Pexalul e naspa rau?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Pexalul e naspa rau?

    Salut,

    Azi, intr-o discutie cu un prieten care isi renoveaza bucataria si schimba ceva la instalatii, mi-a spus ca mesterii i-au sugerat sa nu foloseasca deloc tevi din pexal ci din polipropilena... cica pexalul e naspa.

    Discutia parca "mi-a trecut un fier ars prin inima" pentru ca eu am renovat bucataria acum 6 luni si s-au facut doua trasee din pexal.
    Pexal care a fost ingropat in tencuiala = legaturile bateriei de apa, de la apometru.
    Traseul este de 1m, acum l-as schimba - dar ar trebui sa sparg faianta si peretele sa mai ajung la el... (nu ma pricep la instalatii si materiale, am luat ce a spus mesterul sa cumpar)

    Cat de rau este pexalul si... ar trebui sa-mi fac griji?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pai daca nu ai probleme de ce sa il schimbi?
    Exista pexal si pexal, exista mesteri si mesteri ce il pun in opera, exista destule pe lumea asta care nu trebuie sa fie din start lucruri proaste.

    Daca e lucrat cu grija si nu este cel mai prost pexal va rezista ani buni fara probleme.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • triumph
      Membru
      • 08.iul.2007
      • 162

      #3
      eu am folosit numai pexal (valrom) si de 8 ani nu am avut nici macar o problema ,asa ca nu trebuie sa ti faci griji.

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #4
        Este naspa daca nu este montat ok.
        Am vazut pexal taiat cu fierastraul care a curs dar si taiat cu cleste si calibrat care nu picura dupa 10 ani(cumparat din piata).
        DIY

        Comentariu

        • rila
          Incepator
          • 17.mai.2009
          • 24

          #5
          Postat în original de VYS
          Pai daca nu ai probleme de ce sa il schimbi?
          Exista pexal si pexal, exista mesteri si mesteri ce il pun in opera, exista destule pe lumea asta care nu trebuie sa fie din start lucruri proaste.

          Daca e lucrat cu grija si nu este cel mai prost pexal va rezista ani buni fara probleme.

          Are dreptate domnul in plus pexalul ( bine inteles sa fie si ceva de calitate ) este foarte bun atunci cind este bagat in tencuiala , de ce?tencuiala lucreaza asupra tevi cum lucreaza cercurile la butoiul cu vin ( sper sa nu rida nimeni de mine de exemplul pe care lam dat ) alt secret este sa nu dai cu tencuiala pe baza de ipsos sau var direct pe conectori

          Comentariu

          • shobyka
            Incepator
            • 03.nov.2008
            • 40

            #6
            Pexalul nu e naspa

            Eu am montat centrala in apartament si am schimbat toate tevile din casa (calorifere, apa calda, apa rece) cu conducte de pexal. Asta se intampla in 2000 in vara. E pexal romanesc, de la o fabrica din Suceava. Nu mi-a curs nici o picatura pana in acest moment, deci daca treaba e bine facuta nu sunt probleme.

            Comentariu

            • teo_g
              Incepator
              • 15.aug.2010
              • 31

              #7
              Traseu de pexal cu marca care era considerata cea mai buna acum 8 ani pe piata. Dupa ~ 3-4 ani pexalul a inceput sa crape atit pe la coturi cit si pe zone drepte. Mi-am cumparat de fiecare data bucati de pexal si am inlocuit zonele cu fisuri. Dupa aceasta experienta am facut citeva observatii:
              1. pe reteaua de distributie cu apa rece nu a crapat niciodata
              2. pe turul de incalzire am avut o fisura
              3. pe retur nici o fisura
              4. pe alimentarea cu apa calda spre baie fisuri si inlocuiri de traseu "fara numar"
              5. cele mai multe fisuri apar in septembrie-octombrie

              si pot concluziona:
              - pexalul se comporta foarte prost acolo unde transporta apa calda/fierbinte pentru perioade scurte de timp de citeva ori intr-o zi. Dilatarile bruste din cauza agentului termic si contractarile mai rapide din cauza ca in perioada septembrie-octombrie e o perioada in general de tatonare in privinta incalzirii in aparatament, creeaza fisuri in material.

              Comentariu

              Procesare...