PDA

Arată versiune întreagă : Casa mea p+m 160 mp cu 7000 euro

Pagini : [1] 2

georgeflorin
05.09.2010, 18:04
Uite ca se poate o casa in rosu din bca , parter si mansarda de 80 mp pe nivel * 160 mp cu 7000 Euro, casa are 11m pe 8 .
Materialele nu au depasit 7000 euro bca, fier , ciment , pietris , lemn si tigla pentru acoperis , planseul peste parter va fi din lemn . Manopera este gratis pentru ca imi este prieten, (cheltuieli manopera :mici , bere. cafele.)
Pina acum am sapat si turnat fundatia si am adus in curte materialele.
Pun cateva poze si in functia de cum vom inainta voi mai pune , nu o sa lucram in fiecare zi la casa doar cand nu avem lucrari , pina acuma am lucrat 2 zile 1 zi la sapat si 1 la turnat.

alexis
05.09.2010, 20:33
De de ai pus pietrele acelea prin fundaţie?

ivan_turbinca
05.09.2010, 23:39
Pai ca sa-i ajunga la 7000 de euro :)))) :))))
Ma ce mai rad pe forumul asta ma tavalesc!!!
Dar suntem in Romania si ce e mai rau ca dupa ce ca suntem cum suntem ne mai si aratam la toata lumea. :)))

alexis
05.09.2010, 23:54
pai ca s ail ajunga la 7000 de euro :)))) :)))) ma ce mai rad pe forumul asta ma tavalesc!!!dar suntem in Romania si ce e mai rau ca dupa ce ca suntem cum suntem ne mai si aratam la toata lumea :)))
Eu am zis să fiu cuminte şi să întreb, doar.........

georgeflorin
06.09.2010, 10:00
ivan turbinca ,te asigur ca nu va fi nici o problema ca sau pus pietrele alea de umplutura , am lucrat in cartiere rezidentiela unde o casa ca asta se vindea cu peste 100 de mii si au facut asa ceva si sau facut prostii mai mari.
Unii vorbesc si alti fac !!! Asa ca nu mai rade sa nu faci febra la burta.

alexis
06.09.2010, 20:11
Unii vorbesc si alti fac !!!.
Faci, dar oare faci bine? Asta este ideea, cred, a acestui forum. Dacă ai văzut la alţii greşeli de construcţie, vrei să le faci şi la casa ta?

sprite75
06.09.2010, 21:03
Intr-un topic referitor la fundatie se spunea ca se poate pune asa ceva in beton. Ati tabarat repede pe om.!

georgeflorin
07.09.2010, 10:06
Unii vorbesc si alti fac !!!.
Faci, dar oare faci bine? Asta este ideea, cred, a acestui forum. Dacă ai văzut la alţii greşeli de construcţie, vrei să le faci şi la casa ta?

Fac constructii de 7-8 ani am ridicat 3 mansarde pe blocuri si am facut 4 blocuri , stiu ce fac, ca sau bagat pietre in fundatie nu este nici o greseala,intreaba inginer si vezi ce o sa spuna.

roxyunicul
07.09.2010, 13:39
sunt de acord cu pietrele in fundatie
nu sunt de acord cu pretul care o sa iasa
de fapt nu sunt de acord cu "pretul" manoperei: "mici , bere, cafele"
daca te-ai inteles asa cu prietenul si daca o sa fie de acord pana la sfarsitul operatiunii, esti foarte norocos
daca mi-as gasi si io un prieten de asta ar fi super fain...

uite ca m-ai indus in eroare cu numele topicului: "Casa p+m 160 mp cu 7000 euro"
de fapt, 7000 de euro costa doar ridicatul

ics
07.09.2010, 14:43
daca mai pune 7000 euro manopera si tot ar iesi sub pretul lui ivan

sau daca ar da inca 7000 pe autorizatii si spagi, ar aduce vreun bagator de seama sa-i ia inca 7000 la receptie si inca 7000 unui vanzator s-o bage pe gatul clientului si 7000 proprietarului si dupa ce inmulteste cu 2 poate ajunge la "pretul pietei"
numa asa ca sa fie toata lumea multumita

nicu78
07.09.2010, 14:53
Si , eu am pus pietre dar nu in fundatie ,doamne fereste ,.....am facut un fel de canal , la poarta ca imi intra apa in casa ,...si meseriasul a venit cu buldozerul si a facut un canal cu cupa mare de ziceai cai canalul minecii,....eu nu eram acasa ,.....acum ce sa fac???,....lo facut ce mai,.....cind am facut cofragul ,...am vazut ca-mi intra 2 masini de beton,.... :shock: :shock: si astfel mia venit ideea sa pun pietre ,....ca altfel intra beton nu gluma ,...si am avut noroc ca am avut si niste beton ,..care lo aruncat prin curte cei cu girofarul cind au facut casa ,... :lol: :lol:

In,.schimb cu casa ,...de 7000 de euro ,..e prea de tot ,..eu zic sa mai puie ceva ,.....de unde o cumparat materialele ,...de la second hand ,... ,....de pe la demolari ,...??? ,...se poate ,...si cind ma gindesc ca tigla e mai scumpa ca tabla ,...

georgeflorin
07.09.2010, 15:20
O sa fac un xerox la chitante si am sa le pun pe site.
ex BCA a fost 240 lei mc pentru toata casa a trebuit 30 mc - 7200 lei a costat BCAul asta inseamna nici 2000 de euro.
o sa pun toate cheltuielile aici.

ics
07.09.2010, 15:59
ai grija ca la final o sa fie un val de sinucideri dintre cei care au platit triplu
asta o sa schimbe vietile oamenilor, trebuie sa fii pregatit pentru asa impact
daca or sa se indrepte famiiile decedatilor impotriva ta?
io zic sa fii mai prudent sa inmultesti cu doi tot ce cheltui...
:)

nicu78
07.09.2010, 17:53
Nu,...Nuuuuuuuu,.....sa nu faci asta ,..TE ROG FRUMOS ,.... :cry: :cry: ,.....eu am dat 33000 ,..la rosu,....si nu vreau sa ma sinucid,....vreau mai intii sa termin casa ,...., :cry: :cry:

nicu78
07.09.2010, 18:00
Si,..casa mea are 168 metri patrati,...si la rosu inseamna numai pina la astereala ,.....tabla si cu timplaria ,ma costat aproximativ 6000 de euro ,....asa ca mai asteapta si tu sa-mi vad casa terminata :roll:

lili 500
09.09.2010, 20:10
pai ca s ail ajunga la 7000 de euro :)))) :)))) ma ce mai rad pe forumul asta ma tavalesc!!!dar suntem in Romania si ce e mai rau ca dupa ce ca suntem cum suntem ne mai si aratam la toata lumea :)))
Eu am zis să fiu cuminte şi să întreb, doar.........
alex te rog frumos sa-mi dai poze cu casa ta, interior si exterior si daca se poate si devizu cu materiale

alexis
09.09.2010, 20:15
lili 500
O adresă de mail şi îţi trimit.

ivan_turbinca
10.09.2010, 14:27
Nu nu pune te rog o sa ne aruncam in urma trenului.

lili 500
11.09.2010, 18:54
O adresă de mail şi îţi trimit.lili_lylyanna@yahoo.com

Seni
11.09.2010, 19:24
ce adancime are fundatia? lucrezi dupa un proiect? ai studiu geo? cati mc beton intra in fundatie? dar in elevatie? in radier?
eu am amprenta cam cat a ta...., am bagat 56 mc beton numai in fundatie

lili 500
12.09.2010, 11:23
Fier beton, beton, lemn, caramida nu pt ca noi am luat bca 34m cred ca o sa ajunga daca nu mai luam.

Dan_Daniel
12.09.2010, 14:04
ca sau bagat pietre in fundatie nu este nici o greseala,intreaba inginer si vezi ce o sa spuna.Eu as zice sa nu intrebati nici un inginer, nu o sa va placa ce raspuns o sa va dea.

andrei_radu
12.09.2010, 16:19
Ce sa raspunda? Ca este corect si acceptat, dar sa fie respectate anumite criterii. Se numeste beton ciclopian si este acceptat.

ivan_turbinca
12.09.2010, 18:30
da ciclopian,dar din pietris nu din bucati de pietroaie si alt agregate cat mingea de fotbal

georgeflorin
20.09.2010, 15:00
Saptamana trecuta am ridicat fundatia din boltari , am facut umplutura , folie , plasa de sarma si am turnat placa peste fundatie.
Boltari au costat 800 ron .Si am facut si gardul in spate la casa.
O sa scriu cat a costat firul si betonul ,trebuie sa verif.
Domnu Ivan rog comentarii , ce nu va comvine la placa peste fundatie .
Saptamana asta vrem sa ridicam parterul , o sa revin cu poze .

georgeflorin
20.09.2010, 15:05
da ciclopian,dar din pietris nu din bucati de pietroaie si alt agregate cat mingea de fotbal

bolovani nu sunt din pietris sunt din plastic , cred ca totusi aveti dreptate !
Din pietris si ciment sunt bolovani din ce altceva ar putea fi??!?!?

georgeflorin
20.09.2010, 15:07
ce adancime are fundatia? lucrezi dupa un proiect? ai studiu geo? cati mc beton intra in fundatie? dar in elevatie? in radier?
eu am amprenta cam cat a ta...., am bagat 56 mc beton numai in fundatie

Fundatia are adancimea de 1 m de la cota 0 si 0,70 ne-am ridicat cu boltari.Normal ca este studiu geo si se lucreaza dupa proiect.

georgeflorin
20.09.2010, 15:09
Si,..casa mea are 168 metri patrati,...si la rosu inseamna numai pina la astereala ,.....tabla si cu timplaria ,ma costat aproximativ 6000 de euro ,....asa ca mai asteapta si tu sa-mi vad casa terminata :roll:
La rosu pentru mine inseamna si acoperisul , ca tigla este rosie. Mp la tabla este in jur de 5 euro , acum depinde si de acoperis , acoperisul de pe casa asta este unul simplu si de acea iasa mai ieftin.

alexis
20.09.2010, 15:14
Saptamana trecuta am ridicat fundatia din boltari ,
Poate elevaţia, vreţi să ziceţi (în loc de fundaţie). Cum lucraţi după proiect? Ce inginer, structurist, a trecut în proiect elevaţie din bolţari? Nu am mai vazut aşa ceva până acum.... Măcar sunt legaţi între ei cu mortar? Vă întreb că în poză se vede că nu. Elevaţia este o etapă foarte importantă în construcţia unei case, trebuie mult fier montat în elevaţie, care are un anumit rol.

georgeflorin
20.09.2010, 15:22
Saptamana trecuta am ridicat fundatia din boltari ,
Poate elevaţia, vreţi să ziceţi (în loc de fundaţie). Cum lucraţi după proiect? Ce inginer, structurist, a trecut în proiect elevaţie din bolţari? Nu am mai vazut aşa ceva până acum.... Măcar sunt legaţi între ei cu mortar? Vă întreb că în poză se vede că nu. Elevaţia este o etapă foarte importantă în construcţia unei case, trebuie mult fier montat în elevaţie, care are un anumit rol.

Nu ai vazut fundatia din boltari?!
Sunt legati boltari sunt goli si sunt ziditi tesut si in mod normal ca se leaga.
Stati linistiti toti care lucram suntem constructori , am ridicat blocuri si am facut mansarde pe blocuri si stim ce facem , pot sa garantez ca este facuta cu mult mai bine decat apartamentele din blocurile noi .
Oare boltaru asta se leaga intre el?!?

VYS
20.09.2010, 19:03
Presupun ca s-a armat (vezi cele doua locasuri pe laterale) si umplut cu beton.

Seni
20.09.2010, 19:23
cat de corect o fi sa faci o elevatie din boltari nu stiu, dar nici nu am vazut sau auzit pana acum....
chiar s-au ridicat blocuri la care elevatia s-a executat din boltari? macar spune-ne pe unde sa ne ferim....

alexis
20.09.2010, 20:22
Presupun ca s-a armat (vezi cele doua locasuri pe laterale) si umplut cu beton.
Cum? Doar pe verticală?

VYS
20.09.2010, 20:27
Pe verticala doar stalpii iar pe orizontala cu doua bare de otel amplasate in locasul ce se vede in foto.

alexis
20.09.2010, 20:59
Pe verticala doar stalpii iar pe orizontala cu doua bare de otel amplasate in locasul ce se vede in foto.
Bănuiesc că o astfel de soluţie constructivă, pentru o elevaţie, se alege pentru o construcţie uşoară (lemn) sau pentru o zonă cu activitate seismică mică. Şi aşa eu nu aş avea curajul să-mi aşez casa pe acest tip de elevaţie. Nici măcar un gard nu aş face din aşa ceva.

georgeflorin
21.09.2010, 10:16
stai linistit , daca nu sau daramat casele din carpici nici asta nu o sa se darame in urmatori 200 de ani

VYS
21.09.2010, 12:51
Bănuiesc că o astfel de soluţie constructivă, pentru o elevaţie, se alege pentru o construcţie uşoară (lemn) sau pentru o zonă cu activitate seismică mică. Şi aşa eu nu aş avea curajul să-mi aşez casa pe acest tip de elevaţie. Nici măcar un gard nu aş face din aşa ceva.

Colegul este din zona Mures ... Transilvania. :wink:

alexis
21.09.2010, 20:04
Mă dau bătut! Trăim vremuri ciudate...........

Dan_Daniel
21.09.2010, 20:48
Trăim vremuri ciudate...........Corect.
As avea si eu o intrebare pentru dl. Georgeflorin :
- Mansarda va fi ridicata cu zidarie sau va fi din lemn?
Am inteles ca planseul peste parter va fi de lemn, dar mansarda nu ati spus din ce va fi ridicata, sau nu am observat eu.

georgeflorin
21.09.2010, 20:53
Trăim vremuri ciudate...........Corect.
As avea si eu o intrebare pentru dl. Georgeflorin :
- Mansarda va fi ridicata cu zidarie sau va fi din lemn?
Am inteles ca planseul peste parter va fi de lemn, dar mansarda nu ati spus din ce va fi ridicata, sau nu am observat eu.
Mansarda va i tot din bca , iar zidurile despartitoare de la mansarda vor fi din gipscarton.

ivan_turbinca
24.09.2010, 12:14
la placa nu ati pus polistiren extrudat min 5 grosime. si nu sunt prea lamurit cu acest gen de fundatie.asa fac americanii care nu au cutremure si petse fac din lemn si osb.daca nu are o continuitate betonul si pe verticala si pe orizontala,si armatre de asemenea vertical si orizontal,nu stiu daca va trece peste un cutremur de 5 gr.Mi se pare mai mult ca ar fi ca structura unui gard dar mai bine armat.....parerea mea

ics
24.09.2010, 13:55
nici io nu ma pricep, dar am vazut tipul asta de fundatie in revista casa lux de luna asta.. o fi bine o fi rau?

alexis
24.09.2010, 21:13
la placa nu ati pus polistiren extrudat min 5 grosime. si nu sunt prea lamurit cu acest gen de fundatie.asa fac americanii care nu au cutremure si petse fac din lemn si osb.daca nu are o continuitate betonul si pe verticala si pe orizontala,si armatre de asemenea vertical si orizontal,nu stiu daca va trece peste un cutremur de 5 gr.Mi se pare mai mult ca ar fi ca structura unui gard dar mai bine armat.....parerea mea
Credeam că sunt singurul "nebun". Păcat că astfel de lucrări sunt , tacit, acceptate de forumisti vechi..............

ivan_turbinca
24.09.2010, 22:43
Asa ca sa vorbim pe a dreapta exista si case de ale bunicilor care sunt facute din chirpici si ne armate si lipite cu pamant dar nu vreau sa stau in una din ele in caz ca vine cutremurul.Si in plus noi suntem aici ca sa facem ceva de calitate sa respectam cat de mult putem niste norme de constructie si de calitate si sa evitam cat de mult putem un dezastru,in cazul unor calamitati,inundatii,cutremure,uragne etc.fiecare e liber sa isi faca ce casa vrea atata timp cat o face pe propria sa raspundere si sta el singur in ea si nu pune viat animanui in pericol.O casa e ste ca o masina : nu poti sa faci rabat la calitate ca altfel nu ajungi bine.daca dai o lavabila mai ieftina sau o gresie mai ieftina merge dar nu sa ne tiganim la structurile de rezistenta.Numai bine!

Dan_Daniel
25.09.2010, 20:12
Asa ca sa vorbim pe a dreapta exista si case de ale bunicilor care sunt facute din chirpici si ne armate si lipite cu pamant dar nu vreau sa stau in una din ele in caz ca vine cutremurul.Cu totul altfel (si mult mai bine) se comporta o casa facuta din chirpici, in cazul unui cutremur, decat una cu elevatia zidita din boltari si cu o armatura ridicola.

Seni
26.09.2010, 17:26
si cand ma gandesc ca la mine, constructorul, mi-a "stricat" peste 2 tone metal si 72 mc beton.... numai in fundatie, elevatie si radier.....
eu am bagat 7000 euro pana la radier

alexis
26.09.2010, 18:44
si cand ma gandesc ca la mine, constructorul, mi-a "stricat" peste 2 tone metal si 72 mc beton.... numai in fundatie, elevatie si radier.....
eu am bagat 7000 euro pana la radier
Ce "ticălos" constuctorul astă. Trebuie exilat la o firmă de construcţii care lucrează cu Statul, incă....., să înveţe cum se face economie în execuţie, cum poţi să faci din kkt bici.

