Casa mea noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bandijozsi
    Incepator
    • 27.sep.2010
    • 0

    Casa mea noua

    salut
    Vreau sa cumpar o casa in rosu in Mures si nu stiu ce sa fac.
    Am gasit o casa construita din caramida si o casa construita din BCA.
    diferenta de pret intre cele 2 este de 5 mii euro si nu stiu care merita mai bine.
    va rog din suflet sa-mi dati ceva indicatii cu ajutorul carora pot sa ma decid.
    va multumesc pentru intelegere
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Mai bine te interesezi cum s-au construit casele, ce documente, facturi, poze exista de pe perioada de constreuctie, procese verbale de receptie etc.

    Mare grija sa nu cumperi o casa construita pentru profit doar.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bandijozsi
      Incepator
      • 27.sep.2010
      • 0

      #3
      casa noua

      Cu toate actele e in regula si constructia la fel. Singura chestie e ca am auzit ca, casele construite din BCA nu prea sunt sanatoase si de accea va intreb.

      Comentariu

      • Inginerul_bv
        Membru
        • 18.oct.2009
        • 129

        #4
        Peretii din BCA nu sunt considerati pereti portanti si deci constructia ar trebui sa fie pe cadre din beton armat cu zidarie de umplutura din BCA. Verificati poze din timpul executiei precum si documentatia tehnica dupa care s-a executat. Va sfatuiesc ca verificarea s-o faceti impreuna cu un inginer de rezistenta.
        Nu, nu este sanatos BCA-ul, aveti dreptate.
        Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12227

          #5
          Bca-ul musca ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1318

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Bca-ul musca ?
            " Muşcă"! Muşcă din creierul nostrul, la fel cum "muşcă" tămplăria din PVC şi polistirenul expandat, sau extrudat. Am adoptat cu mare uşurinţă tot ce ne vând cei de afară. Rumânul nu mai poate să doarmă decât la 24 de gr C şi să mănânce bine de la supermarket
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              O fi si gretos !
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Inginerul_bv
                Membru
                • 18.oct.2009
                • 129

                #8
                Postat în original de Inginerul_bv
                Nu, nu este sanatos BCA-ul, aveti dreptate.
                Era un fel de pamflet ultima afirmatie, or fi avand dreptate si unele voci care spun ca ar fi cancerigen. Cancerigen se spune si despre polistiren ca ar fi, dar am vrut sa subliniez mai sus faptul ca o casa construita din BCA nu poate avea pereti portanti, BCA-ul avand o rezistenta la compresiune foarte mica, aproape la jumatate fata de cea a caramizilor cu goluri, de aceea l-am avertizat pe colegul nostru sa fie foarte atent la structura de rezistenta a casei care nu poate fi una oarecare, cu niste centurele de 15 cm si samburei doar in colturile casei ci chiar trebuie sa fie o structura din beton armat adevarata, bca-ul fiind folosit doar ca umplutura.
                Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1318

                  #9
                  Postat în original de Inginerul_bv
                  bca-ul fiind folosit doar ca umplutura.
                  O să fiţi linşat pentru ce aţi zis.
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • Inginerul_bv
                    Membru
                    • 18.oct.2009
                    • 129

                    #10
                    Puteti intreba orice inginer structurist daca nu ma credeti pe mine pe cuvant
                    Am cautat pe google si-am gasit o dovada a faptului ca nu vorbesc din auzite:

                    ziaruldeiasi.ro/ghidul-casei/despre-bca-cu-avantaje-si-dezavantaje~ni4e6t

                    BCA-ul nu este un material portant si nu poate avea rolul de structura de rezistenta.
                    Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1318

                      #11
                      [quote="Inginerul_bv"]
                      Eu ştiu aceste lucruri, însă sunt foarte mulţi care îşi construiesc casele din BCA, ca zidărie portantă, şi care când s-a mai pus problema, aşa ca şi acum, au sărit ca arşi....
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • john25
                        Membru Marcant
                        • 10.mar.2010
                        • 329

                        #12
                        cam care ar fi diferenta termica intre caramida si bca?
                        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1318

                          #13
                          Postat în original de john25
                          cam care ar fi diferenta termica intre caramida si bca?
                          BCA-ul este mai bun din acest puct de vedere, însă asta nu este de ajuns ca să fie folosit ca zidărie portantă. Ceauşescu era mai deştept ca mulţi din contemporanii noştri, îl folosea ca izolaţie. Chiar blocul în care locuiesc este izolat cu BCA de 15 cm.
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1196

                            #14
                            casa mea

                            Postat în original de Inginerul_bv
                            Puteti intreba orice inginer structurist daca nu ma credeti pe mine pe cuvant
                            Am cautat pe google si-am gasit o dovada a faptului ca nu vorbesc din auzite:

                            ziaruldeiasi.ro/ghidul-casei/despre-bca-cu-avantaje-si-dezavantaje~ni4e6t

                            BCA-ul nu este un material portant si nu poate avea rolul de structura de rezistenta.
                            Dupa, cum am citit din ziarul ala, cica BCA-ul este cel mai rezistent la cutremur.
                            Ooooo Doamne ,...

                            Comentariu

                            • john25
                              Membru Marcant
                              • 10.mar.2010
                              • 329

                              #15
                              anul asta am reusit sa torn fundatia si primul planseu,avand in vedere la ce normative au scos astia am bagat fier si beton de nici nu imi imaginam abia abia am reusito cu 10 mii de euro momentan as fi vrut sa achizitionez niste bcaavand in vedere ca asa e in proiect si din cite am invatat eu bca-ul e portantant pana la p+m oricum o multime de stalpi grinzi minuni,33 de stalpi la o casa cu o amprenta la sol de 130 m2 mi sau parut cam mult insa cred ca e de vina si ca am ales bca in proiect si e putin mai complicata cu hexagon etc o sa postez niste poze in curand...la un perete de 25 grosime de bca daca mai vin si cu o izolatie de 10 cm de polistiren cred ca e ok voi ce ziceti?
                              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                              Comentariu

                              Procesare...