Curatare put

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • itistul
    Incepator
    • 27.iul.2010
    • 2

    Curatare put

    Am si eu o problema. Am un putz de vreo 40 m cu teava de PVC suptire si as vrea sa-l curat. Au venit unii odata si l-au curatat. Aveau o teava pe pvc un compresor(motor de frigider) si un furtun. Poate cineva sa-mi zica cum exact pot sa-mi fac si eu o improvizatie ca sa scot apa din put folosind acelasi instrumente. Nu mai tin minte cun venea bagat furtunul in teava acolo jos.

    Multumesc
  • aghe
    Incepator
    • 03.dec.2006
    • 14

    #2
    Buna ziua .am vazut si eu acea minune de instalatie
    O teava de un tol si jumatate poate si mai groasa ,taiata in unghi la partea inferioara ,la partea superioara facut in strung santuri ca sa nu lunece furtunul.La partea superioara se monteaza un furtun gros cit diametrul tevii si lung cu 2-3 m mai mult decit putul.In teava mare se da o gaura laterala si se introduce o teava subtire alamita la imbinare .In teava subtire se introduce un furtun (evident la diametrul tevii mici)si acesta se racordeaza la un compresor .Presiunea aerului barboteaza apa si nisipul si le arunca afara din put prin teava mare si furtun.Cred ca metoda se cheama aer lift!!!!
    Si te joci cu instalatia asta pina se curata .Asa am vazut eu cum se curata de nisip un put.Cu siguranta sunt si alte metode.Cu respect.

    Comentariu

    • itistul
      Incepator
      • 27.iul.2010
      • 2

      #3
      Curatare put

      Postat în original de aghe
      Buna ziua .am vazut si eu acea minune de instalatie
      O teava de un tol si jumatate poate si mai groasa ,taiata in unghi la partea inferioara ,la partea superioara facut in strung santuri ca sa nu lunece furtunul.La partea superioara se monteaza un furtun gros cit diametrul tevii si lung cu 2-3 m mai mult decit putul.In teava mare se da o gaura laterala si se introduce o teava subtire alamita la imbinare .In teava subtire se introduce un furtun (evident la diametrul tevii mici)si acesta se racordeaza la un compresor .Presiunea aerului barboteaza apa si nisipul si le arunca afara din put prin teava mare si furtun.Cred ca metoda se cheama aer lift!!!!
      Si te joci cu instalatia asta pina se curata .Asa am vazut eu cum se curata de nisip un put.Cu siguranta sunt si alte metode.Cu respect.
      Merci.
      Saptamana viitoare o sa-mi fac o jucarie de asta.
      Comtresorul cat de puternic trebuie sa fie? Aia de mi-au curatat putul aveau un motor de frigider... Eu trebuie sa-mi cumpar ceva dar nu stiu cat de puternic sa fie.

      Comentariu

      • aghe
        Incepator
        • 03.dec.2006
        • 14

        #4
        In orice caz trebuie sa aveti ceva presiune ,nu stiu sa va spun daca presiunea creata de compresorul de frigider este suficienta( eu am vazut functionind cu compresor aliment la retea) .Toata instalatia descrisa este acea pompa MAMUT cu care cei care sapa puturi curata respectivul put.Mai multe nu stiu dar sigur se desnisipeaza puturile destul de bine pe refulare arunca in jeturi amestec nisip +apa.
        Bafta.

        Comentariu

        Procesare...