Filtru sedimente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eliasav
    Membru
    • 30.ian.2010
    • 124

    Filtru sedimente

    La o casa la curte este instalata o centrala termica.

    Intrucat filtrele mecanice instalate (filtru y 1/2 urmat de un filtru mecanic decantor cu sita nu cu bumbac - pe instalatia de alimentare cu apa si un filtru y 3/4 montat pe returul agentului termic), nu fac fata nisipului din apa potabila furnizata de ApaNova.

    Trebuie gasita o solutie care sa filtreze eficient apa din reteaua publica.
    De obicei impuritatile apar dupa oprirea apei potabile fie de catre furnizor, fie de catre meseriasii/firmele care executa lucrari de reparatii.

    Dupa curatarea filtrelor de pe circuitul de alimentare cu apa potabila, am testat apa calda menajera timp de cateva minute, dupa care am desfacut filtrul mecanic decantor si am gasit nisip.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Incercati cu un filtru cu cartus din fibre de polipropilena pentru a filtra sedimentele.

    Comentariu

    • eliasav
      Membru
      • 30.ian.2010
      • 124

      #3
      Ar mai fi o solutie - achizitionarea unui termostat programabil care in perioada cat centrala de vara, sa comande functionarea CT o data pe zi timp de 1 min pentru evitarea blocarii pompei.

      Comentariu

      • fane boloboc
        Incepator
        • 06.aug.2009
        • 88

        #4
        Daca aveti o problema asa mare cu nisipul/impuritatile, nu trebuie sa va feriti doar centrala, ci toata instalatia (de exemplu, bateriile cu cartus ceramic se deterioreaza mai repede, sitele lor se infunda si apa curge urat, etc.). Puneti la intrarea in casa urmatoarele filtre:

        - unul primar cu cartus de polipropilena spalabil de 50-60 micron (acesta opreste nisipul)

        - unul secundar cu cartus de fir infasurat de 20 de micron (le gasiti in comert la toate magazinele de bricolaj)

        carcasele filtrelor ar trebui sa fie de 10" (sau 9" si 3/4, cum se mai spune) si conexiunea pe 1" sau 3/4", dupa cum va avantajeaza la instalatia dvs.

        Cartusele le puteti schimba dupa cum va convine. Daca veti constata ca nu exista impuritati suficient de mari cat sa afecteze filtrul pe care il numeam "primar", il puteti elimina si il lasati doar pe cel cu fir infasurat. Eventual, daca "mizeriile" sunt foarte fine, puteti pune dupa acesta un filtru si mai fin (de aproximativ 5-10 micron). Din experienta mea de acasa, nu pierdeti presiunea in instalatie.

        Este decizia dvs. daca instalati unul sau doua-trei filtre. De regula, filtrele mai grosiere (cum e cel primar) le protejeaza pe cele mai fine, care s-ar infunda mai repede daca ar fi lasate singure. Cel mai bine este sa instalati de la inceput 2-3 filtre, iar daca unul din ele devine inutil, eliminati doar cartusul si lasati filtrul montat. Nu se stie niciodata cand veti avea nevoie de el.

        Succes,

        FB

        Comentariu

        • eliasav
          Membru
          • 30.ian.2010
          • 124

          #5
          Va multumesc pentru raspuns.

          La intrarea in locuinta am un filtru Y 3/4, iar inaintea CT mai am un filtru Y 1/2 si un filtru cu carcasa mai fin.

          O sa incerc sa revin cu o poza, eventual, si cu unele detalii!

          Voi verifica daca la intrare pot intercala un filtru fin cu cartus de fir infasurat.

          Comentariu

          • gheata
            Incepator
            • 08.dec.2010
            • 2

            #6
            Postat în original de fane boloboc
            Daca aveti o problema asa mare cu nisipul/impuritatile, nu trebuie sa va feriti doar centrala, ci toata instalatia (de exemplu, bateriile cu cartus ceramic se deterioreaza mai repede, sitele lor se infunda si apa curge urat, etc.). Puneti la intrarea in casa urmatoarele filtre:

            - unul primar cu cartus de polipropilena spalabil de 50-60 micron (acesta opreste nisipul)

            - unul secundar cu cartus de fir infasurat de 20 de micron (le gasiti in comert la toate magazinele de bricolaj)

            carcasele filtrelor ar trebui sa fie de 10" (sau 9" si 3/4, cum se mai spune) si conexiunea pe 1" sau 3/4", dupa cum va avantajeaza la instalatia dvs.

            Cartusele le puteti schimba dupa cum va convine. Daca veti constata ca nu exista impuritati suficient de mari cat sa afecteze filtrul pe care il numeam "primar", il puteti elimina si il lasati doar pe cel cu fir infasurat. Eventual, daca "mizeriile" sunt foarte fine, puteti pune dupa acesta un filtru si mai fin (de aproximativ 5-10 micron). Din experienta mea de acasa, nu pierdeti presiunea in instalatie.

