Apometru cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nexus11
    Incepator
    • 17.oct.2010
    • 41

    Apometru cu probleme

    Am acasa montat un apometru (NARVAL TU4) pe conducta de apa rece.
    Acesta a fost montat cam de cand a fost introduse in bloc.
    Deci de vreo 10-15 ani.
    Nu a fost schimbat sau sa fi fost facute alte modificari la el (verificarea metrologica a lui nici nu stiu daca a exista vreodata).
    Zilele acestea am fost in vizita la niste prieteni care au stiu ca sunt mari consumatori de apa, iar dpdv al banilor nu au probleme.
    De curiozitate m-am uitat pe lista de intretinere si am vazut ca ei consumau (fiind 4 persoane cateodata 5) cam cat noi.
    Citirea noastra a fost de 7 metri cubi, iar la ei de 7,25.
    Stiu ca acolo mai vine administratorul si mai face citirea.

    Intrebarile mele sunt:
    • 1. Care din cele 2 apometre e stricat? (prietenii stau in chirie si cum am spus mai sus, vine si administratorul sa mai faca aceasta citire)
      2. A meu mai este bun sau ar trebui inlocuit cu altul nou?
      3. Cam cat pot fi folosite astfel de apometre fara a avea probleme?

    Intreb aceasta deoarece aici in bloc sunt si pierderi mari de apa ce sunt platite la comun, iar apometrele nu au fost schimbate niciodata.
    Stiu ca atunci cand a venit vorba de a se monta apometrele a fost de ales intre narval si zenner, dar cele zenner cica aveau niste probleme.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Si apometrele, ca orice aparat de masura, trebuie sa detina un certificat de verificare metrologica, care se reinnoieste la o anumita perioada de timp. Sa fie sigilate.

    Comentariu

    • Nexus11
      Incepator
      • 17.oct.2010
      • 41

      #3
      De sigilat e sigilat, a fost pus si un alt sigiliu atunci cand a fost montat.
      La prieteni e la fel doar ca e de alta firma apometru.
      Certificat cum am spus nu am avut.
      Verificare metrologica, nici atat.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        De regule firma care a montat apometrele, daca se respecta, trebuie sa le verifice metrologic din doi in doi ani (la mine asa se intampla, vin demonteaza apometrul si monteaza altul verificat, noteza indexul existent iar citirea pleaca de acolo in sus.)
        Probabil ai pierderi de apa pe undeva, cele mai dese cazuri se intalnesc la vasul wc.
        Cu respect.

        Comentariu

        • Nexus11
          Incepator
          • 17.oct.2010
          • 41

          #5
          Din ce am vazut eu nu se invarte deloc atunci cand a fost facut plinul la WC. Am apometru langa vasul de toaleta,am ridicat capacul lui si am observat ce se intampla cand trag apa.Nu se vede absolut nimic ca s-ar consuma mai mult dupa ce s-a facut plinul.

          De verificat apometrele de vreo firma specializata nu poate fi cazul.Nici aici si nici la parintii mei (tot NARVAL TU4 au si ei)nu a fost vreodata vreo firma care sa faca astfel de verificari.

          La prietenii la care am vazut consumul respectiv, de cand s-au mutat acolo stiu ca nu li s-a facut nici o verificare din aceasta.(au vreo 3 ani si ei )

          Comentariu

          • Nexus11
            Incepator
            • 17.oct.2010
            • 41

            #6
            Ce imi recomandati? Sa pastrez vechiul apometru sau sa incerc sa imi montez altu care are si certificat metrologic.

            Comentariu

            • sriw
              Membru Marcant
              • 05.dec.2007
              • 524

              #7
              Sa va spun cum functioneaza la noi treaba cu apometrul din interiorul apartamentelor:se duce citirea apometrelor la asociatia de proprietari,se calculeaza numarul total de metrii cubi de apa consumati de 20 apartamente cate sunt pe scara,se verifica apometrul general care este situat in subsolul blocului.Exista o diferenta de consum in fiecare luna care se imparte pe numarul de locatari ai blocului.daca eu am consumat 10 mc ,la acestia se vor adauga inca vreo 2 mc diferenta de citire plus cam 1 mc prin bunavointa primarului care a instalat cismele prin parcuri si in alte parti ale orasului dar nu s-a gandit sa si plateasca apa din bugetul primariei.

