Rezervor in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lazanu
    Incepator
    • 18.oct.2010
    • 13

    Rezervor in pod

    Am si eu o nelamurire....va rog
    Am o casuta intr-o zona de munte, unde nu sunt utilitati, folosesc un generator pentru curent. De curand am construit (extins), o bucatarie si o baie. In pod, deasupra baii si bucatariei am pus deja un rezervor pentru apa (1000 l). Alimentarea cu apa se va face in viitor dintr-un put, (cand voi avea bani). Tot in viitor, poate la anul, voi monta si un boiler pe lemne pentru apa calda. Dati-mi va rog sfaturile voastre, cele mai bune solutii pentru aceasta instalatie, tinand cont de cele relatate. Va multumesc...
    Fișiere Atașate
    Va multumesc
  • radu matei
    Membru marcant
    • 17.apr.2007
    • 515

    #2
    Ai grija ca podul sa reziste la greutatea bazinului de apa !
    Ce vrei sa stii, mai exact, ca nu prea reiese din mesajul tau?
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #3
      Cu cat mai ridicat rezervorul, cu atat mai bine.
      Fiind pe generator, poate te-ar ajuta o pompa cu randament ridicat.
      DIY

      Comentariu

      • lazanu
        Incepator
        • 18.oct.2010
        • 13

        #4
        rezervor in pod

        Buna ziua, multumesc pentru atentia acordata si-mi cer scuze pentru faptul ca nu am reusit sa explic ce problema am, de aceea voi puncta:
        - rezervorul (apa menajera)nu-l voi umple niciodata ci doar pe jumatate.
        - Cum trebuie facuta instalatia de apa, ce conducte sa folosesc, daca trebuie neaparat sa cumpar hidrofor, sau doar pompa de apa.
        Apa din rezervor o voi folosi la : 1 toaleta, 1 chiuveta bucatarie, 1 chiuveta baie si dus. Anul viitor voi cumpara si un boiler pe lemne pentru a incalzi apa. Nu reusesc sa vad cum vor functiona bine toate astea. In zona ajung aproape in fiecare weekend, mai rar iarna.
        Va multumesc pentru timpul alocat
        Va multumesc

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Este pacat sa aveti un asa bazin si sa nu fie folosit la intrega capacitate . Daca va aflati inca la stadiul de santier , intariti structura , eventual cu o noua structura metalica ce se poate ingloba in amenajarea de jos .
          Daca ati montat bazin , nu va trebuie hidrofor . In varianta cu bazin , va trebuie o pompa care sa umple bazinul iar apa va " cadea " liber . Nu veti avea mare presiune , dar suficient pt ce va trebuie .
          Acum , dvs alegeti cum faceti .
          Daca totusi folositi bazinul , vedeti ca trebuie foarte bine izolat , eventual izolat si acoperisul , trebuie sa aveti acces la el , lumina , puteti face si o mica lucarna pt lumina naturala ... si sa nu uit , niste argint ! O lingurita , o moneda
          Dvs ce varianta alegeti ? Doriti o schema " schematica " , sa va faceti o idee ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • lazanu
            Incepator
            • 18.oct.2010
            • 13

            #6
            rezervor in pod

            Va multumesc pentru tot.
            Da, vreau sa-mi schitati cum vedeti dvs aceasta instalatie de apa (tinand cont si de boilerul pe lemne)
            Referitor la argint, inteleg ca trebuie sa pun in rezervor o moneda de argint?
            Cum ar trebui izolat rezervorul?...trebuie neaparat izolat pentru temperaturi scazute?sau pentru.....
            De la bun inceput i-am spus meseriasului care mi-a construit casa ca doresc in pod un rezervor.....el va veni in pozitia finala chiar pe pilonii de sustinere din lemn. M-am gandit ca sub el sa mai pun si o placa de OSB mai groasa pentru siguranta. Rezervorul l-am luat mai mare, deoarece l-am gasit in zona si m-a scutit de transport. Exista vreo problema daca nu o sa-l umplu la maxim? Inca o data va multumesc pentru atentia acordata, tot ce o sa ma invatati o sa-mi foloseasca.
            Cu respect Lucian Lazanu
            PS Daca aveti cunostinte despre boilerul pe lemne (montat, racorduri, siguranta, sfaturi....orice informatie poate fi pretioasa)...o zi buna
            Va multumesc

            Comentariu

            • lazanu
              Incepator
              • 18.oct.2010
              • 13

              #7
              rezervor in pod

              Am deja montat in pod un bec...
              Va multumesc

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #8
                Pentru perioada de iarna ar trebuie foarte bine izolat, insa partea cea mai expusa nu este rezorvorul ci conductele de apa.
                Rezervorul poate fi izolat mai usor insa tevile trebuie sa fie atat izolate cat si prevazute cu sistem de golire pentru perioada cat nu este locuita casa. Este cea mai sigura varianta.

                Puteti sa-l umpleti cu apa atat cat aveti nevoie, nu este un element semnificativ.
                Daca nu se foloseste apa o perioada mai lunga de timp, este de evitat pastrarea apei in rezervor. Banutul de argint asta ar vrea sa impiedice.
                Va recomand sa nu pastrati apa mai mult de 30 zile daca nu o folositi.

                Comentariu

                • lazanu
                  Incepator
                  • 18.oct.2010
                  • 13

                  #9
                  rezervor in pod

                  Va multumesc pentru sfaturi...voi reveni cu nelamuriri daca vor mai fi...succes
                  Va multumesc

                  Comentariu

                  • petre_anghel
                    Incepator
                    • 08.nov.2010
                    • 65

                    #10
                    Buna ziua,

                    Intervin si eu cu o intrebare on topic.
                    Am un bazin identic cu cel prezentat in fotografie, undeva la tara. In zona respectiva, exista un sistem de alimentare cu apa al localitatii. Problema este ca vara, datorita consumului excesiv alimentarea este intermitenta. Am instalat acel rezervor undeva in curte. Nu este izolat, dar intentionez sa il folosesc doar vara, si numai pentru consum de apa menajera (spalat vase, rufe, baie, ... si in nici un caz potabila). Intentionez sa realizez 3 coloane de apa (calda, rece direct din sistemul de alimentare si rece din rezervor). Intrucat nu pot evita stocarea pentru anumite perioade de timp a apei in rezervor, doresc sa intreb ce metode sau proceduri de pastrare a apei cat mai curate pot utiliza. In prezent, pe peretii rezervorului apar alge.

                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Temperatura ridicata favorizeaza aparitia algelor daca apa este pastrata si nu se reinnoieste.
                      Consumul inutil de substante nu etse o solutie, incercati sa nu pastrati apa mai mult de cateva zile fara a adauga apa de completare.

                      Comentariu

                      Procesare...