            Este decizia dvs. daca instalati unul sau doua-trei filtre. De regula, filtrele mai grosiere (cum e cel primar) le protejeaza pe cele mai fine, care s-ar infunda mai repede daca ar fi lasate singure. Cel mai bine este sa instalati de la inceput 2-3 filtre, iar daca unul din ele devine inutil, eliminati doar cartusul si lasati filtrul montat. Nu se stie niciodata cand veti avea nevoie de el.

            Succes,

            FB
            Se mai pot monta suplimentar si 2 manometre, unul inainte de filtre si unul dupa filtre.
            Daca apare vreo diferenta de presiune intre ele inseamna ca s-au infundat filtrele si trebuie schimbate cartusele.

            Comentariu

            • mihail75
              Incepator
              • 26.nov.2006
              • 30

              #7
              Răspuns la: Filtru sedimente

              Si eu am probleme cu impuritatile: bateriile mi se infunda f. des, iar recent s-a blocat in centrala incalzirea apei calde. La verificare, omul de la service a scos un fel de filtru din centrala, plin de nisip. M-a ingrijorat faptul ca omul a spus ca atit nisip intr-o centrala nu a mai vazut. Sunt dispus sa pun filtre suplimentare, insa ma intreb, oare nu s-a gresit ceva la montarea instalatiei? Spun asta pt. ca am amici in bloc (10 etaje, legat de 35 ani la reteaua publica) care nu se pling de aceste probleme. Mi s-a pus un filtru din acela cu bumbac sub chiuveta (acum pare sa fie cam plin de murdarie), iar sub centrala vad ceva in forma de Y, atit, plus un filtru magnetic mic. Cum de la mine sunt atitea impuritati si la vecini nu?
              m.

              Comentariu

              • mihail75
                Incepator
                • 26.nov.2006
                • 30

                #8
                Răspuns la: Filtru sedimente

                nimeni nu stie?
                m.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Răspuns la: Filtru sedimente

                  Ciudat, este aceeasi apa insa poate vecinul are alte filtre.
                  Nu aveti decat sa adaugati inca un filtru cu o alta finete daca persista problemele. Nisipul nu ar trebui sa fie prezent in apa asa cum spuneti.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Filtru sedimente

                    Postat în original de mihail75
                    Si eu am probleme cu impuritatile: bateriile mi se infunda f. des, iar recent s-a blocat in centrala incalzirea apei calde. La verificare, omul de la service a scos un fel de filtru din centrala, plin de nisip. M-a ingrijorat faptul ca omul a spus ca atit nisip intr-o centrala nu a mai vazut. Sunt dispus sa pun filtre suplimentare, insa ma intreb, oare nu s-a gresit ceva la montarea instalatiei? Spun asta pt. ca am amici in bloc (10 etaje, legat de 35 ani la reteaua publica) care nu se pling de aceste probleme. Mi s-a pus un filtru din acela cu bumbac sub chiuveta (acum pare sa fie cam plin de murdarie), iar sub centrala vad ceva in forma de Y, atit, plus un filtru magnetic mic. Cum de la mine sunt atitea impuritati si la vecini nu?
                    Pina la urma stati la bloc sau la curte ?
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • mihail75
                      Incepator
                      • 26.nov.2006
                      • 30

                      #11
                      Răspuns la: Filtru sedimente

                      Postat în original de Mircea G
                      Pina la urma stati la bloc sau la curte ?
                      Scuze, nu am mai raspuns... sarbatorile. Stau la bloc, et. 1 din 10. Acum am alte probleme.
                      Am adaugat pe instalatie un filtru de pisla plus unul in y. Pentru ca cei cu care lucrasem instalatia nu mai erau disponibili, am apelat la alta firma, care mi-a trimis doi oameni, au facut o modificare sub centrala, pe teava de alimentare cu apa rece, pe care au pus filtrele.
                      Trece mai putin de o luna si zilele acestea ma trezesc cu apa sub chiuveta din bucatarie. Am luat-o incet: 1. apa venea de sub baterie, am zis ca e vreo fisura intr-un racord flexibil. Am schimbat racordul, la fel curgea (picura de sub baterie); 2. urmatoarea vinovata... bateria. Luat bateria noua (desi cea initiala nu era chiar veche), schimbat, culmea, la fel curge. Faza e ca acele picaturi apar numai cind am deschisa apa calda la centrala. Daca inchid apa calda, nu mai curge. Ce sa fie? Nu le am cu instalatiile, or fi gresit ceva tipii aia, ma gindesc poate stiti voi vreo solutie. Oare sa nu mai pun baterie cu cartus ceramic si sa pun una clasica, cu robinete separate cu obertain? Multam!
                      m.

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #12
                        Răspuns la: Filtru sedimente

                        Mi se pare cel putin ciudat ceea ce ne spuneti. S-a mai intamplat ceva intre timp?

                        Comentariu

                        Procesare...