Seni
30.09.2010, 19:53
:shock:

roxyunicul
12.10.2010, 16:29
ciao
Uite aici am gasit ca cineva se lauda ca face case DIN LEMN, probabil la cheie cu 140 euro/mp
O fi adevarat sau o fi doar tzeapa?

constructii.anunturi.aaz.ro/detalii/176690/case-din-lemn-la-cheie

crush
14.10.2010, 09:49
pe site-ul lor nu specifica pretul. mi-e ca l-au postat doar asa sa iasa in evidenta. poti da un telefon, dar mie mi se pare exagerat de mic.

alexis
23.10.2010, 22:24
Mansarda va i tot din bca , iar zidurile despartitoare de la mansarda vor fi din gipscarton.
Nu mai vedem nimic?

stefanev
24.10.2010, 17:36
nu cred :) e criza :lol:

nicu78
24.10.2010, 18:55
Aici, cam asa este ,....e criza mare....la buzunare.... :cry:

john25
24.10.2010, 19:18
daca sunteti constructori si ati facut si blocuri,ma intreb stalpii care pleaca din ,,fundul fundatiei" nu ar trebui sa aiba etrieri din minim 20 cm in 20 cm, pt ca stalpul este supus la forte taietoare iar etrierii sa zicem ca fac ca,,o saiba" in jurul lui ,din cite am vazut etrierii sunt lipsa..nu vreu sa fiu rautacios dar ma intereseaza constructia poate cand voi face alta pe viitor ma voi inspira din acesta ,insa as vrea sa am si un pic de explicatii,ca treaba asta imi pare cam ciudata

georgeflorin
24.10.2010, 21:10
Poze cu casa:

sriw
25.10.2010, 05:54
Cu bugetul cum stai,Florine,te mai incadrezi in cei 7000 de euro sau au aparut cheltuieli suplimentare?

georgeflorin
25.10.2010, 07:02
daca sunteti constructori si ati facut si blocuri,ma intreb stalpii care pleaca din ,,fundul fundatiei" nu ar trebui sa aiba etrieri din minim 20 cm in 20 cm, pt ca stalpul este supus la forte taietoare iar etrierii sa zicem ca fac ca,,o saiba" in jurul lui ,din cite am vazut etrierii sunt lipsa..nu vreu sa fiu rautacios dar ma intereseaza constructia poate cand voi face alta pe viitor ma voi inspira din acesta ,insa as vrea sa am si un pic de explicatii,ca treaba asta imi pare cam ciudata
Explicatia ar fi ca in ziua respectiva am fost beti manga ,alta explicatie nu este ca normal ar fi trebuit , ce sa facem ?!?!?, fapta ii consumata.

georgeflorin
25.10.2010, 07:04
Cu bugetul cum stai,Florine,te mai incadrezi in cei 7000 de euro sau au aparut cheltuieli suplimentare?

Ne incadram . Acum o mie doua in plus tot acolo esti .

georgeflorin
25.10.2010, 07:06
Saptamana asta facem acoperisul , in maxim 2 saptamani o sa fie acoperita si atunci pot pune pretul final,

Mircea G
25.10.2010, 07:33
Capetele grinzilor ce se sprijina pe zid trebuiau hidroizolate , eventual montate pe o talpa .
Distanta dintre grinzile de la camera din fata , unde se vede mai bine in poza , este cam mare .

alexis
25.10.2010, 12:31
Ce material ai folosit ca mortar? Pare o lipitura de max 3 mm, asa cum trebuie la blocurile de BCA.

georgeflorin
25.10.2010, 13:58
Ce material ai folosit ca mortar? Pare o lipitura de max 3 mm, asa cum trebuie la blocurile de BCA.

Adeziv pentru zidit bca de la adeplast , primul rind trebuie pus bine , iar apoi tragi adezivul cu gletiera dintata de gresie.

da_n
25.10.2010, 14:31
Explicatia ar fi ca in ziua respectiva am fost beti manga ,alta explicatie nu este ca normal ar fi trebuit , ce sa facem ?!?!?, fapta ii consumata.pai voi beti in timpul serviciului?
succes (la construit)

john25
25.10.2010, 14:37
cam cit costa sacul de adeziv pt lipirea blocurilor de bca si cam ce cantitatea ati folosit ?

alexis
25.10.2010, 19:35
cam cit costa sacul de adeziv pt lipirea blocurilor de bca si cam ce cantitatea ati folosit ?
Sac la 25 kg, intre 16,5 si 18 lei. Nu stiu consumul la mp, dar cred ca scrie pe sac.

nicu78
25.10.2010, 21:23

Ne incadram . Acum o mie doua in plus tot acolo esti .

Pai ce facem aici, ori raminem la 7000, ori... :lol: :lol:

georgeflorin
26.10.2010, 15:51
vreo 20 de saci si am dat pe ei parca vreo 350 lei pe toti.

john25
26.10.2010, 16:59
interesant,inseamna ca e mai convenabil decit mortarul traditonal ciment ,var si nisip.chiar banuiesc si o mai mare rapiditate la punerea in opera cit si micsorarea puntilor termice.bun..zidirea e de nota 10

ivan_turbinca
11.11.2010, 00:49
e acum ca or fi 7000 de euro ca or fi 15.000 pe acolo ne invartim inm jurul sumei + sau - 50 % :twisted:

nicu78
11.11.2010, 18:46
Asa nu ma mai joc, una zicem si alta facem, pai ce facem aici, ori sintem... ori nu mai sintem... :lol: :lol: :lol:

georgeflorin
26.11.2010, 18:40
Poze casa:

georgeflorin
26.11.2010, 18:43
in acest stadiu casa a costat apox 9000 euro , dar sa facut trepti in plus si gardul in fata si in spate, folia a fost pusa pe acoperis , mai trebuie pusa tigla , la primavara

georgeflorin
26.11.2010, 18:44
Poza casa:

ivan_turbinca
03.12.2010, 23:42
Eu raman la parerea mea ca nu se poate face o casa corect exectutata din punct vedere, termic, fonic, tehnic etc doar cu 7.000-10.000 euro la rosu, albastru, galben sau la ce vreti voi.

P.S. Pluralul de la treapta?

Corect: o treapta, doua trepte.

georgeflorin
04.12.2010, 08:44
Termicul si fonicul nu are treaba cu rosu, astea is alta mancare de peste fac parte din finisaje.

Ps Ivan turbinca , care ii pluralul la CUC ?

Admin.MC
04.12.2010, 09:23
Va rog sa nu insistati cu polemica privind forma de plural a unui cuvant sau altul, insa sunt de acord ca trebuie acordata mai multa atentie felului cum scriem.

georgeflorin
04.12.2010, 10:15
Bine ! atunci cucu ce ii femela sau mascul?

Admin.MC
04.12.2010, 10:31
Mai bine ne-ati spune ce ati mai facut cu casa.

Mircea G
04.12.2010, 12:19
in acest stadiu casa a costat apox 9000 euro , dar sa facut trepti in plus si gardul in fata si in spate, folia a fost pusa pe acoperis , mai trebuie pusa tigla , la primavara
Folia se face muci pina la primavara , asa ca va trebui schimbata ! :lol:

alexis
04.12.2010, 13:15
[quote="Mircea G"]
Unde merge mia poate merge şi suta!
Încă 200 de euro pe o folie e nimic.
Ideea este că afirmaţia "7000 la roşu" a căzut.
Nu spun asta ca să-l supăr pe georgeflorin ci doar ca fapt.
Dacă am separa tipurile de construcţii, case cu planşee din lemn, beton etc. atunci merge o comparaţie privitor la costuri.

nicu78
04.12.2010, 13:23
Pai in cazul asta ar trebui schimbat titlul , casa P +M la albastru 9000de euro... :lol: :lol: ...
.....stau si ma intreb asa ca omul,...oare chiar sint 160m2 acolo,... :roll:

Admin.MC
04.12.2010, 15:44
Uite ca se poate o casa in rosu din bca , parter si mansarda de 80 mp pe nivel * 160 mp cu 7000 Euro, casa are 11m pe 8 .
Materialele nu au depasit 7000 euro bca, fier , ciment , pietris , lemn si tigla pentru acoperis , planseul peste parter va fi din lemn . Manopera este gratis...

Schimbam titlul topicului, 9.000 in loc de 7.000?

Seni
04.12.2010, 18:11
Schimbam titlul topicului, 9.000 in loc de 7.000?
inca nu
va mai trebui schimbat de cateva ori :wink:

ivan_turbinca
04.12.2010, 18:47
-Pluralul la CUC?

-DOUA!!

mack339
11.12.2010, 09:58
Legat de acoperis si tamplarie: sectiunea acoperisului este fragila si veti avea probleme.
Cred ca ati vrut sa eliminati obstacolele vizuale, ma refer la mansarda-pod, si ati unit capriorii foarte sus.
Genual asta de sectiune trebuie sa mai aiba o legatura de la perete la perete, altfel toata greutatea acoperisului plaus vant plus zapada plus activitate seismica se va lasa pe pereti si se vor deplasa in afara, desi acoperisul este usor.
Am observat legaturile laterale dar nu cred ca sunt de ajuns.

georgeflorin
11.12.2010, 13:19
Daca proiectantul o spus ca ii bine , inseamna ca ii bine ! Acoperisul este facut exact ca in proiect.

stefan1
11.12.2010, 14:45
Folia se face muci pina la primavara , asa ca va trebui schimbata ! :lol: Aoleu, si eu am montat doar folia in noiembrie (Tyvek), urmeaza sa montez invelitoarea in primavara oare va trebui sa o inlocuiesc, cand ma gandesc ca am dat 200 euro pe ea . :cry:

georgeflorin
11.12.2010, 19:17
Folia se face muci pina la primavara , asa ca va trebui schimbata ! :lol: Aoleu, si eu am montat doar folia in noiembrie (Tyvek), urmeaza sa montez invelitoarea in primavara oare va trebui sa o inlocuiesc, cand ma gandesc ca am dat 200 euro pe ea . :cry:

Nu este nici o problema , materialul din care este facut nu este hartie, care ii problema ca ninge pe el ?!?!??!?

nicu78
11.12.2010, 20:56
Da, ma gindesc ca are dreptate, ce se poate intimpla cu aceasta folie, dar totusi nu poti sa pui ceva provizoriu deasupra iarna asta, ca ma gindesc totusi sa nu piarda din calitate, rezistenta.
Stiu si eu ce inseamna sa ramii fara bani, nu e usor sa faci o casa, si vezi toate se leaga intre ele, am trecut si eu prin situatia asta.

Mircea G
11.01.2011, 19:54
Da, ma gindesc ca are dreptate ,..ce se poate intimpla cu aceasta folie ,...dar totusi nu poti sa pui ceva provizoriu deasupra iarna asta ,...ca ma gindesc totusi sa nu piarda din calitate ,..rezistenta ,...
Este vorba de " efectul razelor de luna asupra cizmelor de guma " :lol: Folia are un timp limitat de expunere la ultraviolete , dupa care isi schimba proprietatile si se face ...muci . :!:

nicu78
11.01.2011, 20:15
Aha, am inteles... tareeeee... :lol: :lol:

s.m.ovidiu
12.01.2011, 20:18
Bine ! atunci cucu ce ii femela sau mascul?
Nu toti stiu dar noi astia mai inteligenti stim ca trebuie luat intors cu burta in sus si suflat gingas intre picioare , atunci si doar atunci vom sti adevarata fata a problemei .
:wink:

ivan_turbinca
29.01.2011, 01:22
Domnul George in ce stadiu mai sunteti cu lucrarile?

nicu78
29.01.2011, 10:21
Eiiiiiiii nu da voie vremea acum de lucrari , e frig tareeee.
Si eu astept luna martie sa incep cu interioarele.
Acum si cucu o inghetat..... :lol: :lol:

georgeflorin
29.01.2011, 17:04
Eiiii nu da voie portofelu la bani .
Asteptam sa se incalzeasca sa lucram ceva sa se umple iara.

shery
30.01.2011, 06:47
prietene cand o sa intri la finisari o sa-ti plangi de mila...tu sigur ai lucrat numai la zidarie si nu ai habar de finisari. :P

ovidiu1973
31.01.2011, 09:27
Interesant titlul "casa cu 7000 EURO".

Care ar fi bugetul pentru finalizarea casei ? Dar pentru a fi locuibila (casa, mobila, curte, garaj, etc)

Eu personal nu cred in preturi sub 100.000 EURO pentru o casa rezonabila de 140 - 180 mp. Atentie, pretul inseamna sa locuiesti in casa cu un confort rezonabil.

hot
31.01.2011, 19:29
Ce intelegi prin confort rezonabil???
:idea:

nicu78
31.01.2011, 20:07
Eiiiiii nici chiar atit,....dar oricum la o casa sa fie locuibila te duci in 70000 de euro, dar atentie fara PAMINT.
Eu de ex cu pamint m-am dus in 60000de euro , si mai am interioarele :oops:
Si cred asa dupa mine ca ma mai duc in 20000 de euro ,...ca sa locuiesc in ea ,... :wink:

ovidiu1973
01.02.2011, 09:00
Ce inseamna confort ?
- sa fie un sistem de incalzire centralizat.
- sa fie casa izolata si de preferabil finisata la exterior
- sa existe o curte betonata sau de preferabil cu dale
- sa existe o terasa
- sa existe un garaj

Nicu78, interioarele daca vor fi facute cu materiale peste medie te vor costa cu siguranta mai mult de 20000 EURO.
Ca exercitiu incearca un calcul cat ar costa: corpuri de iluminat, perdele, covoare.

nicu78
01.02.2011, 19:02
Oare,... :shock: :shock: ,..sa ma coste mai mult de 20000de euro....cine naiba mo pus sa-mi fac casa :cry: :cry: ,.....parca era mai bine la bloc ,..ma obisnuisem cu ciinii din cartier, cu manelele de la vecina de dedesubt ,...cu vecinul de deasupra care isi bate nevasta regulat,.....cu vuvuzeaua care stropeste tintariii la 1 noaptea ,...cu alarmele de la masini ,...ce mai in concluzie nu le mai bagam in seama .
Acum stau intr-un stres ,...sa vad cit ma costa materialele , de care sa iau mai ieftine,..sa caut meseriasi , ce sa zic probleme mari ,.. :oops:
Oricum Ovidiu cu perdelele si covoarele mai iau de la soacramea ...asa ca am scapat mai ieftin,.. :lol: :lol:

ivan_turbinca
01.02.2011, 19:11
Stai usor ca iar o luam pe camp.
Materialele la o casa de 120 m2 pot sa coste de la 7000-10000 euro a cat vreti dumneavoastra,poate sa sara lejer si dfe 15.000 de euro.
Acum sa nu ne lasam descurajati,exista gresie si cu 10 lei m2 si cu 200. Vopsea lavabila intre 20 lei 10 litri si 300 de lei 10 litri, si tot asa.
Acum depinde daca suntem fitosi sau pur si simplu vrem sa avem o casa finisata,locuibila.
Aspecte sunt multe

Seni
01.02.2011, 19:35
.....Materialele la o casa de 120 m2 pot sa coste de la 7000-10000 Euro.........
ce intra in aceste materiale? inclusiv finisari?

ivan_turbinca
02.02.2011, 00:52
la ce va referiti cand spuneti finisari?

nicu78
02.02.2011, 10:23
Probabil la finisaje interioare , de la A la Z,.....si materialele care includ la finisaje,....eu asa cred....
Eu nu sint un om fitos ,eu as vrea niste finisaje normale ,nu cu materiale scumpe sau cu fel de de fel de chestii pe pereti ,..
Dar nici nu vreau niste materiale care dupa citeva luni sa ma trezesc ca crapa peretiii, sau se pateaza , etc,...sa fie niste materiale cu preturi medii...

ovidiu1973
02.02.2011, 13:15
Tipic romanesc:
- Am 20.000 EURO si o bucata de teren, incep sa imi fac o casa. Scopul initial este sa fac o casa la "rosu", daca reusesc sa o acopar este o mare realizare. Constat ca materialele sunt relativ ieftine si imi fac si o casa de vreo 200 - 300 mp.
- Se termina bani si in acelasi timp "o las sa se aseze, sa lucreze peretii".
- Incep finisajele, banii nu imi ajung si fac lucrurile pe bucati. In cazul fericit tencuiesc peretii, ceva rigips, ceva glet
- Se termina banii si mai astept un an ca sa se usuce peretii si sapele
- Vine criza si mai trece 1-2 ani, imi mai cumpar un BMW si IPhone
- As vrea sa-mi pun o centrala dar nu sunt hotarat, pe gaz ? pe lemne? pompe de caldura ? Caut vreo 2 luni si pana la urma aleg varinta pe lemne si pun cele mai ieftine calorifere pe pereti.
- Gresie si faianta nu sunt o problema, pretul este doar 20 RON mp. Sa investesc in adeziv flexibil pentru placari exterioare ? Prea scump...
- Parchetul de lemn este prea scump, laminatul mai merge. Parchet laminat cu 50 RON ?, las ca merge si cel cu 20 RON
- Sau terminat din nou banii si mai trece inca 1 an.
- Ferestre si usi, termopan alb si ieftin si usi de mdf cu 300 Ron buc.
- Mobila de bucatarie din MDF ? Electrocasnice incorporabile ? Masina de spalat vase ? Lasa ca este si mobila de bucatarie la oferta de 800 RON
- Mobila, covoare, perdele, TV LCD, sunt si la las ca sunt prea scumpe, le voi cumpara la mana a doua.
- Mai trece un an si observ ca a aparut mucegaiul, mi-am dat seamna ca nu am pornit caldura ca "consuma prea mult", oricum nu locuiesc inca in casa.
- In sfarsit m-am mutat, imi lipseste ceva mobila, covoare, dar se va rezolva pe parcurs.
- Curtea si drumul acess sunt doar pamant si noroi, sa investesc bai, dar ce este treaba mea ? este problema primariei.
- Izolat exterior, iaca ca am rezolvat-o si pe asta. Decorativa poate la anul.

Uite ca au trecut 7-8 si m-am mutat si eu la o casa si am si curte.

Cam asa se intampla in cel putin 50 % din cazuri.

PowerMC
02.02.2011, 13:24
Cred ca cifra de 50% este putin exagerata daca ne referim la persoane fizice.

Am si eu un exemplu de acest gen, cineva lucreaza din 2001 la casa si nici acum nu s-a mutat. Mai lipsesc instalatiile sanitare, incalzirea, finisarea exterioara inclusiv termoizoalrea, mobilarea in proportie de 75%, amenajare curte etc.

Din pacate, de vina este plapuma care nu ne mai ajunge. :D

ics
02.02.2011, 13:49
da, dar chiar si cu bmw u inclus tot nu ajunge la 100k cum insinuezi matale :)
de ce zic asta? pt manopera la rosu am primit 5 oferte intre 6 si 20 mii euro
acuma fiecare ce alege...

ovidiu1973
02.02.2011, 14:38
Ar fi mai bine sa invatam sa planificam cat de mult se poate si sa nu incepem cu o casa la rosu si dupa ceea "mai vedem cum ne descuram".

Ca si titlul acestui subiect "'casa cu 7000 euro", cel care a inceput-o sa gandit cum o va termina si cand o va termina ?

Daca nu invatam sa facem / aproximam un buget incepem "in forta" si dupa aceea facem compromisuri.

