Apa nu se poate filtra ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai.valcea
    Incepator
    • 24.apr.2006
    • 93

    Apa nu se poate filtra ?

    Dragilor,

    Am incercat sa ma documentez citind articole si topicurile de pe forum referitor la filtrarea apei si concluzia este ca nu se poate filtra date fiind parerile in contradictoriu.

    Eu m-am saturat sa car apa cu butoiul din supermarket si in plus am si doi copii minori pentru care ma ingrijoreaza diverse inclusiv apa.

    Ma intereseaza un filtru de apa sau instalatie ce se poate pune la apa municipala (Bucuresti) astfel incat sa devina potabila. Exista asa ceva ?
    Din toate documentele pe care le-am consulat macar am inteles ca la apa municipala nu se pun atat de multe filtre ca la apa luata din putz dar nu am reusit sa deduc care sunt filtrele necesare si suficiente in aceasta situatie.

    multumesc,
    Mihai
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Eu folosesc cu succes filtru de carbon conectat la frigider. Este destul de voluminos, dar ofera cateva luni bune de apa placuta la gust.
    Filtrul original al frigiderului nu reusea sa dea debit suficient.
    Daca esti sceptic, poti cumpara chiar un filtru de frigider, dar nu face minuni. Important este sa ai sisemul care te anunta ca trebuie schimbat, sa nu stai la verificat calendarul.
    DIY

    Comentariu

    Procesare...