Izolatie contra umezelii si mucegaiului din camera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rickycam30
    Incepator
    • 31.ian.2006
    • 1

    Izolatie contra umezelii si mucegaiului din camera

    Locuiesc la bloc (turn, cu o singura scara), et. 1, si la sufragerie am 2 pereti si jumatate la exterior. Peretii sunt din beton turnat, geamurile termopan, si de cand a scazut temperatura afara, se face in permanenta condens, peretii care dau spre exterior se umezesc semnificativ, implicit au aparut portiuni foarte mari de igrasie, pe care desi o sterg, reapare.Persista de asemenea un miros specific de umezeala si mucegai, iar lucrurile din incapere sunt si ele umede.
    In zilele cand temperatura exterioara a fost in jur de -20 grade Celsius, in interior, cu caloriferele mergand la maxim(au 21 elementi) abia am atins 16 grade Celsius!!!
    Trebuie ca la primavara sa izolez peretii, insa nu stiu mai nimic despre subiect. Mi-ar trebui o solutie care sa nu-mi "fure" prea mult spatiu, pentru ca latimea camerei este de doar 3.40m.

    Ce sfat mi-ati putea da?

    Multumesc.
    Dani.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Este important daca cele 16 grade se datoreaza peretilor sau lipsei de randament a instalatiei de incalzire.

    Daca instalatia de incalzire nu merge bine nu cred ca izolarea peretilor iti rezolva in totalitate problema.
    La 16 grade in casa este destul de racoare iar temperatura pe peretele exterior cred ca este sub 9 grade si de aici rezulta condensul.

    Daca nu poti termoizola pe exterior utilizind unul din termosistemele despre care se toto vorbeste pe FORUM atunci ai doar solutia de a incerca izolarea interioara.
    Aici parerile sunt impartite: unii agreaza metoda cu vata minerala + bariera termica + gips-carton pe structura metalica, altii agreaza placarea cu polistiren expandat.
    Daca ne gandim la grosimea celor doua sisteme vedem ca nu exista o diferenta insemnata intre ele asa ca orice sistem aplici pierderea de spatiu interior este aproximativ acceasi.
    Exista si o diferenta de costuri intre sisteme si eu cred ca sistemul cu polistiren este m-ai scump.
    Acum este alegerea ta ce sistem folosesti. Eu unul as merge pe varianta cu vata si gips -carton cu profile de metal iar pentru evitarea puntilor termice se utilizeaza in spatele profilelor , la prinderea pe perete o banda de izolanta.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • dove
      Incepator
      • 29.ian.2006
      • 14

      #3
      Re: Izolatie contra umezelii si mucegaiului din camera

      Sistemul mult trambitat pe acest forum, cel cu vata minerala si rigips, este cel mai mare BULLSHIT auzit/citit vreodata - inco o dovada ca "importam" din afara tot ce este prost - deh unii tin neaparat sa-si vanda materialele
      importate...

      DECI - inca o data si pentru totdeauna:

      1: Izolare perete pe EXTERIOR:
      polistiren EXPANDAT 50mm lipit pe toata suprafata cu CM11 (mai ieftin si nu uitati este un adeziv flexibil de EXTERIOR...) + plasa fibra de sticla + CM11 din nou + driscuiala + lavabil de exterior sau tencuiala decorativa...

      2. Izolare perete pe interior:
      curatat bine peretele si tratat antimucegai + polistiren EXTRUDAT 12mm (nu va va lua prea mult din spatiu) lipit pe toata suprafata cu CM11 + plasa fibra de sticla + CM11 din nou + driscuiala + lavabil pt. mediu umed

      Nu va uitati la bani cand va apucati de o astfel de treaba - daca vreti sa nu mai aveti probleme !! ...

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 528

        #4
        .

        Izolatiile termice la interior. . . e ca atunci cind te imbraci cu camasha peste palton. hehe
        Stimati domni e bine sa aveti in vedere ca polistirenul expandat absoarbe umiditate, si se va forma condens in spatiul interstitial , intre perete si fatza rece a polistirenului.
        Din experienta mea, in cazul in care nu se poate aplica izolator termic pe exterior, atunci polistirenul EXTRUDAT ( impermeabil la vapori) da cele mai bune rezultate. Ar fi bine ca la montaj sa se incerce eliminarea spatiului interstitial.

        Comentariu

        Procesare...