Cum arata o casa in care s-a investit 30.000 - 40.000 EURO si mobila, electrocasnicele si alte "detalii" de genul aceste sunt de la mana a doua, sau chiar lipsesc.

Se investesc sume considerabile in ciment, caramizi, pietre, lemn si cand se ajunge la finisaje si dotari interioare facem compromisuri.

ics
02.02.2011, 18:04
Ar fi mai bine sa invatam sa planificam cat de mult se poate si sa nu incepem cu o casa la rosu si dupa ceea "mai vedem cum ne descuram".

Ca si titlul acestui subiect "'casa cu 7000 euro", cel care a inceput-o sa gandit cum o va termina si cand o va termina ?

Daca nu invatam sa facem / aproximam un buget incepem "in forta" si dupa aceea facem compromisuri.

Cum arata o casa in care s-a investit 30.000 - 40.000 EURO si mobila, electrocasnicele si alte "detalii" de genul aceste sunt de la mana a doua, sau chiar lipsesc.

Se investesc sume considerabile in ciment, caramizi, pietre, lemn si cand se ajunge la finisaje si dotari interioare facem compromisuri.

daca stiam ca o sa bag 60,000 euri si o sa dureze peste 2 ani...nu stiu daca ma mai apucam cu acelasi avant
desi nu ar trebui sa includem si dotarile in calcul pentru ca astea difera in functie de bugetul fiecaruia...

Seni
02.02.2011, 19:47
ovidiu are mare dreptate, cei mai multi incep sa construiasca case de sute de mp utili fara a realiza daca au sau nu cu ce sa termine, numai de a nu avea varu sandel..... casa mai mare sau mai inalta ca a lui....
nu prea inteleg cum materialele pentru o casa ar insemna 7000-10000 euro, cand numai tamplaria acopera aceasta valoare...
intalneam intr-un topic, cum problema cimentului pentru casa a fost rezolvata prin achizitia a 200 saci...
din nefericire, la mine au intrat peste 400 numai in fundatie....

paolo34
02.02.2011, 20:01
Tipic romanesc:
- Am 20.000 EURO si o bucata de teren, incep sa imi fac o casa. Uite ca au trecut 7-8 si m-am mutat si eu la o casa si am si curte.

Cam asa se intampla in cel putin 50 % din cazuri.

Ovidiu1973 am si eu o intrebare : ai construit o casa cumva pana acum?
Daca nu, hai sa-ti spun ce am facut eu : am avut o bucata de "pamant" si 15.000 de euro si m-am apucat de casa. DA, AM AVUT CURAJUL DE A FACE ASTA!!! Daca tu crezi ca as prefera sa dau 50.000 de euro pe un apartament cu 3 camere (cam atat costa la noi in zona) in loc sa construiesc din banii astia o frumusete de casa (asa cum arata ea acum dupa ce am cheltuit cu ea 13.500 de euro pana la faza in rosu (adica acoperita cu tigla)) iti spun ca te inseli amarnic.
Da, sunt multe de facut la o casa, se cheltuiesc destui bani, si sunt multi cei care nu au destui bani pt a finaliza casa intr-un an sau doi dar chiar daca dureaza 10 ani pana ma mut in casa macar stiu ca am scapat de blocul in care vecinul de sus face galagie indiferent de ora, miroase a canalizare, nu poti face un chef si asa mai departe...
Si eu inainte de a ma apuca de casa citeam ce spuneau unii si altii legat de costurile pe care le presupune constructia unei case si ma speriasem de sumele astronomice pe care le vedeam : 80.000 sau 100.000 de euro!!! de domeniul SF-ului, dar cand am luat proiectul si am inceput sa calculez preturile materialelor si am inceput sa caut oferte la depozite, situatia a fost cu totul alta.
Hai sa-ti mai dau un exemplu: aveam la un moment dat o oferta pt constructia casei cu 45.000 euro la cheie . DA, LA CHEIE!!! Dar cand am vazut ca numai TVA-ul era de aproape 10.000 de euro am renuntat la firma. (eu cu 9700 mi-am cumparat toate materialele).
Important e sa stii sa negociezi si sa nu te lasi inselat si mai ales sa urmaresti lucrarea.
Eu stau in chirie de 4 ani si am platit pana acum 9600 de euro numai chirie (200 euro/luna ) bani care s-au dus fara nici un rost. Asa ca prefer sa investesc inca un an sau doi in casa dar stiu ca merita. In nici un caz nu am cum sa cheltui mai mult de 50.000 de euro cu casuta mea (140 mp. desfasurat).

nicu78
02.02.2011, 20:09
Eu am gindit altfel : am strins niste bani si de fiecare data isi gaseau locul in alta parte , bine eu am avut si niste probleme in familie ,..si atunci m-am enervat si m-am apucat de casa de toti banii .
Eu am zis asa ca daca o vezi ridicata si cit de cit inchisa , o sa-mi vie mai usor cu interioarele ,..adica cu bani mai putini ,...pentru -ca grosul de bani il dai cind vezi casa la rosu,...si alfel stringi bani pentru restul ...dar dupa cum vad m-am inselat,...toate se leaga intre ele cum a zis si Ovidiu....
Oricum banii se string acum , nevasta-mea nu mai merge la shopinguri,...eu numai fumez,... :cry: ...in loc de 3 beri , beau numai una ,.. :cry: ,...si cam astai problema ....

paolo34
02.02.2011, 20:22
Da, dar macar ai o satisfactie cand vezi ce ai realizat. Eu prefer sa imprumut de la banca restul de bani de care am nevoie sa termin casa decat sa investesc intr-un apartament. Eu impreuna cu parintii mei am mai facut o casa pe vremea lui Ceausescu cand stiti cu totii cum puteai procura materiale de constructie si cand ne-am mutat in casa era gata o camera, bucataria si o buda in curte (casa e la tara) si am lucrat la ea multi ani pana a fost finisata complet (acum e o vila cu 2 etaje) insa si satisfactia e mare. Eu as vrea ca altii sa nu-si mai dea cu parerea legat de preturi decat daca stiu ce vorbesc, pentru ca multi citind aceste pareri se vor descuraja (asa am patit si eu pe moment).

ovidiu1973
03.02.2011, 08:34
Paolo34, am renovat o casa de la zero. (au ramas doar peretii exteriori, am daramat tot acoperisul).

Am inceput demolarea in iunie 2010 si de craciun eram mutat in casa noua.
Am reusit sa in 5 luni sa ma mut, toti cei care au vazut cum arata casa demolata au spus ca este imposibil sa ma mut in 6 luni.

Casa este P+E+posibil mansarda. Suprafata pe nivel: 85 mp
Cost: 80.000 EURO (aici sunt incluse inclusiv mobila si electrocasnice).

Cum am facut: planificare pana la detaliile finale, echipa foarte buna de maistori, credit la banca.

john25
03.02.2011, 09:45
Referitor la citi bani investesti depinde mult de ce materiale de finisaje folosesti,acum 3 ani am renovat apartamentul 3 camere 2 bai bucatarie,balcon holetc 75mp m- ajuns 7000 de euro fara mana de lucru.dupa acestea experienta anul trecut am zis sa ma apuc sa incep o casa terenul avandu-l cumparat cu un an in urma,am plecat cu 20000mii,reusind sa execut fundatia si primul planseu cota -0.5 cu10 mii alti 2000 sau dus pe autorizatii proiect etc.cu 8000 plus ce se mai adauga in portofel pana in august reusesc sa cumpar materiale un calcul la alti 10000mii de euro si sa o termin la rosu.daca vor mai trece inca 2 ani sa ma mut zic eu ca e o mare realizare.ps:cei care aveti un teren si putini banuti nu va descurajati apucati-va de treaba orice inceput are s un sfarsit

ics
03.02.2011, 10:22
ovidiu, la tine se vede ca finisajele si dotarile interioare nu sunt tocmai ieftine si daca ai banii gramada nu te mai zgarcesti si alegi cei mai bun/scump; cand ai banii treptat alegi si produse medii ca sa poti avansa, mana de lucru mai ieftina...
postul e despre constructia unei case cu x000 euro nu despre amenajarea si mobilarea ei, deci comparatia nu prea e corecta

ovidiu1973
03.02.2011, 10:32
ics: Nu am bani gramada, am luat un credit destul de impovarator, dar asta este alta discutie.

Scopul nu este sa fac comparatii, dar o casa la "rosu" este un lucru neterminat.

Ar fi bine sa promovam terminarea unei case pana la cel putin stadiu de izolatie si decorativa.

O casa la rosu este relativ usor si ieftin de realizat, dar sa o duci pana la stadiu de finisaj sau chiar locuibila este alt ceva si intradevar depinde de calitatea materialelor.

Am vrut sa recomad / sugerez ca este mult mai bine sa-ti face toate calculele pana la finisaj / mobila si apoi sa te apuci de construit.

nicu78
03.02.2011, 13:00
Eiiii nui chiar asa Ovidiu ,....o casa la rosu nui usor de realizat si mai ales ieftin cum zici tu,...pentru-ca grosul banilor la ROSU se duc ....
Pe mine ma costat 33000 de euro, fara acoperis si fara usi si geamuri...
AM dat 2500 acoperisul si 3200 euro usile si geamurile....
IN rest , de acum cum string 2-3000 euro mai fac cite ceva ....asta eeee... :wink:

ovidiu1973
03.02.2011, 14:44
Nicu78, iti doresc mult succes in continuare, nu vreau sa te descurajez dar interioarele te vor costa mai mult decat "la rosu"

paolo34
03.02.2011, 14:55
Ovidiu, eu nu contest ca nu ajungi la suma asta daca in casa ai mobila de 10000-15000 de euro, lcd-uri la 500-700 de euro bucata, parchet nu stiu de care si cu cati euro mp, dar nu toti ne permitem de la inceput sa le avem. Mi-e cam greu sa cred ca s-au dus 80.000 de euro in renovarea unei case in care nu ai investit in caramida, fier beton, scandura, pietris, nisip si chiar proiect de executie (fiind renovare nu cred ca ai avut nevoie) cu toate actele ce decurg din el, dar daca tu zici ca atata ai cheltuit inseamna ca la voi sunt foarte scumpe materialele de constructie si mana de lucru.
Eu am spus : am cheltuit cu casa pana acum (casa este acoperita cu tigla de beton) 13.500 de euro. M-a mai costat 1400 euro proiectul si autorizatia de constructie. Acum astept geamurile si usa de la intrare toate (11 geamuri si o usa) au costat 2400 de euro. Sigur nu este o casa foarte mare are doar 140 mp desfasurat adica 70 mp pe nivel dar eu zic ca e rezonabil. Nu cred ca, inca cu 25.000 de euro nu o aduc in stadiul de a locui in ea (izolatie exterioara cu polistiren de 10cm, incalzire centrala pe lemne cu cazan cu gazeificare, si altele). Si este construita din caramida porotherm, cu planseu de beton peste parter.

paolo34
03.02.2011, 15:04
Uite cam asa arata acum

ovidiu1973
03.02.2011, 15:29
Paulo felicitari daca chiar ai cheltuit doar 13500 EURO. Suprafata este suficienta.

Posibil ca in zona de vest preturile sa fie mai mari. Dar cunosc cel putin trei persoane care cand s-au mutat in casa noua au recunoscut ca au trecut de 100.000 Euro.

Astept opinii de la forumisti care au finalizat o casa. Ce costuri au avut ? Ce ar face altfel ?

Daca ai cumparat caramida Porotherm (care este o caramida scumpa) de ce nu continui cu acelasi nivel de calitate si la restul (spre exemplu la gresie, parchet, etc)

coretweaker
03.02.2011, 17:09
Eiiii nui chiar asa Ovidiu ,....o casa la rosu nui usor de realizat si mai ales ieftin cum zici tu,...pentru-ca grosul banilor la ROSU se duc ....

Cat se poate de gresit! In socoteala finala tocmai finisajele atarna cel mai greu si daca tot veni vorba, o casa este un spatiu locuibil, nu un santier (asa cum este o casa la rosu).
Si la sfarsit, cand tragi linie si aduni tot ce a trebuit pentru ca locuinta sa-ti permita un trai civilizat o sa vezi ca este vorba de multe zeci de mii de euro peste suma "la rosu".

Astept opinii de la forumisti care au finalizat o casa. Ce costuri au avut ? Ce ar face altfel ?

Iti pot da eu un exemplu... costul pentru renovarea totala si amenajarea unui apartament de 4 camere (100 mp) la bloc m-a ajuns 50.000 euro. In pretul asta intra si electrocasnicele, mobila, covoarele, perdelele, corpurile de iluminat, etc.

ovidiu1973
03.02.2011, 17:41
Nu cred ca, inca cu 25.000 de euro nu o aduc in stadiul de a locui in ea (izolatie exterioara cu polistiren de 10cm, incalzire centrala pe lemne cu cazan cu gazeificare, si altele). Si este construita din caramida porotherm, cu planseu de beton peste parter.

Te-ai gandit la izolatie si centrala pe lemne si restul le-ai numit "altele". Ai sa fii surprins cat vor costa "altele"

Paolo, ai incercat sa faci un calcul pana la final ?

john25
03.02.2011, 18:38
Ai dreptate si tu Ovidiu intr-o mica masura dar dupa cum ziceam nu trebuie sa punem neapart gresie de120roni mp sau parchet triplu stratificat,daca luam strictul necesar sau daca nu punem in calcul electrocasnicile eu as zice ca paolo o reuseste cu 25.000de euroi ex:centrala lemne 34kw sistem panouri solare3500 euro glet pt 1 camera 4-5 saci 40 euro parchet asemenea un var lavabil cam la fel acum la mana de lucru se descurca cum poate.:) :)

xena
03.02.2011, 18:40
Pe mine finisajele si mobilarea m-a costat cam 3/4 (75%) din valoarea totala a casei. Se putea mai putin dar am tinut la calitatea materialelor si a manoperei.
Doar 1/4 a fost casa la rosu, asa ca cel care zice ca a ajuns la 50% din investitie cu casa la rosu, se inseala amarnic.

nicu78
03.02.2011, 19:13
Hai ,sa lasam mobila ,electrocasnicele ,perdele,..ca astea le mai iau de la soacra , ce mai are bunica ,...ce mai am si de la bloc , adica momentan pina se iau altele noi,...deci Hai sa vorbim numai de materiale de constructii si manopera,...
Eu nu zic ca nu o sa ma , coste inca pe atita cit am dat la rosu ,...dar stii cum zice Romanul , greul a trecut cind o vezi ridicata.
Pentru-ca imediat ce se apuca echipa de meseriasi si incepe fundatia si si iti ridica peretii in 2--3 luni , tu trebuie sa ai banul deja si pentru materiale si manopera ,....Nu poti sa le zici la meseriasi , stati sa vedeti ca numai am bani si sa se opreasca .
Ei , acum cind e ridicata problema sta in felul urmator:
Luna asta fac instalatia electrica ,...luna viitoare fac instalatia sanitare ,..cealalta luna sau peste 2 luni fac o camera ,si o bucatarie ,..si tot asa ,...dar aceste treburi se fac 2000 de euro sau cu 3000 de euro ..in functie de cum stringi banul,.. dar nu mai dai ca la inceput 30000 de euro sau 40000 de euro in functie de cit e mare casa ,..cam astai problema :wink:

Si eu nu ma arunc la materiale scumpe , cum am mai spus , nu sint un tip fitos ,..sint multumit cu materiale medii sa fie cit de cit de calitate.

Ovidiu sa stii ca la finisaje nu o sa ma coste mult , din cauza ca casa mea e deja izolata ,..adica sa te lamuresc a mea e facuta in sistem amvic... :wink:

ovidiu1973
03.02.2011, 19:52
Multumesc coretweaker si xena pentru confirmari.

nicu78: de ce sa lasam mobila si electrocasnicele ? Ne mutam in casa fara ele ? Le iei de la socra sau bunica si apoi crezi ca le ve mai schimba ? Nu le vei mai schimba.

Aici este problema ne axam doar pe caramizi si fier-beton si la finisaje facem compromisuri si atunci iese un "mercedes cu geamuri cu manivela".

