Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kuishor
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 1

    #31
    sectiunea de 30x15 cm e un pic exagerata iar pasul de 80-90 cm e prea mare , scandura sau dusumeaua dispusa pe grinzi tinde sa faca sageata.

    o sulutie mai optima ar ceva de genul :
    grinzi de 5x24 la un pas de 40-45 cm sau grinzi de 10x18 la un pas de 45-50 cm , iar ca dusumea sa se dispuna dulap sau 2 randuri de scandura .
    Intre grinzi se va pune un rand de vata de 10 cm , iar la partea inferioara se va face un caroiaj cu profile din tabla pe care va fi prins rigipsul, nu inainte de a pune o folie anticondens intre profile si rigips.
    La revedere si spor la lucru.

    Comentariu

    • ache2
      Incepator
      • 09.ian.2006
      • 90

      #32
      dar 10x15 din 45 in 45 cm si dusumea din dulap de 4,5, e putin?
      un neavenit

      Comentariu

      • kuishor
        Incepator
        • 06.mai.2006
        • 1

        #33
        e bine

        Comentariu

        • D_G_N
          Incepator
          • 08.apr.2006
          • 66

          #34
          Re: planseu lemn

          Fratilor..toata america este facuta cu 2/4(inchi) si voi vorbitzi de 30X15.....5X24....

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru marcant
            • 25.ian.2006
            • 405

            #35
            PLANSEU LEMN

            tocmai de aceea dupa o furtuna mai serioasa tot ce se recupereaza sunt doar lemne pentru gratar.
            pe la noi tot mai ramane un perete ce trebuie daramat pentru a nivela locul.
            KATA

            Comentariu

            • ache2
              Incepator
              • 09.ian.2006
              • 90

              #36
              Re: planseu lemn

              Postat în original de D_G_N
              Fratilor..toata america este facuta cu 2/4(inchi) si voi vorbitzi de 30X15.....5X24....
              pai vezi cum ma simt eu cind am comandat (si cumparat) 10x15 ?
              un neavenit

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru marcant
                • 25.ian.2006
                • 405

                #37
                PT ACHE2
                10x15 este bun dar mai bine pune-le la pas de 35/40 cm.nu te zgarci la 3/4 grinzi.
                inca ceva,ar fi bine sa fie uscate cand le montezi.
                la deschideri de peste 4m e bine sa ai sectiune de 20/25cm.
                KATA

                Comentariu

                • ache2
                  Incepator
                  • 09.ian.2006
                  • 90

                  #38
                  ok!
                  cu spatierea grinzilor e un pic mai complicat, fiind vorba de o constructie existenta ...
                  un neavenit

                  Comentariu

                  • KATALIN
                    Membru marcant
                    • 25.ian.2006
                    • 405

                    #39
                    atunci daca-ti permiti dubleazale pe cele existente cu un dulap de 5x20 asazat in cant .
                    KATA

                    Comentariu

                    • ache2
                      Incepator
                      • 09.ian.2006
                      • 90

                      #40
                      asta se poate !
                      merci !
                      un neavenit

                      Comentariu

                      • mihai-hui
                        Incepator
                        • 03.iul.2006
                        • 2

                        #41
                        Izolare catre pod, pentru etaj cu tavan din Rigips

                        Buna tuturor,

                        va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru urmatoarea situatie: am o casa din caramida Porotherm, la care etajul unu este compartimentat cu Rigips. Tot din Rigips este si tavanul, peste care a fost pus un strat de vata minerala (simpla, ne-caserata) de 10 cm. Aceasta este toata izolatia termica a etajului fata de pod si am constatat ca este complet ineficienta: vara este foarte cald la etaj iar iarna dimpotriva, acoperisul meu este primul de pe care dispare zapada intrucat toata caldura din casa se duce in sus.

                        In pod nu am podea, ci doar o mica "poteca" de 1m latime din scanduri, in restul podului fiind vizibila partea superioara a stratului de vata minerala care este pusa peste tavanul din Rigips de la etaj. Acoperisul este din Bardoline, pus direct peste astereala, iar intre/sub capriori nu este nici un fel de alta izolatie termica.

                        M-am gandit la varianta urmatoare:
                        - pusa o folie anti-condens peste actualul strat de vata minerala (sau este mai bine o folie de Aluminiu?)
                        - pus un nou strat de termo-izolare de vata minerala, tot de 10 cm, eventual caserat
                        - deasupra batuta scandura pe toata suprafata podului, ca sa se creeze un spatiu relativ inchis de aer cu o buna izolare termica.

                        Ce alte variante as putea sa iau in considerare:
                        - eventual polistiren extrudat, desi este cam scump. Care ar fi beneficiile suplimentare?
                        - nu pot introduce in pod panouri de tip OSB, intrucat gura de vizitare a podului este de 80/80cm.
                        - cred ca m-ar costa mult mai mult sa izolez intre/sub capriori, intrucat suprafata desfasurata este mai mare dorita pantei.