              Ce vroiam sa mentionez este ca apometrul a ajuns doar o modalitate de referinta cu ajutorul caruia se calculeaza intretinerea de aceea cel putin aici nimeni nu-si bate capul cu verificari metrologice si schimburi de apometre de vreme ce doamna de la asociatie are propriile ei metode de a calcula intretinerea dupa cum ii dicteaza cei de la Apa-Canal si primaria.
              If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de sriw
                ....Ce vroiam sa mentionez este ca apometrul a ajuns doar o modalitate de referinta....
                Nici nu a fost mai mult de atit . De fapt , apometrul in apartament este o prostie cu care va distrati dvs . Pt regia de apa asa ceva NU EXISTA si nu intereseaza pe nimeni . Contractul regiei de apa este cu asociatia , asa ca ei contorizeaza ce iese la capatul bransamentului , prin apometrul LOR . In rest , distractia dvs ...
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2210

                  #9
                  Facturarea de catre regia de apa se realizeaza numai dupa apometerul general, cel de pe scara blocului.

                  Impartirea pe apometrele individuale este realizata de Administratie pe baza citirilor individuale. Suma citirilor individuale poate sa difere de fata de contorul generale datorita diferentelor de clase de precizie,
                  "minciuna", "fraude" sau induse de citirea la perioade de timp diferite.

                  Verificarea apometrelor individuale este prevazuta de legislatie si este obligatorie.
                  Pentru apometrele de apa rece perioada de verificare este de 5ani iar pentru cele de apa calda, de 4 ani.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de PowerMC
                    ...Verificarea apometrelor indivuduale este prevazuta de legislatie si este obligatorie.
                    ...si ilegala , inutila ! Doar o cheltuiala in plus in circa dvs . Nu poate fi nici legal nici obligatoriu , atita timp cit montarea lor este FACULATIVA si nu are valoare CONTRACTUALA .
                    Daca ar fi LEGAL , montarea lor ar fi OBLIGATORIE , dar din fericire nu este asa .
                    Sint sute de blocuri care nu folosesc nici apometre nici repartitoare , nimic ...
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • moshu2
                      Membru
                      • 05.feb.2010
                      • 124

                      #11
                      Omu' nu a intrebat de legal sau imoral.
                      Din principiul de functionare, apometrele nu pot inregistra in plus. Eu as inclina sa cred ca apometrul prietenilor inregistreaza IN MINUS.
                      Consumul poate varia destul de substantial, functie de obiceiuri, chiar daca instalatia e lipsita de pierderi. Marii consumatori sunt baile la cada (150-250 litri, mai ales combinate cu un dus prelungit la final) si apa la WC (exista persoane care trag apa la fiecare 1-2 ore, "sa nu miroasa urat"; mai sunt anumite obiceiuri de gatit/spalat vase.
                      Numarul de persoane si statul "in chirie" nu are relevanta!
                      In general, pretul utilitatilor e apreciat diametral opus, dupa cum e privit dinspre consumator sau furnizorul de servicii (nu intru in amanunte!)
                      Toate cele bune!
                      Cateva notiuni de fizica ajuta...

                      Comentariu

                      • Nexus11
                        Incepator
                        • 17.oct.2010
                        • 41

                        #12
                        Atunci sa inteleg ca la blocul respectiv cam toti au probleme cu apometrele?
                        Sau o fi problema cu apometru principal de jos.
                        Pentru ca acolo nu sunt pierderi de apa trecute,iar prietenii mei, fac cazi, dusuri sunt si mai multi decat noi de unde ar rezulta si trasul apei la WC aduce un consum mult mai mare fata de cel al meu.

                        Comentariu

                        Procesare...