PDA

Arată versiune întreagă : Totul despre MOBILIER

Pagini : [1] 2

ChiBo
13.08.2010, 18:51
Deschid acest topic in ajutorul celor care cauta mobilier dar si a celor care se ocupa cu executia lui.
As propune pentru acest subiect urmatoarele teme de discutie:
-"mi-am facut mobila ...ce parere aveti?"
-"vreau sa imi fac mobila ... sunt din ... recomandari firme producatoare"
-"am nevoie de proiect pentru mobilier ... unde gasesc?"
-"gata mobila cum o decorez?... idei accesorii decorative?"
-"imi fac mobila singur ... nu stiu cum sa fac ... probleme executie"

Acestea ar fi doar cateva idei, daca aveti voi altele postati aici
O zi buna.

ChiBo
13.08.2010, 19:06
daca tot am deschis acest topic permiteti-mi sa fiu primul care se lauda cu mobilier :))) in cazul meu o receptie proiectata de mine.
Astept pareri:)))

ChiBo
13.08.2010, 19:08
ok deci asa a iesit pan' la urma :)) am uitat sa sterg prafu de pe ea dar........
ok :))
intrebare : seamana cu proiectul?:)))

Yo
13.08.2010, 19:53
daca tot am deschis acest topic permiteti-mi sa fiu primul care se lauda cu mobilier :))) in cazul meu o receptie proiectata de mine.
Astept pareri:)))

Tin sa te felicit pentru acest topic foarte util pentru multi ,...chiar mici meseriasi.
Sunt foarte multe materiale de decor pentru mobilier cum ar fi de exemplu materialul care l-ai folosit la colturile rotunde la receptie si care multi nu l-au folosit pina acum .
Ar fi interesant citeva exemple de astfel de materiale: borduri, profile ,canturi, materiale pentru fronturi, MDF infoliat ,vopsit , termopal, etc.

Yo
13.08.2010, 19:55
...

ChiBo
13.08.2010, 22:07
mda am vb si eu cu un furnizor de profilele de la usi doar ca la ei nu le zice profil F e nush cum dreq
care e mai bun diin ele ca a zis ca are si dinala care tre sa dai canal si fara care se baga prin lovire cu ciocan guma sau ceva?

ChiBo
14.08.2010, 15:03
stie cineva daca cu o firma de productie mobilier se poate incheia un contract de colaborare?
sa dau un exemplu:
intre mine si firma X sa existe un contract prin care eu de exemplu sa aduc un mobilier pentru executie, pe care binenteles sa il si proiectez si tot iar firma sa imi plateasca un anume procent din lucrare, ceva de genu.
daca stie cineva ..................

ChiBo
14.08.2010, 15:15
am observat YO ca iti place sa faci mobila care sa fie mai mult pe rotund :) in orice caz a iesit bine, apropo legat de aceea bucatarie pe care ai postato e facuta de tine? eu am crezut ca mi-ai aratat-o ca exemplu ?sa observ acel profil de 60 si asa mai departe /......

Yo
15.08.2010, 06:24
am observat YO ca iti place sa faci mobila care sa fie mai mult pe rotund :) in orice caz a iesit bine, apropo legat de aceea bucatarie pe care ai postato e facuta de tine? eu am crezut ca mi-ai aratat-o ca exemplu ?sa observ acel profil de 60 si asa mai departe /......
Nu mai fac mobila cu repere decupate curbat demult , daca te uiti la poze in partea de jos la data ai sa vezi pe unele :2005~2006, alea le aveam la indemina. si nu vroiam nici sa pun prea multe odata.
Bucataria cu blatul acela cu profil de aluminiu am postat-o doar sa dau exemplu de profil pentru blat , nu am facut-o eu. Nu am prea multe poze cu mobilier facut de mine pentru ca nu prea duc aparatul foto cu mine cind duc mobila la montat , duc clientul sa vada mobilier , asa vede mai bine detalii, calitate, in poza nu se vede detaliile .

ChiBo
15.08.2010, 11:32
e cearta-ma acu ca nu mam uitat la data:))))
sry:)

Yo
15.08.2010, 13:12
e cearta-ma acu ca nu mam uitat la data:))))
sry:)
nu te cert..., chiar asa rau ma exprim ca pare o cearta ? :D

VYS
15.08.2010, 13:39
Cine imi poate da niste idei despre un mobilier? Adaptare cerintelor mele: mobilier sufragerie, modern, fara corpuri masive dar in acelasi timp cu spatii de depozitare pentru vreo 250-300 carti, baza wenge asortat cu o culoare pe anumite fronturi, forma in 'L" cu dimensiuni maxime 1,4 m + 3m ... daca s-ar gasi gata facut in vreun magazin ar fi si mai bine.
Pe cat posibil cu putine corpuri suspendate.

Yo
15.08.2010, 15:06
Lucreaza cineva cu astfel de scula si lamele de asamblare?
Merita?
Are rezistenta mai buna decit cu tipli de lemn?
Care ar mai fi avantajele?
Care varianta de asamblare este cea mai agreata?

ChiBo
15.08.2010, 15:17
din cate stiu lamelele astea se folosesc mai mult la imbinat blaturi si asa mai departe si mai putin la mobilier(corpuri)
sincer doar am vazut cateva cazuri in care se folosesc dar despre masina aceea nu pot sa iti zic nimic
am pe cineva care a folosit mult lamelele de lemn sa vedem daca dau de el intreb mai multe.

ChiBo
15.08.2010, 17:03
oricum dupa parerea mea o mobila sa fie rezistenta ar fi bine sa fie imbinata in tipli de lemn cu aracet si in acelasi timp sa aiba si gaurire pentru eurosuruburi.
asta parerea mea ar da o mai buna rezistenta la mobilier dar in cazul in care nu folosim pal de nu stiu ce categorie:))) inferioara si materiale de genu 3 la 1 leu

ChiBo
15.08.2010, 17:16
uite Yo ca tot mai intrebat de roletele acelea de le pusesem la proiectul de bucatarie stanga dreapta se gasesc la FEROMOB de exemplu cele mai ieftine sunt de 500 latime pe 1m inaltime la 650 lei din cate am vazut iar cel mai scump urca undeva la 11 mil de 1juma pe 800/900.
sunt frumoase dar totusi cam piperate la pret zic eu.....

Yo
16.08.2010, 15:33
uite Yo ca tot mai intrebat de roletele acelea de le pusesem la proiectul de bucatarie stanga dreapta se gasesc la FEROMOB de exemplu cele mai ieftine sunt de 500 latime pe 1m inaltime la 650 lei din cate am vazut iar cel mai scump urca undeva la 11 mil de 1juma pe 800/900.
sunt frumoase dar totusi cam piperate la pret zic eu.....

La aceste materiale stii un pret sau dimensiuni?

Mina
16.08.2010, 22:38
Grosime 1,2 mm, coala de 1780x1080 mm. pret aprox. 250 RON/ coala+ TVA.

ChiBo
17.08.2010, 07:59
daca e autocolant aam luat acu de la salice cu 521 lei coala de 2600 x 1000
asta daca sunt autocolante /melacard de acela care are o parte de se lipeste

ChiBo
17.08.2010, 14:43
am si eu o intrebare pentru voi, adresata celor care au folosit pana acu acele cosuri lemon.
se pun de obicei in corpuri cu fatada fixa si usa sunt din aluminiu (cred) de forma unei "bob de fasole" acele polite rotative.
intrebarea mea este pentru ca acele polite sa iasa din corp fara probleme de cat ar trebui sa fie usa pe latime?

Yo
18.08.2010, 07:36
Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
Eu am mai dublat pal ,dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?

coretweaker
18.08.2010, 08:43
Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?

In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).

ChiBo
18.08.2010, 11:50
in ALba-Iulia cand e vorba ca palul sa aiba 36 de obicei se merge pe varianta cu 2 de 18 dublate, pe care se pune cant dupa dublare.
Acum varianta de dublare ramane la libera alegere de exemplu daca e blat de masa cele 2 placi se dubleaza in suruburi de 30, iar daca avem de dublat 2 polite la care se vad amandoua partile noi le dublam cu tipli de lemn .
procedeul cu tipli e ceva de genu :
-poti da gaurile cu mana si apoi sa tintesti a 2 placa pe prima sau poti folosi multipla (daca are firma sau tu) si atunci nu mai trebuie tintit nimic doar pus aracet si bagati tipli.
ATENTIE :de obicei acei tipli de lemn sunt mai lungi decat grosimea celor 2 placi de pal asa ca este recomandat sa TAIEM PUTIN DIN EI pentru a evita ca atunci cand lovesti cu ciocanul de guma sa crape palul.
astea sunt metodele pe care le stiu eu daca cineva face altfel nu ezitati sa potati aici
orice info e bine venita :))

ChiBo
18.08.2010, 11:59
Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?

In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).
sincer eu pana acum nu am auzit de pal de 38.
dar totusi daca zici ca exista e foarte bine te scuteste de multa treaba.
nu stii un pret/coala la acest pal? de ex daca faci o mobila cum este cazul lui YO in care sa folosesti si pal mai gros ai iesi mai scump/la fel ca si daca ai cumpara pal normal pe care sa il dublezi?
DIn cate stiu palul de 25 e mai scump cu ceva decat cel de 18, atunci inseamna ca palul de 38 de care zici e mai scump cu ceva decat cel de 25 nu?
apropo ca tot vine vb de ce nu ai folosit de 25 pal Yo la living?
ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?

ChiBo
18.08.2010, 12:07
si daca tot vb de mobila din pal mai gros de 18 am vazut ceva mobilier de la o firma destul de mare de la noi din tara, nu ii zic numele ca nu e frumos care vindea livinguri cu o estetica deosebita din fata se vedea tot pal de 36 ceva de genu.
Dar daca aveti ocazia sa studiati o mobila din aceasta o sa ramaneti uimiti cum este facuta si cat din mobilier "este de 36":))
majoritatea cred ca ati ghicit :))) doar partea din fata si .................
doar ce conteaza sa ia ochiul la om.
de aceea pretul lor e asa mic si al nostru calculat e cu mult mai mare:)))

ChiBo
18.08.2010, 12:49
revin cu intrebarea pentru acel sistem lemon (stiu eu ca ii zice) ca nu il gasesc nici unde
o sa pun 2 poze ca sa va dati seama de ce vorbesc

coretweaker
18.08.2010, 18:26

dar totusi daca zici ca exista e foarte bine te scuteste de multa treaba.
nu stii un pret/coala la acest pal? de ex daca faci o mobila cum este cazul lui YO in care sa folosesti si pal mai gros ai iesi mai scump/la fel ca si daca ai cumpara pal normal pe care sa il dublezi?
DIn cate stiu palul de 25 e mai scump cu ceva decat cel de 18, atunci inseamna ca palul de 38 de care zici e mai scump cu ceva decat cel de 25 nu?
ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?

Mai exista o posibilitate de dublare, cu un adeziv special ce se gaseste tot la furnizorii de PAL, dupa care se taie la dimeniunile necesre. Eu personal nu am folosit dublarea niciodata. La mobilier se poate vedea daca PAL-ul este dublat sau nu, cu ruleta... daca are 36 mm (atunci este dublat din 2x18), iar daca are 38 mm atunci este dintr-o bucata. Ca sortimente, PAL-ul de 38 se gaseste in mai putine variante decat cel standard de 18, dar totusi ai de unde alege (cam in aceeasi situatie este si cel de 25 mm). Eu am folosit la mine acasa patru variante de PAL de 38 mm: Stejar Ciocolata, Nuc Aida Tabac, Stejar Ferrara Deschis si Stejar Ferrara Brun, toate fabricate de "EGGER". Ca pret, PAL-ul de 38 este cam dublu fata de cel de 18 mm.
De ce nu am folosit PAL de 25 mm in living? Este doar o chestiune personala de gusturi, mie imi place ca mobilierul sa aiba un "aer de soliditate", PAL-ul de 18 sau cel de 25 chiar daca sunt ok altfel, par cam subtirele. La corpurile de mobilier mai mari, PAL-ul de 38 mm are pe langa criteriul estetic si un aport marit la rezistenta. De exemplu, dulapurile de haine au 1800/h=2200/60 si au lateralele si partea de deasupra din PAL de 38 mm, a caror structura am rigidizat-o cu un fund din PAL de 18 mm. In interior, dulapurile sunt compartimentate cu PAL de 18 mm. Am facut niste dulapuri care au o rigiditate foarte mare fata de cele clasice (din PAL de 18 cu fund din PFL), care tind sa "se indoaie" ca niste cutii din carton.

Yo
18.08.2010, 19:05

ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?[/quote]
O grosime de pal de 38 poti obtine si din pal de 19 mm grosime, la noi este si de 18 si de 19 mm.

Nu se gaseste pe la noi pal de 36 sau de 38.

Eu dublarea palului il fac cu adeziv D3 care este foarte rezistent chiar si la umezeala si bag palul la presa, nu am folosit pina acum cu tipli da nu este o idee rea. La presa mi se pare ca iese mai la fix si nu mai terbuie sa mai cureti dupa lipire.

ChiBo
18.08.2010, 19:08
da bine zis asta e slabiciunea dulapurilor mari acel PFL de pe spate si......nu ai ce face ca sa bagi placa de pal :)) iesi pierdere fata de banii care ti da clientul.
si acum intrebare :)) daca ruleta mea fura 2 mm si in loc de 38 arata 36 si invers :?:))))
bine era o gluma, eu cred ca indiferent ce metoda folosesti e bine si cu acel pal de 38, ori prin dublare esti tot cam acolo, castigi putin timp cu cel care este direct de 38 dar.........
vreau sa te intreb ceva in ceea ce ai postat ai zis ca partea de deasupra si lateralele sunt de 38 si fundul de 18? sau nu am inteles eu bine?

ChiBo
18.08.2010, 19:15
doamne deci mam incurcat in ................ in fine:)))) nu mai stiu care ce a scris:)))
Yo nam inteles ce vrei sa zici cu "cureti dupa lipire":))) de obicei cu tipli de lemn lasi placile cu 1 cm mai mari sa zic decat trebuie si le stantezi pe circular dupa aceea la cota exacta
si daca tot vrei poti pune aracet ptr lemn si intre cele 2 placi si fii sigur ca nu se mai desface ever:))
presarea palului .......... nu vreau sa te contrazic dar nu mi se pare idee chiar buna stii tu cum e cu melamina vietzii:) te trezesti la om in casa cu .......

Yo
18.08.2010, 19:56
doamne deci mam incurcat in ................ in fine:)))) nu mai stiu care ce a scris:)))
Yo nam inteles ce vrei sa zici cu "cureti dupa lipire":))) de obicei cu tipli de lemn lasi placile cu 1 cm mai mari sa zic decat trebuie si le stantezi pe circular dupa aceea la cota exacta
si daca tot vrei poti pune aracet ptr lemn si intre cele 2 placi si fii sigur ca nu se mai desface ever:))
presarea palului .......... nu vreau sa te contrazic dar nu mi se pare idee chiar buna stii tu cum e cu melamina vietzii:) te trezesti la om in casa cu .......

:? :lol: m-am referit ca eu debitez placile la cota si cind le pun la presa le pot aranja sa nu fie diferente si ca nu mai trebuie sa las placile mai mari si dupa lipire sa le tai din nou. Si credema ca adezivul 3d este foarte rezistent si nu am emotii ca nu va tine, de altfel nici nu am zis ca nu ar fi bine cu tipli, este chiar ok daca lasi surplus de material si dupa lipire debitezi din nou placile la dimensiunea finala.
Am vrut sa aflu parerea de la mai multi meseriasi cum rezolva aceasta problema , pentru ca am vazut la magazin si varianta cu holsutub , care mi se pare nasol :x

Mina
18.08.2010, 23:04
revin cu intrebarea pentru acel sistem lemon (stiu eu ca ii zice) ca nu il gasesc nici unde

In general furnizorii de feronerie pun la dispozitie si schite de montaj. La cate am montat pana acum aveam o latime minima de 450 mm.

coretweaker
19.08.2010, 00:19
da bine zis asta e slabiciunea dulapurilor mari acel PFL de pe spate si......nu ai ce face ca sa bagi placa de pal :)) iesi pierdere fata de banii care ti da clientul.
si acum intrebare :)) daca ruleta mea fura 2 mm si in loc de 38 arata 36 si invers :?:))))
bine era o gluma, eu cred ca indiferent ce metoda folosesti e bine si cu acel pal de 38, ori prin dublare esti tot cam acolo, castigi putin timp cu cel care este direct de 38 dar.........
vreau sa te intreb ceva in ceea ce ai postat ai zis ca partea de deasupra si lateralele sunt de 38 si fundul de 18? sau nu am inteles eu bine?