Nicu de ce nu iti faci un calcul pana la final si apoi iei un credit si termini casa.

ovidiu1973
03.02.2011, 19:55
Ai dreptate si tu Ovidiu intr-o mica masura dar dupa cum ziceam nu trebuie sa punem neapart gresie de120roni mp sau parchet triplu stratificat,daca luam strictul necesar sau daca nu punem in calcul electrocasnicile eu as zice ca paolo o reuseste cu 25.000de euroi ex:centrala lemne 34kw sistem panouri solare3500 euro glet pt 1 camera 4-5 saci 40 euro parchet asemenea un var lavabil cam la fel acum la mana de lucru se descurca cum poate.:) :)
John25, ai finisat / terminat vreo casa ?
Gresie cu 120 RON este un pret mediu. Scump inseamna 100 EURO / mp si ieftin este 10 EURO / mp.

georgeflorin
03.02.2011, 20:24

Anul acesta va fi gata.

georgeflorin
03.02.2011, 20:32
da, dar chiar si cu bmw u inclus tot nu ajunge la 100k cum insinuezi matale :)
de ce zic asta? pt manopera la rosu am primit 5 oferte intre 6 si 20 mii euro
acuma fiecare ce alege...
Alegel pe cel cu 20000 sa ii dea lucrarea la cel cu 6000.

narcis75
03.02.2011, 21:25
Poze cu casa:

Scuza-ma dar am o curiozitate ce inaltime ai? Pare joasa tare, mai ales parterul. Ma insel :?:

paolo34
03.02.2011, 21:26
Ovidiu, tot in vest locuiesc si eu, mai exact in Caransebes. Probabil ca tu prin Timisoara sau Arad deci nu stiu ce diferente asa de mari de pret. Caramida a fost 210 lei/mp, cimentul 18 lei/sac, tigla 2,5 lei/buc s.a.m.d.
Cert este un lucru si anume ca fiecare din noi vede lucrurile diferit in sensul ca eu nu consider necesar sa-mi mobilez casa din primul moment in care ma mut in ea (nu-mi permit) iar electrocasnicele de care vorbiti cu totii care sunt de fapt ? Dati-mi si mie cateva exemple!!! Un aragaz care costa cateva milioane?Un cuptor cu microunde? O masina de spalat rufe? O combina frigorifica? De bine de rau cam tot strictul necesar il am deja si toate sunt noi. Poate voi aveti alte preferinte si folositi altfel de electrocasnice?(exemple)!!! Sigur, am zis mai sus, daca imi doresc mobila la comanda la pret de cateva mii de euro adusa de prin Germania si electrocasnice de nici nu stii sa umbli cu ele (cunosc cazuri) atunci cu siguranta vei plati mult mai mult si nu e de condamnat daca ai posibilitati. Insa eu ca sa-mi fac un credit la banca de care sa trag toata viata numai pt a-mi mobila casa cu astfel de lucruri (care dupa cativa ani devin vechi si vrei sa le schimbi) nu m-as incumeta sincer iti spun dar poate tu si altii aveti alte posibilitati (ma repet).
Daca mi-am facut un calcul pana la final??Asta nu mai cred ca tu ai fost in stare sa-ti faci un calcul exact sau cat mai apropiat de investitia pe care o sa trebuiasca sa o faci pana la final!!!
Am dorit sa scot in evidenta faptul ca se pot construi case si mai ieftin decat spuneti voi, case noi in care se poate trai confortabil si linistit.
Pt. coretweaker : probabil iti place sa stai la bloc daca ai dat atata gramada de bani pt a renova un apartament!!! L-ai si cumparat cumva? Daca da, atunci cat ai dat pe el?
Si inca ceva : NICIODATA nu voi folosi materiale de proasta calitate in lucrarea pe care am inceput-o!!! Ar fi culmea sa-mi bat joc de banii pe care ii investesc in casa pe care mi-am dorit-o dintotdeauna.
Xena : nu am spus niciodata ca o casa "la rosu" inseamna ca e gata jumatate, dar asa cum spunea cineva mai sus este o etapa grea care presupune bani gramada pe care sa-i ai. Nu poti zidi jumate de zid si sa stai o luna pana mai aduni ceva! Sau nu poti turna jumate de planseu si restul mai poate astepta! Dar in schimb dupa ce ai acoperis deasupra, poti face o camera azi si cealalta peste o luna daca vrei!!! Sunt etape in constructia casei care presupun sume mari de bani odata : cum ar fi de exemplu instalatia de incalzire, sau geamurile si usile casei, termoizolatia exterioara, dar fara o gresie intr-o camera sau un parchet mai poti sta...nu stiu, zic si eu poate gresesc...
Ideal ar fi sa avem bani gramada pt a termina casa in cateva luni...insa din pacate nu avem toti astfel de posibilitati.

oif_nelu_1970
03.02.2011, 22:53
[quote="nicu78"]
Eu nu zic ca nu o sa ma , coste inca pe atita cit am dat la rosu ,...[/quote
-Casa ta nu este la rosu,este m-ai degraba "la gri"deci este alta poveste.

ovidiu1973
04.02.2011, 07:59
Paulo34, Eu mi-am facut calcul pana la final si am gresit doar cu 5000 Euro. Aici este diferenta eu am stiu ce vreu, am stiu cati bani am si am terminat in 6 luni.

Materiale de calitate! Sa-ti spun eu ce cred ca inseamna materiale de calitate.
- gresie cu 100 - 140 RON / mp
- parchet de lemn cu: 100 RON / mp
- parchet laminat cu: 60 ron / mp
- centrala in condesatie cu 2500 euro
- incalzire in pardoseala
- pervaze de marmura
- terasa care la acoperis se foloseste lambriuri de lemn
- placare soclu casa cu piatra
- dale in curte
- geamuri termopan cu 3 sticle
- usi din lemn masiv
- scari acoperite cu lemn
- mobila de bucatarie din mdf
- electrocasnice incorporabile
- vopsea lavabila cu latex coolorata la calculator
- vopsea decorativa de calitate
- mobila de lemn si nu mobila de PAL
- tapet cu 150 ROn / rola

Lista ar putea continua. Asta inseamna calitate, nu caramamizi si tigla. Cand va fi casa gata caramizile si tigla nici nu se vor vedea.

xena
04.02.2011, 09:40
Pe mine nevoia de calitate m-a costat:
- gresie 250-300 ron/mp (am avut si mai ieftina dar in uscator si centrala)
- parchet si trepte din lamele de lemn masiv paltin peste 100 ron/mp (+osb un strat+lac ecologic +manopera perfecta)
- incalzire electrica pardoseala in locurile unde este gresie 75 eur/mp
- geamuri termopan cu sticla antiefractie
- usi din lemn stratificat cu sticla sablata cu model 1200/buc
- usi de acces din lemn stratificat acoperite cu meranti 2200 eur
- ferestre de mansarda Velux
- mobila de bucatarie pe comanda din De cu electrocasnice incorporate 4500 eur
- mobila din lemn masiv - nu mai stiu
- perdele 15000 ron
- stablat intregime din lemn baituit si lacuit (urasc stablatul de plastic) a fost scump pt. ca a fost si suprafata mare
- instalatie termica in Cu
- baterii de marca buna (Hansgrohe)
- instalatie electrica pregatita pentru casa inteligenta
- sistem de alarma antiefractie si alarmare de incendiu cu apelator telefonic
Ar mai fi unele lucruri dar acum nu-mi vin in minte.
Mai am lucruri unde m-am "calicit" si am luat teapa, de ex. dalele din beton care au inceput sa se strice dupa prima iarna cam 200 mp. Noroc ca firma a acceptat sa-mi dea pavele noi in schimbul alora deteriorate. Dar manopera tb sa o fac eu.

Ce va recomand eu; faceti de la bun inceput la maximul de calitate pe care vi-l permiteti pentru ca mai apoi sa nu va para rau daca tot platiti rate la banci. E mai confortabil psihic sa stai intr-o casa asa cum ti-ai visat-o si sa platesti ratele decat sa platesti ratele si sa nu fii multumit de felul in care locuiesti.

ics
04.02.2011, 09:57
sunt 2 abordari: cand ai banul gramada - indiferent din ce sursa si cand ai banul treptat.
un exemplu despre achizitia unei usi de lemn masiv:
- cu banul gramada o iau din magazin si intr-o saptamana e gata montata pret 5000 lei;
- cu banul treptat caut solutii alternative, am ceva stejar in curte, caut un meserias, dureaza o luna - pret 1000 lei
aceeasi calitate.

paolo34
04.02.2011, 11:25
Ovidiu, bravo tie ca ai reusit sa termini in sase luni totul si cu un calcul atat de precis. SINCERE FELICITARI!
Insa aici era discutia despre case care pot fi construite cu bani mai putini de catre cei care nu au ca tine banul gramada si merg cu lucrarea intins pana la sfarsit.
Referitor la calitatea materialelor, daca tu crezi ca o gresie la 140 ron/mp sau un parchet laminat la 60 ron/mp si altele pe care le-ai insirat acolo sunt materiale de CALITATE!!!da-mi voie sa-ti spun ca te cam inseli sau asta e doar parerea ta.
Poti vedea cateva exemple la Xena de materiale de calitate, de exemplu. Nu imi spune mie ca daca ai termopan cu trei sticle, ai ceva de calitate; mai bine spune ce fel de profil ai, cate camere, coeficient de transfer termic, ce fel de geam, armatura care s-a folosit si alte detalii importante. Daca vrei sa stii, geamul tripan de care vb este mai slab calitativ decat un geam all seazon.
Incalzire in pardoseala, scari acoperite cu lemn, soclu placat cu piatra si altele care le-ai scris acolo sunt LUCRARI pe care tu le-ai facut la casa ta dar nu inseamna ca ai folosit si materiale de calitate.
Ma gandesc ca nu ai impresia ca eu o sa folosesc ca mijloc de incalzire o soba asezata in mijlocul livingului??? Pe mine numai centrala ma costa 4000 de euro dar si aici (ca de altfel peste tot) sunt multe comentarii de facut referitor la calitate.
Si sa-ti mai spun ceva : tapetul se folosea acum vreo 20 de ani in urma, am mai avut si eu pe la casa de la tara dar l-am dat jos de mult.
In concluzie : aceasta discutie a devenit o lauda de sine cu tot ce a facut fiecare la el in casa si cati bani a investit. Nu este de mirare ca ati cheltuit sume asa de mari pentru ca asa cum spunea si Xena ati vrut mobila de bucatarie la 4500 de euro, perdele de 15.000 de ron, usi din lemn stratificat si altele insa toate astea COSTA si nu putin.
Sigur ca te ajunge o casa la 100.000 sau mai mult chiar de euro insa SE POATE SI CU MAI PUTIN. Fiecare cu parerea si posibilitatile lui. Cel care a initiat topicul spunea ce a facut el si cu cati bani, iar voi ati sarit pe el ca sa-l contraziceti si parca sa-i spuneti ce va trebui sa faca in continuare de parca ar fi obligatoriu. Trebuie sa ne gandim si la varianta ca nu la toata lumea trebuie sa placa numai ce ne place noua, ci mai exista si alte pareri. Nu toti ne aruncam sa ne cumparam o masina scumpa de ex. (doar din dorinta de a iesi in evidenta) si apoi sa constatam ca nu avem de unde plati leasing-ul (cazuri nenumarate).
Mai sunt si aceia care au bani multi dar gusturi zero. Un exemplu : am vazut o vila super faina din toate punctele de vedere insa pe langa altele in ea locuiau si vreo zece caini care se plimbau pe coltarele din piele si puteau ca naiba (iacs). Este o vorba care zice : bucate bune, dar nu le-ai stiut pune.
Asa ca, hai sa incurajam si pe cei care au curajul sa faca o casa cu mai putin decat am cheltuit noi, sau sa-i ascultam si nu sa consideram ca numai ce am facut noi e bun!

nicu78
04.02.2011, 13:44
Daaaa ,asai ai perfecta dreptate PAOLO ,..si eu asta am incercat sa le explic ,dar mi se pare ca nu au inteles.
Eu nu imi permit sa fac ,cu materiale asa scumpe , si nici inprumut in banca nu o sa fac niciodata . Se intimpla ceva cu mine sau cu sotia ,doamne fereste ,...nu vreau sa plateasca copii de pe urma mea.
Atiti bani am , cu astia fac si cu asta basta ....
Si pentru colegul OIL care mi-a zis ca eu am casa la GRI.... :shock: :shock: Chiar pe bune cine imi explica si mie carei diferenta dintre casa ROSU SI GRI....uite ca eu nu stiam ca am casa la gri.

marccu
04.02.2011, 14:23
Chiar pe bune cine imi explica si mie carei diferenta dintre casa ROSU SI GRI....uite ca eu nu stiam ca am casa la gri.

sal Nicu ..
casa la Rosu ...este atunci cand ajungi cu ea la astereala !!! fara tabla
la gri >>atunci cand ai pus tabla , tamplaria , instalatia electrica &sanitara , tencuit interior , sapa , .> pana aici .. am ajuns eu , inainte de a incepe cu finisajele .. mobila & ob san tenc exterior , etc

ovidiu1973
04.02.2011, 14:44
nicu78, paolo34.

Scopul meu nu este sa ma laud. Daca vream de banii care i-am cheltuit imi luam un lant gros si un BMW.

Scopul este sa impartasesc altora din experienta mea si mai ales partea cu a planifica, a lua un credit si cel mai important de a duce constructia pana la capat.

Am raspuns la acest subiect dintr-un singur motiv, titlu "casa cu buget limitat", stimati domni, buget inseamna alt ceva, definitia din dex este:
Totalitatea prevederilor de venituri si cheltuieli ale unei familii sau ale unei persoane pentru o anumita perioada.

Lumea civilizata ia un credit si termina casa, voi refuzati idea unui credit !
Eu am luat un credit si m-am mutat in casa, voi veti munci la casa inca 5-6 ani de acuma inainte.

Cand va veni momentul "vopsea decorativa" va rog sa nu il sariti si sa cumparati altceva ca atunci va mai fi gata inca o casa "gri".

P.S. profilul la geamul meu termopan este "Rehau".

marccu
04.02.2011, 15:02
si eu ii dau dreptate lui Paolo..

daca aveam " unasutamii euroi " eram imparat ..ma mutam in 3 luni nu in 6 ..si cu amenajarile de LUx ... marmura ;travertin ; matasurii ..etc ..

dar aici se pune problema sa ai curajul sa incepi ceva chiar daca nu ai toti banii odata ....>>mi-a placut tare mult cum spunea cineva dintr-o revista
" Domnule cand vrei sa faci ceva , stai mai intai putin , analizezi bine treaba , te uiti in viitor , iti alegi o tinta la care poti ajunge si , daca gandesti un pic pozitiv si nu ti-e frica de una de alta , nu-ti mai ramane decat sa incepi lucrarile cu spor si atentie .Problemele oricum apar , dar nu asta-i important . Important e finalul , cand stai si te uiti la ce-ai facut , esti mandru de tine , te bucuri si razi in sufletul tau ""
Gandurile astea , ca iti trebuie nustiu cate sute de mii ..., ar putea inhiba pe multi dintre noi ... [/b]

ovidiu1973
04.02.2011, 15:10
[quote="marccu"] iti alegi o tinta la care poti ajunge si , daca gandesti un pic pozitiv si nu ti-e frica de una de alta , nu-ti mai ramane decat sa incepi lucrarile cu spor si atentie ./quote]

Da Marcu ai perfecta dreptate, nu despre bani este vorba, imi pare rau daca asta sa inteles (banii). Este vorba ca incepem o casa fara sa stim daca o terminam sau mai ales cum o terminam.

Va zilnic zeci de case care nu sunt tencuite, nu sunt izolate. Cel mai interesant ca in unele lumea s-a si mutat.

De ce avem zeci de case nefinisate ? De ce avem cartiere cu case care in jurul lor au doar noroi ? De ce incepem ceva daca nu suntem in stare sa-l terminam. De ce nu suntem modesti si "ne intindem atat cat ne este plapuma"

marccu
04.02.2011, 15:29
Interesant titlul "casa cu 7000 EURO".

Care ar fi bugetul pentru finalizarea casei ? Dar pentru a fi locuibila (casa, mobila, curte, garaj, etc)

Eu personal nu cred in preturi sub 100.000 EURO pentru o casa rezonabila de 140 - 180 mp. Atentie, pretul inseamna sa locuiesti in casa cu un confort rezonabil.

intr-un msg anterior ...spunea-i ca nu crezi in preturi sub 100 mii ...

eu cred ca se poate face case rezonabile cu mult mai putin ... rezonabil e rezonabil ...si nu LUX !!

probabil ca acele case de care zici ...propietarii lor nu si-au ales tinta corespunzator ( stiu si eu asemenea cazuri ...case cat mai mari cu spee camere..) sau se chinuie pe undeva prin tara sau pe afara sa faca rost de bani ..pt a putea termina ..,.. nu ?

ovidiu1973
04.02.2011, 15:34
Marcu, cand spuneam 100.000 Euro ma referem la casa, teren, mobila, electrocasnice, curte, terasa, garaj, gard, adica o casa locuibila.

marccu
04.02.2011, 15:53
da..ok .. dar depinde de " dimensiunea "$$$ lor !!!

ivan_turbinca
04.02.2011, 18:33
referitor la noroiul din jurul caselor,ca tot am adus in discutie tine si de educatia omului.decat sa dea fiecare proprietar cate 4-5 milioane ca sa aduca o masina de balast sa il niveleze si sa toarne niste beton prefera s aisi rupa masinile si pantofii prin sleauri si noroiae in speranta ca va face primaria in 20 de ani. Cand am vrut sa pun o roaba de pietris cu pamnt balsat etc mi-a sarit taranu de vecin in cap ca arunc mizerie la el in drum....auzi si-a luat taranu si drum;am zis nene astup groapa asta imensa din drum unde se face un lac de acumulre;a raspuns: lasa-l asa ca nu e treaba ta las ca mergem pe langa ocolim sa imi arunc gunoiul la gunoi nu la el in drum! :shock: :shock: :shock:

nicu78
04.02.2011, 19:27
OOOAAAUUUUU :shock: :shock: :shock:
Am uitat ce am vrut sa spun , domnu IVAN schimbati acolo , ca deja m-am infierbintat :lol: :lol:
Da pentru Marcu:
La mine casa este in stadiul cu tabla si timplarie ,aaaaa si tencuiala exterior , fara decorativa si atit ,...asta inseamna ca sint la gri,...poate jumatate de GRI,... :lol: :lol:

Pentru Ovidiu:
Cu casa sint in al doilea an,..si anul asta vreau sa o termin , adica sa fie locuibila ...eu zic ca nu ma apuca vreo 5-6 ani... :wink:

Seni
04.02.2011, 20:48
Cu casa sint in al doilea an,..si anul asta vreau sa o termin , adica sa fie locuibila ...... :wink:
gratarul este gata?
poate venim la inaugurare :wink:

Dan_Daniel
04.02.2011, 21:01
Lista ar putea continua. Asta inseamna calitate, nu caramamizi si tigla. Cand va fi casa gata caramizile si tigla nici nu se vor vedea.In ceea ce privesc caramizile, de acord, nu se vor vedea, dar cu tiglele cum faceti ca sa nu se vada, ce fel de finisare le dati?

nicu78
04.02.2011, 21:25
Cu casa sint in al doilea an,..si anul asta vreau sa o termin , adica sa fie locuibila ...... :wink:
gratarul este gata?
poate venim la inaugurare :wink:...................................

De ce nu, cu cea mai mare placere,... :lol:
Acuma depinde si de meseriasi cum se misca ,...eu asa miam propus:
Martie si aprilie : instalatiile electrice si instalatiile sanitare....
Mai si Iunie :finisaje interioare ,gresie ,faianta ,...si ce-o mai fi... :roll:
Si in iulie cind vin acasa sper sa fie gata , sau macar ceva retusuri sa fie si atunci punem gratarul.... :lol:
Ce usor de vorbit ,nui asa ?? :lol:

ivan_turbinca
04.02.2011, 22:20
Nu schimb pentru ca vreau sa vada toata lumea ce viata naspa si de kk duce Coana Nuti,sa vada toata lumea ce trista e saracuta de ea,la mare cu gura pana la urechi cu gandul ca isi va lua ceva cald mare si tanar la noapte.;)

paolo34
04.02.2011, 22:24
Ma vad obligat sa intervin din nou, cu scuzele de rigoare daca plictisesc pe cineva.
Ma intriga de-a dreptul inversunarea cu care tu Ovidiu te impotrivesti acelora care incep sa construiasca o casa si nu au suficienti bani pt a o termina in cateva luni!!!

De fapt care este problema la tine? Te deranjeaza cand vezi case neterminate si consideri ca acei oameni care nu pot termina o casa repede din lipsa banilor, nu au dreptul de a o construi in mai multi ani chiar?

