
                  Incepator
                  • 20.iul.2010
                  • 9

                  #9
                  Este vorba de adezivul care se da peste polistiren,si ma gandeam daca nu ar fi bine ca peste acel polistiren lipit pe plafonul subsolului sa pun carton bituminat autoadeziv sau altceva ca ma gandesc ca e posibil ca umezeala sa se infiltreze si prin polistiren
                  SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Nu este nevoie de o acoperire cu materiale bituminoase peste polistiren.

                    Comentariu

                    • MY-RON
                      Incepator
                      • 20.iul.2010
                      • 9

                      #11
                      Dupa ce am asteptat aproape 1 an(sa se usuce bine si sa adun banuti) o sa incep reparatiile.
                      Pentru inceput am izolat plafonul in subsol cu polistiren expandat de 3 cm,plasa si tencuiala(stratul de adeziv de polistiren care se da pe deasupra)
                      prin dormitor vreau sa procedez in felul urmator:
                      APLIC ATLAS HIDROSTOP,PUN POLISTIREN EXTRUDAT DE 3 CM,APOI OSB DE 10-12 MM,FOLIE PEE SI PARCHETUL LAMINAT
                      SI ACUM INTREBARILE:
                      -POLISTIRENUL IL LIPESC ?
                      -OSB-ul il prind pe polistiren cu ceva,eu ma gandisem sa pun polistirenul fara adeziv,sa aplic OSB-ul si apoi sa il prind cu dibluri prin polistiren direct in beton
                      -Astept sfaturi urgent,pentru ca zilele astea vreau sa incep
                      VA MULTUMESC!
                      SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Placile de OSB de 10mm pot fi cam subtiri si se pot deforma usor datorita solicitarilor.
                        Placile de polistiren se fixeaza pe stratul hidroizolator cu benzi de butil dubluadezive.
                        Placile de OSB se lipesc pe stratul de polistiren.
                        Daca este nevoie, se poate suplimenta prinderea cu o fixare mecanica.

                        Comentariu

                        • MY-RON
                          Incepator
                          • 20.iul.2010
                          • 9

                          #13
                          De cati milimetri ma sfatuiti sa fie OSB-UL,si cu ce sa il lipesc de polistiren?
                          Ce sunt benzile de butil dublu adezive?Acelea negre gen"BIZON"?Unde gasesc asa ceva si cam cat costa?Gasesc in magazine gen prak,ded,brico?
                          SUNT MAI MESERIAS K MESERIASU...

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Banda de butil poate fi vazuta in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=17391.

                            Pretu nu am la indemana dar ar trebui sa o gasiti in magazinele de bricolaj mentionate de dvs.
                            Placile de OSB ar trebui sa fie, de exemplu, de 15mm. Se va lasa rost de dilatare intre placi. Exista adeziv special pentru lipirea polistirenului pe placile de OSB, de exemplu Deko adeziv OSB. Exista produse similare si de la alte firme.

                            Comentariu

                            • magnawall
                              Incepator
                              • 17.feb.2009
                              • 10

                              #15
                              Myroane, daca sapa pe care pui extrudatu' ai dreapta, poti sa-l pui nelipit, ca nu pleaca nicaieri... Daca vezi ca nu calca bine, fiindca n-ai suprafata foarte dreapta, lipeste-l cu un adeziv de gresie, care-i mai ieftin. OSB-ul nu trebe lipt niciatat, si nicidecum fixat an dibluri. Holsurubul ancepe sa miste, maiales ca extrudatul ai elastic si an scurt timp parchetul scartaie cand calci pe el. Muncesti amplus, dai si bani pe materiale inutile si-ti faci singur probleme...
                              Ati recomand antre extrudat si OSB sa pui folie dinaia de 2-5 mm ce se pune sub melaminat. Rolul ei principal ai de a elimina scartaitul... La parchetul clasic, montat an cuie sau/si lipit, asta-i marea prolema... an cativa ani scartaie!
                              Peurma, tot pe folia antiscartaiala pui melaminatu, binenteles nelipit si nefixat an nimic.
                              Antre placile de extrudat nu trebe sa lasi rosturi, da la OSB ai musai, cca 5mm.

                              Comentariu

                              Procesare...