Proiectul meu de casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • birocorneliu
    Incepator
    • 23.apr.2010
    • 37

    Proiectul meu de casa

    De ceva timp tot citesc acest forum... si in timp ce citeam mi-a venit o idee... am vazut ca sunt cativa critici duri; exact ceea ce caut. Cineva caruia sa nu-i fie frica sau rusine sa-mi schimbe parerile.

    Am facut deja funatia si placile de jos ale casei si a garajului, deci aici chiar nu-mi doresc sa mai modific. amprenta casei e cea care reiese din schite.

    Am cateva prostii in cap care, desi nu toate au un sens in eficienta spatiului, a caldurii a banilor sau mai stiu eu ce, mi le doresc:

    -Casa doresc sa mi-o fac eficienta energetic macar, daca nu reusesc sa fie pasiva.
    -Geamurile pe care le vedeti in stanga jos, la partier, sunt orientate aproape perfect spre sud.
    -In nord nici un geam.
    -Doresc mult balconul acela interior.

    Astept critici, sau variante de imbunatatiri. N-am ridicat inca nici un zid si pot face schimbari

    P.S. Daca are cineva o idee cum as putea rearanja acoperisul ca sa aiba mai multa suprafata spre Stanga, respectiv spre SUD deoarece doresc sa-mi montez cateva panouri solare.
    Fișiere Atașate
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 635

    #2
    la critici ne pricepem toti
    coloana de scurgere la baia de la parter pe unde vine?
    geame la livingu de la parter ai numa ala rotund? e suficient?
    ce rost are acel balcon interior, doar sa mareasca suprafata de la etaj?
    bucataria e cumva sub scara? se duce mirosul mai repede in sus fiind deschisa?
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • roxyunicul
      Incepator
      • 04.ian.2010
      • 73

      #3
      "Doresc mult balconul acela interior"
      ala e balcon? vad destul de greu dimensiunile, dar mi se pare ca scrie 5,77X6,63. adica are suprafata de peste 38 m. pai o gramada de garsoniere sunt muuuuuult mai mici decat balconul tau. daca-ti permite spatiul, de ce nu?
      azi nu am dispozitia sa critic...
      spor

      Comentariu

      • birocorneliu
        Incepator
        • 23.apr.2010
        • 37

        #4
        teava de scurgere de la bucatarie va parcurge toata lungimea casei, va ajunge in colt unde se intalneste cu cea de la baie, apoi aman2 merg pe latime si ajung in fata, in fosa; chiar, daca va vine vreo idee cum as putea ingramadi o baie sus, dc nu sa inchid holul, ca si asa nu voi avea fereastra spre nord...

        ideea cu geamul e.. ar mai fi probabil bun de pus unul, in dreapta, dar, ma gandesc ca in coltul din dreapta jos sa fac sistemul home cinema:P lumina in living va mai intra din bucatarie si din hol, unde cred ca voi mai pune un geam pe partea din sud... va fi oare suficient?

        pai, balconul interior, practic, scade mult suprafate de la etaj, aprox 1/4, alt rol decat ca-mi place nu are:P
        balconul de pe garaj va fi defapt o terasa, un fel de foisor, deoarece nu am teren foarte mult, suprafata e de 7x6, deci imi incap prietenii la o cafea, tigara... si de spatiul ala nu am nevoie in casa, ca sa-l izolez, incalzesc etc.

        bucataria nu-i chiar sub scara, in 3d asa pare, dar, daca va uitati la schita se vede mai bine..
        mirosul nu ar trebui sa fie o problema, pe langa hota voi avea sistemul de ventilatie(va spuneam ca doresc sa ma apropii de casa pasiva), si chiar daca ar avea cum sa intre in casa.. imediat ce termin "friptura" n-ar mai trebui sa fie nici o urma de miros...

        Comentariu

        • ics
          Membru Marcant
          • 16.sep.2009
          • 635

          #5
          cred ca as renunta la acel balcon interior pt a face un fel de living la etaj
          amplasarea ferestrelor: putine ferestre spre sud inseamna frig iarna, care nu stiu daca va fi compensat de izolatie; e drept ca si mai racoare vara dar impactul mai depinde si de zona unde este amplasata casa...munte/mare
          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

          Comentariu

          • birocorneliu
            Incepator
            • 23.apr.2010
            • 37

            #6
            cat vine vorba de balconul interior... e ceva ce-mi place, nu-i util absolut de loc.. daca te uiti pe schita se observa ca am lasat ceva spatiu pt un living micut...

            ferestrele, nu stiu cum ai inteles.. in nord nu pun niciuna... spre sud am geamul ala din colt, din pardosea pana in tavan, e de 2.8x5m... deci, e cred, mai mult decat suficient.... nu-s foarte sigur ce-i drept ca o sa fie suficienta lumina in living, dar, ma gandesc ca mai pun un geam la intrare in casa, care o sa fie tot spre sud deci cred ca o sa mai ajute cu iluminatul.. nici nu as vrea sa pun exact in colt, ca acolo ti-am spus, vreau sa fie coltul multimedia si cred ca da mai bine daca-i putin mai intunecat...

            la etaj, idei cu baia, cum sa o strecor sa arate si bine? ceva in gen ar merge? ma refer sa nu fie nici prea mici camerele..
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 635

              #7
              Inteleg ca rolul balconului e sa duca lumina sus si sa dea o senzatie de spatiu...
              In ultima varianta dormitoarele gemene si livingul de sus par foarte mici.

