Barbotare apei la WC, la bloc, et. 1

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    Barbotare apei la WC, la bloc, et. 1

    Ma confrunt cu barbotarea apei din vasul de WC atunci cand un vecin de la etajele superioare trage apa la el la WC.
    In urma documentarii asupra problemei, cauza este aerul comprimat din teava de scurgere (cand se trage apa la WC, in teava de scurgere intra o cantitate mare de reziduri, care formeaza un fel de dop care se deplaseaza in jos pe teava, dop care impinge aerul si-l compacteaza; cand presiunea aerului astfel impins devine destul de mare acesta refuleaza prin vasul meu de WC).
    Solutia eleganta ar fi fost o teava de aerisire a scurgerii WC-ului meu, prin care sa iasa acest aer sub presiune.
    Eu doresc sa fac ceea ce se numeste o "aerisire umeda", adica sa conectez o teava de 50 la teava de scurgere a WC-ului si cu celalalt capat la partea superioara (cat mai sus posibil) de la teava principala (coloana) de scurgere, avand in vedere ca nu am o teava de ape pluviale in preajma (m-as fi conectat cu aerisirea pe teava de ape pluviale).
    Mentiune: vecinul de la parter s-a conectat cu scurgerea de la baie in teava de ape pluviale, ca altfel ar fi barbotat mai mult la el decat la mine.

    Intrebarile:
    1. Solutia aleasa de mine ar fi viabila?
    2. ce alte solutii as mai putea aplica?
    Viata e complexa si are multe aspecte...
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    #2
    Nu sunt expert ca sa imi dau cu parerea la solutia propusa de tine.
    Insa am o colega la care scade nivelul apei din vas cand trag altii apa. Si de aici rezulta un miros....

    In mod normal eu zic ca pe teava de 110 nu se poate face presiune asa de mare ca sa barboteze. Tocmai de aia se pune de 110 si nu de 50. Deci eu cred ca la voi la bloc e ceva pe coloana asta care o cam obtureaaza si nu mai are diametrul care trebuie adica diametrul util ar putea fi sub 70.
    Cel mai bine mi se pare sa mergi pe bloc si sa desfuzi coloana asta insa e destul de complicat..... Iti trebuie ceva greu si de diametru corespunzator. Acest obiect se leaga cu o funie si se baga pe coloana. Cine stie ce va iesi? Sa iti iei si masca de gaze.
    Stefan

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Si eu zic ca este undeva o micsorare de sectiune pentru ca oricit de mare ar fi acel obiect urit mirositor care merge pe conducta nu are cum sa se manifecte ca "seringa".

      Daca nu este chestia cu infundarea partiala m-ai verifica si daca pe bloc coloana are orificiul neastupat. Sper ca nu a fost astupat sau cel de la ultimul etaj nu a taiat conducta care mergea pe bloc si a montat un capac la el , trebuie sa fie deschisa in atmosfera coloana.

      Inca ceva, la fiecare apartament in masca exista o zona cu capac filetat care are ca scop accesul la coloana pentru eventualele infundari si este pozitionata in masca deasupra ramificatiei de scurgere a WC.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru marcant
        • 25.ian.2006
        • 405

        #4
        barbotare apa wc

        cred ca prima data trebuie verificata aerisirea coloanei "sus"pe bloc.vei sti dupa "iz"daca functioneaza.dupa asta trebuie verificata coloana orizontala (in subsol colana verticala are un cot la 90 grd.sau se inteapa in colector printr-un teu)este foarte posibil ca pe orizontala sa se fi colmatat(depuneri)caz in care conducta trebuie spalata cu un jet puternic daca exista piesa de curatare,daca nu din sens invers cu "soparla".
        KATA

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          dupa ce faci citeva verificari tine-ne la curent cu ce ai gasit si m-ai vorbim dupa ce ai citeva aspecte clare.

          apropo, urita treaba ai de facut, vorba ta cu "iz" de primavara ca si asa este aproape.

          spor la sconcsi!?!?!?!?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #6
            Oameni buni,
            La mine nu refuleaza, la mine barboteaza.
            Adica iese aer, nu alte "materiale"
            Daca teava era undeva infundata dupa scurgerea mea, atunci refula cu "materii".

            Pt. i96nds:
            Colega ta are infundata aerisirea de pe bloc. "Dopul" de reziduri in cadere, fiind infundata aerisirea de pe bloc, creeaza depresiune pe coloana principala. Aceasta depresiune "trage" apa din sifoane. Solutia la ea este sa-si monteze o supapa de sens unic, care sa traga aer de afara cand se creeaza depresiune pe coloana. Sau si mai bine, sa vada ce e cu aerisirea de pe bloc.

            La mine este exact invers. Eu am presiune pe coloana, dar inaintea "dopului" de reziduri. Eu pe aia trebuie sa o elimin.

            Si tot pentru i96nds: Coloanele se fac mari (110) tocmai pentru ca nu se forma "dopuri". Ca sa ramana spatiu intre rezidurile care se scurg si peretii tevii, si sa nu apara fenomene descrise de mine sau de tine.
            Insa cand tragi apa la toaleta, volumul de apa antrenat este destul de mare (9 litri, unde 10 litri are o galeata...).
            Plus ca o instalatie pe verticala ar trebuie sa aiba niste serpentine de incetinire a scurgerii...
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Klaus,

              Tu chiar crezi ca acea cantitate de 10 litri este suficienta pentru a umple conducta de 110mm? eu nu prea cred. Si de obicei conducta este dreapta pe verticala de la primul la ultimul etaj nu are nici un cot pentru ca o cantitate mica de "pipi-caca" nu are o greutate asa mare in plus apa care se foloseste corge in citeva secunde nu instantaneu.

