Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scara

    Îi rog pe cei care se pricep să posteze o schema electrică pentru scara de acces de la parter la mansarda care va avea un întrerupator jos, unul la sus, la mansarda, doi senzori şi două becuri.
    faci o casa si pentru urmasii tai
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 905

    #2
    O schema foarte practica, pentru iluminatul de scara, a fost prezentata de d-nul xena:

    -cu ajutorul comutatorului cap-scara (i1) se poate alege intre o cuplare “automata” a iluminatului- prin senzorul de miscare S (decuplare temporizata) si una “manuala” din tastele i2, i3 + teleruptorul R = upload.wikimedia.org/wikipedia/de/e/ee/Stromstossrelais.gif

    Se poate deasemenea realiza un iluminat combinat intre senzor de miscare si automat de scara, senzor + intrerupatoare cu revenire -(per contact normal inchis), aruncati o privire si la steinel.ro/item-1-5.html - exista senzori care pot acoperi o suprafata mare asa incat nu veti avea nevoie de alte “artificii”,... sau poate aceste lampi cu senzor integrat -
    youtube.com/watch?v=aVjMMQP8Yn8

    Succes!

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #3
      casa.schneider-electric.ro/unica-allegro-gama-functii.html
      findernet.com/comuni/pdf/install_RO.pdf

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #4
        Postat în original de leon
        ...-cu ajutorul comutatorului cap-scara (i1) se poate alege intre o cuplare “automata” a iluminatului- prin senzorul de miscare S (decuplare temporizata) si una “manuala” din tastele i2, i3 + teleruptorul R = upload.wikimedia.org/wikipedia/de/e/ee/Stromstossrelais.gif..
        Schema de mai sus, pusa in practica, ar putea astfel arata:
        Posibil ca bornele releului R sa aiba, in realitate, o alta asezare

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          #5
          Poti, daca este la casa ta sa faci acest lucru cu componente x10.
          Eu am asa ceva, toate luminile + PC + restul electonicelor sunt controlate dintr-o telecomanda.
          Unitatea centrala primeste semnale de la intrerupatoare, senzori prezenta, telecomanda. Nu este scump, dar nici ieftin. Merita pentru acasa.
          Ale mele sunt produse de Marmitek. programarea este simpla si se face de pe calculator, este joaca de copii. Stie inclusiv chestii de apus/rasarit, udat gradina, etc.
          DIY

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1331

            #6
            Postat în original de leon
            Postat în original de leon
            ...-cu ajutorul comutatorului cap-scara (i1) se poate alege intre o cuplare “automata” a iluminatului- prin senzorul de miscare S (decuplare temporizata) si una “manuala” din tastele i2, i3 + teleruptorul R = upload.wikimedia.org/wikipedia/de/e/ee/Stromstossrelais.gif..
            Schema de mai sus, pusa in practica, ar putea astfel arata:
            Posibil ca bornele releului R sa aiba, in realitate, o alta asezare

            Cred că nu înţeleg câteva lucruri. Eu caut o schemă cu două întrerupătoare, unul la urcare pe scară, la parter şi cel de al doilea sus, la mansardă, la coborâre şi doi senzori de mişcare. Nu înţeleg unde aş monta pe cel de al treilea, cap-scara. Altă problemă, unde se montează acel releu (în panou, în doză) şi cum arată, o poză dacă aveţi.
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #7
              casa.schneider-electric.ro/specificatii/Instructiun-montaj-utilizare.pdf
              La pag 68 si 69.

              Comentariu

              • alexis
                Living Legend
                • 05.nov.2006
                • 1331

                #8
                Postat în original de Adamescu Ion
                http://casa.schneider-electric.ro/specificatii/Instructiun-montaj-utilizare.pdf
                La pag 68 si 69.
                Multumesc.
                faci o casa si pentru urmasii tai

