Schita comoda cu sertare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogyro
    Incepator
    • 14.mar.2010
    • 2

    Schita comoda cu sertare

    Buna seara, si La multi ani !!! (ca se obisnuieste)

    Pentru ca mai este putin (aproape o luna) pana ne marim familia, din discutie in discutie am ajuns la concluzia ca ne trebuie si o comoda pentru hanutele bebelinei, care sa joace si rol de masa de infasat.

    Acestea fiind spuse, m-am pus pe masurat si rezultatul este : Comoda 4 sertare (extractie totala) cu dimensiunile H:800 L:800 W:500


    Fiind date dimensiunile de mai sus am pus si am schitat in Google Schetch-up ; dupa o documentare de vre-o 2 ore (de pe aici, de prin alte forumuri si bloguri ); rezultand cele atasate.
    Rugamintea mare este, daca se poate uita careva peste calcule sa-mi spuna daca am calculat corect si/sau ce ar mai trebuii avut in vedere, ca apoi sa dau drumu la lucrare (o voi face personal, si nu la un atelier).

    Astfel avem pentru corpul dulapului (pal de 1 :

    * laterala stanga/dreapta H: 784 L:480 (restul pana la 500 sunt fetele de sertar ca sa se ajunga la aceeasi latime) cantuita pe latura din fata
    * placa superioara H:800 L:500 cantuita pe toate cele 3 laturi (fara spate)
    * sipca jos fata H:40 L:764 (800 - 18 - 18 = 764) cantuita latura de sus
    * sipca jos spate H:40 L:728 (764 - 18 - 18 = 72 cantuita latura de sus
    * sipca jos interioara H:40 L:462 (480 - 18 = 462) cantuita latura de sus - 2 bucati
    * sipca sus spate H:40 L:728 cantuita latura de jos
    * sipca sus interioara H:40 L:462 cantuita latura de jos - 2 bucati
    * spate dulap din pfl de 3 sau 5mm H:797 L:797 (H:795 L:795)



    Pentru sertare mi-a m impartit dimensiunile astfel :

    am luat in calcul 1mm cant si 3mm luft sertare -> 4mm x 5 (4 sertare = 5 lufturi) = 20mm
    784 - 20 = 764
    764 / 4 = 191 -> fata de sertar de 190

    Pentru interiorul sertarului am tinut cont de pe un blog sa las 25mm pentru glisiere (12.5mm x 2 = 25mm) pe laterale 764 - 25 = 739
    pe innaltime am luat in calcul 15mm fata de partea de jos si 25mm fata de partea de sus -> inaltime sertar 190 - 25 - 15 = 150mm
    fundul de sertar o sa il fac din pfl de 3 mm sau 5mm pentru care o sa frezez (5 - 8 mm) interiorul de sertar la 5 - 7mm fata de partea de jos
    Astfel avem pentru sertare:

    * fata sertar H:190 L:800 cantuita pe toate laturile - 4 bucati
    * fata/spate interioar sertar H:150 L: 739 cantuita pe laturile lungi - 8 bucati
    * latura st/dr interioar sertar H:150 L:450 cantuita pe laturile lungi - 8 bucati
    * fund sertar pfl de 3 sau 5mm H:440 (450 - 8 = 442 ~ 440 ) L:730 (739 - 8 = 731 ~ 730)




    Prinderile placilor se vor face cat mai putin vizibil (de aceea folosesc sipcile de sus si de jos) .

    In speranta ca am schitat corect, va rog sa-mi spuneti daca am calculat corect sau nu, si daca nu unde am gresit si/sau ce mai trebuie avut in vedere.
    Poate in 2 saptamani dau comanda de debitare de placi si in weekend voi avea ce face.

    Cu stima,
    Catalin.