In privinta nuantelor de PAL de 38 mm mai era una pe care am folosit-o si am uitat s-o trec: "Zebrano Nisip".
Revenind la dulap... dimensiuni 1800/h=2200/600
Lateralele si partea superioara sunt din PAL "Stejar Ferrara Deschis" de 38 mm. Dulapul are 3 usi egale din PAL de 18 mm, usa din dreapta deservind un compartiment in fundul caruia am pus PAL de 18 mm (in loc de PFL), pentru ridigizarea structurii. Celelalte doua usi deservesc un compartiment comun in care am montat doua bare de haine (fara rafturi), la partea din spate acest compartiment avand PFL. Podeaua dulapului este din PAL de 18 mm. Greutatea dulapului este suportata de cele doua placi laterale de PAL de 38 mm si de asemenea de inca doua placi de PAL de 120/500/38 fixate sub podea la 1/3 (respectiv 2/3) de margine, pe post de picioare. Sertarul fara maner cu decupaj pentru mana se afla in compartimentul din dreapta. Cum spuneam si mai devreme, am urmarit sa-mi construiesc dulapurile cu o rigiditate si rezistenta mult mai mare decat cele care se fac in mod normal. Usile sunt prinse in cate 5 balamale fiecare. Am atasat si o poza cu una din noptiere unde am folosit aceleasi idei de stil si materiale ca si la duplap.
In sufragerie am facut corpurile de mobilier dupa aceeasi reteta... PAL de 38 mm pe laterale si deasupra, iar la partea din spate PAL de 18 mm.

ChiBo
19.08.2010, 10:31
mda deci imi place cum tia iesit mobila si sincer vorba ta da un aer asa de mobila "macho":))))
e foarte frumoasa numai ca mi se pare ciudat cel putin din punctul meu de vedere ca nu le-ai pus socluri din cate am vazut, sau poate e mai in spate de nu lam vazut eu
la dulap cel putin ar trebui ca daca nu greutatea lui sta doar in euro sau in tipli de lemn de pe lateral nu?
daca nu are soclu zic

coretweaker
19.08.2010, 11:18
e foarte frumoasa numai ca mi se pare ciudat cel putin din punctul meu de vedere ca nu le-ai pus socluri din cate am vazut, sau poate e mai in spate de nu lam vazut eu.
la dulap cel putin ar trebui ca daca nu greutatea lui sta doar in euro sau in tipli de lemn de pe lateral nu?
daca nu are soclu zic

Multumesc frumos pentru aprecieri.
Toata greutatea dulapului se sprijina pe cele doua laterale din PAL de 38 mm si pe inca doua picioare "ascunse" care sunt pozitionate la 1/3 si 2/3 de margine (foto jos), picioare pe care le-am construit din doua bucati de PAL de 38 mm asezate orizontal, (fiecare de dimensiune 500/120 mm). Sper ca din fografiile acestea se intelege putin mai bine cum arata structura de sustinere. Am gandit astfel structurura incat sa nu se vada acele picioare, ele fiind mai in interior cu 10 cm fata de usile dulapului. Dulapul da senzatia ca este facut din metal, atat este de rigid, acesta fiind unul din criteriile de baza pentru mine.
In poza de jos, pe fundal se vede si placa de PAL de 18 mm (nu este PFL) cu dimensiunile (aproximative) de 600/2200 pe care am folosit-o pentru a rigidiza dulapul.

coretweaker
19.08.2010, 12:21
Aici sunt cateva poze din celalalt dormitor, unde am folosit Nuc Aida Tabac de 38 mm in combinatie cu Stejar Cremona de 18 mm. Solutiile de rigidizare si dimensiunile dulapului sunt aceleasi, compartimentarea este usor diferita. Patul si noptiera sunt diferite ca design dar la partea de structura de rezistenta am ales aceleasi solutii pentru ambele paturi. Salteaua se sprijina pe o placa orizontala de PAL 18 mm care la randul ei se sprijina pe un "fagure HHH" si de asemenea pe niste scanduri fixate de jur-imprejur pe lateralele patului (la interior).

coretweaker
19.08.2010, 12:35
Alte cateva poze, aici am folosit Stejar Ciocolata de 38 mm in combinatie cu Stejar Cremona de 18. Pentru partea din spate a corpurilor de mobilier am folosit PAL-ul de 18 mm in locul PFL-ului pentru o rigiditate mult mai mare si pentru rezistenta in timp. Am fixat cu suruburi de acea placa si celelalte elemente care intra in contact cu placa din spate, pentru a evita ca in timp acestea sa "se lase" sub greutatea lucrurilor asezate pe rafturi si in sertare.
Din poze probabil ca nu se vede prea bine dar peste tot este PAL de 18 mm la partea din spate.

ChiBo
19.08.2010, 16:18

In general furnizorii de feronerie pun la dispozitie si schite de montaj. La cate am montat pana acum aveam o latime minima de 450 mm.
oooooo ms frumos Mina raman dator:P faza e ca nu am dat niciunde de acel sistem , nici nu stiu macar daca ii zice lemon sigur:) noi cel putin asa ii ziceam

ChiBo
19.08.2010, 16:20
coret daca ai si picioare "mascate" e excelenta treaba.
din cate vedeam in primele poze era ca si cum fundul ar fi prins doar in laterale fara altfel de sustinere si asa nu era bine dar daca zici ca......
excelent imi place cum tia iesit treaba
elegant si in acelasi timp rezistent, nice

Mina
20.08.2010, 00:05
http://easylink.hafele.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/HDE-INT-EasyLink_HDE-INT-Site/en_EN/-/EUR/Haefele_BrowseCatalog-Category;pgid=dsQI20E466c0008MrAQoYSaI0000aJvQJcku ?CatalogCategoryID=9DXAqBlZPvYAAAEnHgpABAg8&NavigationSource=Image

http://www.hettich.com/blaetterkataloge/TA_2008/en_DE/blaetterkatalog/ pg: 9.1.50

sau varianta mai ieftina: http://www.salice.ro/produs_detail/1276/Cos-semiluna

ChiBo
20.08.2010, 16:50
as vrea sa-mi pun pe net propriul site cu proiecte.
am nevoie de parerile voastre despre ceea ce am facut pana acum din el indiferent daca sunt bune sau rele.:))
si inca o intrebare ar fi vreo problema daca as pune un link pe site catre acest forum catre MIsiunea CAsa------>Mobilier?
situl este aici (http://proiectaremobila.weebly.com/)

ygrec
21.08.2010, 13:37
as vrea sa-mi pun pe net propriul site cu proiecte.
am nevoie de parerile voastre despre ceea ce am facut pana acum din el indiferent daca sunt bune sau rele.:))
si inca o intrebare ar fi vreo problema daca as pune un link pe site catre acest forum catre MIsiunea CAsa------>Mobilier?
situl este aici (http://proiectaremobila.weebly.com/)

este foarte util sa ai un site . parerea mea ca siteul tau este prea incarcat pe pagina de home cu tot felul de umpluturi care nu tin de site-ul tau incearca sa-ti faci aici un site: http://www.webs.com/ Nu este chiar asa de incarcat si are multe template-uri , alegi care-ti place si-l modifici cum vrei si poti sa-ti faci si forum pe el.
Legat de site-ul actual , ar fi bine sa pui mai multe poze ,daca faci mobila la comanda sa aiba clientul din ce alege , pozele puse de tine acolo sunt mai mult pe un stil de mobila, trebuie sa ai mai multe stiluri ( design-uri),
si poze reale , nu numai desene.

Bafta.

ChiBo
21.08.2010, 16:50
ok ms mult de parere e de folos

ChiBo
22.08.2010, 14:00
stie careva unde pot sa gasesc mai multe poze ca cea de jos?

ygrec
22.08.2010, 22:22
stie careva unde pot sa gasesc mai multe poze ca cea de jos?
Am dat odata peste asa ceva da nu mai stiu unde , daca mai gasesc site-ul te anunt.

ChiBo
22.08.2010, 23:06
bine mersi mult

ChiBo
23.08.2010, 16:26
stie cineva se gaseste pe torrente sau stiu eu acest program de debitare deboptim2D?

klaus
24.08.2010, 12:05
Se gasesc o gramada de alte programe, nu trebuie sa va blocati pe unul singur.

ChiBo
24.08.2010, 13:44
programul e foarte bun am lucrat cu o versiune mai veche a lui si mere ceas tine cont de toate .

Yo
29.08.2010, 09:46
a lucrat cineva cu rausolid ?

ChiBo
29.08.2010, 10:31
stiu ce sunt da nu am lucrat cu ele DELOC:))))

marius_gl
31.08.2010, 16:04
Facem noi blaturile de bucatarie si insule din Rausolid!
Ies foarte bine! Ti-as da un link da' nu stiu daca nu e reclama si se supara lumea!

Yo
01.09.2010, 20:18
Facem noi blaturile de bucatarie si insule din Rausolid!
Ies foarte bine! Ti-as da un link da' nu stiu daca nu e reclama si se supara lumea!
marius '' mersi pentru link.
vrea sa fac si eu ceva blat cu rausolid insa nu se gaseste pe la noi.

si cateva piese interesante.......masa mergatoare :lol: http://www.youtube.com/watch?v=WR931mtC3l4

ygrec
02.09.2010, 22:18
as avea o intrebare : la o mobila de bucatarie , cum debitati la lungime un soclu de aluminiu sau antistropul din aluminiu ? cu flexul , cu ferastraul de mina , cu ce? eu am incercat cu flexul si se cam decoloreaza ,se arde.

coretweaker
02.09.2010, 23:15
as avea o intrebare : la o mobila de bucatarie , cum debitati la lungime un soclu de aluminiu sau antistropul din aluminiu ? cu flexul , cu ferastraul de mina , cu ce? eu am incercat cu flexul si se cam decoloreaza ,se arde.

Aluminiul se taie foarte usor (si bine) manual cu fierastraul.

ChiBo
03.09.2010, 19:51
il poti taia cu orice si cu flex si cu fierastrau de mana, eu il taiam si cu decupatorul:))) numai ca tre sa ti calumea de el ca.....:))) til dai de mufa:))))
numa bine

Yo
03.09.2010, 21:04
Il mai tai si eu citeodata cu flexul da nu imi place cum iese, se cam arede aluminiul si se vede urit ,(daca te uiti mai atent) , in general il tai pe circular cu pinza cu vidia pentru aluminiu , iese foarte frumos asa.
Si antistropul il tai la 45 de grade, nu imi place cum arata coltarele alea de plastic, folosesc doar capacele (S-D).

coretweaker
03.09.2010, 21:53
Si antistropul il tai la 45 de grade, nu imi place cum arata coltarele alea de plastic, folosesc doar capacele (S-D).

Uite un profil anti-strop foarte frumos si discret, din aluminiu, la care mi-au placut si capacele de colt... (dimensiunile profilului sunt 12/25 mm)
La montaj l-am taiat manual cu fierastraul.

Yo
03.09.2010, 22:19
Uite un profil anti-strop foarte frumos si discret, din aluminiu, la care mi-au placut si capacele de colt... (dimensiunile profilului sunt 12/25 mm)
La montaj l-am taiat manual cu fierastraul.
nu arata rau..., pe la noi nu este antistrop decit triunghiular si nu imi plac coltarele care se dau la cel de aluminiu ,asa ca eu prefer sa-l debitez in 45 de grade si arata mult mai bine decit cu plasticurile alea.

coretweaker
03.09.2010, 23:14
nu arata rau..., pe la noi nu este antistrop decit triunghiular si nu imi plac coltarele care se dau la cel de aluminiu ,asa ca eu prefer sa-l debitez in 45 de grade si arata mult mai bine decit cu plasticurile alea.

Profilul asta l-am gasit destul de greu... in Brasov sunt vreo 10 surse majore de feronerie si accesorii pentru mobilier din PAL si doar un singur furnizor avea tipul asta de profil. Nu stiu cat se vede din poza (facuta cu mobilul) dar in realitate arata mult mai bine decat alte profile de pe piata.

ChiBo
06.09.2010, 10:48
ala de care ziceti voi triunghiular mi se pare foarte urat nu-mi place de nici o culoare in schimb cel postat aici de coret e frumos arata bine si mai este cel cu raza pe partea din fata pe care il folosesc eu, si acela e destul de estetic parerea mea:)

ChiBo
06.09.2010, 10:51
apropo stie cineva cat costa acea plinta de aluminiu pentru bucatarii?
care se pune jos mascare la picioare?
ma gandesc ca se vinde la bucata de 3-4 m cat o avea?, 4 parca?

Yo
06.09.2010, 22:41
apropo stie cineva cat costa acea plinta de aluminiu pentru bucatarii?
care se pune jos mascare la picioare?
ma gandesc ca se vinde la bucata de 3-4 m cat o avea?, 4 parca?

Plinta aluminiu 4M
- 100 mm inatime - 73.00 ron / bara
- 120 mm inaltime - 81.00 ron / bara
- 150 mm inaltime - 122.00 ron / bara

Plinta plastic cu folie termica imitatie de aluminiu lucios - 4M lungime
detine garnitura de etansare in partea inferioara

- 100 mm inatime - 42.50 ron / bara
- 120 mm inaltime - 48.00 ron / bara

Scorillo
11.09.2010, 16:39
Lucreaza cineva cu astfel de scula si lamele de asamblare?
Merita?
Are rezistenta mai buna decit cu tipli de lemn?
Care ar mai fi avantajele?
Care varianta de asamblare este cea mai agreata?

Am lucrat eu cu asemenea biscuiti de imbinare. Din cate stiu sistemul a fost pus la punct de firma elvetiana Lamello http://www.lamello.com/en/products/wood-joining-system.html. La mine in Arad sunt denumiti chiar lamello.
Au avantaje mari fata de diblurile din lemn din toate punctele de vedere, in primul rand faptul ca ies imbinari perfecte de fiecare data, intr-un timp mult mai scurt:
- cel mai mare avantaj este ga gaurile pentru ele nu trebuie sa corespunda perfect ca si pozitionare, ca si in cazul diblurilor si explic acum si de ce: la dibluri trebuie date doua gauri in cele doua piese care urmeaza a fi asamblate, gauri care trebuie sa corespunda perfect; deoarece faci mobila manual, banuiesc, nu folosesti masina de gaurit industriala de dat gauri multiple, care se foloseste oricum doar la productie de serie, nu o sa poti pozitiona perfect gaurile deoarece la bormasina de mana burghiul are tendinta de a ocoli bucatile mai mari de lemn din structura placii de pal; la lamello, scula din poza este un soi de flex care foloseste o panza de circular, are un soi de talpa cu care o pozitionezi pe marginea piesei de pal si in final taie un canal in care va intra biscuitele; ca lungime canalul iese mai lung decat biscuitele, asa ca poti misca biscuitele in lungul canalului, ca latime iese perfet cat grosimea biscuitelui (latimea canalului o da grosimea panzei de circular), iar ca pozitionare fata de marginea piesei de pal iese perfect datorita talpii sculei; discul taietor fiind un cutit circular nu are tendinta de a sari in stanga si in dreapta, cum patesti cu bormasina de mana; faci cate un semn cu aproximatie de pana la trei mm pe cele doua piese, tai canalele si asamblezi corpul; daca folosesti cumva punctatoare pentru gaurile de dibluri, scapi si de acea operatiune care presupune practic inca o asamblare in plus; ca sa ma exprim si mai simplu, pentru fiecare imbinare se taie cu scula un canal in locul gaurii pt diblu iar la asamblare, pana la intarirea adezivului piesele se imbina cu o toleranta de cativa mm in lungul imbinari, ceea ce iti permite sa le aliniezi colturile perfect; canturile se aliniaza perfet tot timpul.
- in ce priveste rezistenta, aceasta este net superioara, pentru ca un biscuite are un volum mult mai mare decat un diblu, suprafata mult mai mare pe care sa prinda adezivul; eu am incercat sa demontez un corp asamblat cu lamello si in final am rupt pal-ul.
- pentru inceput poti sa-ti iei o scula de la rusi, e foarte ieftina, face aceeasi treaba ca una profesionala, cat tine ramane de vazut.

Ca dezavantaj este costul mai mare al biscuitilor fata de dibluri.