Ei, tin sa-ti spun ca eu apreciez mai mult astfel de oameni care sunt in stare sa faca sacrificii mari pt a-si vedea visul implinit chiar pe parcursul mai multor ani.
E simplu sa te duci la banca (pt unii) si sa accesezi un imprumut de cateva zeci de mii de euro, apoi cu creditul aprobat (ca de, ai salariul imens si iti permiti) si cu proiectul facut iei legatura cu o firma de constructii si dupa 6 luni te-ai mutat in casa.

DA, asa ar fi frumos sa poata face toata lumea, dar vezi tu, nu toti pot lua un imprumut de la banca asa cum ai luat tu. Iar cei care s-au apucat de o casa, cu siguranta o vor si termina, indiferent cum.

Iti dau un exemplu : pe mine m-a motivat foarte mult vazand pe cineva care s-a apucat de casa si recent chiar s-a mutat in ea si nici macar acoperis nu are ca lumea (are folie peste astereala deocamdata nu a reusit sa-si cumpere tigla sau tabla) dar in fiecare zi impreuna cu sotia au lucrat cot la cot pentru a-si ridica casuta.

Au o singura camera amenajata unde dorm impreuna cu copiii lor, bucataria si baia si te asigur ca sunt tare fericiti de ce au reusit sa faca.
Nu toti pot fi asa de calculati ca tine si nu toti pot intocmi cu exactitate un buget atat de precis ca al tau (apropo, nu este cazul sa-mi spui tu ce inseamna buget, chiar si cu ajutorul Dex-ului) dar eu sunt curios la tine executia bugetara pe urmatorii ani cum o sa arate!!!

Sau crezi ca daca tu ai luat un imprumut mare de la banca si ai terminat casa nu ti se mai poate intampla nimic? Doamne fereste, cu criza in care ne aflam multe pot interveni si poti ajunge sa ramai fara casa (bineinteles nu iti doresc asta, departe de mine gandul). De aceea multi se gandesc de doua ori atunci cand se arunca la un credit ca asta si de aceea prefera sa faca treaba mai in timp, cu bani mai putini dar cu linistea zilei de maine.

Desigur, sa nu crezi ca sunt impotriva acestei modalitati de lucru, pt ca si eu probabil o sa iau un credit de la banca pt. a termina ce am inceput, insa nu ma grabesc. Asa cum nu m-am grabit nici sa incep casa in 2008 cand am obtinut terenul, asa cum am avut norocul sa cumpar materiale la pret cat de cat normal si uite ca in doua luni de munca sustinuta am realizat ce ai vazut in poza atasata. Apropo, de ce nu pui si tu o poza cu casa pe care ai facut-o tu, ca sa vedem si noi despre ce vorbesti???

In legatura cu cartierele pline de noroi te intreb : ai vazut ce e in cartierele din Bucuresti? La noi legea e proasta. Nu e vina mea ca Primaria nu este obligata sa-mi asigure toate utilitatile atunci cand imi elibereaza autorizatia de constructie pt o casa.

Normal ar trebui sa-mi asigure apa, canalizare, curent, gaz, drum de acces dar nimic din toate astea nu ti le asigura. Atunci nu te mai mira ca ai noroi pe strada!!! Eu daca nu eram pe faza, intr-o zi desteptii de la Electrica au venit sa monteze niste stalpi de curent si unul dintre ei urma sa fie plantat exact in mijlocul portii mele de acces in curte. Noroc ca am fost acolo si l-au mutat in poarta vecinului!!! (desi i-am atentionat, au ras si au zis:"lasa ca muta poarta").

Cu referire la ceea ce ai spus, ca ar tregui sa ne intindem cat ne e plapuma, sa stii ca sunt tare multi care DEPASESC aceasta plapuma. Unii dintre ei chiar s-au sinucis!

P.S: Si pe motorul masinii mele scrie :"by rena..t", dar nu e acelasi lucru!

coretweaker
04.02.2011, 23:22
Pt. coretweaker : probabil iti place sa stai la bloc daca ai dat atata gramada de bani pt a renova un apartament!!! L-ai si cumparat cumva? Daca da, atunci cat ai dat pe el?

In privinta statului la bloc sa stii ca exista si avantaje... eu stau intr-un cartier frumos din Brasov si am padure in toate partile, dar mai este un motiv pentru care stau la bloc... sunt necasatorit si spatiul de 100 mp. al apartamentului mi se pare mai mult decat suficient. Casa mai incolo, cand voi avea copii si voi avea nevoie de mai mult spatiu.
Sa-ti raspund la intrebare, apartamentul l-am cumparat cu 90.000 euro.

paolo34
05.02.2011, 00:03
Sa-ti raspund la intrebare, apartamentul l-am cumparat cu 90.000 euro

De acord cu tine, dar 90.000+50.000 renovarea, oare ce casa ar fi iesit la 140.000 de euro??? Insa alegerea apartine fiecaruia. :idea:

ovidiu1973
05.02.2011, 09:07
Paulo,

Nu imi plac casele netreminate, nu ma intereseaza ce este la interior, dar exteriorul trebuie sa fie finisat (vopsit). Constructia unei case ar trebui sa dureze maxim 3 ani.

Cel mai mult ma deranjeaza ca se si promoveaza acest mod de lucru (in fiecare an cate putin).
Pentru mine nu este nimic de apreciat la cineva care incepe o casa si spune ca nu stie sa isi faca un calcul pana la final. Ii apreciez doar pe cei care le termina intr-un timp rezonabil.

Si guvernul Romaniei a inceput autostrazile si nici ei nu stiu cand le termina, pe ei (guvernul) de ce nu ii apreciezi ?

De aceea suntem noi (romani) unde suntem, mergi in Germania, Austria, Elvetia si nu o sa vezi case ca la noi.

Referitor la a lua un credit, sa stiii ca cam atat ne este plapuma.
De ce nu poti sa iti iei un credit ? Atata timp cat ai un venit legal poti sa iei un credit. Paulo, eu am invat si muncit pentru fiecare ban, si nu are de ce sa imi fie rusine de venitul meu.

Paulo sper sa nu te superi, este doar un schimb de opinii.

P.S. Am postat poze cu casa mea (dar am precizat ca doar am renovat-o).

turbo_power21
05.02.2011, 10:33
Salut, baieti,

Ma bag si eu, dar vreau sa-i adresez o intrebare initiatorului. Domnule draga, spuneai ca , constructia de 11m pe 8 , am vazut forma casei si amprenta pe sol e aprox 80m2 asa cum spui , DAR NU TE CRED.

Asta reiese doar din pozele pe care le-ai postat pe la pagina 4 , daca numar blocurile pe care le ai pe latura ai maxim 10 blocuri, la 65cm blocul iese 6,5 metri (incarcat 7 metri), eu zic sa ne demonstrezi cu ceva masuratori bine pozate sa te credem, daca nu MAI TAIE-LE .

A, si inca ceva, ai construit mansarde la blocuri ? , ala care o dat autorizatia de constructie la asa ceva ori e NEBUN ori e PROST sau ai dat spaga prea mare.

Fii atent, oricat de mult ai fi construit in viata trebuie sa stii ca orice incarcare la orice tip de constructie are anumite reguli, nu poti incarca mai mult decat a fost prevazut si sper sa fie bine inteles pentru toti treaba asta.

Referitor la acoperis, cum il vad eu, prinderea cu clesti e buna doar la deschideri de pana la 100 grade, acolo e mai mult, doamne fereste de o zapada pe casa ta mai multa ca ai za te trezesti peste noapte ca te apasa plapuma si nu ai sa stii de ce.

Altceva ar fi ca aceasta constructie este facuta ca se se vanda nu ca sa locuiesti tu in ea , la fundatie ai folosit blocuri , da armatura lipseste cu desavarsire , cel putin 2 tone de fier am bagat eu , iar pietrele din prima pagina sunt bune da doar sub blocul de fundare un refuz de ciur ar fi fost mai bun .

Spor la treaba la toti .

ivan_turbinca
05.02.2011, 14:31
Aici nici eu nu sunt de acord cu tiganeala asta la case.In loc sa fac 3 camere sa le termin fac 6 da le las asa ca la tigani,ca in cartierele sarace din columbia,pun folie in geam,arunc 2 lemne pe acoperis si mai stau pana strang bani.da de unde bani ca lucrez cu 7 milioane pe luna si mai am si copil,da mai bine fac o vila sa vada lumea si lasa ca o termin eu in 15 ani daca nu copilu,da tot am ceva.de vina nu sunt decat primariile care nu vin in inspectie sa vada daca sunt gata sau nu lucrarile.Autorizatie de constructie pentru o vila normala se da doar 12 luni cu prelungire inca 12,nu 20 de ani.dar de daca nu avem nici acte nici proiect,nici materiale de calitate nu am bagat,lasa ca nu ne intreaba nimeni.ca o fi boltar,caramida tiganeasca,sau bca si caramida merge,noi sa o ridicam.de ce s afac 2 camere cochete baie si bucatarie pe un nivel si sa le finisez? Lasa s amoara rudele de necaz ca am "bila cu etaj"......da asta e treaba in Romania,noi ne bagam la ce nu putem duce.nici cu credit de 50.000 de euro nu imi e rusine ca Doamne fereste s eintampla ceva negativ,ORICE si se duce naiba casa o ia banca imediat ca pana nu achiti si ultima rata chiar de 10 lei daca ar fi ea,casa nu e ata,sau masina sau terenul.ideea este ca trebuie sa facem ceva in limita puterilor noastre si nu mergem pe ideea lasa ca ma descurc,ca nu ma descurc sigur.Stiti cu Legile lui Murphy "daca crezi ca un lucru iti va merge bine,sigur iti va merge rau,iar daca crezi ca un lucru iti va merge rau,sigur iti va merge foarte rau!"

coretweaker
05.02.2011, 15:53
ca o fi boltar,caramida tiganeasca,sau bca si caramida merge,noi sa o ridicam.de ce s afac 2 camere cochete baie si bucatarie pe un nivel si sa le finisez?

Bine punctat Ivan, megalomania asta mioritica ne face sa avem de multe ori aspiratii peste posibilitatile noastre si sa sacrificam bunul simt de dragul unui vis (vila cu 5-6 camere).
Chiar acum ma gandeam la o cunostinta (este arhitect) care si-a construit o casa de vreo 80 mp si doar doua camere, dar este excelent gandita si amenajata in asa fel incat pare mai spatioasa decat o indica cifrele. Omul s-a intins doar atat cat i-a permis bugetul, dar bunul gust este indiscutabil, materialele folosite fiind alese cu mare grija.
Fara suparare, dar trebuie spus pentru cine nu stie, casele mai mari de 150-200 mp sunt pentru oameni cat de cat instariti, si nu pentru cei care isi numara banutii la salariu, si regula asta este valabila prin toata Europa, nu doar la noi. Sa ai o astfel de casa dar sa te plimbi cu Loganul sau sa-ti fie gol frigiderul si sa te duci la tara sa iei porcul ca sa supravietuiesti nu-i deloc ok.

paolo34
05.02.2011, 19:09
Ovidiu, nu am de ce sa ma supar pt ca pana la urma fiecare face ce vrea si cum vrea, cu credit, fara credit, in 6 luni sau 10 ani, vila cu 10 camere sau mai mica, e treaba fiecaruia.
Eu personal, am redus proiectul initial al casei de la 180 mp desfasurat (deci 90 mp pe nivel) la 140, pt ca am dorit in primul rand o casa utila si confortabila si nu o imensitate fara gust.
Stiu ca in Germania, Austria, Elvetia sau alte tari civilizate altfel sta treaba, insa din pacate noi nu putem face o comparatie cu ceea ce este acolo (la noi lipseste civilizatia). In primul rand nu avem salariile pe care le au ei, apoi sistemul de creditare este mult mai bine pus la punct decat la noi (un credit la ei nu te cocoseaza ca la noi) si mai ales legislatia este bine definita in sensul ca acolo cand cumperi un teren, ai la dispozitie toate utilitatile (ceea ce la noi nu e valabil si este o mare cheltuiala din buzunarul personal). Eu am vazut documentare despre constructia de case in alte tari si crede-ma altfel stau lucrurile la ei. Deci nu ne putem cumpara cu ei NICIODATA.
Eu am cumparat toate materialele de constructie dintr-un singur loc (am obtinut un discount bun) si am platit cu o luna inainte toata marfa fiind asigurat ca voi primi toate cele necesare atunci cand voi avea nevoie. Dar, in dimineata cand am mers si am cerut sa mi se aduca ciment pt ca urma sa torn fundatia mi s-a spus sec :"nu avem". Asa s-a intamplat cu caramida, fierul, tigla si toate cele ce am avut nevoie : ba nu era masina disponibila sa transporte (si pe o distanta de vreo 3 km nu mai mult), ba nu aveau flex sa taie fierul, ba lipsea cel care stia sa descarce cu gheara etc...in Germania nu s-ar fi intamplat asta...dar la noi se intampla.
Si pt ca tot am vorbit de credit, si eu am invatat mult sa stii (am studii superioare si postuniversitare) dar salariul pe care il am eu si sotia nu ne permite sa luam un credit foarte mare (asa cum zici ca ai luat tu). De, fiecare cu norocul lui. Poate poti sa-mi dai vreo sugestie in privinta unui credit, accept cu mare placere si chiar te rog sa-mi spui ce fel de credit si de la ce banca ai luat tu!
In concluzie, nu mai fi suparat pe cei care cu un BUGET mai limitat incearca sa-si realizeze un vis. Aici este un loc in care ar trebui sa ne incurajam si sa ne sfatuim unii pe altii pentru ca mult conteaza cand vezi ca te sustine cineva. In schimb aici am vazut numai critici, laude de sine, persoane care au gasit un loc in care sa scoata in evidenta faptul ca ei sunt cei care stiu toate si ca ei nimeni nu este. Haide-ti sa fim mai toleranti unii fata de altii!! Nu vom pierde nimic, ci din contra, vom castiga.

paolo34
05.02.2011, 19:22
Sa ai o astfel de casa dar sa te plimbi cu Loganul sau sa-ti fie gol frigiderul si sa te duci la tara sa iei porcul ca sa supravietuiesti nu-i deloc ok.

Consideri cumva o injosire faptul ca te plimbi cu Loganul? :lol: :lol: :lol:
Dar sa te plimbi cu rablele altora aduse de prin alte tari si care abia se taraie prin trafic ce parere ai?
Daca ai observat insasi Basescu se plimba cu Loganul si el chiar are posibilitati!!! :lol: :lol:
Stii, era un cantec : "nu conteaza cat de lung ai parul, ci conteaza cat si cum gandesti..."
Asa ca, mai bine cu Loganul meu care stiu ca este nou, decat cu vreo vechitura aruncata de altul, doar pt ca e "de firma".

Seni
05.02.2011, 19:52
coretweaker, te stimam cand iti citeam ce postai, dar ai cam inceput sa o scrantesti.....
stii, si eu merg cu loganul si chiar este ok!
aici sunt multi care au in dotare logan, ne-am si iatalnit o parte si posibil sa nu te cobori la nivelul nostru....

Seni
05.02.2011, 20:00
De ce nu, cu cea mai mare placere,... :lol:
Acuma depinde si de meseriasi cum se misca ,...eu asa miam propus:
Martie si aprilie : instalatiile electrice si instalatiile sanitare....
Mai si Iunie :finisaje interioare ,gresie ,faianta ,...si ce-o mai fi... :roll:
Si in iulie cind vin acasa sper sa fie gata , sau macar ceva retusuri sa fie si atunci punem gratarul.... :lol:
Ce usor de vorbit ,nui asa ?? :lol:
facem o tabara, mai dam si o mana de ajutor :wink:

PowerMC
05.02.2011, 20:36
Se pare ca discutia degenereaza, va propun sa revenim la subiectul topicului.
In caz contrar inchidem topicul pana la primavara, cand se vor relua lucraril la casa. :wink:

Seni
05.02.2011, 21:17
nu este cazul sa inchidem un topic....
numai ca as dori mai mare atentie in exprimarea unor forumisti, au mai trecut pe aici destui......

ivan_turbinca
05.02.2011, 22:57
Omu nu se referea la cei care au logan si isi fac treaba cu el (si tata are Logan si are 130.000 de km fara sa fi schimbat nimic la ea,maisna buna) ci era vorba de cei care isi iau logan si au impresia ca e ultimul passat si care mai apoi isi fac si vila cu etaj cu 6 camere si o lasa nefinisata 15 ani ;) de aceia este vorba.

coretweaker
06.02.2011, 00:56
pt. paolo34 si seni:

Exemplul cu Loganul nu este cel mai fericit, in locul lui putea sa fie orice alta masina relativ ieftina, fie ea noua sau second hand, nu asta conteaza.
Eu am vrut doar sa spun ca o casa de 150-200 mp (sau mai mare) este pentru oameni instariti si ca, cine nu-si permite nici macar s-o termine, darmite sa mai aiba si alte nevoi materiale in viata (masina, haine, mancare, excursii, carti, etc.) ar trebui in mod normal sa se limiteze la lucruri pe care sa i le permita bugetul. De aceea exista si case mai mici, si apartamente de bloc, ca in functie de buget, fiecare sa isi cumpere ceea ce isi poate permite si nu-i deloc o rusine sa traiesti decent intr-o locuinta mai mica.

Omu nu se referea la cei care au logan si isi fac treaba cu el (si tata are Logan si are 130.000 de km fara sa fi schimbat nimic la ea,maisna buna) ci era vorba de cei care isi iau logan si au impresia ca e ultimul passat si care mai apoi isi fac si vila cu etaj cu 6 camere si o lasa nefinisata 15 ani ;) de aceia este vorba.

Da, cam asta era ideea.

ovidiu1973
06.02.2011, 08:57
Imi cer scuze ca eu am inceput sa "deviez" de la subiectul topicului.

@georgeflorin: succes la casa cu buget limitat de 7000 EURO

@paulo34 iti doresc sa iti realizezi o casa asa cum iti doresti.

