Reamenajare casa la tara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • overmay
    Incepator
    • 30.aug.2010
    • 16

    Reamenajare casa la tara

    Buna ziua!Vreau sa salut pe toata lumea inainte de a trece la subiect.
    Sunt foarte incantata de ceea ce am citit pe acest forum,asa ca mi-am facut curaj sa va arat planurle mele legate de o casa la tara pe care vreau sa o renovez pentru a putea sa ne petrecem acolo week-endurile cu prietenii.
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2551

    #2
    Bine-ai venit printre noi.
    Asteptam cu interes.
    Cu respect.

    Comentariu

    • overmay
      Incepator
      • 30.aug.2010
      • 16

      #3
      Atases pozele si nu apar... !

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2551

        #4
        Indrumar de postare: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=12485
        Cu respect.

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 889

          #5
          Postat în original de overmay
          Atases pozele si nu apar... !
          Redimensioneaza pozele astfel incat sa nu depaseasca 550x550 pixeli.

          Comentariu

          • overmay
            Incepator
            • 30.aug.2010
            • 16

            #6
            Va multumesc pentru indrumare!

            Asa arata casa in primavara .Am mai facut curatenie de atunci!
            Casa are un hol lung pe mijloc si doua camere de-o parte si alta (de hol)
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • overmay
              Incepator
              • 30.aug.2010
              • 16

              #7
              Aici este camera mica.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • overmay
                Incepator
                • 30.aug.2010
                • 16

                #8
                Vreau sa fac unele schimbari doar in ceea ce priveste aspectul. Casa este a tatalui meu si a fost construita in jurul anului1920 de bunicii mei,dar e foarte solida.
                Mi-am zis ca daca nu am de cheltuit bani in scopul consolidarii, atunci pot folosi bugetul pentru reamenajare.
                Am unele idei pe care vreau sa le pun in practica,cum ar fi:schimbarea acoperisului cu unul mai usor desi sotul meu zice ca cel cu tigla e foarte bun caci nu e sparta si nici nu ploua prin ea.
                Pentru ca nu am loc de un foisor(tata a impartit curtea in doua cu sora lui) ne-a venit ideea de a dubla latimea prispei cam ca in modelele de mai jos.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • overmay
                  Incepator
                  • 30.aug.2010
                  • 16

                  #9
                  Trebuie sa fac destul de lata terasa ca sa poata incapea o masa mare,scaune si alte alea.
                  Casa as vrea sa o varuiesc in alb iar tamplaria geamurilor cu maro,sa schimb usa la intrare,sa pun gresie pe hol,sa pun parchet in camere etc
                  Ceea ce vreau neschimbat in interior sunt peretii.Cum casa este facuta din chirpici exista riscul sa imi intre soareci in casa.Dar totusi mi-ar place sa ramana aspectul acela rustic de perete lipit cu mana.N-as vrea sa-i cimentuiesc sa arate drepti ca si peretii de la bloc.
                  Pentru a avea camerele mai luminoase voi vopsi grinzile cu vopsea maro si tavanul propriu zis cu alb.

                  Comentariu

                  • yana
                    Incepator
                    • 23.feb.2007
                    • 3

                    #10
                    grinzi din stejar

                    buna ziua,

                    de ce nu incercati sa curatati vopseaua de pe grinzi si apoi sa le dati cu un lac?

                    eu am o casa la tara care are ferestre din stejar; am reusit sa curat vopseaua de pe ele ( f multe straturi si n culori); le-am dat cu lac cu bait ca sa fie mai inchise la culoare, la fel cu grinzile din casa, si au iesit extraordinar.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Cum si cu ce ai curatat vopseaua de pe grinzile de lemn?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • overmay
                        Incepator
                        • 30.aug.2010
                        • 16

                        #12
                        N-am curatat deocamdata cu nimic.Am tot cautat metoda cea mai buna si care sa dea cele mai bune rezultate.
                        E foarte mult de curatat fiinca tavan si grinzi de lemn sunt si pe hol si in cealalta camera.Ar trebui sa stau cocotata pe o masa si cu gatul in sus zile intregi.Si mai e o problema.Scandurile si grinzile au un model.Daca nu se curata cum trebuie si raman urme de vopsea n-am facut nimic bun.
                        Ma gandeam sa dau ginzilor un aspect antichizat cu 2 feluti de vopsea maro,iar tavanul propriu zis sa-l izolez cu polistiren si apoi cu rigips ca in modelul din poza.
                        Am timp destul sa ascult sfaturile voastre si sa-mi fac un plan de bataie.
                        La primavara vin cu ideile puse la punct si ma apuc de treaba.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • overmay
                          Incepator
                          • 30.aug.2010
                          • 16

                          #13
                          Sau asa ca si idee generala
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • roxyunicul
                            Incepator
                            • 04.ian.2010
                            • 73

                            #14
                            in unele emisiuni cu si despre case (constructie sau reamenajare) am vazut ca occidentalii se dau in vant dupa grinzi de lemn care sa se vada. si nu ii deranjeaza chiar daca unele grinzi sunt foarte strambe, nu ca cele din poze. si exact asta era ideea la ei: tavanul sa fie vopsit cu lavabila iar grinzile sa fie vopsite intr-o culoare care sa fie in contrast cu tavanul (si cum de obicei grinzile sunt maro sau negre, de cele mai multe ori sunt in contrast cu tavanul)

                            Comentariu

                            • yana
                              Incepator
                              • 23.feb.2007
                              • 3

                              #15
                              grinzi

                              Vopseaua de pe ramele de fereastra le-am curatat, mai bine spus, le-a curatat fiul meu, cu un feon special, cumparat din comert; este asemenator ca princpiu cu feonul pe care il avem cu totii in casa; trebuie sa ai insa grija sa nu arzi lemnul. Poti lasa temperatura un pic mai mica la jetul de aer; caldura inmoaie vopseaua si practic apoi o raschetezi; urmatoarea "miscare" este curatarea restului de vopsea cu smirghel - a folosit bormasina, la care a pus un disc rotativ , asa ii zice
                              Este o treaba migaloasa dar merita

                              Comentariu

                              Procesare...