Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #46
    Salut!
    Etapele ar fi :
    -reparatii ale sarpantei si invelitorii
    -hidroizolatia
    -instalatii
    -termoizolatia
    -finisajul
    Pentru fiecare etapa in parte sunt discutii ample pe forum!Spor la documentare!
    Bafta!

    Comentariu

    • gtcosmin
      Incepator
      • 22.iul.2006
      • 4

      #47
      Reparatii ale sarpantei si invelitorii nu sunt necesare, casa a fost ridicata anul trecut la rosul si acum este in curs de finisare, initial in proiect podul nu era amenajat, dar pentru ca scara urca pana in pod, are o inaltime suficient de mare, lucarnele au termopan cand a venit vorba de izolatie termica a sapei din pod (polistiren extrudat si sapa autonivelanta) ne-am gandit ca ar fi mai bine sa nu mai investim bani in izolatia sapei, sa izolam direct podul si sa amenajam un loc p[entru relaxare cat este podul de mare, masa de ping-pong, biliard, un mic bar, etc.

      Hidroizolatia in ce consta? pe sub tigla este o folie, nu stiu exact ce rol are, parca era ceva anti condens, nu tigla reprezinta hidroizolatia?

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 751

        #48
        Atunci e perfect!
        Nu mai e de facut decat termoizolarea cu vata minerala si montarea lambriurilor.
        Pentru termoizolatie e recomandata o grosime de minim 10 cm (15 e ok),10cm +5 cm caserata cu folie Al.
        Folia de sub tigla e o folie semipermeabila,care nu permite ca apa sa ajunga in stratul de vata minerala,dar permite migratia vaporilor catre spatiul de ventilare de deasupra ei.
        Intr-adevar,unul dintre motivele acoperirii cu tigla e hidroizolarea.

        Comentariu

        • gtcosmin
          Incepator
          • 22.iul.2006
          • 4

          #49
          Cineva mi-a spus ca lemnul pe care este prinsa tigla trebuie tratat ignifug, nu stiu cu ce sa-l dau, am gasit un grund pentru lemn care protejeaza impotriva insectelor, mucegaiului, umezelii si inca cateva chestii dar nu am gasit nimic impotriva focului si mi s-a parut destul de scump, 440 000 2,5l.
          Capriorii din care este alcatuit acoperisul au 10cm, cum fac sa bag 2 folii de vata minerala de 10+5cm, le indes in 10cm sau mai pun un distantier de 5cm pe care prind lambriul? Din ce ar putea fi distantierul? cum trebuie pusa cele 2 straturi de vata minerala, folia de aluminiu unde trebuie sa fie, la exterior, mijloc sau la interior?

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #50
            Salut!
            Pentru tratamentul lemnului trebuie sa alegi produse compatibile,in cazul in care actiunea lor e diferita.(ex.Pyroplast HW)
            Lambriurile se vor monta pe o structura de lemn,structura ce va asigura si spatiul necesar termoizolatiei.Folia de Al este bariera antivapori,care trebuie situata in spatele lambriurilor,pentru a nu permite migrarea vaporilor in stratul de vata.Trebuie acordata atentie continuitatii barierei antivapori,lipindu-se marginile cu o banda adeziva(tot Al).
            Bafta!

            Comentariu

            • gtcosmin
              Incepator
              • 22.iul.2006
              • 4

              #51
              Distanta de la acoperis la lambriu este de 10cm, cum este mai bine, 2 straturi de vata de 5cm(10 total) sau unul singur de 5. Cineva mi-a zis ca este bine sa ramana un spatiu intre vata si acoperis, este corect asa?

              Deci 10cm vata sau 5cm vata+5cm aer? Eu ma gandesc ca prima varianta ofera o izolatie termica mai buna dar constructorul o recomanda pe a 2-a. Luni sau marti trebuie sa i-au vata ca sa inceapa lucrarile si nu stiu ce varianta sa aleg.