P.S. coretweaker, asa gandesc si eu :D

piciu
06.02.2011, 14:18
Asa ca sa vorbim pe a dreapta exista si case de ale bunicilor care sunt facute din chirpici si ne armate si lipite cu pamant dar nu vreau sa stau in una din ele in caz ca vine cutremurul.Si in plus noi suntem aici ca sa facem ceva de calitate sa respectam cat de mult putem niste norme de constructie si de calitate si sa evitam cat de mult putem un dezastru,in cazul unor calamitati,inundatii,cutremure,uragne etc.fiecare e liber sa isi faca ce casa vrea atata timp cat o face pe propria sa raspundere si sta el singur in ea si nu pune viat animanui in pericol.O casa e ste ca o masina : nu poti sa faci rabat la calitate ca altfel nu ajungi bine.daca dai o lavabila mai ieftina sau o gresie mai ieftina merge dar nu sa ne tiganim la structurile de rezistenta.Numai bine! -Am pe linga mine case din chirpici de prin 1926 -1929-1933 care au apucat un razboi si 2 cutremure 1940 si 1977 si sunt bine mersi si case din caramida facute dupa razboi care sau daramat la cutremurul din 1977. Asa ca la un cutremur o casa din chirpici este mai sigura si maleabila la cutremur decat una de caramida, punct.

nicu78
06.02.2011, 14:21
Eu am inteles altfel,...ca cine are casa sau mai degraba cine isi permite casa de peste 200m"2,..sau cu 6 camere, 3 bai ..etc...trebuie sa-si permita un BMW sau MERCEDES , nu un LOGAN...stiti nu e prea estetic,... :wink:
Numai ca la noi mai este o varianta , nu de melangonie , de prostie a inceput sa puta ...
Sa va dau un ex: unde stau eu ,am un vecin care are un apartament cu 2 camere de 42 metri patrati , anul trecut cind am venit acasa a venit cu un BMW , nu chiar ultimul model ,..dar oricum valora vreo 30000 de euro ...si apartamentul lui valoreaza acum 25000 de euro...nu va mai spun ce galagie facea cu el prin fata blocului,..Concluziile le trageti voi... :lol:
Eu nu vreau sa ma laud acum ,dar ma simt un om normal cu o casa de 140m2 si cu o masina normala ,.tot Frantuzeasca ,...
Si cum spunea si domnul Administrator hai sa luam o pauza pina la primavara cind o sa incepem din nou lucrarile la casa,...si atunci mai povestim fiecare ce si ceam facut....
MULT SUCCESS LA TOTI ...SI SPOR LA BANI,...SA SE UMPLE PUNGA :lol: :lol:

paolo34
06.02.2011, 21:22
Mai mult ca sigur nu vom ajunge la o intelegere niciodata pt ca fiecare are felul sau de a judeca lucrurile. De la ce am pornit si la ce am ajuns!!!
Fratilor, sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne ajute pe fiecare in parte sa ne realizam visurile pe care le avem fie ca ele constau in case de 200 mp si BMW-uri, fie in case mai mici si cu Logan la poarta.
Eu am intervenit doar pt a puncta ca se poate construi o casa frumoasa, confortabila si tot ce mai vreti voi si cu MAI PUTIN DE 100.000 DE EURO. PUNCT!!! Cine vrea sa priceapa bine, cine nu , sa fie sanatos.

ivan_turbinca
07.02.2011, 18:21
sa stai tu piciule in casa de chirpici,noi preferam de beton si caramida si cu proiect chiar! ;)

turbo_power21
08.02.2011, 19:48
paolo34 :lol: daca aveam 100 de mii eram tatic imi faceam o casa jos palaria la gata , cei care n-au construit cu mana si doar au stat la birou si au dat cu banu e treaba lor , eu va pot arata o casa construita de mine cu 620 milioane pana in prezent , e la rosu , fara costuri de manopera ,manopera am facuto eu , iar materialele folosite au fost de calitate , nu mam zgarcit la ciment sau la fier , am cel putin 5,5 tone de fier bagate in casa si 5 camioane de balast .

bogdan_ash
15.02.2011, 11:38
Nu am scris pana acum pe forum asa ca va salut .
Trecand direct la subiect este clar ca cel care a deschis acest forum a facut o estimare eronata in privinta valorii casei, deci un moderator ar putea sa adauge cateva mii de euro pe acolo. Ati deviat de la subiect fara sa va ganditi ca intentia omului este cat se poate de buna si se adreseaza unei majoritati din populatia tarii noastre care nu isi permite sa arunce cu banii pe fereastra.
Va garantez ca iti poti face o casa foarte frumoasa cu o suma pana in 50 de mii de euro. Doar constructia. Asta pentru cei care doresc o casa cat de cat cu pretentii, adica o casa cu toata conditiile cu o suprafata de maxim 150 de mp.
Fara a avea nicio legatura cu topicul acestui forum unii au tot mentionat ce bani au investit ei si ce materiale scumpe au cumparat. Primul lucru pe care il mentionez este ca persoana care a investit 50.000 de euro intr-un apartament pe care deja il cumparase cu 90.000 de euro nu realizeaza sub niciun fel valoarea banului in tara noastra. Si fara sa imi doresc sa jignesc este snoaba.
Cu acest apelativ ma adresez si celor care au dat 200-300 RON pe un mp de gresie sau faianta sau pe nu stiu ce perdele brodate cu aur sau mobila facuta din lemn masiv de nuc de 100 de ani.
Daca v-au cazut banii din cer sau ati muncit pentru banii aia dar habar nu aveti cum sa ii valorificati, nu trebuie sa mai si mentionati pe un forum acest lucru.
In final, bafta constructorilor care chiar gandesc de mai multe ori inainte sa cumpere ceva si incepeti va rog sa va referiti mai mult la informatiile tehnice ale caselor dumneavoastre si nu la alte aberatii.

coretweaker
15.02.2011, 14:01
Primul lucru pe care il mentionez este ca persoana care a investit 50.000 de euro intr-un apartament pe care deja il cumparase cu 90.000 de euro nu realizeaza sub niciun fel valoarea banului in tara noastra.

Multumesc pentru aprecieri :lol: , bine ai venit pe forum!
In primul rand cei 90.000 euro nu intra in discutie fiindca acesta era atunci pretul pietei pentru un apt. cu 4 camere si nu as fi avut cum sa-l cumpar mai ieftin. Un an mai tarziu pretul a crescut la 120.000 euro, iar acum cu criza a scazut la 70.000 euro, partea asta chiar nu ma intereseaza.
Eu am mentionat foarte clar ca NU mi-am dorit casa, dar pentru o comparatie onesta trebuie sa spun ca doar terenul de casa (aprox. 500 mp) intr-o zona buna ar fi costat cam 100.000 euro in momentul cand am cumparat apartamentul. (nu iau in calcul zonele proaspat dezvoltate dar neterminate, cu noroi pe strada si cu fosa septica).
In ceea ce priveste costul amenajarii, iti pot spune cateva lucruri pe care evident ca nu le intelegi. Conceptul de calitate este unul destul de greu de definit in doua vorbe si fiecare are o cu totul alta perceptie aspra lui.
In privinta costului, intr-adevar se poate amenaja complet un apartament cu 20.000-30.000 euro si sa arate acceptabil, dar doar atat si este foarte ok si asa pentru cei constransi de buget. Dar asta inseamna sa mergi intotdeauna pe ieftinituri deoarece calitatea nu s-a vandut niciodata pe bani putini. Calitatea costa mult, foarte mult sau exorbitant.
Fapul ca cineva prefera parchet masiv din stejar care a costat 150 lei mp (cu tot cu manopera) nu-l face deloc pe acesta snob in comparatie cu cel care si-a luat parchet laminat cu 30 lei/mp si l-a montat singur ca sa scada costurile.
La fel si in ceea ce priveste confectionare mobilierului, faptul ca cineva poate considera PAL-ul de 38 mm ca fiind mult mai aspectuos si mai solid nu il face snob. Alta persoana poate alege varianta mai ieftina, adica PAL-ul de 18 mm. Evident ca cel de 38 mm costa dublu.
Si daca iei la bani marunti ai sa vezi ca fiecare detaliu ce intra in constructia sau amenajarea unei locuinte are o explicatie pe partea de costuri, adevarata provocare este sa poti obtine un pret mai bun pentru aceeasi calitate, nu sa scazi calitatea si sa te lauzi cu pretul.

ovidiu1973
15.02.2011, 16:00
bogdan_ash,
Eu sunt unul din cei care a deviat de la subiectul acestui post. De ce ? Pentru ca ma intriga titlu "casa cu 7000 EURO".

Ce dorim sa promovam ? Suntem o tara in care toti suntem mesteri si ne pricem la toate ?

Hai sa nu mai facem toti mesteri sa le facem pe toate, o mare parte nici nu sunt in stare sa se documenteze. Exista arhitecti, constructori, instalatori, electricieni, ar trebui sa invatam sa apelam la servicile lor.

Calitatea este perceputa diferit de fiecare dintre noi, dar pentru a fi in masura sa apreciem corect ar trebui macar sa cunostem caracteristicele unui material / obiect si sa putem sa facem o comparatie cu altele.

Cu acest apelativ ma adresez si celor care au dat 200-300 RON pe un mp de gresie sau faianta sau pe nu stiu ce perdele brodate cu aur sau mobila facuta din lemn masiv de nuc de 100 de ani.

Bogdan, judeci gresit lumea, problema nu este cat costa un mp de fainta, problema este daca cel care il cumpara isi permite acest lucru.
Si acum continuind acelasi rationament, cel care incepe o casa "si-o permite sa o termine ?".

Eu am spus cat m-a costat pe mine renovarea unei case, coretweaker a spus cat la costat amenajarea unui apartament, toti ceilalti la care li sau parut niste "sume astronomice" nu a finalizat nici o casa.

Ar trebui sa invatam sa planificam (si bani si timp) si dupa aceea sa incepem sa construim o casa.

P.S. Bogdan_ash Ai terminat vreo casa ?

xena
15.02.2011, 16:29
Foarte bine spus; "adevarata provocare este sa poti obtine un pret mai bun pentru aceeasi calitate, nu sa scazi calitatea si sa te lauzi cu pretul". Bravo!
Asta cred ca e chintesenta de la care ar trebui sa pornim un alt topic in care sa povestim cum am reusit sa obtinem un lucru de calitate cu un pret bun. Cei care inca nu au ridicat/finalizat o casa, ar trebui sa se abtina de la comentarii de genul celor facute de bogdan ash.
Sa evitam discutiile (ramasite egalitariste - daca eu n-am. tu de ce ai? Sigur ai facut ceva necurat.) despre modul in care am facut banii - cu toate ca nu cred sa fie cineva pe aici care a dat in cap sau mai stiu eu ce, sa ii obtina - si sa ne concentram solutiilor inteligente de a obtine maximul de calitate/confort cu banii ce-i avem.

ics
15.02.2011, 16:32
cred ca nu trebuiesc aduse in discutie finisajele pentru ca aici optiunile difera de la buzunar la buzunar.
parchet masiv e si ala de 70 lei/mp si ala de 150; gresia de 50 lei si de 250 lei tot gresie e -nu are alt rol;
deci nu mai amestecati lucrurile si sustineti ca numai cu bani multi si super finisaje iese o casa locuibila
si initiatorul topicului ar fi vrut sa aiba 70,00 euri si sa o termine intr-un an, dar avut mult mai putin si asta nu l-a impidicat s-o ridice.
nu avem toti acelasi venit ca sa folosim numai specialisti si firme si aceleasi variante de constructie. de asta si in acest domeniu al constructiilor apar metode si materiale noi, pentru reducerea costurilor, cresterea performantelor, design mai modern, etc. de ce a aparut loganul? pentru ca piata o cerea (pt ca francezii nu sunt nemti si s-au adaptat), si nimeni nu poate spune ca nu e masina, nu e mertan dar e masina. asa si cu casele astea...

ovidiu1973
15.02.2011, 18:10
(pt ca francezii nu sunt nemti si s-au adaptat), si nimeni nu poate spune ca nu e masina, nu e mertan dar e masina. asa si cu casele astea...

De accea suntem noi romani si nu suntem nemti! Si din pacate nici nu ii vom ajunge vreo data ! :(

"ics" fa o vizita pana in Germania si vezi cum se construieste acolo si atunci poate ai sa intelegi de ce Germania a ajuns unde este acuma.

Ar trebui sa fim cat mai buni in ceeace facem zi de zi si sa incercam sa castigam cat mai multi bani si in acelasi timp sa ne dorim si sa ne permitem si gresie sau faianta scumpa !

Nu o sa mai postez ca cred ca este o pierdere de vreme pentru mine.

georgeflorin
15.02.2011, 19:38
[quote=ics]

Ar trebui sa fim cat mai buni in ceeace facem zi de zi si sa incercam sa castigam cat mai multi bani si in acelasi timp sa ne dorim si sa ne permitem si gresie sau faianta scumpa !

Nu o sa mai postez ca cred ca este o pierdere de vreme pentru mine.

Domnule ovidiu1973 nu mai am cuvinte ! sunteti cumva sotul doamnei cu "uniforma" care ia facut farsa buzdugan?

ovidiu1973
15.02.2011, 19:44
Domnule ovidiu1973 nu mai am cuvinte ! sunteti cumva sotul doamnei cu "uniforma" care ia facut farsa buzdugan?

Din pacate nu prea am foarte mult timp liber si imi pare rau ca va dezamagesc, nu prea ma uit la televizor si cand am timp sigur nu ma uit la farsele lui buzdugan.

Apropo, cum mai stati cu constructia ?

paolo34
17.02.2011, 11:42
Am recitit inceputul topicul de la inceput pt ca nu eram foarte sigur in privinta unor lucruri. Iata cateva concluzii : initiatorul topicului a gresit in primul rand cu titlul topicului "casa mea p+m 160 mp cu 7000 de euro", deoarece putem intelege ca este o casa complet terminata cu suma mentionata mai sus (imposibil)!!! Corect era sa spuna ca este vorba despre constructia LA ROSU in care a investit banii respectivi, lucru pe care il mentioneaza putin mai jos cand spune ca a investit 7000 de euro in materiale deoarece manopera este gratis.
Apoi mai spune ca pana la astereala totul l-a costat 9000 de euro lucru care este posibil daca ne gandim ca a construit fundatia asa cum a construit-o, planseul peste parter nu este din beton ci din lemn, probabil betonul pt. fundatie si radier a fost facut manual si nu de la statia de betoane, casa nu este acoperita nici cu tigla sau cu altceva deci cateva lucruri care reduc destul de mult costul constructiei.
Deci, in cateva cuvinte omul a incercat sa ne spuna ce a facut el cu banii respectivi, lucru dovedit cu poze ale etapelor constructiei sale iar noi (unii) care nu am inteles greseala omului am sarit pe el si am inceput sa ne laudam cu cele pe care noi le-am facut.
Ar trebui sa ne gandim putin si la faptul ca poate nici pe noi nu ne crede lumea cand spunem ca am investit 50000 de euro in renovarea unui apartament sau 80000 de euro in renovarea unei case!!! si nu doar sa fim ironici cu altii care ne impartasesc din experientele lor (aviz amatorilor de ironii gen "cum mai stai cu constructia...").
Daca voi ati cheltuit atatia bani in proiectele voastre e strict treaba voastra (eu sincer nu va cred) dar aici se discuta despre cu totul altceva.
Noi nu suntem nemti (Ovidiu1973, in Germania nu ti-ai face o casa cu mai putin de 100.000 de euro ai dreptate aici) si nici nu ne vom putea compara vreodata cu ei pt ca noi suntem romani si traim in Romania (din nefericire) dovada faptul ca in loc sa ne incurajam unii pe altii mai mult ne criticam si ne ironizam.
Este dreptul nostru daca vrem sa construim cu mai putini bani si in timp mai lung, nu este interzis prin lege, iar daca ne permitem sau nu, asta iar e strict treaba noastra.
Nu promovam nimic aici Ovidiu1973, pur si simplu incercam sa discutam despre ce facem fiecare dintre noi si asa cum spunea cineva incercam sa obtinem maxim de calitate la pret rezonabil.
Iar daca consideram PAL-ul un material de calitate, indiferent de grosimea lui, atunci chiar sunt lamurit de calitatea de care vorbesc unii...
Si apropo, coretweaker : NU MI-AM DORIT O CASA MAI MARE, nu din cauza ca nu mi-as fi permis sa o construiesc, ci pt ca efectiv nu-i vad rostul, sincer iti spun. Proiectul meu initial era de 180 mp dar am redus la 140 mp si ma felicit pt alegerea facuta. Tu ai spus ca preferi sa locuiesti la bloc (e strict dorinta ta) insa mie nu-mi place si vreau la casa oricat de mica ar fi ea.
Pt tine Ovidiu1973, te indemn sa faci o excursie de la Timisoara la Caransebes si ai sa vezi sute de case (chiar in Timisoara) care inca nu sunt finisate si nici nu vor fi prea curand (dar cred ca ar fi prea mult pt tine). Cam atat...deocamdata.

ovidiu1973
17.02.2011, 13:21
Noi nu suntem nemti (Ovidiu1973, in Germania nu ti-ai face o casa cu mai putin de 100.000 de euro ai dreptate aici) si nici nu ne vom putea compara vreodata cu ei pt ca noi suntem romani si traim in Romania (din nefericire) dovada faptul ca in loc sa ne incurajam unii pe altii mai mult ne criticam si ne ironizam.

Pt tine Ovidiu1973, te indemn sa faci o excursie de la Timisoara la Caransebes si ai sa vezi sute de case (chiar in Timisoara) care inca nu sunt finisate si nici nu vor fi prea curand (dar cred ca ar fi prea mult pt tine). Cam atat...deocamdata.

Paulo34, imi cer scuze daca crezi ca am incercat sa ironizez pe cineva.
Este treaba ta daca crezi cati bani am cheltuit eu sau altcineva. Am raspuns la acest post doar pentru a incerca sa vad spun cat se cheltuie in realitate cu finalizarea unei case, scopul meu nu era sa ma laud.

Chiar daca suntem la 60 km distanta traim in lumi diferite, avem perceptii diferite despre cam tot ce insemna calitate, costuri, bani, si multe alte care nu fac obietul acestei discutii.

Eu chiar va doresc sa va realizati casele asa cum considerati voi ca este bine, dar asa cum ai spus un drum (si ai fost putin ironic) intre Timisoara si Caransabes imi va demonstra ca sunt destul de multi care au inceput si inca nu au terminat casa (sa stii ca si ei au gandit ca si tine, ca vor reusi, ca nu poate sa coste atat de mult, etc).

