Marime suprafata teren pentru a construi o casuta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • simona87
    Incepator
    • 31.iul.2010
    • 1

    Marime suprafata teren pentru a construi o casuta

    Buna ziua
    Anul acesta doresc sa-mi cumpar un teren dar nu stiu exact cati metri patrati sa-mi iau.As dori ca proiectul casei sa fie realizat pe 145 mp , dar as vrea sa mai am si teren ( pentru a ma bucura de verdeata )in jurul casei plus un garaj. Puteti sa-mi oferiti o sugestie cam de cat teren as avea nevoie in total, 300- 400 mp ar fi ok?
    Multumesc
    niciodata sa nu spui niciodata
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    500 mp cred ca ar fi un minim ptr ceea ce doresti...

    Comentariu

    • Trandafira
      Membru
      • 28.iul.2009
      • 187

      #3
      500m, dar casa sa fie construita intr-un colt al terenului pentru a ramane loc suficient pentru celelalte amenajari.Atentie la pozitionarea usii de intrare functie de directia vantului si a pct cardinale.
      Chaque chose a sa place

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #4
        la cei 145m ai casei mai adugati 100 mp - alei ,terase....
        400-500m - OK
        anda panda din ...

        Comentariu

        • roxyunicul
          Incepator
          • 04.ian.2010
          • 73

          #5
          suprafata casei poate sa ocupe maxim X% din suprafata terenului, iar X este dat de PUZ (in functie de zona orasului/satului in care vreti sa construiti, exista niste specificatii: 15%, 30% etc)
          daca puteti construi 30% din suprafata terenului, atunci minimul terenului ar trebui sa fie 500 m, dar poate in viitoar mai doriti sa faceti un garaj, un gratar, un parculet, niste alei (cum zicea anduvirgil), asa ca ar fi bine sa aveti vreo 600-700 mp
          poate in viitor o sa trebuiasca sa dati o parte din teren pt drum/drumuri asa ca suprafata terenului propriu ar putea sa scada
          pe de alta parte, suprafata terenului depinde si de finantele dvs dar si daca vecinii vor sa va vanda din terenul lor
          raman la ideea ca pt o casa cu ceva verdeata ar fi frumos sa aveti 6-7 ari dar "io, pe banii mei, fac ce vreau" (gigi becali)

          Comentariu

          • ivan_turbinca
            Membru Marcant
            • 25.feb.2009
            • 494

            #6
            depinde de ce vrei sa faci sau sa ai in acea curte.depinde de buzunar. un 400-500 de m ar fi suficient,dar asta depinde numai si numai de tine.

            Comentariu

            • Inginerul_bv
              Membru
              • 18.oct.2009
              • 129

              #7
              Prin lege, suprafata minima de teren pe care se poate construi este 200 de mp. Din acestia, conform PUZ, PUG sau dupa caz PUD, X% este procentul de ocupare al terenului. In general acesta variaza intre 25 si 35%. Asadar depinde cat de mare doriti casa (amprenta la sol) si de reglementarile PUZ, PUG, PUD. In general 450-600 de mp ar trebui sa fie suficienti.
              Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

              Comentariu

              Procesare...