              Tot nu imi imaginez cum sa se formeze un "dop" pe aceasta conducta si sa barboteze!!!!?!?!? Asta ar insemna ca presiunea pe conducta sa creasca atit de mult incit sa produca in cadere o forta care sa impinga aerul prin zona cu apa din WC - si asta s-ar putea intimpla daca in zona de sub tine pina la refularea la caminul de colectare ar fi infundata conducta intr-o oarecare masura.
              E destul de imbirligata situatia. Poate gaseste cineva o explicatie coerenta ca eu m-am blocat.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                Atasez un capitol dintr-un manual de instalatii sanitare, ca document cu caracter teoretic.
                Eu ma incadrez la treaba cu "back pressure". Problema expusa de i96nds se incadreaza la "INDIRECT SIPHONAGE"
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Postat în original de klaus
                  Atasez un capitol dintr-un manual de instalatii sanitare, ca document cu caracter teoretic.
                  Eu ma incadrez la treaba cu "back pressure". Problema expusa de i96nds se incadreaza la "INDIRECT SIPHONAGE"
                  Corect, acolo la back pressure spune ca se datoreaza unui debit care umple complet conducta. In acest caz conducta se poate umple daca este micsorata in anumite zone sau daca este un debit mai mare decat a fost dimensionata (cazul 2 cred ca iese din calcul).
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • KATALIN
                    Membru marcant
                    • 25.ian.2006
                    • 405

                    #10
                    barbotarea apei la wc

                    in cazul asta nu ti-a ramas decat sa verifici colectorul din subsol care daca este colmatat(sectiunea micsorata din cauza depunerilor).in cazul asta materiile "consistente" de la etajele superioare pot forma in fata lor o asa zisa presiune de aer,de aici si "bulele"de aer.verifica practic in teren,ca daca sectiunea de conducta se va micsora mai mult in loc de "bule" vei avea si acele refulari.
                    hai noroc si sectiune libera!
                    KATA

                    Comentariu

                    • KATALIN
                      Membru marcant
                      • 25.ian.2006
                      • 405

                      #11
                      barbotare apa wc

                      ma-i provocat cu problema asta.nu-mi da pace.
                      daca vecinul s-a separat din aceeasi cauza sau din prevedere?
                      daca problema a aparut dupa ce s-a separat vecinul?
                      daca vecinul a astupat vechiul racord cu ajutorul unui dop iar,dopul este mai lung si "iese"in sectiunea coloanei?
                      daca cele de mai sus nu-ti ofera raspuns atunci,te vedem in subsol.
                      in privinta "sistemului" ce vrei sa-l adopti nu te sfatuiesc.nu faci decat sa deschizi o "poarta mirositoare" sau doamne fereste altceva mai consistent.
                      KATA

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Pentru KLAUS,

                        Am si eu o rugaminte, ai postat un mesaj care are atasat un fisier Pages from Plumbing, Pipefitting & Sewerage - cap 9.zip.

                        De unde ai luat fisierul asta si mai ai si altele? Sunt destul de interesante.

                        Daca doresti da-ne si noua linkul sau daca ai salvate celelalte capitole !!!
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • klaus
                          Membru Marcant
                          • 24.iun.2005
                          • 960

                          #13
                          Solutia folosita de mine a dat rezultatele scontate (de 2 luni incoace), barbotarea disparand in totalitate.
                          Este adevarat ca nu am facut o "aerisire umeda" (adica sa ma intep cu o iesire din coloana de jos in coloana sus) ci am facut o aerisire "taraneasca", adica am facut aerisire in "ghena" de tevi, fara a mai intepa si in coloana sus.
                          Concluzia: problema era de acolo de unde am banuit, si mai ales datorita in grad mare (f. probabil) de infundare partiala a coturilor din subsol (o sa imping vagoane sa le schimbe administratia si pe alea).

                          PS: daca nu aveti etansata bine ghena de tevi nu recomand sa lasati aerisirea "in aer"...
                          Viata e complexa si are multe aspecte...

                          Comentariu

                          • kiki mogula
                            Incepator
                            • 18.ian.2012
                            • 2

                            #14
                            Buna ziua,
                            Ma chinui de 1 an cu aceasta problema, barbotarea apei din vasul de wc cand cineva trage apa pe coloana (o adevarata arteziana de stropeste pardoseala din baie) + disparitia misterioasa a apei din vas dupa o perioada de cateva zile cat nu stau acasa. Am chemat cu instalatori care au desfundat cu sarpele de 6m de la mine pana la subsol, de la mine in sus, de pe bloc in jos, si tot nu s-a rezolvat.. Klaus, am citit ce-ai scris si suna foarte interesant, pare o solutie simpla si fara sa implic tot blocul (10 etaje)..n-ai mai avut probleme de-atunci ? Si cum se face mai exact "interventia", s-o pot explica urmatorului instalator ? (de fapt, daca-mi poti recomanda tu pe cel care a rezolvat la tine, ar fi perfect). Multumesc tare mult !

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Problema dvs poate fi din colmatarea tevii de canalizare si lipsa aerisirii corespunzatoare .
                              Spuneti ca s-a desfundat tot . Trebuia vazuta teava de canalizare pina la varsarea ei in camin . Capatul scurgerii sa fie liber in camin , nu in apa . In cazul in care capatul scurgerii se afla in apa se poate intimpla acel fenomen .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...