Schimbare baterie cada

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 486

    Schimbare baterie cada

    Buna ziua,

    La cada am avut o baterie mai veche, cu 160 mm intre axe. Am hotarit sa o schimb cu ocazia unei lucrari la faianta din baie.
    Cind am desfacut bateria, la cotul alama apa calda, s-a rotit cam 10 grade cotul de alama.
    Pentru a putea monta bateria cea noua, cu distanta intre axe de 150 mm, a trebuit sa rotesc invers cotul inca 10 grade.
    Cheia folosita a fost lunga, de 30 cm.

    Imi pun urmatoarele intrebari:
    • 1. Este normal ca dupa 15 ani de la montaj sa se miste cotul de alama la demontare [apa calda]?
      2. Insurubind suplimentar 10 grade, am gresit, am fortat? Teava am cercetat-o si nu pare fisurata. Ar fi trebuit sa desfac total, sa curat si apoi sa pun la loc? Nu am miniu de plumb si m-am gindit ca este mai bine sa o las asa. Nu curge deloc, nu umezeste.
      3. Este posibil sa se fi stricat filetul la cotul de alama sau la teava? Ma pot astepta ca presiunea sa arunce cotul de alama?
      4. Cu ce sa ung holenderul de alama al bateriei, pentru ca sa nu se mai blocheze si sa il pot desface peste... ani?
    Fișiere Atașate
  • fane boloboc
    Incepator
    • 06.aug.2009
    • 88

    #2
    Re: Schimbare baterie cada

    Cot? Sigur nu este vorba despre un "excentric"?
    Asa pare din poza.
    Rolul excentricului este tocmai acesta, de a adapta distanta dintre intrarile bateriei la cea dintre tevi.

    Daca nu curge apa, probabil nu ati deteriorat nimic. de minium de plumb n-am mai auzit de mult, faceam petarde din el, pietre si permanganat de potasiu (parca).

    Daca va e teama ca va ceda:
    1) opriti apa;
    2) puneti niste excentrice noi, etansate cu banda de teflon si rotite pana obtineti distanta de care aveti dvs. nevoie, cum se foloseste in secolul acestra;
    3) montati bateria.

    Comentariu

    • fane boloboc
      Incepator
      • 06.aug.2009
      • 88

      #3
      Re: Schimbare baterie cada

      Postat în original de hspinache
      4. Cu ce sa ung holenderul de alama al bateriei, pentru ca sa nu se mai blocheze si sa il pot desface peste... ani?
      Nu e nevoie sa-l ungeti cu nimic.
      Doar nu-l strangeti prea tare ci numai suficient cat sa etanseze presand garnitura dinauntru pe teava (bateriile au o garnitura la interiorul holenderului).
      Daca totusi vreti sa-l ungeti, puteti pune orice vaselina.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Avind in vedere ca se schimba faianta , cel mai corect ar fi sa se sparga tot si se se verifice in ce stare este instalatia . Dupa cum arata , lucrarea este iesita de mult timp din uz , asa ca ar trebui inlocuit tot .
        In mod normal , o infiletare miscata , trebuie desfacuta si refacuta
        Nu va recomand teflon , folositi clasica cinepa si pasta de filete sau chiar vaselina . Nu are moarte si este demontabila si peste ani .
        Ps. Cum veti aseza bateria dreapta miscind doar un excentric ????
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 486

          #5
          Culoarea rosie este cel mai probabil de la miniu. Eu cred ca este montajul de cind s-a facut blocul.

          Am observat de cite ori am folosit banda de teflon pe tevi, la coturi de otel model mai vechi, ca treaba nu a iesit prea bine.
          Banda de teflon se farimiteaza.
          Daca se foloseste cilti, am observat ca tevile au tendinta sa rugineasca, sa se intepeneasca.
          Noile excentrice sint mai scurte decit cele pe care le am montate. Daca desfac, s-ar putea sa iasa mai rau decit acuma.
          Teoretic teava de apa calda are variatii mari de temperatura decit teava de apa rece.
          Poate fi o cauza pentru care sa nu se intepenesca sau a avut un joc mai mare initial?

          Comentariu

          • hspinache
            Membru Marcant
            • 07.iun.2009
            • 486

            #6
            La intrebarea pusa, nu v-am spus ca cea veche era cam strimba.
            Cea noua s-a intimplat ca vine foarte bine miscind doar un excentric.

            Comentariu

            • moshu2
              Membru
              • 05.feb.2010
              • 124

              #7
              In majoritatea situatiilor in care s-a miscat un filet intr-o imbinare veche, materialul de stansare imbatranit se faramiteaza si imbinarea curge, chiar daca nu imediat, motiv pentru care instalatorii cat de cat prefera sa refaca etansarea (calti+ vaselina, pasta sau vopsea - in aceasta ordine sunt din ce in ce mai dure, in timp; eu am fost dezamagit de rezultatele benzii de teflon)
              Chiar daca se intareste, vopseaua etanseaza bine si cedeaza la incalzire (vezi caloriferele)
              Tevile metalice (otel) s-au comportat cel mai bine in timp; cele mai pacatoase, tevile din plastic, care imbatranesc, devin FOARTE fragile (casante), nu suporta nici incalzire.
              Succes!
              Cateva notiuni de fizica ajuta...

              Comentariu

              • fane boloboc
                Incepator
                • 06.aug.2009
                • 88

                #8
                Postat în original de moshu2
                Tevile metalice (otel) s-au comportat cel mai bine in timp; cele mai pacatoase, tevile din plastic, care imbatranesc, devin FOARTE fragile (casante), nu suporta nici incalzire.
                Succes!
                Cand spuneti tevi de plastic, va referiti la polipropilena?
                Ne spuneti mai multe despre subiectul asta?
                Ma intereseaza tipul de polipropilena cu care ati experimentat si in ce situatii a cedat.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Probabil se refera la tevile din PVC utilizate pentru apa rece, la un moment dat.

                  Comentariu

                  Procesare...