                        Multumesc mult pentru sfaturi si recomandari,

                        Mihai

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #42
                          In mod normal ar fi trebuit sa aveti pardoseala intre etajul 1 si pod iar aceasta pardoseala putea fi izolata astfel incat pierderile de energie din etajul 1 sa fie reduse iar vara putea asigura un confort prin impiedicarea patrunderii caldurii dinspre acoperis.

                          Inteleg ca podul dvs. nu este locuibil si nici nu doriti acest lucru.

                          Izolatia acoperisului ar fi justificata daca podul ar fi locuibil, altfel avand in vedere suprafata cel putin dubla ca cea a pardoselii, investitia in izolatia acestuia este mult mai mare.

                          In afara de vata existenta, tavanul etajului 1 din ce mai este alcatuit, ma refer la structura pe care se sprijina acoperisul (barne - diemnsiuni, distanta intre ele ??)

                          Un al doilea strat de vata este binevenit dar nu cred ca trebuie caserat pentru ca bariera de vapori este necesara in spatele gipscartonului, inainte de aplicarea primului strat de vata.
                          Utilizarea OSB pentru a realiza o inchidere a spatiului ar fi mai indicata decat aplicarea acelor scanduri.

                          Comentariu

                          • mihai-hui
                            Incepator
                            • 03.iul.2006
                            • 2

                            #43
                            Detalii constructie pod

                            Intr-adevar, podul nu este locuibil si nici nu imi doresc acest lucru.

                            Structura podului este urmatoarea:
                            - tavanul de la etaj este din placi Rigips
                            - urmeaza direct stratul de vata minerala, fara nici o caserare sau folie, asezat pe placile de Rigips
                            - tavanul este sustinut de barnele (grinzile orizontale) ale podului prin diverse agrafe, coliere si alte astfel de mecanisme de prindere
                            - barnele au distante intre ele de 1.2 pana la 1.5 m, distantele fiind complet neregulate
                            - numai pe zona din mijloc peste barne exista o "poteca" de scanduri de cca 1m latime, pentru a vizita intreg podul. In rest podul nu este deloc circulabil intrucat, daca as calca "intre" barne, as intra cu piciorul prin vata minerala si placile de Rigips ale tavanului de dedesubt
                            - in sus: capriorii, astereala, acoperisul de tip Bardoline

                            In ceea ce priveste varianta placilor OSB:
                            - nu le-as putea introduce in pod decat daca le-as taia pe dimensiunea gurii de vizitare a acestuia
                            - ar insemna ca in continuare podul sa ramana necirculabil in afara "potecii" de scanduri mentionate anterior, intrucat la o distanta de 1.5m intre grinzi nu cred ca ar putea sustine greutate suplimentara. Nu ar fi mare problema dar ma tem ca nu cumva cineva, accesand podul, sa vada un planseu care sa-i para suficient de solid si sa calce peste/prin el ...
                            - pretul este mult mai mare la panourile OSB decat la scandura de care as putea face rost

                            E adevarat ca panourile OSB au o buna izolare termica si, bine incadrate unul langa altul, ar putea reprezenta un nou "strat" de izolare insa cred ca si scandurile de brad ar putea sa fie puse cat-de-cat eficient.

                            Asadar:
                            - recomandati sa nu pun nici un fel de folie? Ma gandeam sa "izolez" cumva noul strat de vata minerala de cel vechi...
                            - sa nu ma gandesc la polistiren, nu?
                            - sa caut vreun anume tip (si grosime) de vata minerala?
                            - este nevoie de scandura peste vata minerala sau, de banii respectivi, sa incerc o suplimentare a grosimii vatei minerale?

                            Multumesc din nou,

                            Mihai

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #44
                              Polistirenul nu va crea nici un avantaj in acest caz.
                              Vata ar trebui sa fie dimensionata in urma unui calcul termic iar un furnizor serios de materiale izolatoare din vata este in masura sa efectueze aceste calcule. Oricum, singura dvs. solutie, cred ca este doar un nou strat de vata.
                              Bariera de vapori asezata intre straturile de vata, nu cred ca isi mai are rostul atat timp cat intre gipscarton si primul strat de vata mu exista bariera de vapori.

                              In mod normal, vata ar trebui protejata in partea superioara, chiar impotriva eventualelor infiltratii de apa de la acoperis insa daca varianta cu OSB spuneti ca nu este posibila si la situatia actuala nici nu ar fi posibila aplicarea directa a acestuia peste grinzi. Acele scanduri de care vorbiti cred ca sunt chiar indicate.

                              Comentariu

                              • gtcosmin
                                Incepator
                                • 22.iul.2006
                                • 4

                                #45
                                Izolatie pod si lambriu

                                Vreau sa amenajez podul unei case si pentru a economisi bani m-am gandit ca as putea realiza eu lucrarea. Vreau sa stiu pasii care trebuie urmati pentru realizarea izolatiei si punerea lambriului. Deocamdata stiu ca ar trebui tratat lemnul ignifug (vopsit cu o vopsea speciala), pus labriul intre capriori cu vata minerala intre lambriu si acoperis si lacuit lambriul tot cu ceva ignifug. Astept sugesti si recomandari de materiale. Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...