    PS: scuzati eventualele greseli, de orice natura (puteti sa le indicati - nu ma supar)
    Fișiere Atașate
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 555

    #2
    Re: Schita comoda cu sertare

    Postat în original de gogyro
    Buna seara, si La multi ani !!! (ca se obisnuieste)
    La multi ani si tie si felicitari pentru bebe.
    -ce am observat eu la dimensiuni ar fi placile de legatura de sus ar trebui sa fie minim 100 mm latime si de ele fixezi blatul si soclul ar trebui sa fie mai lat , eventual sa concepi dulapul fara soclu adica sa fie gol dedesubt ,daca nu ,fal mai lat minim 80 mm latime altfel soclul ala de 40 mm il lovesti din greseala cu piciorul si se va rupe.
    -sertarele daca scazi din 800 latimea dulapului 36-26-36 =placa fata-spate sertar este 702.
    (pentru glisiera se lasa 26 mm )
    -o alta sugestie ar fi sa faci laterale deasupra blatului, copilul se rostogoleste cand va fi de cateva luni si este riscul sa cada.


    Bafta.

    Comentariu

    • gogyro
      Incepator
      • 14.mar.2010
      • 2

      #3
      'Neata si multam de urari si celelalte,


      Yo: placile de sus de legatura le-am luat in calcul sa le fac ca si cele de jos;
      in partea de jos pot sa mai iau in calcul o placa mediana care sa imi intareasca fata (sa nu se rupa) oricum nu am cum sa dau cu piciorul ca o sa fie fata de sertar la vedere (sper)

      "Pentru interiorul sertarului am tinut cont de pe un blog sa las 25mm pentru glisiere (12.5mm x 2 = 25mm) pe laterale 764 - 25 = 739"

      764 e dimensiunea interioara a dulapupui, din care am scazut glisierele (25mm) => 739 , si are dreptate ca trebuia sa mai scad 2 x 18mm (ca o sa fie la interior-ul lateralelor) rezultand 764 - 25mm(glisiere) - 36mm(laterale sertar) = 703mm pentru placile fata/spate sertar

      o sa iau in calcul si laterale, care le voi prinde ascuns de sub blat si apoi le voi putea da jos - multam

      multam de observatie

      Comentariu

      • ChiBo
        Membru Marcant
        • 26.iul.2010
        • 515

        #4
        Postat în original de gogyro
        ca o sa fie fata de sertar la vedere (sper).....daca il faci cu soclu (sipca aceea care nu e de 40 e de 60)nu iti acopera doar inferioara
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 515

          #5
          Daca tot vrei sa faci fa simplu si nu iti complica existenta cu atatea sipci si sipculite, daca vrei.
          Reteta comodei, dupa mine, e asa:
          - se iau 2 laterale de 800x480;
          - se "amesteca" cu o inferioara de 764x480, pe care se prinde un soclu/sipca de 764x60 (cel din urma cu 18/grosime pal mai in interior fata de partea din fata a inferioarei);
          - pui lateralele una cu cantul spre dreapta, iar cealalta spre stanga;
          - trasezi pe prima laterala 60 si 80 mm masurand de jos (intre ele ramane ~o grosime pal -> acolo prinzi inferioara);
          - pe laterala 2 trasezi la fel;
          - apoi prinzi sinele/glisierele (tinand cont ca fata de sertar e de ~182 daca pui ABS subtire si mai mica cu 4mm daca pui gros)

          182 F.S. x 4 fatade = 728+4 mm sub blat = 732+2/3 intre prima fatada si cea dea 2a = 735 + 3 + 2 (locul intre urmatoarele fatade) = 740 -> locul de la partea de jos a inferioarei/fundului pana la partea de sus a lateralei la care adaugam + 60 soclul = 800H comoda fara blat .

          Dupa mine esti tot acolo cu -2cm / +2cm (blatul) si sfatul meu ar fi sa nu te complici cu cote de genul 765,2 foloseste cote rotunde (ex: 750, 780 etc).

          Dupa ce ai terminat de prins glisierele ansamblezi comoda, cele 2 legaturi din desenul de mai sus le prinzi una nivel fata si una nivel spate (764x100).
          La 4 sertare pe L de 800 ar fi bine sa mai pui o legatura sub al 2-lea sertar de sus numarand:P si daca mai e ceva posteaza aici si rezolvam.

          Spor!

          P.S. Atunci cand prinzi fatadele incepi de la nivelul de jos al inferioarei altfel 182 meu nu este bun.

          Comentariu

          Procesare...