Casa dupa vanzare apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Onutza907
    Incepator
    • 11.aug.2010
    • 2

    Casa dupa vanzare apartament

    Buna ziua as vrea sa aflu niste raspunsuri legate constructia unei case. Intentionez sa vand un apartament de 3 camere in valoare de 43 - 45.000 de euro si sa incep constructia unei case. Terenul il am 1000 m2. Acum m-ar interesa sa aflu daca imi pot construi casa undeva in jurul sumei de 35 - 37.000 tinand cont ca nu o fac cu ajutorul unei firme specializate dar nici cu muncitori din ziar. O fac cu 3 persoane care au cat de cat experienta, in sensul ca au mai construit case, dar pe la sate. Lemnul il pot procura cu pretul de 400 lei/mc. Tin sa precizez ca m-ar interesa o casa pe structura de lemn pentru ca am inteles ca ajung mai ieftin. Nu vreau o casa complicata, ci una de aprox 70 m2 si mansardata, fara fel si fel de camarute. La parter un living, un dormitor, baie, bucatarie, camera pt CT si eventual o camaruta iar la mansarda 3 dormitoare. Este un pret rezonabil pt lemn sau se gaseste mai ieftin? Cat ar ajunge structura casei? Dar instalatiile si centrala termica? Cu asta ma refer strict la pretul materialelor si m-ar interesa orice alta informatie pe care mi-o puteti oferi. Vreau doar sa imi creez o idee deocamdata, nu am vorbit cu nici un proiectant, deci cu nimeni.
  • ivan_turbinca
    Membru Marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    #2
    eu nu pot sa va spun decat ca ,daca o faceti din lemn ca lemnul sa fie bine uscat si sa il tratati temeinic si insistent impotriva focului umezelii si daunatorilor.numai bine!

    Comentariu

    • veco
      Membru
      • 18.iun.2008
      • 127

      #3
      Casa modulara

      Puteti opta, la o suprafata de cca. 70 mp, pt. case modulare.S-a mai discutat de tipul acesta de case la "Casa minimalista".


      Au reduceri de cand cu criza.Ex.: Un modul care cuprinde baie, bucatarie deschisa si living, costa 6000 Euro.La acesta se poate atasa un alt modul, sau mai multe, care sa cuprinda dormitoarele.
      Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1191

        #4
        casa dupa apartament

        ONITZA tata ,...te sfatuiesc totusi sa faci o casa de bca,..sau din caramida ,...cu 25.000de euro o ridici la rosu ,...daca zici ca te ajuta prietenii sau neamurile ,.....si pina la 45000de euro o faci si la gri si iti pui si centrala ,..daca esti baiat destept ,...bineinteles daca vinzi apartamentul cum ai zis tu ,cu 45000de euro,....aici e problema ,..pi criza asta ,.. ,.....pentru-ca materialele sau ieftinit foarte mult si sint si negociabile ,.....cum am facut eu ,..am fost intrun depozit de materiale si am negociat ,...cu cit ei mai mult cu atit este mai ieftin ,...eu de ex ,...am ridicat o casa la rosu exact cum vrei tu ,cu 33000 de euro ,..dar asta anul trecut ,...si cu firma ,....

        Comentariu

        • ivan_turbinca
          Membru Marcant
          • 25.feb.2009
          • 494

          #5
          domnu nicu sa imi spuneti si mie unde se intampla treburile astea cu casa la rosu cu 25.000 euro(cat are 60 m2 in total?) ce echipa de meseriasi...(fosti gunoieri si paznici care s-au apucat de constructii?) sa nu mai aruncam vorbe in vant asa,ca nu se intampla nicaieri prin romania treburile astea,si mai vreau sa stiu si depozitele alea cre au redus preturile. de la 260 ron m3 de beton la 100 de m3 mi l-au dat cu 250.da e este o economie fantastica!!!

          Comentariu

          • ics
            Membru Marcant
            • 16.sep.2009
            • 635

            #6
            casa facuta in regie proprie la rosu 20,000 euro, 180 mp + beci, in 2009
            deci se poate...dar daca vrei sa platesti adaosuri de peste 100% la firme...mult success

            una pe lemn ar trebui sa fie mult mai ieftina si mai rapida constructia
            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1191

              #7
              casa dupa apartament

              domnu Ivan ,..am ridicat ,o casa anul trecut ,in sistem amvic ,...cu o suprafata de 168m patrati,.... suprafata desfasurata ,....si chiar am negociat cu ei de la 37000 de euro la 33000de euro ,...o poti vedea si pi site se numeste casa mihaela ,....si am lucrat cu o firma foarte serioasa ,...si eu nu eram acasa ,...de abia in concediu anul asta am vazut-o .,,,..si sint foarte multumit ,...si cred ca anul asta ,...se mai poate negocia ,....asa ca sa stii ,..nu am lucrat cu gunoierii ,...,..si la materiale ,.sint depozite particulare ,..nui obligatoriu sa mergeti la depozite mari ,....la astea particulare poti negocia ,...

