Teava alimentare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERBANESCU CRISTI
    Membru
    • 17.iun.2006
    • 275

    Teava alimentare apa

    Buna ziua,

    Am o mare rugaminte sa ma ajutati sisa mi spuenti si mie ce teava trebuie sa folosesc in vederea alimentarii cu apa: ce grosime, ce diametru , ce tip de teava ( ppr sau ppe ) ?

    Multumesc mult,

    ps: vreau o teava de calitate sa nu am probleme in viitor !!!
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #2
    depinde si de modul de alimentare. Daca va alimentati din hidrorfor, din instalatia stradala, din instalatia comuna de b loc, daca e doar apa rece, ce lungime, ce alimentati etc.
    Niste detalii cred ca ar ajuta.
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • SERBANESCU CRISTI
      Membru
      • 17.iun.2006
      • 275

      #3
      trebuie sa faca legatura sa-mi aduca apa in casa ...sa ma lege la camin /contoarul care il am montat la gard ...deci cred yo ca trebuie sa ma mufez la instalatia din strada... sunt 22 metri de la contoar la latura unde este prevazut locul pt apa...deci cei de la apa nova mi-au facyut bransamentul ...mi au lasat contorul , mi au pus sigiliu si acum eu tre sa aduc apa in casa... si din ce am inteles trebuie sapata un sant , bagat nisip si bagata o teava care trebuie mufata la contoar si in casa facute legaturile alea pentru centrala ...

      va multumesc

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Teava PEHD - polietilena de inalta densitate, neagra cu dungi longitudinale albastre.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • SERBANESCU CRISTI
          Membru
          • 17.iun.2006
          • 275

          #5
          de cat se recomada sa se bage ... ? PN cat ? de 32 cat de groasa sa fie in "carne" teava ? da ti mi si mie mai multe detalii va rog ...avantaje - dezavantaje ..

          multumesc

          Comentariu

          • andrei_radu
            Membru
            • 24.mai.2008
            • 242

            #6
            Eu am bagat teava pe (neagra cu dungi albastre) de 3/4 toli. PN 6, groasa in carne nu stiu cat este, sa zic in jur de 2 mm, izolata cu burete din ala gri, bagata la aproximativ 80 cm adancime. Am sapat santul, am pus nisip pe fund, am pus teava, am pus nisip peste ea apoi pamant. Distanta intre casa si caminul de apa de la gard aproximativ 15 m. In interior toata instalatia este facuta pe cupru de 18, de 1 mm grosime.

            Comentariu

            • ivan_turbinca
              Membru marcant
              • 25.feb.2009
              • 494

              #7
              este suficient doar de 18 grosimea? la cineva am vazut de 1 tol pe tot parterul + cea care urca la etaj iar acolo 3/4.

              Comentariu

              • georgel
                Membru
                • 12.sep.2009
                • 234

                #8
                Pe3/4 pn10 in sant de 80 cm fara izolatie doar nisip pina ce se acopera teava pe toata lungimea si apoi pamint (izolatia in mediu umed egal zero)eu asa am procedat am instalatia facuta de 6 ani si nu am avut probleme

                Comentariu

                • georgel
                  Membru
                  • 12.sep.2009
                  • 234

                  #9
                  sa pui intre apometru si teava ce vine inspre casa regulator de presiune si ca teava sa sti ca tot ce se baga pe strazi este PE( tv neagra cu dungi albastre)
                  iar la gaze tv neagra cu dungi galbene

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Postat în original de SERBANESCU CRISTI
                    de cat se recomada sa se bage ... ? PN cat ? de 32 cat de groasa sa fie in "carne" teava ? da ti mi si mie mai multe detalii va rog ...avantaje - dezavantaje ..
                    multumesc
                    Pentru o aplicatie la o casa individuala este suficient Pn6, grosime perete 1.9mm.

                    Comentariu

                    • Cipri1
                      Membru
                      • 14.aug.2012
                      • 264

                      #11
                      Răspuns la: Teava alimentare apa

                      O teava de PEHD de 63 cu care ne-am recordat la magistrala , e suficienta pentru a avea o presiune buna la 10 gospodarii ?
                      Daca s-ar mai racorda inca 2,3 familii la ea , cat ar afecta presiunea ?
                      Am inteles ca recomandat era sa bagam PEHD de 110 .

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #12
                        Răspuns la: Teava alimentare apa

                        La prima vedere diametrul este insuficient pentru a asigura debitul de apa pentru cele 10 gospodarii. Evident ca nu este suficient pentru un calcul exact, depinde de distante, de necesarul de apa pe fiecare gospodarie etc.

                        Comentariu

                        Procesare...