Yo
12.09.2010, 08:36
Am lucrat eu cu asemenea biscuiti de imbinare. ....................

Ai fost foarte convingator... :D .
A fost unu la mine cu o astfel de scula , mi-a facut o demonstratie, a fost ok.
A cerut pe scula 100 Euro, nu stiu daca a fost profesionala sau naspalica de la rusi sau chinezeasca , cum vi se pare pretul ? Merita sa-l sun sa vina cu ea s-o cumpar?

Yo
12.09.2010, 10:21
youtube.com/watch?v=IecEPB64TgU&feature=related

ChiBo
14.09.2010, 18:05
as vrea sa va intreb daca stiti/ati lucrat/ati auzit despre un model de "freza" sai zicem nici nu stiu daca e ... dar ma rog, are forma si marimea aproximativa a unui aprinzator din acela de aragaz, din cate stiu o folosesc si cei care fac ..... modele pe lemn sau la troite chestii din astea.
As zice mai multe despre ea dar nu prea stiu mia aratat cineva dar la momentul acela nu prea eram interesat de freze si....
am cautat pe net in toate felurile cred ca si "frezulici":))))) glumesc si nu am gasit am gasit mai multe freze EMO decat ce imi trebuia:)))))
Are forma exact ca si poza de mai jos:)) bine acela e un dinala de aragaz dar alta asemanare mai buna nam gasit sry:))).
Numa bine!!!

ChiBo
05.10.2010, 10:57
am o intrebare la un mobilier pentru gradinita.
mobilierul pe care clientul il doreste este inalt de 1880 mm (cel putin asa l-am gamdit eu) si trebuie sa fie format din 2 parti suprapuse, dulapurile de jos sunt drepte si sunt pe inaltime de 900mm,iar cele de sus sunt rotunde deasupra (lateralele) si sunt pe inaltime de 980mm (900 drept +80 rotunjit),in timp acele dulapuri de sus sa poata fi puse jos pentru a crea un "spatiu de joaca " sa ii zic asa.
Ambele parti atat cele de jos cat si cele de sus sunt u soclu pentru ca atunci cand cele de sus sunt coborate langa cele de jos sa fie la acelasi nivel frumos. asta ar fi o intrebare:credeti ca am facut bine?
a doua intrebare: in timpul cat aceste corpuri o sa stea suprapuse trebuie prinse intre ele (sa nu cada pe copii), intrebarea mea este cum? tinand cont ca acele corpuri de sus sunt tot cu soclu altfel in momentul in care sunt coborate arata urat pe langa celelalte de jos.
ca sa va faceti o idee despre ce vb am atasat 2 poze in care se vede cam despre ce e vorba, in mare.

ChiBo
27.10.2010, 22:43
de cand am deschis acest topic am observat o chestie care se intampla pe forum, desi e un topic in care ati putea posta orice intrebare legata de mobilier lumea prefera sa deschida alte topicuri in care sa puna o intrebare si apoi ramane nevizualizat sa zic asa.
nu va cer sa scrieti neaparat in cel deschis de mine ca sa .......ma mandresc eu sa zic asa va cer daca se poate sa postati intrebarile voastre intr-un singur loc ca sa fie mai usor de ...........vizualizat elucidat problema,nelamurirea.
binenteles e doar o rugaminte cine vrea vrea cine nu ....asta este.
pe langa acest topic deschis de mine a mai deschis inca un domn tot ceva asemanator (topic) Mobila - Sfaturi utile unde deasemenea puteti intreba orice despre mobila.
Ideea e cel putin din punctul meu de vedere ca pe langa ca postati intr-un topic de unde sigur primiti un raspuns ne ajutati si pe noi sa acumulam niste informatii despre niste lucruri pe care le putem intalni pe viitor.
Nu vreau sa fiu rautacios dar de exemplu un forumist a deschis un topic ca sa-l felicite pe Yo pentru discutiile despre autocad, cand putea sa scrie direct pe .........acel topic.
Sper sa nu o luati in nume de rau era doar o idee.......

coretweaker
28.10.2010, 16:42
de cand am deschis acest topic am observat o chestie care se intampla pe forum, desi e un topic in care ati putea posta orice intrebare legata de mobilier lumea prefera sa deschida alte topicuri in care sa puna o intrebare si apoi ramane nevizualizat sa zic asa.

Ai dreptate, dar iti spun de ce se intampla asta... daca te uiti pe lista de membri ai forumului ai sa vezi ca sunt foarte putini care scriu mai mult de 10-20-30 mesaje. Majoritatea intra, arunca repede intrebarea care ii macina si pleaca imediat ce au aflat raspunsul fara ca dupa aceea sa contribuie si ei cu ceva informatie pe-aici, asa ca, aspectul forumului nu-i preocupa prea mult din moment ce pe ei ii preseaza (probabil) terminarea constructiei. Iar la volumul foarte mare de mesaje de pe acest forum banuiesc ca moderatorii abia au timp sa respire, mai ales ca ei dau si foarte multe raspunsuri, nu doar vegheaza la buna ordine de aici.

Yo
28.10.2010, 20:25
nu va cer sa scrieti neaparat in cel deschis de mine ca sa .......ma mandresc eu sa zic asa va cer daca se poate sa postati intrebarile voastre intr-un singur loc ca sa fie mai usor de ...........vizualizat elucidat problema,nelamurirea.
binenteles e doar o rugaminte cine vrea vrea cine nu ....asta este.
pe langa acest topic deschis de mine a mai deschis inca un domn tot ceva asemanator (topic) Mobila - Sfaturi utile unde deasemenea puteti intreba orice despre mobila.
Ideea e cel putin din punctul meu de vedere ca pe langa ca postati intr-un topic de unde sigur primiti un raspuns ne ajutati si pe noi sa acumulam niste informatii despre niste lucruri pe care le putem intalni pe viitor.
Nu vreau sa fiu rautacios dar de exemplu un forumist a deschis un topic ca sa-l felicite pe Yo pentru discutiile despre autocad, cand putea sa scrie direct pe .........acel topic.
Sper sa nu o luati in nume de rau era doar o idee.......

Unii mai fac si greseli, multi cind vor sa posteze un mesaj, din gresala deschid un nou subiect, aici ar trebui sa intervina operatorii sau moderatorii sa mute raspunsul unde trebuie acolo unde este evident.

Mihai Andrei
11.11.2010, 08:52
Vreau sa-mi fac un dulap suspendat in baie...am nevoie de cateva raspunsuri....
1. gaurile pentru balamale se fac cu o freza ...sa fie 30 sau 35 mm?
2. unde gasesc un sablon, cred ca asa ii zice, pentru a da gaurile pentru imbinari rafturi si balamale in pozitia corecta ?
(ex: youtube.com/watch?v=YofyqgeSljI sau youtube.com/watch?v=v0WdcXyBLMQ
3. usile se taie neaparat cu 2-3 mm mai mici?
multumesc anticipat...daca imi mai vin idei mai intreb.

ygrec
12.11.2010, 07:32
Pentru un dulap de baie nu ai nevoie de sabloane.

1). gaurile pentru balamale se fac cu freza de 35 mm si o gasesti la piata cu 10 ron .
2). pentru un dulap de baie nu ai nevoie de sabloane, ai nevoie de citeva punctatoare pentru semnarea tiplilor de lemn.
3). la blum merge 3 mm mai mici , la alte marci trebuie chiar si 5 mm mai mici.
Trebuie avut in vedere ca se aplica si folia cant sau ABS.

ygrec
13.11.2010, 14:17
stie cineva cum se monteaza un amortizor pentru sertar si ce variante de amortizoare sunt ? si preturi ?

ChiBo
13.11.2010, 16:21
stie cineva cum se monteaza un amortizor pentru sertar si ce variante de amortizoare sunt ? si preturi ?
pai ar fi:
1. cel si cel mai simplu aplici bufere (cauciucuri autoadezive )pe laterale:)
2. amortizoare pentru care se da gaura in lateral/sus/jos cu burghiu de 9
(sunt cat un eurosurub de mari)
3. celalalt tip e tot asemanator cu cel de la punctu 2 doar ca se prinde in 2 suruburi de 18mm .
4. exista deasemenea amortizoare care se prind pe sertar normal cu sine normale sunt cu arc si toata treaba ca la blumuri, din pacate nu am retinut exact cum se monteaza dar sunt foarte eficiente.
5. sertare silentioase de la blum. inotech (nush daca am scris bine):)) si hettickul are.
iar pentru usi blumul are cele mai multe genuri direct balamaua cu amortizor sau doar partea care se aplica pe balama amortizorul ar fi 2 exemple.
sisteme de amortizare sunt foarte multe si in general toate firmele mari au cate un gen sau 2.
aaaaaa si preturile sunt de la cativa banuti pan la cateva sute de lei in cazul sertarelor silentioase de la blum.
alegerea o faci tu:))

ChiBo
13.11.2010, 16:31
ma uitam acum la poza in care cineva gaureste cu freza de 35 o usa.
intrebare:
cat puneti de pe cant pana la mijlocul gaurii?
22?
ca din poza mi se pare ca ramane distanta mare si afecteaza la inchidere/deschidere.
am pus o poza sa vedeti ce vreau sa zic:))

ygrec
13.11.2010, 17:01
eu las 6 mm din muchia usii pina la gaura

ChiBo
13.11.2010, 20:24
e cam mult as zice.
si nu ai probleme la usi ?

Mina
14.11.2010, 15:24

roxymob.ro/pagini/amortizor-pentru-glisiera.html

roxymob.ro/pagini/glisiere-perete-din-pal.html

Ca idee, ca-s prea multe.

mihai93
08.12.2010, 05:47
buna dimineata.pentru mobila de bucatarie am ales usi standard 718*497 doua bucati pentru un corp .dupa calculele mele dulapul trebuie sa fie 1004*728*500(adancime}este bine?pentru alt corp am ales doua sertare 126*497 si doua usi 590*497.se incadreaza si asta in 1004 *728?va multumesc si astept raspunsul pentru a putea da comanda pentru taiat palul.
inca o intrebare . blatul va fi wenge,usile paltin de munte modelul a31 si palul daca nu gasesc paltin de munte merge bej?

mihai93
08.12.2010, 06:25
pentru dulapul cu 2 usi necesrul de pal:
710*500 -2 buc. lateralele
1004*500 -1 buc .partea de jos
968*500 -1 buc polita
968*10 .2 buc rigidizat fata + spate

pentru dulapul cu 2 sertare si 2 usi;
710*500 . 2 buc laterale
968*500 1 buc polita
968*10 3 buc rigidizat sertare +spate
500* 11,6 .1 buc DESPARTITURA INTRE SERTARE pe care vin sinile la mijloc
421*10 4 buc sertare(interior)pe care vin fronturile
500*10 4buc sertare ext. pe care vin sinile.
va rog sa mi spuneti daca sunt bune dimensiunile ptr ca la 10 ma duc sa le tai. va multumesc

Yo
08.12.2010, 07:56
pentru dulapul cu 2 usi necesrul de pal:
710*500 -2 buc. lateralele
1004*500 -1 buc .partea de jos
968*500 -1 buc polita
968*10 .2 buc rigidizat fata + spate

pentru dulapul cu 2 sertare si 2 usi;
710*500= 2 buc laterale
968*500 =1 buc polita
968*100 = 3 buc rigidizat sertare +spate
500* 116 =1 buc DESPARTITURA INTRE SERTARE pe care vin sinile la mijloc
421*100= 4 buc sertare(interior)pe care vin fronturile
500*100 = 4buc sertare ext. pe care vin sinile.
va rog sa mi spuneti daca sunt bune dimensiunile ptr ca la 10 ma duc sa le tai. va multumesc
Tolerantele sunt cam mari , acuma depinde si de grosimea canturilor ce le folosesti.
La dimensiuni am remarcat o eroare de cote la sertare la cota 421 ar trebui sa fie 413 daca folosesti glisiere BLUM , care se monteaza pe muchia de jos a sertarului.

Nu iti recomand sa folosesti glisiere care le montezi la mijlocul lateralului de sertar ,... se strica foarte repede.

mihai93
08.12.2010, 09:24
glisiere folosesc de acelea care se monteaza pe muchie.nu stiu cum se numesc.eu m am referit la despartitura ca peretele dintre sertare,nu ca pun sina la mij;loc.e buna dimensiunea 116?cantul e abs 22 cu 2?am inteles ca ramane 18 si e de2 grosime la 3,8 lei/m.
dimensiunea 421 de la sertare o incadrez cu 500*100 am gandit si iese de 457.
care tolerante sunt mari? e primul mobilier care incerc sa l fac .rafturi si polite am mai facut dar ceva mai complicat nu.
masuratorile le am adaptat dupa mobila de bucatarie de la apartament,dar aceasta are tot usi standard dar de 420*710 . va multumesc pentru raspuns si astept poate ma lamuriti si in privinta tolerantelor unde sunt.

Yo
08.12.2010, 16:32
glisiere folosesc de acelea care se monteaza pe muchie.nu stiu cum se numesc.eu m am referit la despartitura ca peretele dintre sertare,nu ca pun sina la mij;loc.e buna dimensiunea 116?cantul e abs 22 cu 2?am inteles ca ramane 18 si e de2 grosime la 3,8 lei/m.
dimensiunea 421 de la sertare o incadrez cu 500*100 am gandit si iese de 457.
care tolerante sunt mari? e primul mobilier care incerc sa l fac .rafturi si polite am mai facut dar ceva mai complicat nu.
masuratorile le am adaptat dupa mobila de bucatarie de la apartament,dar aceasta are tot usi standard dar de 420*710 . va multumesc pentru raspuns si astept poate ma lamuriti si in privinta tolerantelor unde sunt.
Daca se aplica ABS de 2 mm dimensiunile sunt OK.
Dimensiunea 116 mijloc intre sertare este OK.
La glisiere este problema , pentru ca au grosimea 26 mm perechea deci 13 mm bucata, asadar 1004-36-18:2-26-36=413 fata spate sertar.

mihai93
08.12.2010, 18:09
va multumesc.acum am inteles dar am apucat sa dau comanda dar este bine perntru ca sunt mai mari si pot taia din ele.
la forest m am incantat si am mai luat 4 usi si un sertar cu dimensunile 718*497 2 buc(ptr masca de chiuveta} , 1296*497, 718*497,177*497 pentru inca un corp .masurile petr5u pal la acest corp le am dat:
2194*500 2 buc
500*500 2 buc
464*500 4 buc
100*500 2buc
100*460 2 buc
acum dupa ce a trecut euforia usile si sertarele m au ajuns 706,palul si cantul390,mai trebuie sa cumpar blatul 460,manerele,siniile,picioarele.
palul este gata luni,usile vin joi(peste o saptamana)
cred ca la banii astia deja asezam vesela in dulapuri.dar .......asta e

ChiBo
08.12.2010, 19:53
buna seara
dupa mine treaba sta cam asa
corp in 2usi:
laterale 705x510 fara fals/514 cu fals=2
inferioara 1000x510=1
legaturi 964x 100=2
PFL 995x 720=1

si avem atunci 705+18 inferioara=723=718usi+4mm toleranta sub blat neaparat.

corp 2 usi +2 sertare

laterale 705x510fara fals/514 cu fals=2
1000x510=1
964x100=3=2sub blat+1sub sertare
PFL 995x720=1
loc sertar stanga 473+18(pal)+473 loc sertar dreapta
------>473+18+473+36=1000 corpul la gata

calcul sertar
din 473-61(36laterale sertar+25 sine-glisiere)=412
de unde avem
leg fata 412x60 (ca sa nu ai treaba sa dai cu gaurile de la manere in ea)=2(pentru 2 sertare)
leg spate 412x100/90 (cat se incadreaza)=2--2 sertare
laterale sertar 500x100/90=4 (ptr sine de 500)
Pfl sertar=500(adancime)x448/445(latime)

in general daca nu gasesti blat culoare care iti place poti cumpara (dau un exemplu) un blat gri/argintiu/satin care il asortezi sa zic asa cu picioare satinate/manere satinate/mai ai poate rama de aluminiu/antistrop.
asta e metoda mea cand nu gasesc blat de culoare dorita----------dar in general gasesti (salice sau alte magazzine de profil )

ChiBo
08.12.2010, 20:14
masca pentru chiuveta
705x510=2laterale
1000x510=1 inferioara
legatura(prinsa vertical la nivelul de sus/fata al lateralelor)964x80=1
legatura spate vertical (prinsa cu 50 in interior raportat la partea din spate a lateralelor)964x 120/150=1

corp 2 usi+sertar(cred:))
laterale 2164x500=2
capace sus/jos 500x 500=2
intermediari 464x500=2
polite464x470=2/3/4:))cate crezi
legatura sub sertar 464x100=1(pe spate nu ca ai pfl)
pfl 2195x495=1

blatul la 460? mi se pare cam scump pe un blat de 2 m de ciocolata am dat 170lei/tinand cont ca tu ai 3 corpuri (de 1m fiecare) puteai lua blat intreg de 4m si ieseai la 3milioane/3 juma maxim si aveai 1m de blat ramas din care puteai face o masa eventual sau ceva,zic eu.