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  Postat în original de alexis
                  Cred că nu înţeleg câteva lucruri. Eu caut o schemă cu două întrerupătoare, unul la urcare pe scară, la parter şi cel de al doilea sus, la mansardă, la coborâre şi doi senzori de mişcare. Nu înţeleg unde aş monta pe cel de al treilea, cap-scara. Altă problemă, unde se montează acel releu (în panou, în doză) şi cum arată, o poză dacă aveţi.
                  Releul ar putea fi un finder 26.01 (reichelt.de/?ACTION=13;PIC=1;WIDTH=300;HEIGHT=300;ARTID=4759, acesta se poate monta fara probleme intr-o doza de ramificatie/legaturi (catalog.obo-bettermann.com/img/montagebilder_gross/2003124_mg2.jpg)

                  Dupa cum se poate vedea in schema pir011 376 din comutatorul cap scara se poate alege intre o functie “automata” si una “manuala”
                  Comutatorul i1 impreuna cu unul dintre intrerupatoarele cu revenire se pot monta (catalog.obo-bettermann.com/img/montagebilder_gross/2003015_mg4.jpg) la baza scarii interioare.
                  Un singur senzor - de exemplu un IS360 (steinel.ro/item-1-5.html) - montat undeva la inaltime, ar putea fi suficient sa cuprinda toata zona necesara (testat personal la casa parintilor mei = )

                  Comentariu

                  • alexis
                    Living Legend
                    • 05.nov.2006
                    • 1331

                    #10
                    [quote="leon"]
                    Mulţumesc pentru detalii. Ca de obicei promt şi la obiect.
                    faci o casa si pentru urmasii tai

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1331

                      #11
                      Help!
                      Am realizat montajul schemei din figura de mai jos, am montat un întrerupător cap-scară, care în una din poziţii aprinde becul, iar în cea de a doua poziţie nu se întâmplă nimic. Doar dacă duc reglajul senzorului (sensibilitatea) spre maxim, are loc scurt şi sare siguranţa. Senzorul este cel din figura de jos, are un fir albastru, fază, maro, nul şi cel rosu care merge la întrerupător. Ce nu am legat bine?
                      Fișiere Atașate
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        #12
                        Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scara

                        STIMA,dar a-ti gresit schema de legare.
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • Adamescu Ion
                          Living Legend
                          • 21.sep.2008
                          • 1104

                          #13
                          Domnule Alexis, va rog postati caracteristicile senzorului (carte tehnica, producator, schema data de producator) si va mai rog spuneti-mi exact functiile pe care doriti sa le obtineti si va voi da schema care va realiza ceea ce doriti. Nu uitati sa specificati si eventualele temporizari pe care doriti sa le obtineti pentru senzori si intrerupatoare.
                          Senzorul pe care-l aveti este posibil sa fie un pic mai sofisticat.

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1331

                            #14
                            Postat în original de Adamescu Ion
                            Domnule Alexis, va rog postati caracteristicile senzorului (carte tehnica, producator, schema data de producator) si va mai rog spuneti-mi exact functiile pe care doriti sa le obtineti si va voi da schema care va realiza ceea ce doriti. Nu uitati sa specificati si eventualele temporizari pe care doriti sa le obtineti pentru senzori si intrerupatoare.
                            Senzorul pe care-l aveti este posibil sa fie un pic mai sofisticat.
                            Am uitat în maşină cutia cu senzorul şi fiţuica din cutie, însă eu cred că este o porcărioară pe care am dat 18 lei, LOHUIS
                            Specificatii tehnice:
                            Tip: Exterior 120°
                            Tensiune alimentare: 230V
                            Frecventa: 50Hz
                            Schema pe care o doresc: aprinderea, atunci când se doreşte, de la un întrerupător cap-scară şi în acelaşi timp, pentru seară de la senzor.
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1104

                              #15
                              Maro-L; albastru-N; Rosu-iesire.
                              In prima faza simpificati schema, pentru a verifica senzorul daca mai este bun. Conectati senzorul prin intermediul sigurantei, eliminati comutatoru si becul. Daca senzorul functioneaza, se va auzi releul cind senzorul detecteaza miscare. Punind un voltmetru sau un bec intre rosu si nul veti constata prezenta tensiunii. In continuare completati circuitul si cu comutatorul.
                              Schema colegului bogd nu va alimenta senzorul cind becul este aprins din comutator.
                              Se poate actiona prin intermediul senzorului si un automat de scara.

                              Comentariu

                              Procesare...