Da traim in Romania si pe zi ce trece imi dau seama ca ne meritam soarta. In Germania nici tu si nici initiatorul acestui topic nu ar fi inceput o constructie asa cum ati inceput-o in Romania! Daca ne dorin sa fim mai mult decat niste romani care se vaita ca nu avem bani, ca nu se poate si tot felul de expresii care incep cu NU, atunci ar fi cazul sa ne schimbam si sa gandim altfel. (Sunt offtopic si o sa ma creada lume putin ... :roll: )

Si nu imi place sa fiu catalogat "nu cunosti valoarea banilor", sau "nu ai construit cu mainile tale" sau "ai o caruta de bani". Am salar, am credit la banca, imi castig banii cinstit, pe voi cineva va impiedica sa castigati mai multi bani ?

Inca odada va doresc sa va realizati casele asa cum doriti voi si va doresc multa bafta.

@Paulo34, FlorinGeorge, incercati sa reveniti cu poze si informatii dupa ce v-ati mutat in casele voastre. Sunt chiar curios ce o sa iasa la final.

P.S. Admin, scuze daca am fost offtopic. Voi incerca sa ma abtin si sa nu mai postez.

coretweaker
17.02.2011, 13:56
Iar daca consideram PAL-ul un material de calitate, indiferent de grosimea lui, atunci chiar sunt lamurit de calitatea de care vorbesc unii...

N-a sustinut nimeni ca PAL-ul este un material nobil... dar de aici si pana la a considera PAL-ul ca fiind un material de calitate slaba (asa cum sugerezi) este drum lung. Comparatia PAL-ului cu lemnul este foarte utila, dar aici nu exista un castigator clar deoarece are si lemnul multe dezavantaje pe langa avantajele evidente. Lista este lunga, nu stau sa le insir pe toate.
Exista diferente foarte mari de aspect si de rezistenta de la un tip de PAL la altul si, de exemplu, simplul fapt ca o piesa din PAL este cantuita cu ABS de 2 mm cu striatii (ce imita fibra lemnoasa) in locul cantului "de hartie" lipit cu fierul de calcat face o foarte mare diferenta. Iti spun doar doua mari avantaje ale PAL-ului: faptul ca se pot taia placi cu suprafete foarte mari si faptul ca nu "lucreaza" in timp, ca lemnul uscat insuficient.
In mana unui bun designer, din PAL se pot face piese de mobilier foarte frumoase, practice si rezistente. Eu am vazut foarte multe piese executate din PAL si-ti pot spune ca diferentele de calitate si aspect pot fi enorme si nu trebuie sa compari ceea ce vezi acasa la un om sarac (care si-a incropit si el o mobila din ce a putut) cu piesele facute de designeri talentati si la care s-au folosit cele mai bune materiale si idei.
La fel de gresita este si comparatia dintre o piesa de mobilier (din lemn masiv) de proasta calitate cu o piesa de valoare, privind doar prin prisma faptului ca au fost construite amandoua din lemn. Din pacate, am vazut destule piese de mobilier (din lemn) de proasta calitate, si cam asa sunt cele mai multe din comert. Asa ca, imi permit sa nu impartasesc entuziasmul unora pentru lemn doar dragul lemnului, chiar daca mobila respectiva nu este nici prea frumoasa si nici solida, nici macar din lemn de calitate nu este construita (fiindca ar fi prea scumpa)... dar nu-i asa, este lemn.
Eu iubesc mobila din lemn masiv cu conditia ca aceasta sa fie de calitate si facuta cu gust, altfel nu-i dau prea mare atentie.

iulishca
17.02.2011, 19:54
Cat mai costa in ziua de azi mp casa la cheie? Intre cat si cat...

iulishca
17.02.2011, 20:26
Vrem o casa de 60 parter + 60 mansarda, parter la cheie, mansarda la rosu. Nu prea stiu preturile, acum am inceput sa ne interesam... :oops:

paolo34
17.02.2011, 21:30
Ovidiu1973, inca o data trebuie sa incerc sa te conving ca eu nu ma plang ca am bani putini sau ca sufar vreo lipsa sau castig putin. De asemenea sa fii sigur ca gresesti cand iti inchipui ca eu nu mi-am facut un plan de actiune si nu m-am gandit la cum voi finaliza ceea ce am inceput. Chiar nu-mi pot inchipui de unde ai tras concluzia ca nu-mi permit sa termin ce am inceput sau ca nu castig suficienti bani??? Am afirmat eu acest lucru?
Ma bucur ca ai salar si te-ai descurcat atat de bine si ai reusit sa te muti in casa PE CARE AI RENOVAT-O, NU AI RIDICAT-O DE LA ZERO CA ALTII si te felicit inca o data dar asta nu inseamna ca numai tu esti in stare sa faci ce ai facut iar noi nu. Nu mai zic de Germania nimic pt. ca acolo totul e diferit fata de tara noastra.
Si te rog din suflet, nu subaprecia gandirea nimanui pt ca nu esti in masura sa faci lucrul asta si mai ales cu referire la atatia oameni (vezi chestia cu Timisoara-Caransebes). Eu ti-am dat exemplul respectiv pt a scoate in evidenta faptul ca sunt multi care mai au de lucru si nu termina in 5 luni de construit, din diverse motive nicidecum ca nu au gandit la ceea ce s-au inhamat. Oare toti sunt cu capul in nori? Hai sa fim realisti, sunt case care nici nu se pot compara cu a ta (pe care am vazut-o doar daramata, apropo, nicidecum finalizata), case care cu siguranta sunt ridicate de oameni cu posibilitati.
Dintr-un punct de vedere sunt de acord cu tine si anume ca se cheltuie multi bani pt a ridica si finaliza o casa si nu este usor (decat daca esti Becali sau Tiriac) asa cum nu este simplu sa ai o masina noua de ultima generatie etc, insa eu sunt ferm convins ca nu voi ajunge la 80000 de euro total cu casa mea, darmite peste 100000 de mii (asa cum ai spus tu).
Cand o sa fie gata te invit ca sa vezi ce a iesit si cu prilejul asta facem si un gratar in curte si bem o bere daca tot suntem asa aproape si il invit si pe coretweaker pt ca el nu poate face gratar in apartamentul pe care il are (fara suparare).
As vrea sa incheiem aici discutia pe care am pornit-o pt ca nu are rost sa mai continuam pe aceasta tema si sa asteptam pe initiatorul topicului sa ne mai spuna ce a mai facut.
Cu stima pt toata lumea si cu scuzele de rigoare daca am deviat prea mult de la subiect si mai ales cu rugamintea de a nu va supara pe mine daca am deranjat pe cineva.

da_n
17.02.2011, 21:57
... si il invit si pe coretweaker pt ca el nu poate face gratar in apartamentul pe care il are (fara suparare).
cam pripita concluzia, eu in 10 ani de stat la bloc am mancat mai multa carne prajita la gratar pe balcon decat in toata viata traita-n Ro la casa, depinde de zona, gusturi, obiceiuri, pofte, manii sau cum vrei sa le spui
asa ca daca are balcon si-i place meniul, nu vad de ce nu poate sa-si satisfaca pofta
ps: ai grija la grasimi si pofta buna!

coretweaker
17.02.2011, 22:57
Cand o sa fie gata te invit ca sa vezi ce a iesit si cu prilejul asta facem si un gratar in curte si bem o bere daca tot suntem asa aproape si il invit si pe coretweaker pt ca el nu poate face gratar in apartamentul pe care il are (fara suparare).

Gratar zici, hmmm... eu n-am sa uit... :D

paolo34
17.02.2011, 23:15
Gratar zici, hmmm... eu n-am sa uit...

Si poate imi dai si niste sfaturi cu privire la mobila ce zici? :lol: :lol:

coretweaker
17.02.2011, 23:48
Gratar zici, hmmm... eu n-am sa uit...

Si poate imi dai si niste sfaturi cu privire la mobila ce zici? :lol: :lol:

Primul sfat acum... Daca mobila este din lemn masiv, atunci este buna la gratar, daca este din PAL, nu !
1-0 pentru lemn, pana acum. :lol:

ivan_turbinca
18.02.2011, 00:19
Noi sa ajungem ca germanii? niciodata! de ce niciodata? Pentru ca suntem niste tarani cocliti,betivi,cu neveste curve.de aia. Ca punem intrebari pe forum cum sa ne agatam mai bine o sarma de rufe in exteriorul blocului,pentru ca zicem ca facem o casa de locuit cu 7000 de euro,pentru ca nu punem mana sa muncim,asteptam sa cada,pentru ca suntem calcati in picioare de aia cu burtile mari(vezi guvern senat parlament presedinte si sleahta lor,pentru ca suntem invidiosi ca ala are si io n-am,de unde are ala?! treaba lui de unde are,fa si tu nu te tine nimeni! Si lista poate continua!

da_n
18.02.2011, 10:05
ivane, totu-i relativ, depinde la ce te raportezi, si ji... pardon evreii usca rufele in afara blocului ( http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=15291&postdays=0&postorder=asc&start=30 ) si de aia rule the world

sunt multi pe pamant care o duc bine si nu se iau dupa nemti (sau alte natii)

ics
18.02.2011, 12:21
Vrem o casa de 60 parter + 60 mansarda, parter la cheie, mansarda la rosu. Nu prea stiu preturile, acum am inceput sa ne interesam... :oops:
la rosu poate sa coste incepand de la 100eur/mp
la cheie cel putin de 3 ori pe atat

coretweaker
18.02.2011, 16:43

La care se mai adauga doar pamantul, amenajarea curtii, gardul... si uite asa facem casa cu 7000 euro. :lol:

paolo34
18.02.2011, 16:47
La care se mai adauga doar pamantul, amenajarea curtii, gardul... si uite asa facem casa cu 7000 euro.
Si neaparat sa nu uitam mobila...de preferinta de PAL... :lol: :lol:

coretweaker
18.02.2011, 16:55
La care se mai adauga doar pamantul, amenajarea curtii, gardul... si uite asa facem casa cu 7000 euro.
Si neaparat sa nu uitam mobila...de preferinta de PAL... :lol: :lol:

Poate ne arati niste poze cu mobila ta, sa vedem si noi despre ce este vorba. :roll:

paolo34
18.02.2011, 17:09
Poate ne arati niste poze cu mobila ta, sa vedem si noi despre ce este vorba. :roll:[/quote]

Inca nu am ajuns la mobila...mai sus era o gluma...cand o sa mobilez o sa solicit un sfat de la tine ti-am zis.

ovidiu1973
19.02.2011, 12:10
Paulo34, asptep gratarul si berea.
Nu am spuns ca sunt din Timisoara, am spus ca sunt din jud. Timis, suntem mai aproape decat crezi.

P.S. Sa stii ca renovarea unei case este mai dificila ca si constructia de la zero.

piciu
19.02.2011, 15:14
sa stai tu piciule in casa de chirpici,noi preferam de beton si caramida si cu proiect chiar! ;)
-As vrea eu sa fiu intr-o casa din aia de chirpici la momentul unui cutremur decat in aia care stau acum de caramida si plansee de beton. :D

coretweaker
22.02.2011, 09:42
-As vrea eu sa fiu intr-o casa din aia de chirpici la momentul unui cutremur decat in aia care stau acum de caramida si plansee de beton. :D

Cauta pe youtube imagini de dupa cutremur din zone unde oamenii locuiesc in case din chirpici... Iran, China sau de ce nu Turcia, in zonele rurale. Eu n-as vrea sa stau intr-una.

iulishca
23.02.2011, 00:30

La care se mai adauga doar pamantul, amenajarea curtii, gardul... si uite asa facem casa cu 7000 euro. :lol:

:) Multumesc pentru raspuns! Terenul il avem. Eu sper sa ne incadram in 30.000 doar cu parterul amenajat, fara mobila...

ics
23.02.2011, 10:15
io cu 30k sunt la gri: tencuit, geame, usi, shape, instal electrica jumate si cea de apa 3/4

iulishca
23.02.2011, 11:01
io cu 30k sunt la gri: tencuit, geame, usi, shape, instal electrica jumate si cea de apa 3/4

Spor in continuare! Cati mp are casa? E cu etaj sau mansarda?

ics
23.02.2011, 12:03
180 plus beci, mansarda
peretii despartitori la mansarda i-as face acum tot din caramida, solutia usoara cu rigips si vata mi se pare scumpa si doar cu efort considerabil ajungi la un confort rezonabil

ovidiu1973
23.02.2011, 14:44
ics, doar sa inteleg corect, suprafata este de 180 mp per nivel ?
La asta se mai adauga mansarda (aproximativ inca vreo 150 mp) ?
Cate persoane vor locui in casa ?

ics
23.02.2011, 15:36
nu, 90 pe nivel; e casa de vacanta asa ca numarul e variabil

piciu
25.02.2011, 15:32

Cauta pe youtube imagini de dupa cutremur din zone unde oamenii locuiesc in case din chirpici... Iran, China sau de ce nu Turcia, in zonele rurale. Eu n-as vrea sa stau intr-una.
-La ce fel de case au facut aia.... eu am spus ca as sta in una care este facuta pe linga mine , chirpicul este material de umplutura iar barnele de salcam puse in X cu talpa tot de salcam si gradele (bete impletite),se misca se inconvoaie si apoi revine la loc, cel mult se crapa pereti de lut, dar nu cad ca cei de caramida ca in Noua Zeelanda in orasul Biserica lui Cristos.

ivan_turbinca
06.03.2011, 16:37
Da! da! BraNconier!!!

georgeflorin
25.11.2011, 20:01
maine detalii

john25
31.12.2011, 10:48
dl georgeflorin cum mai merge treaba cu casa ?ati atasat o poza si urma detalii insa a trecut ceva timp de atunci si n-ati lasat curiosi pe toti.asteptam poze si cam unde a ajuns bugetul.

becuriculed
04.01.2012, 10:27
sunt pur si simplu de umplutura, ca sa nu consume omu mai multi bani pe beton, asta nu inseamna ca este si bine , exista un proiect exista niste calcule care nu prea au fost luate in calcul probabil

tuluca.dan
27.01.2012, 18:21
...depinde de proiect, daca o casa se face pe cadre , o sa coste mai mult, se face o armare mai "agresiva", alt fier alt beton, fata de o casa care se construieste cu pereti portanti, o casa cu peretii portanti costa cu aproximativ 20% mai putin decat una pe cadre. Si sa nu uitam ca suntem in Romania, unde lenea`i cucoana mare, si Inginerii/Proiectantii, prefera sa faca supradimensionare , ca sa fie ei siguri. La un proiect se lucreaza cam 2~3 saptamani, ca sa iasa cum trebuie, in schimb ei baga frumos AllPlan/AutoCad (programe de proiectare,etc) , fac desenele intr`o zi, in cealalta zi structura ...si uite asa te trezesti ca ti`a facut Dl.Inginer din casuta care o visai tu ...un buncar! Nu vreau sa`mi sara`n cap inginerii de pe aici, ca sunt cativa, care poate lucreaza cinstit si cu pasiune, dar generatia asta noua lucreaza pe "CANTITATE" nu pe "CALITATE"... si din aceasta cauza anumite persoane dau pe o casa de ~150mp 100.000 Euro si alte persoane dau decat 60.000 .
Va urma sa deschid si eu un thread imediat ce`mi iese autorizatia, sa vedeti cum pe un teren de 200mp ( 6m deschidere) se poate face o casa cu parter+ etaj mansardat(70~80 mp/nivel) cu 4 dormitoare, 5 bai, 1 bucatarie, 1 bucata living mare... cu banutzi nu foarte multi!

john25
27.01.2012, 20:05
aveti dreptate intr-o oarecare masura,inginerii supradimensioneza ca oricum fierul va fi mai putin in fundatie in placa peste tot daca avem 8 tone de fier la o casa medie deja se pare ca e supradimensionata(de altfel cum mi s-au parut si mie citeva proiecte).nu trebuie sa uitam nici de nenumarate gafe sau a omis meseriasul,cine doreste sa faca o casa pt el sigur nu va costa 60000.cel ce cumpara o casa ar trebui sa se intereseze de toate procesele din timpul executiei (foto procese vb etc).

tuluca.dan
27.01.2012, 20:17
spun asta cu supradimensionarea deoarece sunt patit de 2 ori , cu 2 proiecte, dar am avut norocul ca am fost student la facultatea de constructii si inca mai oarecum habar, si am ramas prieten cu profesorii de acolo, si mi`au zis ce si cum. Plus ca sunt multe alte chestii, iarna sunt mult mai ieftine materialele de constructii : " omul destept iarna isi face car si vara sanie" ...pana la urma fiecare isi face casa cum doreste. Si ptr detectarea hibelor care nu se vad exista experti autorizati care fac asa ceva, ce`i drept o expertiza cere ceva banuti ...!

Si D`zeu v`a dat gura sa o folositi, asa ca negociati orice pret, orice banut conteaza. Nu uitati : " Nu prost e ala care cere, prost e ala care da" , asa ca daca cineva a dat 100.000 de Euro pe o casa de 150 mp, nu inseamna ca trebuie sa dam toti aceasi suma de bani! Sanatate si spor ! Cer scuze ca am intervenit oarecum offtopic, dar trebuia sa dau o replica unor persoane care cred ca`s miez`...Salve

RaduCA
27.01.2012, 20:34
[...] deschid si eu un thread imediat ce`mi iese autorizatia, sa vedeti cum pe un teren de 200mp ( 6m deschidere) se poate face o casa cu parter+ etaj mansardat(70~80 mp/nivel) cu 4 dormitoare, 5 bai, 1 bucatarie, 1 bucata living mare... cu banutzi nu foarte multi!
Abia aştept să văd şi eu topicul unde totul va fi... "lapte şi miere". ;-)

nicu78
02.02.2012, 22:44
.......da chiar asa , as vrea sa vad si eu o astfel de casa , da sa nu ne lasi cu ochii in soare , cum au facut altii, sa stii ca eu sint un om foarte curios , si sint chiar interesant .

tuluca.dan
25.02.2012, 18:50
promit ca nu va las! ... in momentul in care am hartia`n mana deschid si threadul!

mihai bonda
25.02.2012, 19:35
nicu78, paolo34.

Scopul meu nu este sa ma laud. Daca vream de banii care i-am cheltuit imi luam un lant gros si un BMW.

Scopul este sa impartasesc altora din experienta mea si mai ales partea cu a planifica, a lua un credit si cel mai important de a duce constructia pana la capat.

Am raspuns la acest subiect dintr-un singur motiv, titlu "casa cu buget limitat", stimati domni, buget inseamna alt ceva, definitia din dex este:

Lumea civilizata ia un credit si termina casa, voi refuzati idea unui credit !
Eu am luat un credit si m-am mutat in casa, voi veti munci la casa inca 5-6 ani de acuma inainte.