A si inca o problema MARE atentie !!!!!
in general cand mergi la cineva sa iti taie se tine de fiecare data cont ca PRIMA COTA TRECUTA este FIBRA.
cota x(fibra)xcota y=nr de bucati
am patit din neatentia mea de aceea spun si la altii:)
ok gata ca acum am venit de la munca si mia ajuns mobila pe azi:)))
asteptam poze cu mobilierul la gata.BAFTA.

ChiBo
08.12.2010, 20:21
la corpul mare imi pare rau sa iti zic da ai pus mai mult cu 3 cm in loc de 2194 trebuia 2164+36=2200(1296+718+177+3mm(loc intre prima usa si sertar)+3mm (loc intre sertar si a 2 usa)+4mm(2 sus /2jos)ar fi 2201.
si intermediarul acela de 116 daca te referi la cel dintre sertarele de la corpul cu 2usi+2sertare nu cred ca este bine de 116.
normal ar fi 126-18legatura-9jumate din legatura de sub sertar=ar fi undeva la 100
nu stiu chiar sigur sar putea sa gresesc dar........

mihai93
09.12.2010, 06:19
buna dimineata.blatul nu l am cumparat inca .il cumpar dupa ce asamblez corpurile.blatul are 4,2m , grosime3,9 cm si este wenge(460 lei la forest).il iau la urma ptr ca sa vad cu cat il las mai mare fata de corpuri.la masca de chiuveta imi ies robinetii din perete .daca pot o sa las blatul mai lung sa nu bag robinetii in masca.am pus niste poze la bucatarie acum 2-3 zile
voi incerca sa fac niste pipe mai lungi la aragaz ,iar daca reusesc il voi aseza si pe asta pe blat.
daca imi mai ramane blat am zis sa fac partea de sus a dulapului de 2,2m cu acesta .am tinut cont de fibra la laterale(de fapt a tinut cont doamna de la forest.foarte draguta).celelalte au fost asezate cum s au incadrat . in orice caz a mai ramas un rest din 2 foi.
nu inteleg 510 fara fals si 514 cu fals.ce ii falsul asta.eu m am gandit ca dulapul sa iasa de 500.
palul si usile le am platit dar palul mi l da luni ptr ca au mult de lucru
am uitat sa i spun la placile de 1004*500 sa le cantuiasca pe 3 parti.
ma mai uit odata pe dimensiuni si maine ma duc si mai fac rectificari in comanda.ei le taie sambata sau duminica
va multumesc pentru ajutor si o sa mai apelez la bunavointa dvs. la prinderile laterale sa nu se vada eriksoanele pot folosi coltare metalice?imi este frica de cepurile de lemn ca nu le nimeresc pe aceeasi directie
o zi buna va doresc.la revedere

mihai93
09.12.2010, 06:19
buna dimineata.blatul nu l am cumparat inca .il cumpar dupa ce asamblez corpurile.blatul are 4,2m , grosime3,9 cm si este wenge(460 lei la forest).il iau la urma ptr ca sa vad cu cat il las mai mare fata de corpuri.la masca de chiuveta imi ies robinetii din perete .daca pot o sa las blatul mai lung sa nu bag robinetii in masca.am pus niste poze la bucatarie acum 2-3 zile
voi incerca sa fac niste pipe mai lungi la aragaz ,iar daca reusesc il voi aseza si pe asta pe blat.
daca imi mai ramane blat am zis sa fac partea de sus a dulapului de 2,2m cu acesta .am tinut cont de fibra la laterale(de fapt a tinut cont doamna de la forest.foarte draguta).celelalte au fost asezate cum s au incadrat . in orice caz a mai ramas un rest din 2 foi.
nu inteleg 510 fara fals si 514 cu fals.ce ii falsul asta.eu m am gandit ca dulapul sa iasa de 500.
palul si usile le am platit dar palul mi l da luni ptr ca au mult de lucru
am uitat sa i spun la placile de 1004*500 sa le cantuiasca pe 3 parti.
ma mai uit odata pe dimensiuni si maine ma duc si mai fac rectificari in comanda.ei le taie sambata sau duminica
va multumesc pentru ajutor si o sa mai apelez la bunavointa dvs. la prinderile laterale sa nu se vada eriksoanele pot folosi coltare metalice?imi este frica de cepurile de lemn ca nu le nimeresc pe aceeasi directie
o zi buna va doresc.la revedere

ChiBo
10.12.2010, 22:02
In cazul in care pe laterala unui corp se baga acel fals care de fapt este un canal de 4mm(cat are PFL grosime),in partea din spate laterala arata ca un L (vezi poza mai jos),iar in cazul in care nu se baga fals atunci partea din spate alateralei este dreapta PFL-ul aplicandu-se cu 2mm -3mm in interior fata de partea exterioara a lateralei.(vezi poza "fara fals " de jos).sper ca intelegi despre ce vorbesc.

mihai93
11.12.2010, 05:39
gata .am inteles care i treaba cu falsul.duce pfl ul la nivelul palului.dar adancimea dulapului nu trebuie neaparat de 510.
ieri au ajuns usile iar azi ma duc sa le ridic si totodata sa mai rectific si cotele la pal (inaltimea la dulapul mare)si sa mi cantuiasca si pe 3 parti capacele.
inaltimea la masca si dulapurile mici sunt mai apropiate 705 fata de 710 cat le am dat eu, dar zic sa se vada si putin din cantul de la capacele de jos .cu alte cuvinte sa nu le gresesc daca sunt prea fixe. va multumesc si va doresc o zi buna.

ChiBo
11.12.2010, 09:21
la tine de exemplu cum ai zis ca vrei sa fie corpurile adanci de 500 , daca le bagi canal o sa fie asa :
pe partea exterioara laterala daca o masori o sa aib 500,iar pe partea interioara daca masori laterala din fata spre spate trebuie sa ai un 496, adica 496+4mm canal (4mm canal=4mm grosime PFL).
nu conteaza daca au fals sau nu corpurile dar e mai bine atunci cand le dai vinclu (corp in vinclu---->diagonala stanga sus-dreapta jos =diagonala dreapta sus-stanga jos).
daca nu e in vinclu corpul usile si sertarele o sa fie aiurea strambe/nu bat nivel una cu alta.
daca vrei sa iti dea bine corpurile tale ia cotele de ti le-am scris in posturile de mai sus.
a si apropo ca sa mergi aproximativ egal/usi si sertare sa fie identice pe inaltime iti recomand sa pleci de jos de la nivelul inferior cu ele (nivel inferioara sa fie la 0 cu nivel usa).

ChiBo
11.12.2010, 09:45
uite aici ceva care poate o sa iti fie de mai mare ajutor,

ChiBo
11.12.2010, 09:46
si la chiuveta faci ca in desen

ChiBo
11.12.2010, 09:47
spor si sper sa iti iasa bine !!!!
sa nu uiti sa pui poze aici la gata:)))
BAFTA!!!!

Yo
11.12.2010, 15:04
gata .am inteles care i treaba cu falsul.duce pfl ul la nivelul palului.dar adancimea dulapului nu trebuie neaparat de 510.
.
Daca faci lateralele mai inguste de 510 o sa ai probleme cu sertarele, glisierele fiind de 500 (de preferat daca dulapul este la 510 adancime).
Daca faci laterala de 500, deja ai probleme la sertar, daca faci si faltzul (falsul), glisierele nu pot fi mai lungi de 450 mm.
De aceea este indicat sa faci totusi la 510 latimea lateralei.

mihai93
11.12.2010, 19:08
am ridicat usile,am dat cotele la inaltime pana la urma de 705 si la ala inaltul de 2164,adancimea tot de500 a ramas.capacele inferioare le am dat de 1000 dar nu mai stiu daca la polite am dat de 964sau au ramas tot968
prevad ca o sa mai platesc 6 lei sa mi le mai taie odata.
le scot luni seara iar de marti ma apuc de ele. voi posta poze.va multumesc

mihai93
11.12.2010, 19:16
la corpul ala inalt legatura sub sertar mai trebuie daca am intermediari?

ChiBo
11.12.2010, 20:08
nu daca ai pus intermediar sub sert dar daca nu ai pus nimic e cam.....

Yo
12.12.2010, 09:00
uite aici ceva care poate o sa iti fie de mai mare ajutor,
este de remarcat si de apreciat ceea ce faci , vreau sa complectez la corp 2 usi +2 sertare.jpg ca mai trebuie lateral intre sertare de preferat minim 110 mm latime si nu mai ingust chiar daca fata de sertar nu acopera jumate din grosimea legaturii ,.. pentru ca sertarele sunt foarte inguste si conteaza cativa mm in plus.

ChiBo
12.12.2010, 14:29
cred ca am scris mai inainte de intermediaru de care zici dar nu stiam sigur daca e bine ,da si foarte buna remarca despre glisiere si adancimea corpului,daca nu au 510 la sine de 500 sunt probleme.....

ChiBo
14.12.2010, 19:22
Am pus aici - proiectaremobila.weebly.com cateva proiecte pentru mobilier pentru cei care vor sa mestereasca singuri mobilier, orice nelamuriri referitoare la "cum se face.....?" postati aici.

MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR

mihai93
16.12.2010, 06:17
Buna dimineata.

Mai apelez la bunavointa dvs si doresc sa aflu daca sina de la sertar e bine sa o pun la 2 mm de la nivelul de jos a gauri de sertar.
Apoi gaurile de balama le dau la 22 sau 23 mm de la marginea usi?
Am gasit manere frumoase, parerea mea, din plastic cu capetele de aproximativ 1 cm, argintii, culoarea aluminiului (unde vine surubul) si mijlocul culoarea wenge, aproximativ 22 cm.
Dar sunt fragile si costa si 6 lei bucata.
Ce spuneti, e posibil sa mai gasesc metalice de culoare maro sau negru sau sa nu mai caut si sa le iau pe astea?
Va multumesc si revin cu fotografii pe sambata duminica.

mihai93
16.12.2010, 06:52
Ai toate dimensiunile exterioare ale corpurilor de mobilier lems pe site-ul lor, vezi linkul lemet.ro/noutati_flyer7.html

Pentru frezarea gaurilor aferente balamelelor iti trebuie o freza de 35mm. Distanta fata de margine este de 24 mm, desi parca vazusem in alta parte 22 sau 23.

mihai93
16.12.2010, 16:13
Am dat gauri pentru balama la 24 numai la masca, dar cand am montat usile imi raman intre usa si cantul mastii aproximativ 3-4 mm.
La mijloc, intre usi, se lipeste de masca, numai pe partea balamalelor este distanta.
Trebuie partea fixa a balamalei montata mai in interior sa traga usa sau sa-i dau gaura de balama (aia de 35) la 22 cm?
Si blatul il fac cu 3,5 cm mai mare decat corpurile, intr-o parte, iar in cealalta il lipesc de frigider (atat e spatiu).
Blatul il iau pana la urma de 3 cm pentru ca daca il iau de 4 atinge manerul frigiderului.

ChiBo
16.12.2010, 21:17
Buna dimineata.

Mai apelez la bunavointa dvs si doresc sa aflu daca sina de la sertar e bine sa o pun la 2 mm de la nivelul de jos a gauri de sertar.
Apoi gaurile de balama le dau la 22 sau 23 mm de la marginea usi?
Am gasit manere frumoase, parerea mea, din plastic cu capetele de aproximativ 1 cm, argintii, culoarea aluminiului (unde vine surubul) si mijlocul culoarea wenge, aproximativ 22 cm.
Dar sunt fragile si costa si 6 lei bucata.
Ce spuneti, e posibil sa mai gasesc metalice de culoare maro sau negru sau sa nu mai caut si sa le iau pe astea?
Va multumesc si revin cu fotografii pe sambata duminica.

Am pus o poza mai jos in care se vede cam cum sta treaba cu sina de sertar.
Nu e o cota standard la care sa o pui fata de legatura de sub sertar.
De exemplu, daca legatura (masurand din partea de sus a lateralei) este de la 140 mm in jos pana la 158 mm - 160 mm (adica + o grosime de pal), atunci semnul pentru sina poate fi la 135 mm, dar si la 130 mm (ceea ce este bine pentru ca poate mai trebuie sa cobori sina de sertar, ca sa mearga sertarul bine).
Pentru gaura de balama se foloseste o freza de 35, dupa cum s-a mai spus pe aici eu din cate stiu cota pentru ea fiind de 22 mm (acum 1 mm - 2 mm in +/- e ceva infim).
Referitor la manerele acelea cu insertie de wenge sunt estetice si in general rezista, dar MARE GRIJA LA GAURILE DATE PENTRU ELE, acele capete de aluminiu, daca gaurile nu sunt date perfect o sa iti iasa stanga -dreapta, fata de partea din mijloc de wenge ramanand distanta.
Pun o poza mai jos daca nu ai inteles.

Shaq
17.12.2010, 11:11
Trebuie partea fixa a balamalei montata mai in interior sa traga usa sau sa-i dau gaura de balama (aia de 35) la 22 cm?

Cum la 22 cm?
Gaura de balama fi 35, se da la 2,2 cm de margine.

ChiBo
17.12.2010, 20:02
Am dat gauri pentru balama la 24 numai la masca, dar cand am montat usile imi raman intre usa si cantul mastii aproximativ 3-4 mm.
La mijloc, intre usi, se lipeste de masca, numai pe partea balamalelor este distanta.
Si blatul il fac cu 3,5 cm mai mare decat corpurile, intr-o parte, iar in cealalta il lipesc de frigider (atat e spatiu).
Blatul il iau pana la urma de 3 cm pentru ca daca il iau de 4 atinge manerul frigiderului.

Unu la mana, 24 e prea mult, trebuia sa le dai la 22mm, nu cm. :)
Doi la mana, ai grija atunci cand prinzi usi! La pozitia in care tii usa, balamaua sa fie intrata pe placute pana unde trebuie, iar suruburile de la placute sa fie bine stranse, daca prinzi usa pe laterala in suruburi de 18 mm incearca sa le prinzi (suruburile) cat mai la mijlocul gauri pe care o are placuta aceea.

Acei 3-4 mm distanta laterala-usa pot aparea si din neatentie, adica ai pus usa in pozitia care trebuie, iar cand dai surubul o scapi putin in fata.

mihai93
18.12.2010, 04:10
Am gresit cand am scris, am montat la 24 mm, nu 24 cm, m-am incurcat cu cm aia, altfel puneam balamaua la miljlocul usii.
Apoi am gasit un post cu foto in care se specifica 24, nimeni nu comentase, si m-am luat dupa el.
Si eu citisem ca se dau la 22-23 mm.

ChiBo
18.12.2010, 10:16
Atunci cand intrebi ceva urmaresti o perioada de timp pe forumuri sau unde ai pus intrebarea si, de asemenea, astepti mai multe raspunsuri, ca daca la primul raspuns tu l-ai luat de bun... "graba strica treaba".:)

Poate primul e gresit si al doilea e bun, pe care tu nu il mai vezi sau il vezi mai tarziu cand deja ai facut acel lucru. :)

Nu trebuie sa te grabesti mai ales ca din cate am inteles nu lucrezi in domeniu.
Un om care lucreaza in mobilier are nevoie de o informatie, iar altele 10 le stie deja din practica (facand mobila).

La tine trebuie sa iei pas cu pas facand cate un lucru pe rand ca sa iasa treaba bine.
Oricum, daca tot am postat spune-mi te rog mai detaliat ce ai vrut sa zici cu "daca luam blat de 4cm dadea manerul de la frigider in blat" sau ceva de genu pentru ca acolo, iar mi se pare ceva neclar.