              Comentariu

              • ivan_turbinca
                Membru Marcant
                • 25.feb.2009
                • 494

                #8
                nici daca nu va da factura si nu platesc taxe la stat nu au cum sa va dea materiale asa ieftine cum abereaza lumea.va spun scurt si sec daca nu iti convine pretul nu iei! sunt altii la rand.si eu am facut o casa de 145 M2 si nu am pus nici instalatia electrica si am ajuns la 20.000 de euro,fara sa mai vorbim de teren,utilitati,finisaje etc etc...asa ca mai ganditiva.daca e din chirpici sau din materiale furate si facuta in regie proprie.Regia proprie e un fel de caca maca,fiindca nu cred ca lumea are cunostintele necesare ridicarii unei case de la 0 pana la final la standarde europene care sa fie bine facuta,rezistenta si frumoasa......dar fiecare cu parerea lui.

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 635

                  #9
                  pretul pe care l-am dat este fara teren, utilitati, proiect, finisaje
                  doar constructia la rosu, din care manopera aproape 10,000 euri
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1191

                    #10
                    casa dupa apartament

                    Postat în original de ivan_turbinca
                    nici daca nu va da factura si nu platesc taxe la stat nu au cum sa va dea materiale asa ieftine cum abereaza lumea.va spun scurt si sec daca nu iti convine pretul nu iei! sunt altii la rand.si eu am facut o casa de 145 M2 si nu am pus nici instalatia electrica si am ajuns la 20.000 de euro,fara sa mai vorbim de teren,utilitati,finisaje etc etc...asa ca mai ganditiva.daca e din chirpici sau din materiale furate si facuta in regie proprie.Regia proprie e un fel de caca maca,fiindca nu cred ca lumea are cunostintele necesare ridicarii unei case de la 0 pana la final la standarde europene care sa fie bine facuta,rezistenta si frumoasa......dar fiecare cu parerea lui.
                    ----------------------------------------------------------------------------------- domnu Ivan nu va inteleg mesajul ,....casa nui din chirpici ,....si chiar nu va inteleg ce vreti sa spuneti ,.......

                    Comentariu

                    • Thorp
                      Incepator
                      • 17.oct.2009
                      • 84

                      #11
                      Regia proprie e un fel de caca maca,fiindca nu cred ca lumea are cunostintele necesare ridicarii unei case de la 0 pana la final la standarde europene care sa fie bine facuta,rezistenta si frumoasa......dar fiecare cu parerea lui.
                      Corect. Cost casa in regie proprie, la rosu, suprafata construita 360 mp, 45.000 EUR. Asta a inclus onorariile RTE + diriginte de santier. Beton adus de la statie, cu certificat de calitate, fier beton si caramida luate cu factura, etc.

                      Esential: stat toata ziua pe santier !

                      Comentariu

                      • ics
                        Membru Marcant
                        • 16.sep.2009
                        • 635

                        #12
                        da, supravegherea reduce costurile cu materialele (pe care nu le mai mananca ...calul) si greselile de executie
                        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                        Comentariu

                        • ivan_turbinca
                          Membru Marcant
                          • 25.feb.2009
                          • 494

                          #13
                          ma bucur ca mai exista si lume cu picioarele pe pamant.mai explicatile domnule Thorp la multime cum sta treaba cu constructia unei case cu adevarat,cat fier trebuie bagat si legat ca lumea calitatea betonului,cat lemn trebuie de cofraje pt ca se pierde,mortar de calitate etc,dar nu ei nimic e BATMAN e BATMAN!!

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1320

                            #14
                            Postat în original de Thorp
                            Regia proprie e un fel de caca maca,fiindca nu cred ca lumea are cunostintele necesare ridicarii unei case de la 0 pana la final la standarde europene care sa fie bine facuta,rezistenta si frumoasa......dar fiecare cu parerea lui.
                            Corect. Cost casa in regie proprie, la rosu, suprafata construita 360 mp, 45.000 EUR. Asta a inclus onorariile RTE + diriginte de santier. Beton adus de la statie, cu certificat de calitate, fier beton si caramida luate cu factura, etc.

                            Esential: stat toata ziua pe santier !
                            Idem. 37000 euro, 220 mp, la roşu, apă, curent, proiect, autorizaţii, plus un gard la drum şi un drum de acces de 25 m lat de 3 m făcut din două margini (borduri) turnate din beton cu zgură între ele.
                            Io am mai amintit de povestea celor trei purceluşi......
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • ics
                              Membru Marcant
                              • 16.sep.2009
                              • 635

                              #15
                              asa domnu thorp spunetile domne ca e foarte putin o casa de 180 mp sa coste doar 22,000euro la rosu ca doar dumneavoastra cat a-ti dat pt 360 mp? cat ? 44,000? aaa nu 45,000 mult domle mult...exagerat domle
                              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                              Comentariu

                              Procesare...