              Comentariu

              • yogi72cj
                Incepator
                • 19.ian.2007
                • 14

                #52
                izolare eficienta tavan mansarda

                imi construiesc casa si in curand se va realiza tavanul mansardei,iar deasupra va fi pod
                intentionez sa pun rigips,scanduri ,folie aluminiu,vata minerala de 10 cm,scandura.
                grinzile au 12 cm,deci intre scanduri am 12cm
                cineva mi-a recomandat ca in loc de vata de 10 sa pun vata de 10+5cm,dar trebuie sa o presez ca sa incapa in 12cm
                intrebarea e uramtoarea:se merita diferenta de bani adica 700 ron pt vata de 5cm sau o pun degeaba daca e presata?
                ai reusit?continua
                N-ai reusit?continua

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #53
                  Nu are nici un rost sa presati vata minerala pentru ca nu va aduce nici un beneficiu.

                  De ce nu optati pentru vata minerala de 12 cm?

                  Comentariu

                  • yogi72cj
                    Incepator
                    • 19.ian.2007
                    • 14

                    #54
                    nu stiam ca exista asa ceva
                    mi s-a spus ca exista doar de 10 si 5 cm
                    ai reusit?continua
                    N-ai reusit?continua

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #55
                      Exista numeroase tipodimensiuni de vata.

                      De exemplu vata Isover DOMO 10, 12, 14, 16, 18, 20 cm.

                      Comentariu

                      • yogi72cj
                        Incepator
                        • 19.ian.2007
                        • 14

                        #56
                        va multumesc
                        voi vorbi cu furnizorul meu sa vad daca are asa ceva
                        la un pret rezonabil
                        sper sa gasesc asa ceva in cluj
                        ai reusit?continua
                        N-ai reusit?continua

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #57
                          Din cunostiintele mele exista cel putin 10 distribuitori ai produselor Isover, in Cluj.

                          Comentariu

                          • yogi72cj
                            Incepator
                            • 19.ian.2007
                            • 14

                            #58
                            pret?

                            imi puteti da va rog un pret /mp la vata cu grosimea de 12cm?
                            o sa incerc sa caut si eu pe net
                            va multumesc oricum
                            ai reusit?continua
                            N-ai reusit?continua

                            Comentariu

                            • georgeg
                              Incepator
                              • 14.oct.2006
                              • 50

                              #59
                              Buna ziua, Ca sa nu deschid un nou topic as dori sa postez aici o problema similara. Constructia pe care o realizez se compune din p+E+M. Intre etaj si mansarda am turnat placa de beton armata de 13cm. Mansarda vreau s-o fac locuibila numai pe timpul verii( deocamdata)Intrebarea e urmatoarea: unde anume sa fac izolarea termica pe placa de beton( polistiren extrudat 3cm+sapa) sau sub acoperis(vata minerala 15-20cm). Eu as prefera izolatia sub acoperis dar in acest caz iarna cind volumul de aer din mansarda e neincalzit(nu doresc deocamdata incalzirea spatriului respectiv) ce se va intimpla? Voi avea pierderi mari de caldura spre mansarda prin placa de beton?
                              Dumneavostra ce solutie de izolare ati aplica in acest caz? Specific faptul ca manasarda are peretii exteriori(triunghiurile) de 38 porotherm(fara termosistem) cu geamuri termopan low-e+argon.
                              Va multumesc!
                              Fișiere Atașate
                              gg

                              Comentariu

                              • nick
                                Incepator
                                • 01.feb.2005
                                • 50

                                #60
                                Izolare completa

                                Salut!
                                Din fotografie se vede ca ai o casa mare, probabil ca te costa mult din moment ce ai ajuns la o asemenea optiune. Sincer, eu cred ca trebuie sa izolezi atat podeaua cat si acoperisul. Betonul nu izoleaza deloc ba chiar permite scurgerea caldurii cum nici nu iti imaginezi! De aceea, daca nu doresti sa ai probleme cu igrasia si cu plata facturilor de gaz sau altceva nu te zgarci cu izolatia pentru ca in comparatie cu alte componente ale casei nici nu costa prea mult. In schimb poate face economie de bani si mai ales creeaza o atmosfera sanatoasa. As mai spune ca trebui sa realizezi chiar un acoperis ventilat ( rece ) cu izolatia realizata in mod corespunzator. Mai cauta pe forum!
                                Nick

                                Comentariu

                                Procesare...