VYS
18.12.2010, 13:18
Greseala nu este la distanta fata de marginea placii de PAL (inclusiv cantul). 24mm este distanta maxima si cred ca e mai sigura din punct de vedere a grosimii ce ramane pe buza, intre gaura frezata si cant. Evident ca poate fi mai putin insa in regim manual de gaurire poate fi riscant, mai tremura o mana, mai o freza inclinata ... :wink:
Dupa cum se poate observa in atasament aceasta poate varia intre 3 si 6mm.
Este posibil sa se fi gresit la fixarea balamalei pe masca, partea unde se regleaza balamaua.

ChiBo
18.12.2010, 13:22
Da, ai dreptate aici, una e sa gauresti pe o masina pentru balamale si alta e sa dai cu mana gaura pentru balamale.
Poate aparea distanta aia si doar daca trage usa "mai pe spate" cum se zice, adica pozitia usii sa nu fie ca in poza "balama" de ai pus-o ci mai trasa spre dreapta.
Motivele de la care apare acea distanta sunt multe, pot aparea si de la balamale as spune aici care le consider eu cele mai praf desi sunt destul de cunoscute si bagate pe gat.
Asa ca atentie si la feronerie, nu toate balamalele stiu "sa tina o usa si sa o inchida".:)

Yo
18.12.2010, 14:50
Am gresit cand am scris, am montat la 24 mm, nu 24 cm, m-am incurcat cu cm aia, altfel puneam balamaua la miljlocul usii.
Apoi am gasit un post cu foto in care se specifica 24, nimeni nu comentase, si m-am luat dupa el.
Si eu citisem ca se dau la 22-23 mm.

Ce fel de balamale ati folosit?

ChiBo
18.12.2010, 15:44
Cele mai bune balamale sunt Blumurile, e clar, dar la fel de bune sunt si Hettichurile garantate mii de inchideri/deschideri.
FGV sunt, dupa parerea mea, balamale destul de bune raportat calitate/pret.

Cele mai proaste balamale ever sunt Hafelele si Tekno, zic asta pentru ca departeaza de la laterale, reglaj praf si asa mai departe

Totusi sa nu intelegem gresit asta in conditiile in care nu folosesti exact masina lor de balamale la Hafele-masina de la Hafele si asa mai departe, lucru care in Romania se intampla rar, adica daca masina e de la blum las ca merg si Hettich si Hafele si de toate...

mihai93
19.12.2010, 05:13
Buna dimineata,

Am pus si celelalte usi.
Am dat gauri la 22 mm si s-au asezat bine. Cred ca si la 24 mm este bine, dar trebuia sa pun partea fixa mai in interior.
O sa incerc astazi, daca ajung. Blatul l-am vrut cat mai aproape de frigider, dar daca luam blat de 4 cm datorita manerului de la frigider imi ramanea o distanta de aproximativ 1 cm intre frigider si corpuri.
O sa pun in seara asta, cred, poze. Mai trebuie sa pun fetele la sertar si manerele.
Sertarul corpului mare a iesit bine, in schimb la corpul cu 2 sertare am facut despartitura de 110 si nu puteam introduce sertarele. Asa ca le-am montat in asa fel ca nu mai pot fi date jos.
Merg bine, usor, dar nu mai pot fi date jos. Balamalele nu stiu ce marca sunt. Am cerut balamale de care se cumpara cel mai mult de meseriasi.
Aveau cel putin 4 tipuri de balamale. Am impresia ca scrie pe ele made in Italia. Ma uita la ele si va spun.
O zi buna!

Yo
19.12.2010, 08:45
(...)la corpul cu 2 sertare am facut despartitura de 110 si nu puteam introduce sertarele. Asa ca le-am montat in asa fel ca nu mai pot fi date jos.
Merg bine, usor, dar nu mai pot fi date jos. Balamalele nu stiu ce marca sunt. Am cerut balamale de care se cumpara cel mai mult de meseriasi.
Aveau cel putin 4 tipuri de balamale.

Ce latime ati facut lateralele sertarului?
Daca ati fi facut de maxim 90 mm ar fi trebuit sa ramana aprox. 16 mm intre sertar si legatura de sus, ceea ce ar fi fost suficient sa puteti scoate si baga sertarul.
Am facut mai sus un desen.

Pe balamale trebuie sa scrie numele lor.

Shaq
19.12.2010, 13:05
Nu uitati sa lasati un spatiu de 2,6 cm pentru glisiera intre lateralele corpului si sertar.
Nu in ambele parti. Atunci cand calculati sertarul se scade 2,6 din latime

ChiBo
19.12.2010, 14:47
deci din cate am inteles eu acu "dimineata" ......la ora 3:))) in general e bine mobila doar ca nu iti mai ies sertarele de la corpul cu 2 in afara, ce sa zic asta nu e un inconvenient mare, totusi incearca atunci sa tragi sertarul in afara pana la punctul maxim iar apoi sa incerci sa il apleci(de partea unde are fatada in jos s-ar putea sa iasa.

Yo
19.12.2010, 16:13
deci din cate am inteles eu acu "dimineata" ......la ora 3:))) in general e bine mobila doar ca nu iti mai ies sertarele de la corpul cu 2 in afara, ce sa zic asta nu e un inconvenient mare, totusi incearca atunci sa tragi sertarul in afara pana la punctul maxim iar apoi sa incerci sa il apleci(de partea unde are fatada in jos s-ar putea sa iasa.
daca a facut sertarul de 100 nu are cum sa iasa, este prea fix.
Problema este ca la fateta de 126 mm ,lateralul intre sertare nu poate fi mai mare de 110 dar nici mai mic si trebuie facut sertarele pe inaltime de maxim 90 mm.

mihai93
19.12.2010, 19:04
Fotografiile cu care am ramas dator , si greselile aferente.sunt bucuros ca am terminat dar nu si mandru. un picior este plesnit de nou.nu am incercat sa fac poze sa nu se vada defectele sau sa ascund ca nu sunt aliniate
blatul nu este prins inca de mobila si nici de masca.
pe ericsoane am pus niste abtibilduri,dar de o nuanta mai inchisa.
in total m a costat aprox.1600. nu stiu daca a meritat.
am lucrat aprox. 4 zile .
intrebari si daca pot va raspund

ChiBo
19.12.2010, 22:25
Din poza bucatarie 10 vad ca ai dus putin prea pe spate chiuveta si nu e centrata pe mijloc la corp, acum poate asa se vede in poza. in partea din spate trebuia sa iti ramana un 4-5 cm ca sa poti pune un antistrop.

In rest mi se pare chiar ok.
Arata chiar bine nu am ce zice.
Buna treaba ai facut, ai imbinat culoare deschisa cu o nuanta inchisa +nett fronturi (usi si fatade) si dupa mine ti-a iesit de minune.

A si daca tot ziceai ca blatul nu e prins de corpuri, atunci cand il prinzi masori de pe laterala corpului pana la partea din fata a blatului sa ai un 3,5 cm sa ai un 35mm poate la tine chiar un 40mm ca manerele acelea sunt mari si atunci iti ocupa 20 din acei 35-40 usile si 20 ramane blatul peste si acopera si manerele.

Spun asta deoarece din poza cu chiuveta vad ca nu cred ca ai stiut si de aceea ai fost nevoit sa decupezi de chiuveta mai in spate.

Eu am facut o bucatarie la un cunoscut cam asa.
Ca in pozele de mai jos, cu specificatia ca manerul din mijloc jos este acum drept:) aragazul e la nivel cu blatul si rama de aluminiu este pusa la locul ei:).
Pozele sunt facute inainte.
Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.
Nu ma supar. :)

Shaq
20.12.2010, 07:35
felicitari, ti-a iesit o bucatarie foarte ok

Mircea G
20.12.2010, 10:20
@ mihai93 / Ai o problema cu aranjamentul tau din bucatarie . Asa cum este pus aragazul acum , vei avea mari probleme cu mizeria care inevitabil va cadea intre el si dulapuri , si nu este vorba de ceva numai solit ci si eventuale scurgeri de lichide . Iti vei blestema zilele sa cureti acolo .
Ce poti face ?
Centreaza aragazul intre dulapuri si fata de perete si cauta sa-l fixezi cumva . Scoate tabla de sub ochiuri si gindeste niste protectii de tabla care sa se fixeze intre dulapuri si sub tabla , atit in laterale cit si in spate . Daca folosesti tabla de inox si gasesti un meserias cu scule , iti va face ceva mai mult decit ok , dar extrem de practic . Am avut asa ceva facut j-de ani ....
PS . Valabil si la bucataria aratata de -ChiBo-

coretweaker
20.12.2010, 11:17
Ar fi bine sa ridici aragazul cativa centimetri in asa fel incat sa stea cel putin la acelasi nivel cu blatul. Fa-i un piedestal sau niste suporti sub picioare.

Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.

Din considerente practice aragazul ar fi trebuit sa fie la o oarecare distanta de peretele lateral din dreapta (ideal vreo 50-60 cm, dar chiar si 20 cm sunt mai buni decat sa stea aragazul lipit de zid).
A doua obiectiune... pt. acest mobilier de bucatarie, chiuveta nu ar fi trebuit sa fie langa aragaz, ci langa masina de spalat cu picuratorul deasupra acesteia. Motivele: oricare din zonele de lucru (blat, chiuveta, aragaz) din bucatarie pot fi folosite mai bine atunci cand atat in stanga cat si in dreapta respectivei zone ai "spatiu de manevra".
Ultima obiectiune: masina de spalat rufe nu prea ar trebui sa acupe spatiul bucatariei, decat in situatia in care locuinta este atat de mica si de inghesuita incat nu mai exista alte variante.

Yo
20.12.2010, 11:53
Continuare...

Era bine daca puneai un jolly intre dulapul mare si aragaz , in felul acesta aragazul era mai departe de dulap si evitai riscul de a se distruge de la caldura laterala dulapului mare , din cauza flacarii, de asemenea trebuie sa ridici mai sus nivelul plitei deasupra blatului.
Si puteai sa lasi blatul pana in dulapul mare si ragazul mergea linistit incorporat.
Probabil ca multi vor fi impotriva din lipsa de cunostinta, insa eu am facut si este foarte frumos si nu exista nici o problema din punct de vedere a temperaturii de la plita sau cuptor. Cuptoarele sunt izolate si nu permite sa se incalzeasca in lateral.

ChiBo
20.12.2010, 19:55
PS . Valabil si la bucataria aratata de -ChiBo-

Eu am rezolvat problema, pe partea dreapta putin, dar asta este n-aveam cum o incadra ca toate tevile apa gaz si alea erau pe coltul ala.

Eu am ridicat aragazul la nivelul blatului, deci grilajul este putin peste blat,pe partea stanga langa masca de chiuveta isi pune omul ceva termoizolant ca fasie de azbest ceva de genu si apoi il lipeste de corpuri(aragazul).

La spatiul si la cat de ..... era acolo gazul si apa asta a fost singura solutie. N-am avut ce face.
Stiu ca nu se pune aragaz langa chiuveta, dar asa mia specificat sa-i fac asa iam facut.
Oricum cuva e pe stanga fata de aragaz.

Ar fi bine sa ridici aragazul cativa centimetri in asa fel incat sa stea cel putin la acelasi nivel cu blatul. Fa-i un piedestal sau niste suporti sub picioare.

E ridicat la nivel blat.
La mobila sunt 80/100 sincer nu mai stiu exact iar sub aragaz am un suport de pal pe dimensiunea aragazului cu 4 picioare de acelasi gen doar ca sunt de 50.

Asa s-a incadrat sa iasa exact nivel cu blatul.
Poate o solutie sa nu mai intre mizerie acolo ar fi decupaj blat iar nivelul aragazului sa vina ceva de gen plita, cum zicea si Yo sa il incastrezi.
Eu sincer nu am facut asa el zice ca iasa bine acum... "nu stiu, nu stiu". :)

Din considerente practice aragazul ar fi trebuit sa fie la o oarecare distanta de peretele lateral din dreapta (ideal vreo 50-60 cm, dar chiar si 20 cm sunt mai buni decat sa stea aragazul lipit de zid).
A doua obiectiune... pt. acest mobilier de bucatarie, chiuveta nu ar fi trebuit sa fie langa aragaz, ci langa masina de spalat cu picuratorul deasupra acesteia. Motivele: oricare din zonele de lucru (blat, chiuveta, aragaz) din bucatarie pot fi folosite mai bine atunci cand atat in stanga cat si in dreapta respectivei zone ai "spatiu de manevra".
Ultima obiectiune: masina de spalat rufe nu prea ar trebui sa acupe spatiul bucatariei, decat in situatia in care locuinta este atat de mica si de inghesuita incat nu mai exista alte variante.

Masina de spalat acolo a vrut sa fie neaparat fara doar si poate, faza e ca apartamentul e micutz in bucatarie e un ditamai frigiderul +coltar bucatarie cu masa si altundeva nu avea unde sa o puna.

Mai avea sai ziceam asa o "camara", dar nu era amenjata si aceea asa ca am mers pe varianta care o vezi cu masina de spalat acolo.

Ce sa zic nu ma supar, stiu si eu chestiile astea dar cateodata spatiul si aranjarea apartamentelor te fac sa faci compromisuri. :)

Mersi de pareri.
Mai postati si voi sa mai critic si eu...

mihai93
20.12.2010, 19:57
Pentru aragaz o sa vad din ce ii fac laterale sa nu cada mizerie pe acolo. La inceput m-am gandit sa pun si aragazul pe blat pentru ca imi ramasese 1 m de blat, dar cand am vazut ca trebuie sa inalt aprinzatorul, detectoarele de gaz iar pipele sau cum se numesc arzatoarele sunt dreptunghiulare si cu laturele mici rotunde m-am lasat pagubas.

Chiuveta am vrut eu (mai mult sotia) sa o pun mai langa aragaz.
Nu stiu ce dimensiune are chiuveta, dar a mai ramas 1 cm in fata pana la masca si in spate eu am pus legatura intre laterale sus si este pana in ea.
mi-am dat seama ca nu pot pune antistrop numai daca gasesc de 1,5 cm.

Aragazul o sa-l ridic la nivelul blatului sau putin mai sus.
Dulapul ala mare daca gasesc sa bag ceva intre el si aragaz il dau pana la marginea peretelui.
Am o distanta de aprox 25-30 cm. Oare ce s-ar potrivi?
Pentru yo si chiBo, va multumesc inca o data pentru ajutorul dat.

Va doresc sarbatori fericite si multa sanatate!

ChiBo
20.12.2010, 20:18
Pentru a rezolva amandoua problemele ai putea pune un blat mai mare peste masca de chiuveta, aragaz (pentru care decupezi mai multe detalii doar Yo daca iti da) si peste un corp de 300 (care poate fi jolly ca e de la 150 pana la 300).

Deci ti-ar trebui un blat de 1000+500 aragaz+300 corp jolly? 1805 sa zic.
Ai fi in avantaj pentru ca poti cupla corpul inalt de jolli si sa pui antistrop in L adica pe laterala corp mare +blat pe spate.

Dar asta inseamna binenteles alt blat +alta decupatura chiuveta care dupa mine ar fi bine centrata la jumatatea corpului.
Daca respecti din laterala corpului pana in partea din fata a blatului sa ai 35 atunci poti incadra chiuveta sa iti ramana 50 in spate la blat si iti intra antistropul care are 30/50 daca nu ma insel.

Mie mia placut mobila mai ales ca e prima facuta de tine e ok putin aolo la chiuveta nu e chiar chiar dar...
Sarbatori fericite si tie si sa o porti sanatos, atat timp cat e montata si e la tine in casa modificari ai timp sa tot faci dupa bunul plac sau dupa sfaturile de pe aici.:))

Dan_Daniel
20.12.2010, 23:04
Am si eu o curiozitate.
De ce oare se prefera inca in bucatarii aragazele, si nu plitele incastrabile, electrice sau pe gaz, (ca cea din poza, de exemplu) si de asemenea cuptoare incastrabile in mobila de bucatarie?

ChiBo
20.12.2010, 23:10
Ok. Raspuns de om putin tras la masea :)) dar serios, mare majoritate a persoanelor poate nu isi permit, o plita si un cuptor incastrat parerea mea, iar ceilalti au ramas pe ideeea ca aragazul e bun in bucatarie, coace mai bine ca si un cuptor electric sau asa mai departe. :)

cred...

Mircea G
21.12.2010, 09:35
Am si eu o curiozitate.
De ce oare se prefera inca in bucatarii aragazele, si nu plitele incastrabile, electrice sau pe gaz, (ca cea din poza, de exemplu) si de asemenea cuptoare incastrabile in mobila de bucatarie?
Am dat eu raspunsul pe alt topic ...se vede ca nu gatiti ! :wink: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=234192#234192 si pe de alta parte de ce n-am prefera ???
Am mai adaugat ceva aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=234454#234454

coretweaker
21.12.2010, 12:14
Am si eu o curiozitate.