Cand va veni momentul "vopsea decorativa" va rog sa nu il sariti si sa cumparati altceva ca atunci va mai fi gata inca o casa "gri".

P.S. profilul la geamul meu termopan este "Rehau".

amice eu am terminat casa in 3 ani fara credit de la fundatie la finisat complet....bine mai am curtea de amenajat....deci cei pe care ii blamezi tu ca refuza creditele sunt cei care refuza sa fie slugi pe 10-20 de ani la o banca de ***** ...da?...deci mai sunt si cei care gandesc cu capul cu cu ... ..care-i smecheria ca acum poate ai salar de 1400 euro si iti permiti rata de 600 la casa , dar poate peste 5 ani te bate afara si ramia boschetar si iti ia banca casa....lasa asa mai domol ...o termini in x ani ..dar macar stii ca nu o faci pe datorie...clever nu?

mihai bonda
25.02.2012, 19:37
maine detalii

bravo man...vezi ca se poate ....asa am facut-o si eu in regie proprie...si a iesit ft ft ieftin...nu spun cat pt ca nu doresc flame....da r se poate...

coby
28.02.2012, 14:27
o fi vandut casa ca se ...darama...

mihai bonda
28.02.2012, 15:04
n-ai frica , ca nu se darama... daca nu e executata de asazisi "dezvoltatori" neaparat se darama? nu mai fiti rai...daca voi ati platit sume exorbitante , nu neaparat se reflecta calitatea in pretul platit de voi..de ex : eu sunt tamplar...daca tu dai pe un mobilier de bucatarie din stejar 2500 euro iar eu il fac cu 500 euro pt mine(pretul materialului) , inseamna ca se strica sau ca nu e bun? think smart ;)

nicu78
28.02.2012, 16:58
o fi vandut casa ca se ...darama....................

.......daaaaaaaaaaaaa buna tareeeee asta , credca sa darimat sigur cu ninsorile astea

petre mihai
28.02.2012, 17:14
De de ai pus pietrele acelea prin fundaţie?of topic-pietre????e super bine .In ct au fost case vandute care in loc de aceste pietre aveau bidoane bagate in fundatie.Acolo economie de materiale.(localitatea-Poarta Alba)

georgeflorin
28.02.2012, 20:29
.................

.......daaaaaaaaaaaaa buna tareeeee asta , credca sa darimat sigur cu ninsorile astea

eeeeeeeeee tin sa te anunt ca nu sa daramat , si nici nu se va darama , de daramat se darama poate alea ce le cumperi de la dezvoltatori , in comparatia cu alea asta ii pot da nota 10 linistit.

georgeflorin
28.02.2012, 20:36
amice eu am terminat casa in 3 ani fara credit de la fundatie la finisat complet....bine mai am curtea de amenajat....deci cei pe care ii blamezi tu ca refuza creditele sunt cei care refuza sa fie slugi pe 10-20 de ani la o banca de ***** ...da?...deci mai sunt si cei care gandesc cu capul cu cu ... ..care-i smecheria ca acum poate ai salar de 1400 euro si iti permiti rata de 600 la casa , dar poate peste 5 ani te bate afara si ramia boschetar si iti ia banca casa....lasa asa mai domol ...o termini in x ani ..dar macar stii ca nu o faci pe datorie...clever nu?

foarte corect !!!! casa ii aproape gata , 2 ani , curtea , gardul aproape gata toate , mai trebe vreo 3-4 saci de ciment 4-5 de var , nisip este, sa se tencuiasca stalpi DATORII ZERO

mihai bonda
28.02.2012, 21:02
bravo frate ...deci se poate ... uite ce am facut eu tot cu datorii zero in mai putin de 3 ani ;) ...63602636116360963608636076360663605636046360363 612

mihai bonda
28.02.2012, 21:07
si asa a inceput in 2009....6361463615636166361763618636196362063621

ecko72t
29.02.2012, 03:02
Felicitari domnule Mihai ! casa arata foarte bine.
Daca va rog, imi puteti da mai multe imagini de la nasterea fundatiei pana e gata? Eventual daca stiti cheltuielile de material si cantitatea. O zi buna! Multumes mult
( iacobovi@gmail.com)

mihai bonda
01.03.2012, 08:08
imi pare rau , dar nu am tinut o evidenta legat de costuri deoarece am luat materialele pe rand si nu am tinut chitantele ...ce mai stiu e ca am luat vreo 90 mc de caramida ,asta nu o uit ca m-a usturat la buzunar :)

nicu78
01.03.2012, 11:47
Eeeeeeeee acolo e buba Mihai , cind o ridici la Rosu...acolo se duc grosul de bani. Si pe mine mo usturat la bani. Adica ce zic eu usturat , mio golit buzunarele....dupa asta poti sa o faci pe bucatele...bineinteles cind mai stringi bani..

danagaspar
20.03.2012, 21:12
Dle George,am citit fiecare cuvant scris de toti cei care au postat(sau criticat)si tin sa va felicit pt casa,indif ca e pt dvs sau de vanzare.Sunt de acord ca in regie proprie se poate face cu banuti mai putini,o casa.Poate ca nu e tocmai nevoie sa investesti zeci de mii de euro pt a avea cateva camere.Cei care nu au facut decat sa carcoteasca in privinta calitatii si au dezaprobat felul in care ati construit,cred ca nu au prea iesit in lume sa vada ca in alte parti din Europa casele(sau blocurile) se fac cu foarte multa superficialitate si rezista mai mult decat apuca ei sa o vada daramata.Si in acest tip de case locuiesc si oamenii cu foarte multi bani.Iar legat de casele de chirpici...cine nu a locuit in una,mai bn sa se abtina de la comentarii,pt ca nu sunt in cunostinta de cauza.Despre ce nu stii,nu vb!Si sa se tina cont ca erau facute de un nene care avea cat de cat idee,iar cei care ajutau la construire nu erau tocmai ingineri constructori,ci mai degraba vecini care se ajutau intre ei!Si aceste case ,exact cum a spus cineva,din anii 1930,inca mai sunt in picioare!Dar se pare ca unii sunt mai mult"matze crescute in apartamente"si plini de ifose,nu s-ar cobori la un asa nivel!Poate ca ar trebui sa tineti cont si de cei care nu isi permit credite la banci,sa le ia,sa le achite si care totusi isi doresc si ei o casuta a lor!Sau cei cu mai putine posibilitati nu au dreptul sa isi doreasca asa ceva?eu ,daca m-as pricepe as face exact ca george florin si mi-as construi o casuta mica si ieftina,pt ca nu am avut norocul sa ma nasc intr-o familie de oameni instariti,iar asta nu ma face mai putin OM!Dar cum nu ma pricep sa imi construiesc una,iar foarte multi bani ,nu am,atunci voi renova si extinde casa cea veche a parintilor mei si sper sa ma descurc cu bani putini,pt a avea si eu un "coltz"al meu!Pt cei care au alte posibilitati,ne scuzati ca incercam sa traim in case decente,ca le facem in cativa ani si nu luni si va deranjam d.p.d.v estetic cand ne priviti casele neterminate!In ceea ce priveste compatimirea statului pt ca incepe si el autostrazi si nu le mai termina,diferenta e ca noi nu ne furam pe noi sau pe altii,cand incercam sa construim ceva,pe cand ei...stiti rsp!ei au suficiente fonduri,iar noi,nu!Spor la treaba celor care au ceva in desfasurare(macar un plan)!

Fuly
12.04.2012, 00:20
Salutare Tuturor,,,Il felicit in primul riind pe George Florin,,ca a reusit sa termine casa,,se poate si cu bani mai putini,,sunt deacord si eu cu majoritatea de pe forum,,Vreau sa ma apuc si eu de o casa in 2013,,de 180 mp parter,mansarda si subsol,subsolul este de 35 mp,,deci in total 215 mp construiti..am gasit echipa care o face la rosu cu 5500 euro si de calitate,,am vazut lucrari facute de ei...Am 30 000 euro,,credeti ca pot sa o ridic la rosu cu banii astia?......Living,,2 bai,,4 dormitoare,,bucatarie,,hol.........Casa este de 8 m pe 12 m,,Imi cer scuze ca m-am bagat si eu cu intrebarea mea pe aceest topic!!!Succes la construit!!:-p

geo_gsm
24.04.2012, 20:22
De aceea suntem noi (romani) unde suntem, mergi in Germania, Austria, Elvetia si nu o sa vezi case ca la noi.

Tu OVIDIU ai gandit cand ai scris fraza asta?? Tu compari Germania,Austria,Elvetia cu Romania?care este salariul minin in aceste tari??

mihai_v2
01.05.2012, 23:05
Salutare la toti. Trebuie sa-l felicit si eu pe initiatorul acestui topic pentru realizarea lui .Asta da curaj si altora sa-si construiasca casa mult visata cu o investitie nu foarte mare, avand in vedere si vremurile in care traim, iar de o comparatie cu tarile vest europene nici nu poate fi vorba.
Se vorbea pe aici de case incepute si nefinisate pe exterior cel putin pentru ca nu s-au incadrat in buget, dar ce spuneti ca in zona unde stau eu ,s-au dat de la primarie ,dupa ani de asteptare ,329 loturi de casa pentru tineri, in folosinta gratuita dupa L15/2003. Aceste loturi au fost impartite acum 1 an si 2 luni. La ora actuala in acea zona exista O SINGURA fundatie la nivel de elevatie si inca 2 fundatii la nivel de sapatura dintre care una avea si malurile surpate. Primaria a mai prelungit cu inca un an termenul limita pentru inceperea macar a fundatiei. Asta demonstreaza cred ,cat de "plini de bani" sunt Romanii.

Printre cei 329 de "fericiti" ma aflu si eu si sper ca in vara asta sa incep si eu fundatia si sa nu raman doar cu atat .Deocamdata sunt la faza de proiect si obtinere a C.U. Urmeaza avizele pentru RAJA ,ENEL si MEDIU ,apoi AC. Toate astea ma vor costa aprox. 1400 Euro. Apoi mai vedem . Va tin la curent si mult succes la toata lumea.

miki68
18.05.2012, 17:52
dupa ce ai turnat un strat de beton,ai pus armatura si din nou un strat de beton poti pune pietre stfel incit intre pietre sa fie beton adica s-a nu fie piatra peste sau linga piatra.
s-e spune ca fundatiile cu piatre in beton sint mult mai rezistente decit cele fara.

fagiii
01.09.2012, 00:26
Dar cum e posibil asa ceva???eu locuiesc in Austria anul trecut am inceput si eu sa construiesc am avut bani in mana 130.000euro +teren cu toate actele si proiectu platit si nu mi-au ajuns sunt doar la rosu si cu geamurile puse,casa are 260mp P+E si Demisol de 139mp din beton de 40cm grosime,cum am calculat si noi ne mai trebuie pe putin 80.000euro sa o termin.
Cine poate sa imi recomande un meserias dar bun care sa imi tencuiasca si mie asa cum se face la noi in Romania cu mana?ies mai ieftin?calitatea e aceeasi?
Multumesc

VYS
01.09.2012, 10:18
Salutare Tuturor,,,Il felicit in primul riind pe George Florin,,ca a reusit sa termine casa,,se poate si cu bani mai putini,,sunt deacord si eu cu majoritatea de pe forum,,Vreau sa ma apuc si eu de o casa in 2013,,de 180 mp parter,mansarda si subsol,subsolul este de 35 mp,,deci in total 215 mp construiti..am gasit echipa care o face la rosu cu 5500 euro si de calitate,,am vazut lucrari facute de ei...Am 30 000 euro,,credeti ca pot sa o ridic la rosu cu banii astia?......Living,,2 bai,,4 dormitoare,,bucatarie,,hol.........Casa este de 8 m pe 12 m,,Imi cer scuze ca m-am bagat si eu cu intrebarea mea pe aceest topic!!!Succes la construit!!:-p

Nu cred ca vei gasi pe cineva care sa lucreze o astfel de casa doar cu 5000 Euro manopera, cel putin dublu ar fi un pret real.
Subsolul de 35 mp va inghiti o gramada de banuti, cei 30000 euro mare mirare sa iti ajunga pentru faza la rosu la astfel de casa.

danradu20
30.12.2012, 08:00
Felicitati domnule george.Am citit tot acest topic.Se poate face cu 10 000 Euro o casa in rosu plus curtea imprejmuita...si eu am reusit la o casa tot de 160 mp, 80 mp amprenta la sol.
Dar sunt unele persoane care din cate vad insista ca trebuie facuta neaparat cu 80 000 euro,ca altfel nu este buna.
Inca odata felicitarile mele!

spik1
30.12.2012, 19:16
Salut !O idee excelenta cu lemnul de la gard si balcon ! Este cel mai estetic gard pe care l-am vazut pana acum (simpu si ...pur si simplu frumos) !!! Felicitari domnule georgeflorin. Numai de bine !

VYS
30.12.2012, 21:05
Se poate face cu 10 000 Euro o casa in rosu plus curtea imprejmuita...si eu am reusit la o casa tot de 160 mp, 80 mp amprenta la sol.
Dar sunt unele persoane care din cate vad insista ca trebuie facuta neaparat cu 80 000 euro,ca altfel nu este buna.

De la casa cu 7000 Euro se spune de casa la ROSU cu 10000 Euro, locuinta oricum departe de a fi finalizata. Fiecare care are specificul ei, poate costa mai mult sai mai putin, depinde de structura ca sa nu vorbim de relativismul partii cu finisare si alte chestiuni ce tin de distanta CASA la ROSU si casa FINALIZATA. Nu vidneti iluzii celor care nu cunosc aceste aspecte pentru ca pot alege gresit uneori. Una este sa lucrezi personal, una este sa ai firma angajata, una este sa muncesti in regie proprie sau cu echipe de mesteri oficiali sau nu, sunt prea multe aspecte si nu cred ca e obligatoriu sa cheltuiesti 80000 Euro dar nici sa subestimam de dragul aventurilor.
In orice caz, sa va bucurati de casele voastre si un An Nou cu impliniri si satisfactii.

nicu78
30.12.2012, 22:35
De la casa cu 7000 Euro se spune de casa la ROSU cu 10000 Euro, locuinta oricum departe de a fi finalizata. Fiecare care are specificul ei, poate costa mai mult sai mai putin, depinde de structura ca sa nu vorbim de relativismul partii cu finisare si alte chestiuni ce tin de distanta CASA la ROSU si casa FINALIZATA. Nu vidneti iluzii celor care nu cunosc aceste aspecte pentru ca pot alege gresit uneori. Una este sa lucrezi personal, una este sa ai firma angajata, una este sa muncesti in regie proprie sau cu echipe de mesteri oficiali sau nu, sunt prea multe aspecte si nu cred ca e obligatoriu sa cheltuiesti 80000 Euro dar nici sa subestimam de dragul aventurilor.
In orice caz, sa va bucurati de casele voastre si un An Nou cu impliniri si satisfactii.................

Daaaaaaaaaaaaaaaa Asaiiiiiiiiiiiii corect ceea ce spui...eu stiu ce inseamna asta ...de fapt sint satul peste cap de meseriasi...
Dar va urez tuturor un an nou fericit ...si multa sanatate ..cai mai buna decit toate..:grin:

SutoAndras
03.01.2013, 00:52
unele fundatii se fac din piatra
unele fundatii se fac din boltari,care ulterior se umplu cu ciment

oare pietrele acelea sunt prost puse acolo ?

SutoAndras
03.01.2013, 01:26
Daca voi nu ati vazut decat case cu structura din beton armat nu inseamna ca structura din boltari e proasta.Cauta in reglementarile USA si vezi ca toate casele se fac asa .Intradevar sunt din lemn ,dar aceiasi reglementare o au si in jurul fasiei San Andreas ,pe langa care Vrancea pare un copil.
In plus sunt case de 100 de ani din chirpici care au prins `40 si `77.Reveniti-va va rog.

spik1
03.01.2013, 09:39
Ehee,,! Casa bunicii este facuta din pamant galben cu paie, zid gros de 600 mm. Sa vezi racoare vara si caldura iarna, fara nici o izolatie ! Atat ca trebuie ingrijita de 2 ori pe an. Are un fel de trotuar din pamant de jur imprejur "lipit" cu pamant galben in amestec cu balega de cal si pleava sau paie la crapaturile mai mari. Acest trotuar impiedica apa sa se infiltreze in "talpa casei" . A rezistat cu brio 80 de ani, din pacate de ceva timp (5 ani ) nu mai ingrijeste nimeni de ea .

nescuc
10.01.2013, 16:59

eu nu cred ca pot sa o faca cu 5500 euro

nescuc
10.01.2013, 17:05
dar daca s-au bagat numai pietre si nu sa mai bagat si armatura sau sa bagat ca si pietrele aiurea crezi ca mai este in regula. si crezi ca este in regule ca adincimea fundatiei sa fie 40 cm din care 20 astupete cu pietroaie. daca vrei sa faci o casa in 2012 cum o facea tataie in 45 este in regula

nescuc
10.01.2013, 17:11
O sa fac un xerox la chitante si am sa le pun pe site.
ex BCA a fost 240 lei mc pentru toata casa a trebuit 30 mc - 7200 lei a costat BCAul asta inseamna nici 2000 de euro.
o sa pun toate cheltuielile aici.

eu la o casa de 200 mp am bagat numai in fundatie 500 de saci de ciment si 4 rabe de piatra . poti face tu calculul 2500 euro cimentul 600 euro piatra 40 mc de bca 2500 euro si vezi cit face asa la prima strigare munca toata este facuta de mine ,mai sunt stilpi,placa parter,centuri mansarda ,structura lemn acoperis, invelitoare ,.
SAU TU NU AI FACUT ASA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sp0nsoru
28.01.2013, 20:47
@panda5 vreau sa spun ca:
1. O casa din lemn este mai scumpa ca o casa din boltari (ma refer la lemn masiv si spun asta deoarece vroiam o astfel de casa pana am auzit cateva preturi. Stau in nordul tarii unde este lemn....)
2. Nu vad nici un avantaj major la o casa pe structura din lemn (banui ca pereti din OSB) atata timp cat nu am cunostinte de o astfel de casa care sa treaca de 30 ani cel putin in Romania. As vrea sa vad in ce stare este dupa 30 ani....faptul ca se ridica repede si cat de cat ieftin....(nu cu mult mai ieftin ca si una din boltari) eu nu il vad avantaj major.
Cu scuzele de rigoare ca am intervenit....