Scurgere apa rezervor WC incastrat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leos2009
    Incepator
    • 30.apr.2009
    • 28

    Scurgere apa rezervor WC incastrat

    Salutare,

    Ma dispera un rezervor de wc incorporat in perete (un VALSIR). Nu inchide niciodata dupa actionarea clapetei de tras apa, doar dupa 7-8-10 apasari succesive. Am desfacut capacul clapetei si am reusit sa extrag ansamblul care are in capat garnitura de inchidere. Am curatat-o , pare ok dar tot nu merge. Nu stiu daca mai jos in rezervor mai e ceva care sa se poata scoate- eventual scaunul pe care inchide garnitura.
    O alta problema a lui este ca atunci cand se trage apa trebuie tinuta clapeta apasata ca sa poata curge toata apa.
    Ma poate ajuta cineva?

    Multumesc.
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    De ce nu te duci la romstal sa ii intrebi? Posibil sa fie nevoie de schimbat clopotul.

    Pana atunci, poti incerca sa lubrefiezi cu o vaselina sintetica zona, poate acel clopot se agata cand il actionezi. cred ca ii poti atasa o mica greutate sa se inchida pronto.
    DIY

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13005

      #3
      Mecanismul pe care il ai este din cel cu functia STOP "automata", adica ai luat mana de pe buton, se opreste scurgerea apei. Am si eu unul din rezervoarele normale cu aceasta functie si este enervant.

      Ar trebui schimbat mecanismul sa fie din cel cu golire totala.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • leos2009
        Incepator
        • 30.apr.2009
        • 28

        #4
        [quote="apanoiu"]Posibil sa fie nevoie de schimbat clopotul.

        "clopotul" este mecanismul care opreste apa atunci cand se umple rezervorul?

        daca asta este, tind sa cred ca este bun fiindca scurgerile de apa apar in wc imediat ce rezervorul golit incepe sa se reumple.

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          #5
          Clopotul este partea din mecanism ce inchide scurgerea din rezervor.

          Cautati sa schimbati mecanismul cu altul fara functia stop, sunt cele mai bune din punctul meu de vedere.

          Comentariu

          Procesare...