In tarile civilizate oamenii gatesc foarte putin si in general cumpara semipreparate. Bucatariile acelea frumoase pe care le vedem in poze sunt gandite pentru astfel de clienti si nu pentru tari in care inca se taie porcul in fatza blocului.

Mircea G
21.12.2010, 15:12
...In tarile civilizate .......oamenii gatesc foarte putin si in general cumpara semipreparate. Bucatariile acelea frumoase pe care le vedem in poze sunt gandite pentru astfel de clienti si nu pentru tari in care inca se taie porcul in fatza blocului. A gati acasa nu inseamna ca tai porcul in strada si in cazul de fata amestecam sula cu prefectura .
Daca gindtiti si puneti problema asa , atunci decretati , bucatari DE FITZE ! adica sa fie acolo , si bucatarii normale .
Daca a face mincare in casa inseamna necivilizat , incep sa am indoieli asupra gindirii dvs . Fara suparare si puteti privi ca un atac direct ....dar probabil ca vi se trage de la ciorba si sarmalele de la plic ... Trist .

marius_gl
21.12.2010, 16:31
Cred ca se "prefera", inca, aragazul clasic din motive financiare! Sunt de parere ca un cuptor si o plita incorporabile ofera o multitudine de functii suplimentare fata de aragazul clasic! Pe langa motivatia estetica (subiectiva, normal :) ), ramane si etanseitatea data de incorporare! Si se poate gati si un porc! In mai multe feluri!

Mircea G
21.12.2010, 16:43
Cred ca se "prefera", inca, aragazul clasic din motive financiare! ....
Gresit . Un aragaz bun costa cit o masina SH sau cit una noua ...
Produsele incorporabile sint mult mai ieftine decit un produs " stationar " de calitate .

ChiBo
21.12.2010, 20:11
da frumos ....:)
ar trebui sa deschid un topic "se poate gati un porc intr-un cuptor incastrat sau pe plita?":)))
hai sa fim seriosi, majoritatea nu au o situatie materiala asa de buna incat sa isi permita un cuptor incorporat, o plita si asa mai departe.
Asa ca prefera sa dea niste banuti care unii dintre clienti ii strang mult timp pe o mobila cat de cat "in tendinte" sa zic asa si sa pastreze aragazul care poate pentru unii din ei are si valoare sentimentala.:)))
Asta nu inseamna ca trebuie sa criticam asa la sange cum faci tu Mircea si sa ....... ajungem la "supa la plic".
Cam rautacioase as zice remarcile tale dar..... mai bine sa terminam cu mobila acum, ca 'mediat vine Mosu si noi vorbim despre mobila.
Sarbatori fericite la toata lumea si..... tot ce va doriti.!!!!

Mircea G
21.12.2010, 23:27
....Asta nu inseamna ca trebuie sa criticam asa la sange cum faci tu Mircea ....cu precizarea ca eu mi-am expus ideile fara sa-i caracterizez pe cei ce prefera aparatura incorporabila .

marius_gl
22.12.2010, 13:03
Cred ca se "prefera", inca, aragazul clasic din motive financiare! ....
Gresit . Un aragaz bun costa cit o masina SH sau cit una noua ...
Produsele incorporabile sint mult mai ieftine decit un produs " stationar " de calitate .

Gresit??
Jos palaria in fata judecatii de valoare pe care ati emis-o!

Definiti "aragaz bun", va rog! Sper ca nu v-ati referit la produse profesionale sau semiprofesionale, pentru ca nu prea cred ca sunt accesibile omului de rand! (Eu, de ex. = om de rand)!

Din punctul meu de vedere, off topicul se opreste aici!

ChiBo
22.12.2010, 19:26
ok si eu precizez ca nu imi sta in fire sa ma contrazic..........

pycostef
10.01.2011, 22:52
Dc intre latimea interioara a corpului unde intra sertarele si latimea sertarului este o diferenta de 2 mm, este vreo problema ?

ChiBo
11.01.2011, 14:57
nu daca te referi la latime sertar +sine >2mm decalt latime totala interior corp

Mina
17.01.2011, 13:41
Daca tot e "totul despre mobilier", voi de la ce firme cuparati ABS?

ChiBo
17.01.2011, 13:49
Firma la care lucrez cumpara de la Arabesque, dar de multe ori mai aduc si cei de la Wooden technic prodimpex----->lista de preturi aici woodentechnic.ro/ --------> accesorii.
Asta in cazul nostru ca suntem aproape de Cluj si ajung de pe o zi pe alta.

Mina
17.01.2011, 16:33
Da, Arabesque are gama mica de culori, stocuri insuficiente, dimensiuni limitate (lucrez cu ei la culorile uzuale), cu woodentehnic lucrez prin distribuitor local care are si exclusivitate pe zona.
Ideea este ca as vrea sa-mi schimb furnizorii de ABS in sensul de a gasi unul si bun (si ca pret si ca varietate a culorilor si a dimensiunilor si cu disponibilitate rapida).
Oricum multumesc si astept si alte pareri.

marius_gl
17.01.2011, 17:53
hranipex... !

Mina
17.01.2011, 23:36
Da, lucrez si cu ei, dar au raport calitate/ pret cam ......nepotrivit sa spunem.

pycostef
21.01.2011, 16:53
Iata ce a iesit

ChiBo
24.01.2011, 16:17
ce a iesit ca eu nu vad nimic
?
:))

ChiBo
15.03.2011, 19:54
...........
nu incercati linkul ca nu merge

ChiBo
23.03.2011, 21:55
merge si linkul care apare in poze
gasiti acoolo mai multe modele de mobilier si in curand si mai multe proiecte

ChiBo
09.04.2011, 13:32
stie cineva unde pot gasi ceva schite de montaj pentru mobilier?

ChiBo
10.05.2011, 16:50
stie cineva unde pot gasi ceva schite de montaj pentru mobilier?
Astazi la firma la care lucrez am primit un sistem de la Hafele pentru un pat, care prin rabatare "se transforma" :)) in birou, adica intr-o pozitie poate fi folosit ca si pat iar in cealalta pozitie este un birou iar patul este rabatat intr-un dulap.
cei de la Hafele au trimis si schite pentru el cu cote cu tot dar sunt in germana cred.
A folosit cineva acest model de sistem?
Puteti sa-mi spuneti cateva informatii despre cum ar merge facut mai usor daca ati folosit?
Ca din acele schite............nu intelegi mare lucru:))

marius_gl
10.05.2011, 18:16
:) Am vazut sistemul de care vorbesti la ei in showroom, dar nu l-am folosit inca! Pare destul de interesant si e ideal pentru camere mici! Asteptam vesti de la tine, daca ai reusit sa-i dai de cap! Numai bine!

ChiBo
10.05.2011, 18:28
:)) pai pana la urma ii dam de cap ca trebuie dus la magazinul nostru de prezentare deci..........
doar ca ma gandeam ca poate a mai executat cineva patul ala ca, ....pe schitele acelea sunt 1500 de cote si scris in germana cred
sincer in mare se cam stie ce si cum doar ca pana la finalizarea lui mai este.....o sa incerc sai fac poze sau poate un video sa il pun pe undeva cu acel pat....:)asta DACA IESE ceva:)))

ChiBo
14.05.2011, 10:23
proiecte pentru living
http:// proiectemobila.ucoz.com/publ

Doctorul
07.08.2011, 11:25
Salutare!

Stie cineva unde gasesc in Bucuresti lamele elastice de fag pentru o somiera? E cumparata de la Ikea si EVIDENT ca lamelele se cam rup. La ei nu gasesc sa cumpar modelul care imi trebuie, pe comanda nu se poate..
Caut un magazin unde se vand la bucata, adica sa cumpar 5-10 maxim.

Multumesc anticipat!

Specialist mobilier
12.08.2011, 10:21
In Bucuresti nu am gasit comercializare de lamele elastice.
Sunt vanzatori de somiere cu lamele elastice pe internet si daca incerci poate ajungi la o sectie de montaj care ti-ar putea vinde.
Sau apeleaza la productia interna de lamele multistrat - un producator este in Tg. Mures.
Da-mi totusi dimensiunile sa mai cautam.

allianacriss
14.10.2011, 16:51
Buna,

De curand am terminat si eu finisajele interioare la casa si am ajuns la etapa in care trebuie sa-mi fac mobila. Problema mea este ca am o casa cu un design mai ciudat,iar la magazinele mai cunoscute de mobila unde am fost cu sotul meu ,au variante standard,iar daca indraznesti sa ceri alte materiale decat ce-ti recomanda ei preturile cresc f mult. Asadar intrebarea mea este, daca stiti un atelier de mobila unde sa-mi pot face ce doresc si cum doresc fara sa se tina cont de masuri standard si sa lucreze bine.

Momentan am gasit firma Hert Design, cu care o sa ma si intalesc sapatamana viitoare.

mc

coretweaker
14.10.2011, 17:00
In ce oras locuiesti?

ChiBo
27.10.2011, 19:17
cine imi poate spune de unde pot lua cutmasterul 2D full ?

Specialist mobilier
30.10.2011, 09:17
Mai sunt si alti producatori de lamele mulate pentru paturi si lamele elastice multistrat din fag, curbate si drepte.
Informatii mai multe gasiti la adresele ergostar.ro si cbsexport.ro

rubenchelu
30.10.2011, 17:55
buna sint nou pe forum mi se pare reusit si foarte util
am un atelier de mobila si am vazut ca toata lume foloseste eurosuruburi eu folosesc holzsuruburi ca sint mai practice e vreun avantaj cu eurosuruburi?

Specialist mobilier
31.10.2011, 10:42
Multumim pentru aprecieri! :)

Holzsuruburile sunt folosite impreuna cu demontabilii (care nu se vad), la imbinarile mobilei.
Eurosuruburile asigura fixarea placilor de pal la imbinare; sunt folosite de cei care fac mobila fara pretentii, care nu au scule performante de gaurire si frezare; capul surubului ramane vizibil.

rubenchelu
01.11.2011, 19:11
deci eurosuruburile nu au nici un avantaj fata de holzsuruburi ma refer la rezistenta mobilierului?

ChiBo
13.11.2011, 01:37
deci eurosuruburile nu au nici un avantaj fata de holzsuruburi ma refer la rezistenta mobilierului? :) gresesti amarnic,rezistenta in eurosuruburi este mai mare decat la holzsuruburi.

rubenchelu
13.11.2011, 08:05
deci sint mai rezistente eu nu am lucrat cu eurosuruburi niciodata am lucrat in mobilier si in spania si nici aici nu foloseau banuiesc ca inainte de a prinde placile de pal trebuie gaurite nu ca eurosuruburile sint boante trebuie pozitionate cu lamele ca sa stea fixe pina le gauresti cu holztsuruburi e mai practic si rapid eu folosesc holzsuruburi de 60/40 destul de rezistente zic eu

marius_gl
18.11.2011, 17:56
O imbinare in cepi completata de niste demontabili cu excentric ar fi solutia cea mai confortabila! Mobilierul poate fi facut in holtzsuruburi, insa rezistenta la incovoiere si torsiune e net inferioara! Macar eurosuruburile ii asigura o rigidizare suplimentara datorita grosimii, lungimii si pasului filetului!

Specialist mobilier
24.11.2011, 13:43
- Imbinarea cu - CEPURI - ( fie si numai de ghidaj) si demontabili este corecta.
- Eurosuruburile asigura imbinarea mobilei mai putin aspectul estetic.
- Rigidizarea mobilei este data de calitatea materialului (a placilor de PAL), calitatea feroneriei, de constructia si imbinarile corecte.

IrinaH
01.12.2011, 20:05
Salut! Ne-am hotarat sa incercam sa ne facem singuri cuierul de pe hol. Ansamblul consta intr-o placa mare din PAL, cu dimensiunea de 1,85x1,70 m, care va fi suspendata pe perete si pe care vom lipi oglinda si vom fixa agatatorile pentru haine si o polita ingusta in partea de sus, plus un loc de stat cu suport pentru incaltaminte.
Acum, experienta noastra in ale mobilei se reduce la faptul ca am asamblat si montat toate corpurile de mobilier din casa, care au venit sub forma de colete, cu schema de montaj etc. Nu am conceput niciodata nimic cap-coada si, de fapt, problema nu ar fi faza de proiectare, ci aceea de "pregatire" a pieselor pentru montaj.
Deci as vrea sa stiu ce ar trebui sa facem concret pentru ca aceasta bancuta pe care o doresc sa stea in picioare si... sa ne tina si pe noi, in caz ca vrem sa ne asezam cand ne incaltam. O sa postez si o poza cu piesa respectiva, cu mentiunea ca e alcatuita din trei placi de PAL cu grosimea de 38 mm si patru bare metalice pentru pantofi. Dimensiunile placilor sunt: "capacul" 35x95 cm, iar lateralele 35x42 cm.
Ce sistem de prindere trebuie adoptat pentru placile din PAL si ce fel de bare am putea folosi? Ar trebui ca aceste bare sa contribuie la rigidizare?
60797

ghimpe--
09.12.2011, 11:32
Vreau sa prind foi de pal de un cadru din metal (teava rectangulara) folosind suruburi cu gat patrat, de genul http://fl1.shopmania.org/files/poze-imagini/9415/suruburi-cu-cap-bombat-si-gat-patrat-6-0x30-100-buc~9414277.jpg .

Cum dau gaura patrata pentru gatul surubului?

da_n
09.12.2011, 11:41
Cum dau gaura patrata pentru gatul surubului?gaura o dai normal, cu burghiul cu diametrul surubului + 0,5 mm, partea patrata isi va forta locul in gaura prin infiletarea piulitei

nu cred ca este cel mai indicat model de surub pentru pal,palul fiind un aglomerat + liant

ghimpe--
09.12.2011, 11:47
Hmm, atunci ce fel de surub imi recomandati?

da_n
09.12.2011, 12:35
Hmm, atunci ce fel de surub imi recomandati?parerea mea este sa folosesti suruburi normale cu cap inecat sau ceva asemanator cu cel din poza dar fara partea de blocaj aceasta fiind in capul surubului

VYS
09.12.2011, 12:39
Poti sa le folosesti cu incredere, am avut niste polite din PAL in vechea bucatarie si pe console am prins placile de PAL exact cu acest gen de suruburi. Dai gaura normala, iar partea cupatratul va intra fortat in placa, eventual utilizezi un burghiu mai mare pentru a maroja partial diametrul gaurii, cat sa intre bine surubul. Vezi ca mai sunt suruburi cu cap plat daca nu vrei sa ti se vada partea bombata care ramane putin fata planului.
Suruburile astea sunt bune ca nu trebuie sa ti contra la insurubare si au capatul cu aspect mai placut.

ghimpe--
09.12.2011, 13:44
Multumesc VYS pentru pont, in magazine nu am vazut pana acum varianta cu cap plat.

Specialist mobilier
09.12.2011, 18:04
Imbinarea placii superioare de sezut, cu peretii laterali o faceti cu suruburi de imbinare. Pentru estetica peretii laterali se monteaza retrasi 2-3 cm spre interior.
Barele pot fi din lemn sau metalice, cu diametrul 22-30 mm; faceti frezare in peretii laterali si fixati cu adeziv bun pentru lemn si metal.

aredes
16.12.2011, 12:34
Buna ziua tuturor mesterilor :)
Am citit cu atentie acest topic si, cu toate ca uneori mi-am cam "prins urechile", pentru ca se vede ca voi ati lucrat din greu, cu palul. As dori sa-mi ajut sotul si sa facem noi un corp de mobilier din pal, pentru baie (e o baie foarte mare, de 12 mp, deci nu are sanse sa fie "atacat" de aburi), sub forma de stativ pentru chiuvete (2 buc).
Am o idee cam cum ar trebui sa arate, am gasit pe internet o imagine care mi s-ar potrivi, dar, in primul rand, nu as sti cum sa calculez dimensiunile placilor, sau ce alte ustensile as avea nevoie - dibluri, suruburi, cepuri, aracet sau alt adeziv, cu ce se lipeste cantul...
Am vrut sa atasez o poza, incerc imediat. Dupa aceasta poza si daca fotografiez locul de amplasare si dau dimensiunile, ma poate ajuta cineva?

aredes
16.12.2011, 12:39
Am atasat un model, ca sa aveti idee despre ce varianta doresc in baie.
Daca am inteles eu bine, trebuie sa gasesc pal de 38 mm pentru partea laterala si cel de 18 mm pentru sertare si partea din spate.
La un model ca cel din imagine, picioarele mai necesita ceva talpici de protectie?