              O fereastra in living la parter as mai pune pentru ca nu stiu daca e suficienta lumina venita prin acel mare geam din sud. Iar ca si aspect exterior o casa fara geamuri e... mai altfel.

              Dar mai consultati si alte pareri ca nu strica.
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • Arha
                Membru
                • 24.iul.2007
                • 259

                #8
                Daca ai curte mare si este un loc placut probabil ca n-o sa folosesti niciodata acel balcon imens.

                Comentariu

                • birocorneliu
                  Incepator
                  • 23.apr.2010
                  • 37

                  #9
                  cu balconul interior asa-i.. imi da o senzatie de spatiu.
                  cu camerele tocmai, stiu ca se micsoreaza tare.. numai ca nu-mi vine nici o idee cum sa bag o baie in mansarda...

                  livingul de sus, e oarecum impropriu spus... spatiul ala doresc sa-l fac mai mult gen... supraveghere copii cat timp is mici... ca si spatiu, ar fi relativ suficient... acolo vor veni jucariile, cand cresc putin mai mari, pana in vreo 10-12 ani calculator, ceva.. living am relativ suficient jos... nu trebuie sa-mi omor(zic eu) spatiu si la etaj....

                  cred ca pana la urma am sa introduc un geam pe peretele din fata, la partier... ce-i drept da cam nasol o casa fara geamuri suficiente..

                  nu am suficient spatiu in curte, curtea are 600 mp din care scad casa, garaj etc. in conditiile astea nu prea am cum sa ma gandesc la un foisor pe pamant, care sa dea si bine in spatiu...

                  Comentariu

                  • birocorneliu
                    Incepator
                    • 23.apr.2010
                    • 37

                    #10
                    La casa peretii vor fii dubli, peretele exterior de 10cm. Stie cineva care-i mai bun izolator, caramida de la porotherm de 10(cu goluri) sau caramida traditionala, ca cea din poze, tot de 10.

                    Cum vi se pare ideea(estetic) de a face fatada cu caramida traditionala?
                    Ideea e destul de simpla; am construit-o si e gata fatada(brobabil mai trebuie data cu un lac ceva, daca stie cinva, rog sa-mi spuna). Ca pret, cred ca ies tot pe acolo pe undeva...
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • knoxville23
                      Incepator
                      • 21.oct.2010
                      • 48

                      #11
                      ce intelegeti prin pereti dubli?caramida cu goluri este mult mai termoizolanta decit cea plina.

                      Comentariu

                      • birocorneliu
                        Incepator
                        • 23.apr.2010
                        • 37

                        #12
                        prin perete dublu inteleg un perete de caramida porotherm de 30(la interior) + spatiu de 10 cm(care il voi umple cu vata minerala) + caramida de care vorbeam(plina sau goala)

                        Comentariu

                        • knoxville23
                          Incepator
                          • 21.oct.2010
                          • 48

                          #13
                          trebuie sa ai meseriasi foarte buni sa faci o asa fatada ,dar mai ales sa fie si foarte durabila.ma refer la acele scoabe ce fac legatura intre cele doua zone de caramida.
                          astep poze din timpul executiei si dupa cu produsul finit.

                          Comentariu

                          • birocorneliu
                            Incepator
                            • 23.apr.2010
                            • 37

                            #14
                            pai, daca spui ca e mai termoizolanta caramida goala, am sa fac fatada "traditionala"; adica, cu stropi, sau cum se numeste...
                            m-am mai uitat si la preturi, si cred ca ajunge mult prea mult sa fac fatada cu caramida plina...
                            oricum, peretele exterior, va fi prins in scoabe de cel interior (asta si pt sustinerea vatei minerale) dar se va sustine si pe stalpi, pe portiune unde sunt ei, pt ca si ei vor fi imbracati.

                            Comentariu

                            • knoxville23
                              Incepator
                              • 21.oct.2010
                              • 48

                              #15
                              alegi varianta cu pereti dublii ,cum le spui tu, numai daca vrei sa ai o fatada in care caramida sa ramina bruta,fara nici un finisaj .daca vrei sa dai "strop'',banuiesc ca te referi la tencuiala clasica,nu vad ce rost are sa ''dublezi'' peretii exteriori,confortul termic se obtine din dimensionarea termoizolatiei,nu din grosimea zidului.

                              Comentariu

                              Procesare...