ChiBo
03.01.2012, 18:47
nu este neaparat sa gasiti pal de 38mm se poate face si prin imbinare in cepuri, dupa care se aplica abs-ul/cantul si da la modelele la care palul sau abs-ul sa zic asa sunt direct pe podea in general se pun niste talpici de plastic.

ChiBo
03.01.2012, 19:17
Ce sistem de prindere trebuie adoptat pentru placile din PAL si ce fel de bare am putea folosi? Ar trebui ca aceste bare sa contribuie la rigidizare?
60797
eu as propune sa renuntati la bari iar in acel loc sa continuati cu pal (in locul barilor). puteti folosi bara turo cu tija dar.....estetic nu e prea bine si circumferinta e cam ...mare.
ideea mea pentru acea bancuta ar fi aceasta:
unde blatul este mai mare cu 2-3 cm in afara, fata de restul bancutei, partea din fata sa fie acoperita cu usa care se deschide in jos, sub blat 2 legaturi fata/spate pentru sustinere ca in img. iar unde erau barile o inferioara +soclu de pal.
Stabil, estetic si confortabil:)) zic eu.

IrinaH
19.01.2012, 11:45
La multi ani si multumesc pentru raspunsuri!
Daca schita mea nu a fost suficient de explicita, iata cum arata de fapt bancheta pe care doresc sa o fac:

61977

Ca idei generale, lateralele vreau sa fie in linie cu sezutul, nu spre interior, sa nu se vada imbinarile (capetele suruburilor) si sa existe barele respective (placa din pal s-ar murdari de la pantofi, metalul ar fi mult mai usor de curatat).

Am inteles cu frezarea pentru bare, dar ca suruburi ce anume sa folosesc si cum fac sa ramana invizibile? Nu as putea folosi ceva de genul acesta: 62011 ?

Plus ca intre timp am aflat la depozit ca nu au pal de 38 de cm, ci numai de 18, deci va trebui sa alipesc cate doua astfel de placi si sa maschez prin cant.

ChiBo
19.01.2012, 18:04
daca nu gasiti pal de 38mm, faceti dupa cum am spus mai sus cu placi de 18mm prin imbinare (cu cepuri) sau cu pal de 25mm care zic eu arata destul de "masiv" (asta ca sa nu va mai complicati cu imbinatul), iar barile le puteti folosi acestea din imagini cu sau fara acel suport.

IrinaH
20.01.2012, 19:23
Cred ca o sa incercam cu blat de lucru de 38 de mm grosime (ca cel pentru bucatarie), pentru ca placi din pal mai groase de 18 mm in Timisoara nu gasesc.

marius_gl
20.01.2012, 19:31
Blatul de lucru are melamina doar pe o parte si pe fata! Banuiesc ca stiti acest lucru?!
Se poate dubla pal-ul si se poate cantui cu abs 2/42 mm! Incercati sa le explicati la firmele pe care le abordati ca sa inteleaga ce va doriti!
Numai bine!

ChiBo
24.01.2012, 18:52
imposibil sa nu se gaseasca in Timisoara macar pal cu grosime de 25mm

IrinaH
13.02.2012, 22:21
Am terminat bancuta. :)

@ChiBo: Unde am intrebat noi de pal nu aveau mai gros de 18mm, asta e.

@marius_gl: Desigur stiam ca trebuie finisat cantul si ca doar o fata e finisata, asa sunt toate blaturile, iar din acesta am folosit si pentru bucatarie. Pentru cant am folosit folie de la ei, pe care am decupat-o in prealabil si apoi am lipit-o cu prenadez.

Am pus trei bare suport pentru pantofi, confectionate dintr-o galerie de perdele. Noua ne place cum a iesit. :)

Bancuta face parte dintr-un ansamblu de tip cuier de hol. Voi pune si poze, in caz ca e cineva curios :), dar dupa ce montam si agatatorile pentru haine, care sosesc abia maine de la Hafele...

niggaru
22.02.2012, 12:42
salutare!

caut si nu gasesc greutatea, in Kg sau N, unei foi de pal, aveti idee?

Multumesc!

Yo
23.02.2012, 09:23
Va salut domnilor!
Trebuie sa fac bucataria de mai jos si blatul si partea de jos a mesei trebuie sa-l fac din material compozit , ...stie cineva unde as putea gasi acest material si detalii tehnice de prelucrare ?

marius_gl
23.02.2012, 11:32
Yo: Da' stiu ca nu te-curci cu lucrarile!!!
Spun asta, pentru ca mi se pare destul de complexa lucrarea, ca sa nu spun mai mult!
Ai mai facut pana acum blaturi din compozit sau e prima incercare? Se lucreaza destul de mult la ele!
Nu-sh daca pot sa spun, daca nu sa stearga un moderator: noi lucram cu placi de Rausolid de la Rehau, dar evitam sa facem blaturi asa de ...mari, ca sa spun asa... sa nu pocneasca imbinarile! Tre sa stii ca placile au parca 760 mm latime si vreo 3 m lungime, deci la tine o sa ai ceva imbinari nu gluma! Noi facem mai mult pe drept sau la unghi, ori cu curbura la capat, daca ma intelegi! Rausolid se prezinta sub forma de placi de 3mm sau 10 mm cu care se placheaza o structura din lemn/ PAL! Trebuie adezivi speciali, freze, material de umplere si retusare a imbinarilor, etc! Pentru bordurarea blatului tau trebuie o lampa de incalzire si termoformare plus rabdare de fier!
Mai vorbim!

ChiBo
27.02.2012, 16:44
salutare!

caut si nu gasesc greutatea, in Kg sau N, unei foi de pal, aveti idee?

Multumesc!
undeva la 80-100kg as zice. doar din auzite spun asta.

ChiBo
27.02.2012, 17:04
Trebuie sa fac bucataria de mai jos si blatul si partea de jos a mesei trebuie sa-l fac din material compozit , ...stie cineva unde as putea gasi acest material si detalii tehnice de prelucrare ?
Nu am lucrat niciodata cu asa ceva, dar parerea mea sincera este ca te complici destul de mult.
Pe mine nu partea de deasupra ma pune pe ganduri ci cea de jos sutinerea...... vazuta exact cum este pe proiect partea exterioara ar fi o solutie sa o faci dar, eu as vrea o vedere sau macar o explicatie cum ai gandit interiorul rotundului de jos de sub acel blat?
Sincer am vazut o solutie sa "indoi" palul exact cum iti trebuie tie dar, manopera e munca de chinez batran:) te barberesti de 10 ori pana faci cadrele.
Intrebarea mea este Yo daca ai sta cu spatele la masina de spalat si ai privi spre blat cum ar arata partea de jos (sustinerea) acelui blat?
Eu unul mai repede as vedea facut blatul acela tot din pal, depinde cam care ar fi cota pentru blat din partea cu geamul pana in dreapta si din fata pana in spate (fata-spate )cum vezi proiectul de exemplu.
Lucrul asta (facut din pal) ar merge cu conditia ca nuanta blatului (restul de blat care acopera corpurile) sa fie aproximativ sau chiar identica cu nuanta de pal din care ar urma sa faci acel blat.
Si chiar sa faci asa ai fi limitat la un 40mm inaltime hai fie 45, cat are o bordura cromata de exemplu care sa o aplici pe cant, ca abs ar fi cam dificil.
Daca ma intorc la blat din compozit ........nu pot decat sa tin degetele incrucisate si sa iti urez mulllllllllllllltttttttttttaaaaaa bafta:))) ca ai nevoie.

Yo
27.02.2012, 18:36
Daca ma intorc la blat din compozit ........nu pot decat sa tin degetele incrucisate si sa iti urez mulllllllllllllltttttttttttaaaaaa bafta:))) ca ai nevoie.
Nu ar fi fost probleme din punct de vedere al constructiei , ...problema era cu blatul ca beneficiarul ar fi vrut sa fie din compozit ,granit ,sau marmura, pretul doar pentru blat ar fi fost cat 3 mobile ,iar fetele ar vrea din usi formatizate, cele patinate care nu merg nici cum cu acele forme de masa si acel compozit ,asa ca modificam proiectul si masa va fi dreapta cu blat termorezistent de 92 cm latime iar in partea opusa sub masa vor fi dulapuri.

marius_gl
28.02.2012, 15:24
Yo: Pune si poza noua, sa se bucure si ochiul nostru!

ChiBo
29.02.2012, 20:27
ca bine zici marius:)

Yo
29.02.2012, 21:03
Yo: Pune si poza noua, sa se bucure si ochiul nostru!

Puțintică răbdare baieți.....:? cred că proiectul va suferii modificări majore, ...până atunci mici modificări.---

marius_gl
01.03.2012, 00:16
Foarte frumos!
Pai acum poti sa-i faci blatul ala din compozit fara bataie de cap (Rausolid sau Corian) si nitel mai gros, as zice eu, macar de 100 mm grosime! Ma gandesc ca ar da bine ca aspect si se diferentiaza zona de luat masa de cea de gatit!

Yo
01.03.2012, 17:49
Foarte frumos!
Pai acum poti sa-i faci blatul ala din compozit fara bataie de cap (Rausolid sau Corian) si nitel mai gros, as zice eu, macar de 100 mm grosime! Ma gandesc ca ar da bine ca aspect si se diferentiaza zona de luat masa de cea de gatit!

Poti sa-mi spui un pret pentru rausolid si eventual daca ai ceva tutoriale-filmulete cu modul de lucru ?
Voi faceti blaturile sau le comandati gata facute ?

ChiBo
01.03.2012, 19:16
da acu zic si eu ca o sa mearga destul de usor
Daca as avea eu partea financiara necesara as arata blaturi de genu mai presus de multe ......compozituri, dar din pacate ideile (de fapt nu doar ideile, practica desfasurata pe un teren virtual .......creierasu:) raman doar acolo:) punerea in aplicare necesita "material" de care cel putin eu unul nu dispun.
Bani care investiti in uneltele corepsunzatoare ar scoate lucruri minunate pentru mobilier.
Revenind la tine Yo mi se pare mult mai bine asa cum este in acest proiect scuteste multa munca din partea ta si multi bani din buzunarul clientului.

marius_gl
03.03.2012, 12:00
Yo: Blaturile le facem noi, dar n-am un filmulet cu modul de lucru!
Ti-am spus ca mergem mai mult pe muchii drepte pentru ca e destul de dificil de curbat, desi nu imposibil! Pentru asta folosim alte materiale!

niggaru
19.03.2012, 12:15
Salut, voi ce sistem de amortizare folositi pentru glisierele de sertar standard?

charlly
20.03.2012, 14:29
Buna ziua.
Vreau sa-mi fac 2 usi glisante (ca in foto "dulap-cu-usi-culisante") la intrarea intr-un dressing (foto "dressing") folosind sistemul de usi glisante PKM 80.
Peretele despartitor cat si tavanul sunt din rigips.
Golul de usa este de 1715 mm latime * 2030 mm inaltime (nu pare din poza, e din alta camera).
Va rog sa-mi spuneti daca este bine sa fac 2 usi din pal de 18 mm pe care sa fie lipita oglinda, cu profile-maner pe margini?
Deasemenea mi-ar fi de ajutor sa-mi spuneti cum se calculeaza cotele usilor pentru acest sistem de glisare (PKM 80).
Cum obtin acel efect de rama in jurul oglinzilor?
Multumesc anticipat.

PROfan
20.03.2012, 17:38
...folosind sistemul de usi glisante PKM 80...
La care PKM te-ai decis?

OanaT
20.03.2012, 19:44
Din poza bucatarie 10 vad ca ai dus putin prea pe spate chiuveta si nu e centrata pe mijloc la corp, acum poate asa se vede in poza. in partea din spate trebuia sa iti ramana un 4-5 cm ca sa poti pune un antistrop.

In rest mi se pare chiar ok.
Arata chiar bine nu am ce zice.
Buna treaba ai facut, ai imbinat culoare deschisa cu o nuanta inchisa +nett fronturi (usi si fatade) si dupa mine ti-a iesit de minune.

A si daca tot ziceai ca blatul nu e prins de corpuri, atunci cand il prinzi masori de pe laterala corpului pana la partea din fata a blatului sa ai un 3,5 cm sa ai un 35mm poate la tine chiar un 40mm ca manerele acelea sunt mari si atunci iti ocupa 20 din acei 35-40 usile si 20 ramane blatul peste si acopera si manerele.

Spun asta deoarece din poza cu chiuveta vad ca nu cred ca ai stiut si de aceea ai fost nevoit sa decupezi de chiuveta mai in spate.

Eu am facut o bucatarie la un cunoscut cam asa.
Ca in pozele de mai jos, cu specificatia ca manerul din mijloc jos este acum drept:) aragazul e la nivel cu blatul si rama de aluminiu este pusa la locul ei:).
Pozele sunt facute inainte.

mie una imi place mult :)
ceva de genul vreau si eu cu sotul meu sa ne facem, ca bucataria este mica, dar noi am "proiectat" un dulap in forma de L

charlly
20.03.2012, 21:58
La care PKM te-ai decis?
...buna intrebare...eu am vazut doar un singur tip, cel din atasament:
M-am oprit la el din cauza ca nu necesita frezare.
E ok?

ghimpe--
21.03.2012, 08:32
Vreau sa fac un pantofar utilizand accesorii de genul acesta: http://www.darel.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/8/9/892.14.728.jpg
Se poate face cu usa aplicata sau merge doar cu usa ingropata? Cum se monteaza platicele alea?

PROfan
21.03.2012, 15:05
E ok?
Este mai mult decât O.K.

niggaru
23.03.2012, 10:02
Salut, voi ce sistem de amortizare folositi pentru glisierele de sertar standard?

nimeni nu foloseste?

ghimpe--
23.03.2012, 12:01
Vreau sa fac schita pentru debitat pal si nu stiu cum sa calculez usa la pantofar... Imi poate raspunde si mie cineva la intrebarea de mai sus? Ce lufturi se lasa si cum se calculeaza locul unde se prind acele plastice pentru o buna functionare.

niggaru, eu am folosit asa ceva: http://www.trady.ro/produse/sisteme-de-glisare/nosubcat/amortizor-pentru-sertar-483 dar nu te pot sfatuii asupra fiabilitatii/alegerii corecte in acest domeniu.

niggaru
23.03.2012, 12:21
salut ghimpe, eu am preferat sa fac pantofarul fix ca un dulap... adanc de 30 de cm.... maxim 35. mi s-a parut ca efectiv economisesc mai mult spatiu,

comparativ cu unul cu sertare asa cum vrei tu(am cumparat de la mobexpert ptr cinevA) care ar avea 20cm/25cm adancime la o inaltime de 2m.. are 5 sertare. si iti intra 4 perechi pe lungimea lui... asta inseamna cam 20 de perechi barbatesti de adidasi sau pantofi, cizme de dama sau bocanci nu prea merge sa pui in el ca nu e loc...
eu pe-al meu l-am facut la 2m inaltime adancime 35 cm(sa intre lejer perpendicular pe polita 1 pereche de bocanci 45,) am facut 8 polite a cate 5 perechi fiecare polita... deci dublu ca si spatiu.

din cate imi amintesc, se lasa 4 mm inter fiecare usa

ghimpe--
23.03.2012, 12:43
O sa am un singur "sertar" cu suporti din aceia, 30cm adancime si cam 36cm inaltime. Restul spatiului destinat stocarii incaltamintei va fi cu polite.
La cel cumparat, usile erau aplicate sau incadrate?

niggaru
23.03.2012, 12:59
incadrate.

ghimpe--
23.03.2012, 13:07
Multumesc.

gmtiby
23.03.2012, 13:20
salut ghimpe, eu am preferat sa fac pantofarul fix ca un dulap... adanc de 30 de cm.... maxim 35. mi s-a parut ca efectiv economisesc mai mult spatiu,

comparativ cu unul cu sertare asa cum vrei tu(am cumparat de la mobexpert ptr cinevA) care ar avea 20cm/25cm adancime la o inaltime de 2m.. are 5 sertare. si iti intra 4 perechi pe lungimea lui... asta inseamna cam 20 de perechi barbatesti de adidasi sau pantofi, cizme de dama sau bocanci nu prea merge sa pui in el ca nu e loc...
eu pe-al meu l-am facut la 2m inaltime adancime 35 cm(sa intre lejer perpendicular pe polita 1 pereche de bocanci 45,) am facut 8 polite a cate 5 perechi fiecare polita... deci dublu ca si spatiu.

din cate imi amintesc, se lasa 4 mm inter fiecare usa

Salut, vreau si eu sa fac un pantofar + cuier, imi poti da si mie o poza cu ce ai facut tu ?? Te rog frumos , aici, sau pe gmtiby@yahoo.com

Merci frumos

niggaru
26.03.2012, 09:19
Salut,

eu l-am facut strict ca un dulap cu polite.

dimensiunile lui fiind: H-2300xL1100xA350

cfs
26.03.2012, 17:57
Va salut, cam cat ar costa un dressing de 200 cm lungime, 235 inaltime, 60 adancime cu 2 usi glisante?

ChiBo
26.03.2012, 22:47
...buna intrebare...eu am vazut doar un singur tip, cel din atasament:
M-am oprit la el din cauza ca nu necesita frezare.
E ok?
Din cate stiu eu e un sistem destul de bun cu posibilitate de reglaj foarte buna si usor de montat.
Am lucrat si noi in firma cu acest tip de sistem si pot zice ca am fost multumiti de el.

ChiBo
26.03.2012, 22:55
Vreau sa fac un pantofar utilizand accesorii de genul acesta: http://www.darel.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/8/9/892.14.728.jpg
Se poate face cu usa aplicata sau merge doar cu usa ingropata? Cum se monteaza platicele alea?
Sincer sa fiu nu am fost incantat niciodata de aceste sisteme.
In primul rand sunt din plastic (nu dureaza mult pana se fac praf), 2. mie personal mi se par greu (destul) de facut (iti recomand sa nu te apuci daca nu ai facut niciodata) pana am prins smecheria cat de cat am spart vreo 2:)), totusi o varianta de al face destul derapid ar fi sa faci rost de schita de la un corp de acesta (pantofar) cu dimensiuni corp si dimensiuni de prindere (daca dai cu noroc de o firma cu un proiectant destul de capabil:)
Din cate vad in poza as spune ca doar cu usa aplicata (vezi cele 3 "picioruse" din partea de jos a imagini postate de tine)

ChiBo
26.03.2012, 23:13
Vreau sa fac schita pentru debitat pal si nu stiu cum sa calculez usa la pantofar... Imi poate raspunde si mie cineva la intrebarea de mai sus? Ce lufturi se lasa si cum se calculeaza locul unde se prind acele plastice pentru o buna functionare.

niggaru, eu am folosit asa ceva: http://www.trady.ro/produse/sisteme-de-glisare/nosubcat/amortizor-pentru-sertar-483 dar nu te pot sfatuii asupra fiabilitatii/alegerii corecte in acest domeniu.
Renunta la acele sisteme (cred ca e cel mai bine si mai usor pentru tine) si incearca sa mergi pe ceva mai simplu, un corp cu usi normale aplicate pe laterale, balamale standard cu deschidere de sus in jos (sau daca vrei ca inaltimea lui sa fie undeva la 1,5-2m poti face deschiderea si invers de jos in sus) priveste imaginile atasate ca sa intelegi mai bine.

ChiBo
26.03.2012, 23:20
O sa am un singur "sertar" cu suporti din aceia, 30cm adancime si cam 36cm inaltime. Restul spatiului destinat stocarii incaltamintei va fi cu polite.
La cel cumparat, usile erau aplicate sau incadrate?
Priveste imaginile mele si gandeste-te asa: poti face pe inaltime de...500mm (de jos) 2 usi exact ca cea care este in imaginile mele pe mijloc, iar de acolo sa continui cu polite, in acest fel daca pui corpul pe picioare (nu pe soclu de pal) ajungi la primul spatiu de jos undeva la 24cm (interiorul-suficient pentru inaltimea unei perechi de papuci) cu usa aferenta si al 2lea la fel, cu aproximatie:)si in rest pui polite pe suporti in functie de necesitate.

ChiBo
26.03.2012, 23:31
Va salut, cam cat ar costa un dressing de 200 cm lungime, 235 inaltime, 60 adancime cu 2 usi glisante?
2000-2500ROn de la Dedeman (nu vreau sa fac reclama) dar am montat de curand la cineva si a iesit foarte bine, daca este rezistent in timp, asta nu mai stiu.
Daca nu uit maine am sa pun o poza cu el, este cam pe dimensiunile postate de tine(polite,bari de haine,inauntru un corp cu 2 sertare, un cos pe sina, oglinzi pe usi chiar bine gandite/aranjate:) mai bine zis,etc).
DAR acest dressing poate fi si la 8000 Ron pe aceleasi dimensiuni dar cu mai multe sisteme.......

ChiBo
26.03.2012, 23:34
incadrate.
Cred ca pana la urma se pot pune ca sa dea fetele si pe/si intre laterale (aplicate/incadrate):)

cfs
27.03.2012, 01:45
multumesc de raspuns

o sa fac 2 buc. la 200 lungime x 235 inaltime si 60 adancime cu ~3500 lei, ma gandeam daca pretul e OK sau nu.

cu factura, par sa lucreze bine (am vazut o lucrare a lor)...

ghimpe--
27.03.2012, 10:19
Cred ca pana la urma se pot pune ca sa dea fetele si pe/si intre laterale (aplicate/incadrate):)
Ar fi bine sa merga si cu usi aplicate, mai putin stress pentru mine. Pantofarul va avea un singur sertar de genul acela, restul va fi cu polite normale, adica va fi un cuier cu pantofar inclus.
Nu am mai facut asa ceva pana acum dar asta nu este un impediment.

Si pana la urma, un raspuns sigur nu imi poate da nimeni? Usi incadrate sau aplicate?

Later Edit:
Pana la urma cred ca imi raspund singur la intrebare: Usi incadrate! datorita modului de deschidere (usa intra in corp) nu se pot pune usi aplicate. Raspunsul l-am aflat in urma unei poze edificatoare pe care am gasit-o pe net. Pun si un link catre ea (rog a nu se considera reclama), poate le este de folos si altora.
http://www.roxymob.ro/fisiere/Image/Pantofar%202%20randuri.jpg

Cum calculez locul unde fac prinderile plasticelor de corp ramane inca un mister, dar cand o sa am accesoriile in mana sper sa ma edific asupra acestui aspect.

niggaru
27.03.2012, 13:55
eu ti-am zis de la inceput ca usile sunt incadrate. nu am ajuns sa-ti fac poze din pacate.

ChiBo
27.03.2012, 16:46
da nici nu aveau cum sa fie aplicate.....nush ce am gandit aseara .....ca nu aveau cum se deschide :)) am gresit de tura asta:)

ghimpe--
28.03.2012, 10:02
E bine ca pana la urma m-am edificat, trebuie sa dau comanda de pal zilele acestea!

niggaru
02.04.2012, 13:06
fixare bara turo? stiti despre asa ceva? am luat o bara de 2.2m, si as vrea sa o tai in 8 bucati sa o pun intre 3 bucati de blat...

am cumparat colierele, dar nu stiu daca o sa gasesc un surub sa fac flansa...

ghimpe--
03.04.2012, 09:30
Pentru schita atasata ce fel de balamale se potrivesc? aplicate/semiaplicate sau ingropate?

In schita sunt 3 foi de pal 18mm, iar in toc, acel intrand are 20mm lungime.

PROfan
03.04.2012, 10:46
... ce fel de balamale se potrivesc?...
Balamale aplicate.

ghimpe--
03.04.2012, 11:42
Multumesc.

nicu78
05.04.2012, 13:13
Poate cineva sa puna niste poze cu baruri de living...si ceva preturi .
Credca am postat bine aici...va multumesc

ghimpe--
14.05.2012, 10:10
Vreau sa bricolez dulapul din imagine. Am o nedumerire la usa marcata cu galben. Aceasta se deschide pe verticala (de sus in jos) si vreau sa devina blat de lucru (in continuitate cu palul pe care sunt prinse balamalele). Singura varianta care imi vine mie in minte este sa folosesc balama sina + 2 "suspendari" (sfoara??) in colturile exterioare ale usii. Nu prea imi place variata cu balamaua tip sina din punct de vedere estetic (dulapul va fi oarecum la vedere) asa ca astept sugestii din partea dumneavoastra.

http://i46.tinypic.com/sncgae.jpg

ghimpe--
15.05.2012, 14:25
Ori nu s-a inteles ce vreu ori nu prea intra lumea pe aici.... :(
Cum se folosesc balamalele pentru bar? ex: http://www.roxymob.ro/pagini/alte-balamale.html

tina90
16.05.2012, 21:54
Buna... puteti sa ma ajutati si pe mine cu ceva? Realizez o cercetare de marketing despre IKEA. Chestionarul dureaza aprox 5 min si datele sunt folosite numai in scop didactic (pentru realizarea licentei).
Linkul spre chestionar: http://www.marketerclub.ro/cercetare/index...924&lang=ro
Va multumesc!!!

danutz83
18.05.2012, 00:51
salut,am citit tot ce era pe aici asa ca multe le-am priceput. As vrea ,insa,niste lamuriri daca se poate.Doresc sa debitez o coala de pal in vederea realizarii unui corp cu sertare,insa nu stiu cum sa dau acele dimensiuni la mesterii de la atelier,ce trebuie trecut,se face ceva schita sau pur si simplu se scriu cotele respective? multumesc

PROfan
18.05.2012, 07:12
...insa nu stiu cum sa dau acele dimensiuni la mesterii de la atelier...
Mergi întâi la meşteri, să-ţi dea detalii despre ce şi cum. Dacă mai ai nedumeriri mai întrebi pe aici.

danutz83
18.05.2012, 11:29
as vrea sa dublez o bucata de pal de 18 cu dimensiunile2600x500.Cei de la atelier mi-au zis ca ei le taie dar de prins trebuie sa le prinda clientul.Aveti idee cum as putea face lucrul asta?Am citit aici ca dimensiunile trebuie mai lungi cu 5mm ca dupa dublare sa fie debitate la dimensiunea respectiva pentru o mai buna aplicare a cantului

PROfan
18.05.2012, 15:15
... pentru o mai buna aplicare a cantului
N-ai specificat ce fel de cant ţi-ai dori şi nici cine urmează să-l aplice.

danutz83
19.05.2012, 14:38
e vorba de cant de 2mm iar de aplicat se vor ocupa baietii de la atelier.Tot baietii de acolo mi-au zis ceva de un lipici pentru dublarea placilor,ce crezi e buna metoda asta de dublare?Eu vreau sa realizez un corp de mobila de 2600*500 care va avea pe lungime 4 sertare,baza va fi palul acesta dublat,iar lateralele si partea de sus vor fi din pal de 18

PROfan
20.05.2012, 11:11
e vorba de cant de 2mm iar de aplicat se vor ocupa baietii de la atelier.Tot baietii de acolo mi-au zis ceva de un lipici pentru dublarea placilor,ce crezi e buna metoda asta de dublare?Eu vreau sa realizez un corp de mobila de 2600*500 care va avea pe lungime 4 sertare,baza va fi palul acesta dublat,iar lateralele si partea de sus vor fi din pal de 18
Din relatările tale am dedus că vrei să realizezi un corp asemănător cu cel din desenele ataşate. Dacă nu m-am înşelat atunci bucăţile de panou pe care vrei să le solidarizezi (josul corpului) pot fi unite foarte uşor cu holtzsuruburi 4x30.
Cât despre afirmaţia “de prins trebuie să le prindă clientul” este o formă voalată prin care sugerează să pui deoparte nişte bănuţi pentru câteva berici deoarece nu are în fişa postului această sarcină. (Bănuiesc că ţi-ai petrecut timpul în ţărişoara asta nu în occidentul cu capitalism putred şi decadent!)

rubenchelu
20.05.2012, 20:11
vroiam sa intreb daca exista cant abs preadezivat multumesc

rubenchelu
20.05.2012, 20:14
buna am auzit ca a aparut cant abs preadezivat a lucrat cineva cu asa ceva?

danutz83
20.05.2012, 20:58
profan mersi de ajutor,ceea ce vreau sa fac seamana izbitor cu comoda expusa de tine,am fost la atelier si am cam inteles cum merge treaba,poti sa imi spui,ca am vazut ca in ultima vreme numai tu ai ramas sa ajuti,cat spatiu sa las intre sertare si cum pot imbina lateralele si partea de sus intre ele fara sa se vada,daca e bine cu cepuri de lemn,ce dimensiune sa aiba acestea? inca o data iti multumesc

PROfan
21.05.2012, 07:01
...cat spatiu sa las intre sertare si cum pot imbina lateralele si partea de sus intre ele fara sa se vada...
Spaţiu:
stânga-3mm
dreapta-3mm
jos-3mm
sus-5mm

Îmbinare:
Colţari tip L.

danutz83
21.05.2012, 16:50
profan,am vazut in imaginile postate de tine ca sinele sunt montate in partea de jos a sertarului.E ok,asa? S-au nu are importanta?
In legatura cu acei coltari tip L mi se pare dificil de prins in interior,poti sa imi descri putin procesul?Exista o anume ordine pe care sa o respect? Multumesc

PROfan
22.05.2012, 07:25
...sinele sunt montate in partea de jos a sertarului.E ok,asa? S-au nu are importanta?...

Nu există un manual sau reguli despre cum se construiesc piesele de mobilier. Dă frâu liber imaginaţiei şi improvizează cât poţi de mult (structură, materiale…). Important este să iasă ceva funcţional şi dacă bucură şi ochiul cu atât mai bine.

În legătură cu colţarii.
Nu trebuie să ai IQ-ul peste medie ca să prinzi mai întâi susul corpului şi bucăţile verticale şi în final josul corpului. Sunt aspecte care ţin de simţul practic care se dobândeşte în timp.

În legătură cu "şinele".
Primul lucru este să te informezi despre ce există şi s-a inventat în domeniu (producţia de mobilier), apoi să te hotărăşti ce anume vei folosi în funcţie de specificaţiile producătorului. Orice sfat despre alegerea unei anumite feronerii are o doză foarte mare de subiectivism.
Concret studiază sau măcar răsfoieşte mai întâi cataloagele Blum (http://www.blum.com/ro/ro/01/99/index.php) şi Häfele (http://easylink.hafele.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/HDE-INT-EasyLink_HDE-INT-Site/en_EN/-/EUR/Haefele_BrowseCatalog-Show?id=C-110A43792B495454BC23E43D186318C3ADF76BB3) (branduri în domeniu) după care mai stăm de vorbă.

danutz83
23.05.2012, 15:56
Ce parere ai despre demontabili,sunt dificili pentru unul ca mine care inca nu are la activ decat o comoda tv din lemn masiv? Sunt de preferat acelor coltari sau cepuri de lemn?
Stii cumva ce preturi au?

PROfan
23.05.2012, 21:09
Ce parere ai despre demontabili,sunt dificili pentru unul ca mine care inca nu are la activ decat o comoda tv din lemn masiv? Sunt de preferat acelor coltari sau cepuri de lemn?
Stii cumva ce preturi au?
Încearcă să pui întrebări concrete, la obiect, cu un grad cât mai mic de generalitate.
Am să-ţi răspund în acelaşi registru.
Despre unii demontabili am o parere bună iar despre alţii o părere proastă.
Unii demontabili se montează uşor, alţii presupun precizie deci mai greu şi alţii aşa şi-aşa.
Unii sunt mai ieftini, alţii mai scumpi dar în general corespund raportului preţ/calitate, ca orice produs.
Vezi ce nasol este!

danutz83
24.05.2012, 22:15
Profan,trebuie sa ma intelegi deoarece multe chestii la mine sunt in stadiul de ,,auzite,, eu vreau sa fac niste corpuri de mobila acasa din cauza banilor putini din ziua de azi si a preturilor din magazinele de mobila.As vrea sa fac o comoda de 2600*500 care va avea partea de jos pal dublat 2600*500,lateralele de 480*210,iar peste ele va veni o placa de pal de 2600*480.Corpul va avea de-a lungul lui 4 sertare,problema apare la dimensiunile fetelor de sertare avand grija lufturilor intre sertare si intre sus/jos.Daca poti sa ma ajuti cu aceste dimensiuni ti-as fi recunoscator.Mentionez ca sertarele odata inchise vor avea muchia de sus la nivel cu placa de pal ce vine deasupra corpului.Multumesc mult